HU MNL OL E 156 - a. - Fasc. 101. - No. 052.

Dátum 18. század eleje
Jelleg

32 old. magyar, másolat, keltezetlen, korára tartalma utal.
Egykorú kamarai másolat.

Szöveg

"Conscriptio" Összeírás: subditusok név szerint, állataik, jogállásuk, úrbéres szolgáltatásaik.
II. Rákóczi Ferenc fejedelemsége alatt készült, datálás nélkül összeírás a várbirtokról. A nevekből gr. Bercsényi Miklós, Esze Tamás stb. kétséget kizáróan megállapítható, hogy a conscriptio a fejedelem országlása alatt készült. Ez a másolat szintén a század elején, valószínűleg közvetlenül a szabadságharc bukása után készült a kamarában. A conscriptio a várbirtokot tiszttartóságonként tárgyalja.
Börvely:
Tiszttartóságot, egyben Börvely possessiót veszi. Subditusok névjegyzéke. Név szerinti összeírás, tabellárisan feltüntetve a családfő neve mellett fiainak, fivéreinek, ökreinek, teheneinek száma. – A subditusok között: örökös jobbágyok; "örökös marhátlan gyalog Szeresek"; konvenciós béresek; azután: egy pallér, egy libertinus, végül külön csoportban: – "katonák Bik László Vram Regemennyében" (De: a tabelláris összeírás náluk is megvan.) – Szolgáltatásaik: "Szt. György és Szt. Mihály adaja"-ként 24 magyar forintot adnak évente. – Ugyancsak évente közösen adnak 1 db. vágómarhát, 15 ludat, 20 tyúkot. Minden fejőstehén után egy meszely vajat. – A tizedről: "Eőszi tavaszi vetésbül dézsmát adnak." Majd: "Sarló pénzt per den. 6 fizetnek, a' kinek búzája nem terem, füst pénzt fizett per den. 9. Sertésekben pásit Tizedet adnak, a' ki váltóra megyen, öregtül den. 6., süldőtül den. 3. fizetnek. – Van két különleges szolgáltatásuk is, egyik a csikászoké, e másik azoké, akik a nyilas osztásban részt vesznek: "A' midőn a Csikászásnak ideje vagyon, minden Csikászember tartozik egy veder Csikkal, vagy érette negyven pénzzel. A' ki nyilat veszen, ad egy öl szénát." (NB! Az összeírás a fenti módszert követve a névjegyzéki részben mindenütt kitérve a katonáskodó subditusok adataira veszi végig a terjedelmes várbirtok valamennyi pertinenciáját. A helységek oldalt jegyezve olvashatók. A tartalmi kivonatban a továbbiakban csak az említésre méltó eltéréseket vagy külön kiemelendő adatokat jegyzem fel.)
Kálmánd:
A szolgáltatásoknál: "Vesling turót minden ember ád egyet, vagy érete denarios 6."
Mérk:
Megjegyzés az örökös jobbágyok felsorolásánál: "Örökös Jobbágyok, Falujok Puszta, magok Szent Mártonon naknak." A subditusok közül kettő: "Katonák voltak, el estek."
Vállaj:
A szolgáltatásoknál: "Borjut a' Mérkiekkel edgyet vagy erette bárányt hármat." (De emellett adják a vágómarhát is!) "Len magot 1 köblöt". Továbbá: minden subditus, akinek káposztáskertje van, köteles 125 fej káposztát évente beadni.
Szentmárton:
Igen csekély a censusuk: mindössze 3 Ft évente, "Mivel el keveredek."
Fábiánháza:
Megjegyzés az örökös jobbágyoknál: "Örökös jobbágyok, Falujok puszta, Ecsedben laknak." – A malomról: "Határokon vagyon egy kövő Cserge Malom, mely tsak akkor forog, a' midőn Sok Esők és árvizek járnak, Tavaszal."
Szaniszló:
A subditusok között vannak konvenciós uradalmi cselédek, de ezek is "örökös"-ok. Vannak köztük "jövevény"-ek is. Censusuknál: "Semmi Censust nem adnak, hanem minden Gazda ád egj-egj Tyukot."
Szentmiklós:
A subditusok egyike "Malom Mester Király Daróczi Malomban." Vannak: Telken ülő "Idegen Nemes Emberek, Taxát fizetnek." A szolgáltatásoknál megjegyzi: "A ki nyilast veszen, öl szénával tartozik, de nem vesznek, s nem adnak."
