HU MNL OL E 156 - a. - Fasc. 148. - No. 032 / a.

Dátum 1678. január 5-11.
Jelleg

20 oldal latin eredeti.

Szöveg

Készítette: Pogány Menyhért Máramaros megye aljegyzője és Vanyai János megyei jegyző.
Urbarium – Az erdélyi fejedelem birtok bocskói jószágához tartozó falvai, portioi, jobbágyai és járulékainak urbariuma.
Bocskó:
Jobbágyok névvel, fiak. – Állataik: ökrök, lovak, tehenek, juhok, disznók, méhek. – A bíró, egy özvegyasszony és a zsellérek feltüntetve. – Szökevény jobbágyok névvel, mind Erdélybe mentek, tudják hol laknak. – Lakott telkek, ezeken kívül a pap, krajnik és bíró is bírnak egy-egy telket. A telkek száma változó, néha inkább megülik őket, néha pedig Lengyelországba átmennek, mert nem mind örökös jobbágyok, sokan Lengyelországból valók, és amikor akarnak, visszamehetnek. – Puszta telkek, házhelyeiket jövevény zsellérek bírják, földjeiket földesúr számára zabbal szokták vetni, elhagyott telkek után az egész uradalomban nem adóznak. – Rédei úr idejében felesége haláláig, minden harmadik héten robotoltak, szükség szerint, gyalog vagy igával, telkek szerint végezték mindig, nem állataik szerint. – Dézsmával nem tartoztak. – Méhekből adnak tizedet, azon alul megváltják. – Disznókból szintén, ha makkoltatnak, vagy pázsiton legeltetnek. – Juhokból 20-on vagy azon felől egy berbéccsel tartoznak, azon alól egy báránnyal, tizen alól pedig megváltják, idegenek, ha földesúr havasain legeltetnek, ugyanígy. Esztrenánként egy sajtot is adnak. – Censusba az ország adóján kívül földesúrnak Szent György és Mihály adót fizetnek, összege. – Hat főzet sörre való zabot kapnak a tiszttől, fizetnek érte, akár kifőzik, akár nem. – Telkenként nyesttel tartoznak, halakkal, zsindelyekkel. Azonkívül két köböl zabot és 1 tyúkot adnak. – Sószállítópénz összege. – Mindezeken felül, ha a szükség kívánja, rendkívüli éléssel is tartoznak. – Ha valami szövésre való anyagot kiadnak nekik, kötelesek megszőni. – Bükkös és tölgyes erdő, utóbbi tilalmas, mert kevés fáját épületre tartalékolják. – Falu határán havas, rajta esztrenák, a juhos gazdák 1-1 berbéccsel és 1 sajttal tartoznak. – Törvénykezésüket akár egymás között, akár idegenekkel a falu bírái és esküdtjei előtt kezdik, innen fellebbezhetni a tiszt elé, ez több maga mellé vett „derekasabb emberrel” intézi el, ha szükséges, jelenti principálisának, vagy földesúrnak. A bírságok 2/3-a földesúré, egy a tiszté. – Malom a falu határán, az inventariumban írja le.
Lonka:
Malom
Huszutska:
Megjegyzésben: „Ezek egy Andrusz nevő embertől származván, arról áll ez Falu.” – Csak nyestet és sópénzt fizetnek.
Bocskórahó:
A Bocskónál felsoroltakon kívül 4 fogolymadarat is adnak telkenként.
Kabolapojána:
Marhával nem szolgálnak, csak gyalogszerrel.
Borkut:
Kis kaszáló rét, jobbágyok irtották, ők is használják.
Kartátsfalva:
Katonai majorba szolgálatot teljesítenek fejedelem rendelése szerint. – Bükkös erdő a Mári vize folyásában, több helységgel közös, disznók és juhok legeltetéséből a jövedelem közös.
Nagypatak:
Jobbágyok eskü alatt vallják, hogy régen telkenként 4 Ft.-ot adóztak, sót szállítottak Szigetre, de ezt csak akkor, ha Magyarországra nem állítottak három aratót.
Apaffi Mihály fejedelem birtokai.
(Máramaros m.): Botsko – Lonka – Ruszutska – Botsko Rahó – Kabola Pojána – Kaszó Pojána – Kőrös Mező – Karátsfalva – Nagy Patak

Tartalomgazda