HU MNL OL E 156 - a. - Fasc. 145. - No. 133.

Dátum 1765. április 1.
Jelleg

Copia. 5 oldal latin másolat.

Szöveg

Prothocolum seu descriptio sylvarum cameralium
Baratska:
E helységhez tartozó, most felnövő erdő (tölgyes) több részre osztott. Csatalyam és Bács-Monostor felé terül el. Az erdő neve Sumár, s bár részben „repurgata”, kapacitása mégis eléggé csekély. – A Baratskához tartozó szigeten is van még egy erdő, Illimán nevű, kemény és puhafát egyaránt adó. Ebben az erdőben bőven lehet száraz fát, és hullott gallyat találni. Az erdő egészen a Nagy-Duna mentében végig terül el, s felülről a Tisser nevű sziget határolja, s megosztja egy kis patak, mely a Kis-Dunába ömlik. – E sziget felett található a Felső-Réth nevű, igen termékeny erdő, fafajtái, mint az előbbié, jelenleg Almás, kamarai helység jobbágyai árendálják, 20 forintért. – A dentovai területen három, igen bőven termő körtövélyfa, a szántovai határ felé, „quae futurae transplantationi deservire possent, quae si conservatae fuerint tam i. domino quam et ipsi communitati utiles erunt”.
Szántova:
Tölgyerdő, „sucrescente purgata”, két részre osztott, egyik az ún. Gyürithy-erdő, másik pedig a Palyevina nevű. Földrajzi elhelyezkedése, pontos határleírása. Az erdő megfelelően karbantartott, s így az uradalom szükségletei szerint még tovább növelhető és jobbítható. – Innen folytatódik tovább az ún. Bereghi erdő, ugyancsak tölgyes, ez is eléggé sűrű, „quae per palorum desectionem repurgari potest ...”
Koluth:
A fenti, Bereghi erdőtől kb. 2 holdnyi köz választja el a koluthi erdőt, melynek neve „Kianova”, mely szintén két részre oszlik. Az erdők leírása, mint fent. – A Vátó nevű szigeten túl is fekszik egy kisebb erdő, „non purgata”. Ez az erdő egészen a bezdáni Fekete Sűrű nevű kertekig ér.
Bezdán:
A felső bezdáni erdőt, mely a zombori útnál kezdődik, a bátaszéki inspektor által árendált korcsmánál, Szterbász-nak nevezik. Ez az erdő az egykor létezett Bodrog és Bortán régi árokmaradványaiig terjed („nen non vulgo Csordaállá”). Igen sűrű, „non purgata”. A monostorszegi erdőtől több határjel választja el.
Monostorszeg:
Több erdő is tartozik határához. Ezek pontos határleírása, neve, lásd előzőek.
Kapuszina:
A helységnek csak igen kis erdeje van, melyet fentről az apatini út, alulról pedig a szentiványi határ zár közre. Ez is tölgyes, „non purgata”, neve Ostrik.
Szent-Iván:
Junakovics nevű erdeje a fent leírt Ostrik nevű erdőtől kezdődik, s igen magas tölgyfák vannak benne. „in qua nulla humi jacentia ligna reperiuntur, vum succrescens sit”.
Apathin:
Részletes helyleírás. Az egyik erdő fiatalas tölgyes, míg a határához tartozó Kandlia nevű szigeten lévő „antiquis arboribus referta”. Ugyanitt füzes is található.
Szonta:
Ez is öreg tölgyes, igen részletes földrajzi leírással, sok határjelzéssel. Ugyanitt sásos, igen sok fűzfával és nyárfával. Az erdő neve Bezdány. „Jegenyefa etiam datur.”
Karavukova:
Határnevek, határleírás, mint fent. Régi, száraz fák az erdőben.
Vajszka:
Az erdőt csak a bogyanyi határtól nem választja el határjel vagy köz (spatium), míg más irányban a határjelek pontosan megnevezettek. Ugyanitt, a Siva nevű szigeten vegyes, kemény- és puhafákból álló erdős terület, régi fákkal.
Planova:
Barina-bara nevű erdő, ezen túl a Drágásicsa nevű erdőrész, „antiqua silva, duris et humi jacentibus lignis provisa”, tovább a Murgas nevű erdő, „vonae capacitatis”, mely egészen a novozolei határig terjed.
Bukin:
Széplak nevű erdő, „per Bukinienses actu ruinata”, valamint még más erdők, névvel.
Obrovács:
Kis erdő, tölgyes.
Palanka:
Kerek tölgyerdő, fiatal, növőfélben lévő fákkal.
Tovaricsova:
Ez is kicsiny erdő, pontos határleírással.
Hoczak:
Milán nevű erdő, öreg, kemény fákkal.
Militics:
Egészen kicsiny erdő, inkább bozótosnak nevezhető, Megye Szlatina nevű, melyben szilvák (arbores rubrae ulmi) is vannak. Az erdő összeér a karankovicsi erdőkkel, „quarum usu haec possessio hucusque gaudebat”.
Doroszlo:
Részben növőfélben lévő fákkal, „non purgata”, szántóföldek között fekszik. Határleírással.
A bácsi koronauradalomban Baracskától Palánkáig terjedő területen lévő erdők összeírása.
(Bács m.): Baracska – Szántova – Koluth – Bezdán – Monostorszeg – Kapuszina – Szent-Iván – Apathin – Szonta – Karavukova – Vajszka – Panova – Bukin – Obrovácz – Palánka – Tovaricsova – Hoczak – Militics – Doroszlo

Tartalomgazda