Darócz:
Censust nem fizetnek, vágómarhát nem adnak. De: "Minden Gazda tartozik egj Tykkal, három Tyuktojással." – A malomról: "Malom vagyon a' Kraszna Vizén, harom köre forgo."
Gyöngy:
A subditusok "Örökös Gyalog Szeresek, Semmi urbarialis censussal és Dézma adással nem tartoznak." – A malomról: "Malom vagyon az Kraszna Vizén, egy köre forgo."
Kegye:
A subditusok közt van az örökös jobbágyoknak egy csoportja, melyhez megjegyzi a conscriptio: "Örökös jobbágyok, gyalog Szeresek, nem helljekben, tsak Széllyel az Erdőn laknak." – A szolgáltatásoknál: "Semminému Vrbarialis Censust nem adnak, mint az több oláhok."
Gilvács:
A subditusok többsége: "Örökös jobbágyok, Széllel az Erdőn laknak." – A szolgáltatásaiknál: "Miota el keveredtek, és míg tizenkét naposok (= zsellérek) lakták is, semmi Censust és Dézmát, Oláhok lévén, nem attanak."
Tőketerebes:
A subditusok többsége: "Jövevény Tizenkét Naposok, míg ott laknak, hat nap aratnak, hat nap kaszálnak, de marhájokkal nem szolgálnak, az előtt semmit nem szolgáltak, hanem Taxáltanak." – A szolgáltatásaiknál külön megjegyzi: "Semmi Censust és Dézmát nem adnak."
Porcsalma:
A szolgáltatásaiknál: Évente adnak "Kő Sót huszat, idest No 20"- is. – Viszont: bár eddig censust és dézsmát ugyanúgy adtak, mint a többi magyar falu az uradalom területén, "...de mostan Censusokat és dézmájokat Felséges Urunk kegyelmesen el engedni méltóztatott, Semmit nem praestálnak." (A mentességet nyilván II. Rákóczi Ferenc fejedelemtől kapták meg.)
Matolcs:
A conscriptor ennél a birtokegységnél a tabelláris részt elhagyja, és a subditusok névjegyzékét két nagy csoportra osztja. A többséghez ezt írja: "Három hetet urbarialister gyalog Szerben Szolgálnak, marhájokkal nem Szolgálnak." (A kisebbik csoportnál pedig csak azt írja meg, hogy ezek hol, kinek a regimentjében katonáskodnak.) Szolgáltatásaikat az első, nagyobb létszámú csoportnál jegyzi fel. (Eltérések az előző magyar falvakhoz képest.) Árendát fizetnek a mészárszékért, évi 18 forintot. Természetben szolgáltatnak: "hat végh Szürt", valamint: "Majorságh Gyapiut Szürnek csinállyák." A malomról: "Egy köre forgo Malom van a Szamos vizén."
A conscriptio ezután rátér az apai tiszttartóság falvaira, s ezek közt is elsőnek Apa possessióra. Eltérések az előző magyar possessiókhoz képest: Censusuk: Egésztelek után 1 Ft, féltelek után 50 den. Ez idő szerint ez évente 21 Ft 75 den.-ra menne, de pénz helyett: "Ezen Summaért adnak bort Cubulos 65." Sőt: borral váltják meg az Ecsedhez teljesítendő gratuitus labor-t is, sőt: a vágómarhát is.
Józsefháza:
Az örökös marhás és az örökös gyalogszeres jobbágyokon kívül (bár utóbbiak ez idő szerint katonák, tehát nem szolgáltatnak semmit), a subditusok többségéhez ezt jegyzi fel a conscriptio: "Ezek Jövevény Naposok, Szőlő Munkán, Aratáson, Kaszáláson töltik ki Gyalogh Szerben 12 napokat." – A szokásos pázsit-tizedet nem adják, hanem kondánként csak egy sertést adnak, de 2 dénáron ezt is megválthatják.
Görbed:
A subditusok névjegyzéke utáni megjegyzés: "Voltak Jöveveny olahok No. 12, de nem alhatvan a Tereh viselest, falujokat el hadtak, s széllyel oszlottak."
A soron következő 3 falunál a conscriptor elhagyta a pontos névjegyzéket s a tabelláris kimutatást is a subditusokra vonatkozóan, de ezt igen fontos demográfiai adatokkal indokolja is:
Misztótfalu:
