HU MNL OL E 156 - a. - Fasc. 104. - No. 088.

Dátum 17. század vége
Jelleg

Egykorú fogalmazvány.

Szöveg

Conscriptio. Az oldalt jegyzett helységekbeli javakról készült földesúri összeírás, datálás, záradék és aláírás nélkül.
Alsóredmecz:
Subditusok táblázatos névjegyzéke, az alábbi adatokkal: a) a subditus neve; b) sessiójának nagyságrendje; c) fiainak és firokonainak száma; d) számosállatainak száma (ló, ökör, tehén, disznó). – Puszta telkek száma, volt gazdáik, ill. utolsó gazdáik nevével. – Egyikükhöz tartozó szántóföldet ez idő szerint: „csak bitanghban szantiak”. – A subditusok szolgáltatásai: A falubeliek – saját bemondásuk szerint – semmiféle adót nem fizetnek, „hanem csak egi egi Sákot ád minden ember, mellyet teli sem teöltenek a hitvan emberek, üressen adgják. Lakodalomra, keresztseghre, temetseghre a mit mindazaltal reajok fel vetnek, tartoznak megh adni.” – A falubeli hídvám jövedelme közös a compossessorokkal. (Az irat az összeírást készíttető földesurat nem nevezi meg itt sem, amikor a compossessorokra hivatkozik!) – Ugyanígy közös a Borsva vizén épült, egyenként két kőre forgó két malom jövedelme is: elosztják egymás közt a compossesorok. Ugyanígy közös a szintén a Borsva vizén levő két puszta malomhely is; ha bármikor malom épülne rajtuk ismét, annak jövedelme is elosztásra kerülne közöttük. – Allodiális szőlők (hozamuk: hordó borban.) De vannak ugyanitt a szőlőhegyen dézsmaköteles szőlők is. Ezek a szőlők szintén közösek jövedelemelosztás szempontjából a compossessorokkal; ez azonban nem értendő úgy, hogy a bejövő össz-dézsmabort osztják meg egymás között, hanem szüret után, illetve az új bor kiforrása után a compossessorok mindegyike viszi a saját jobbágya dézsmaborát. Ugyanakkor más az elosztás rendje az extraneus szőlősgazdáktól származó dézsmabort illetően. Ezeket a borokat ugyanis összeöntik, s ezt azután megosztják egymás közt. Az extraneusoktól bekövetelt évenkénti és fejenkénti 10 dénáros ászokpénzen ugyanígy osztozkodnak. – A subditusok egyébként megadják gabonaféléikből, általában terményeikből is a tizedet. – Terjedelmes allodiális erdők is tartoznak a possessióhoz. Jó makktermő esztendőben 2000 sertés is meghízik makkjukon. – Azok az extraneusok, akiknek a falu határában rétjük van, adnak földesuruknak évente 1–1 szécsi köböl zabot, 1–1 szécsi köböl zabot, 1–1 nagy kenyeret, 1–1 kappant (ezt minden compossessor így követeli, akinek tulajdonában bérelnek egy-egy darab rétet). – A falubeli jobbágyok heti 3 napon át robotolnak; akinek igásjószága van, az 2–2 ökörrel, aki gyalogszerben van, az munkáját saját kapájával és fejszéjével köteles teljesíteni. – A bírságjövedelmekről szólva, a conscriptio rögzíti: a vérbírság és paráznabírság egyformán 12–12 Ft, melyből egy Ft az ispáné.
Az összeírás ezt a módszert és sorrendet követve, veszi végig az oldalt jegyzett possessiókat. Az alábbiakban csak az eltéréseket, vagy kiemelendő adatokat közlöm.
Csörgő:
Censusuk: „Egj Sák etc. mint Redmeczen”. – A szőlők terméséből itt kilencedet adnak, „kadassal edgjüt”.
Kovácsvágás:
Az összeírást készíttető földesúrnak ebben a possessióban csak egyetlen jobbágya van, aki egész telken ül. Szolgáltatása eltérő a földesúr más possessiókban levő jobbágyaiétől: „Semmi adót, dezmát, egjeb fele jövedelmet nem ád, lova hátán valo Szolgalatnal egjebel nem tarotzott”. Kiterjedt, a compossessorokkal itt is közös allodiális erdőség is tartozik a possessióhoz. Az erdő: egységesen tölgyerdő.
Pányok:
Féltelkes jobbágyok. – Censusuk: Mindegyikük fizet Szt. Mihálykor 50–50 dénárt. Egyéb szolgáltatásaik: őszi és tavaszi vetésükből, borukból tizedet adnak.(A conscriptor által megkérdezett jobbágyok arra a kérdésre nem tudtak biztos választ adni, hogy az extraneus szőlősgazdáktól mit követel a földesuruk.) Robotjuk: földesuruk vagy tisztjei parancsa szerint.
Nagyrozvágy:
A deserta sessiókon kívül mindössze egyetlen lakott jobbágysessio van, mely az összeirató földesúr tulajdona. Ezen a sessión élő jobbágy censusként évente ad egy vödör csíkot és 1 forintot. Terményeiből megadja a tizedet. – A falu határában van egy jó, halban bővelkedő, tisztavízű tó, melyet a compossessor földesurak osztozás nélkül, tetszésük szerinti időben halásztatnak, de: „ki ki a’ maga Gyalmával”.
Bodolló praedium:
Allodiális erdők. – Allodiális rétek (darabszám szerint, mind az erdők, mind a rétek.) – Az összeíró megjegyzése az itteni szántóföldekhez: „A’ ki ezen földeket vetne, ket rendbeli tizeddel tartozik belöle.”
Gerepse praedium:
Allodiális rétek. Darabszám szerint. A rétek közösek a compossessorokkal. – Allodiális szántóföldek. Ezek is közösek lennének, de „nem igen szantiak” őket.
Kistárkány:
Az összeirató földesúrnak itt 2 lakott és 2 puszta félsessiója van. A lakott sessiók azonban „Curia helyén” vannak. A jobbágyok a curialis földeket művelik, dézsmát adnak róluk. – Van egy morotva-halászóvize, mely télen-nyáron halászható. Mindkét jobbágy – bármennyi sertése is van abban az esztendőben – évente egy-egy sertést ad be a földesúrnak. – A possessio makkos erdejében a földesurak sertései híznak.
Marácza:
A compossessorokkal közös allodiális erdő. Télen-nyáron halászható, jó, halbő halászóvize is van.
Néhány Abaúj és Zemplén megyei possessio és praedium. (Abaúj, Zemplén m.)
(Abaúj m.) Alsó Redmecz, Dolni Redmec – (Zemplén m.) Chiörgheó, Csörgö praedium – (Abaúj m.) Kováts Vágás, Kovács-Vágas – (Abaúj m.) Pányok – (Zemplén m.) Nagy Rozvagy, Nagy Roszvágy – (Abaúj m.) Bodolyo praedium, Bodolló (Kis, Nagy) – (Zemplén m.) Gerepse praedium – (Zemplén m.) Kistárkány, Klein Tarkony – (Zemplén m.) Marátza, Marana praedium

Tartalomgazda