HU MNL OL E 156 - a. - Fasc. 104. - No. 087.

Dátum 16. század vége
Jelleg

Egykorú fogalmazvány.

Szöveg

Conscriptio. Közvetlenül, vagy nem sokkal Eger vára eleste után készült, hevenyészett összeírás az egri káptalan possessióiról. Keltezés, aláírás és záradék nélkül.
Eger:
Az összeírás készítője először felsorolja az oldalt jegyzett 12 falut, s csak azt jegyzi meg egy-egy szóval, hogy az egri káptalannak birtokrésze volt-e a faluban, avagy az egész falu a káptalané volt-e. Ha a falu deserta, akkor azt is megjegyzi. – Polgárnál, Szentmargittanál és Várkonynál közli: ezek a falvak most is szolgálnak. Egyéb adatot a falvakról nem ad. – A falvak jegyzéke előtt röviden közli a káptalan tagjainak létszámadatait: „Az Egri kaptolanban most 12 vannak egiut az Nagh preposttall. Mykor Eger kerestjen kesznell voltt, myndenkor voltanak 20.” – A falvak jegyzéke után a malmokról ez írja: „Mollnok feloll Capo malom az feolseo kapun kjuöll 4 kerekeo, item Varassban dyo segi malomnak hittak 2 kerekell, Item bogachon Egj Jo malom.” – Majd egy rövid megjegyzés következik a káptalan kezelésében volt oltáralapítványokról, melyekhez sok szőlő tartozott: „Altaristasagok sok voltt az Varassban, kykhesz sok solok voltanak es myeltetek.” – Majd a nagyprépost különleges helyzetére utalva, záradékképpen közli, hogy a káptalani összjavadalom 1/4 része az övé volt, de megvolt a megmaradó 3/4 részből a kanonokat megillető részesedése is, továbbá: a püspöki tizedek 1/4 része is az övé volt.
Az egri káptalan javai.
(Borsod, Szabolcs, Gömör, Heves m.): Eger – Almagjarj – (Borsod m.) Thihemer (= Tihamér) praedium – (Borsod m.) Bogacz, Bogátsh – (Borsod m.) Varkon, Várkony – (Szabolcs m.) Sentt Margita – (Szabolcs m.) Polgarj – Seplok – Tederkeni – (Gömör m.) Tysolo, Tiszoltz, Taxovia, Teisholz, Tisowec oppidum – (Borsod m.) Tylaj, Tilaj – (Borsod m.) Also Abraham, Abrányi Alsó – Salok

Tartalomgazda