Circiter al lakosokbul No. 25, kiknek minthogy Hatarok sem nagi es csak Jövevenyekbül al, egyéb Szolgálatot nem praestalnak, hanem az ott levő Majorsag Szőlőt mivelik meg." – Igen érdekes a censusuk, illetve annak borra konvertálása: "Censust adnak fl. 32, ezért borul fizetnek, ha közep Termese van a Hegynek, adnak Cubulos 100 köböl (sic!) bort érte, ha bü Termése pedig cubulos 200." – Megadják a bordézsmát és az ún. "fogot bort" is, de semmi egyébbel nem szolgálnak.
Sikarló:
Ennél a falunál a névjegyzék elmaradásának oka a falu disperziója: "minthogy Tavalyi Erdelyi Hadak ki Szorulasaval Sok karokat vallottak, Mindenekbül ki predaltattak, Széllyel, Hegyekben laknak és el oszlottak." Ha visszajöhetnének, akkor kb. 65 család lehetne a faluban. Szolgáltatásaik: mint a misztótfalusiaké és részben, mint az alább következő buzzákiaké. (A harmadik faluról csak egy rövid bejegyzés olvasható a conscriptióban, nyilván a demografiai viszonyok is olyanok lehettek, mint az előző kettőben:)
Busak:
"...is nem különben Censust Fl 2, Dezmat es fogot bort ad, Egj Majorsagh Szőlőt mivel, es ez kett Falu Aratara Tisztek altal aratni Compellaltatnak."
Pér:
A malomról: "Vagjon egj Száraz Malom". – A szolgáltatásokról: "Ezen processushoz való jószág Semmi Urbarialis Censust nem ád".
Kécz:
A subditusok között: "Jövevény Tizenkét naposok, gyalog Szerben Szolgállyák, marhával nem szolgálnak."
Déda:
A subditusoknak vajdájuk van, tehát bár a conscriptio a névjegyzéken és a hozzá tartozó táblázatos kimutatáson kívül egyebet nem közöl vlach falu. Erre utalnak a subditusok családi neve is. – Az örökös jobbágyok névjegyzéke mellé odajegyezve: "Falujok utban lévén, széllyel laknak, Somlyó vidékén, egj része a' magok Bérczén nyomorog."
A subditusok két fő csoportja: "Örökös jobbágyok" és "Örökös Gyalog Szeresek". Az alsóábrányi, felsőábrányi, széplaki és baromlaki birtokrészekre vonatkozóan az alábbi sommás bejegyzés: "...Tul lévén az Beretyón, Váradi Blogváda (= blokád = ostromzár) miatt Pusztán vadnak, Lakosi Széllyel laknak, Semmit nem szolgálnak."
Fejérgyarmat:
A subditusok egy része majorsági béres, de ezek is telken ülnek. (Az előző magyar falvaktól eltérő szolgáltatásuk:) "Minden jobbágy ad három juhot és kilencz tyúktojást."
Géberjén:
Szolgáltatásaiknál: "Minden házas ember tartozik egj tyukkal." – A malom: A Szamos Vizén vagjon egj köre forgo Malom".
Kisar:
A subditusok között van két révész is. Szolgáltatásaiknál: "Len magot 2/4, Kender Magot 3/4" (NB! A mértékegységet nem közli, de az előforduló analógiák miatt, valószínűleg: meszely!) "Tartoznak 50 kő sóval, mellynek az árrát exolvállyák per den. 25".
Nyiradony:
A telken ülő subditusok közt vannak nemesemberek is, akik azonban "Taxát adnak a Telektül".
Nyírbátor és Nyíregyháza:
E két településnél a tabelláris kimutatást elhagyva, csak a subditusok névjegyzékét közli a conscriptio, s az egyes subditus-csoportoknál megjegyzi, hogy hol, kinek a keze alatt katonáskodnak. A nyíregyházai birtokrésznél 3 örökös jobbágyot külön megjelöl, majd ugyanitt taksásokat is név szerint felsorol a conscriptio. De itt is, ennél a birtokrésznél is megjelöli a subditus-katonákat: hol, kinek a regimentjében szolgálnak.
Gyulaj:
Viszont ismét tabelláris jegyzéket ad a subditusokról, az előző possessiók többségéhez hasonlóan.
II. Rákóczi Ferenc birtoka.
(Szabolcs, Szatmár, Bihar m.): Ecsed vára – Borvely – Dob – Tagy praedium – Porcsalam – Tarpa – Majtin – Fabianhaza – Kiraly-Darocz – Gyongy

Tartalomgazda