HU MNL OL E 156 - a. - Fasc. 104. - No. 067 / d.

Dátum 1774. július 21.
Jelleg

Eredeti.

Szöveg

Conscriptio
Kisida:
A falu az új urbarium szerint a II. osztályba van sorolva. Féltelkes jobbágyok. Negyedtelkes jobbágyok. Házas zsellér. Más házánál lakó zsellérek. (Valamennyi csak szám szerint.) A subditusok az urbarialis szolgáltatásokon felül adják a kilencedet is. – Majorsági épületek: A tiszttartó lakóháza 1 szintes, 3 szobás lakóépület, fából, jó állapotban. 3 istálló, 1 ól, 1 kétrekeszes csűr, egy magtár, valamennyi fából, jó állapotban. A majorépületekhez közvetlenül csatlakozik egy három pozsonyi mérő kapacitású kert. Van egy másik allodialis fundus is. Volt ezen is egy majorsági lakóépület is, de ez most már romban áll, egyik helyiségében egy subiquilinus család lakik. 18 hordó bort befogadó pincéjét azonban még használják allodiális célokra. Ehhez a fundushoz is tartozik egy szintén 3 pozsonyi mérő kapacitású kert. – A fundus gazdasági épületei: a két istálló s a csűr már szintén romokban vanank. A kassai királyi út mellett van egy új urasági kocsmaépület. Tágas faépület, a szokásos melléképületekkel, jó állapotban. A kocsmáros az úr borát méri, semmi fizetséget nem kap, hanem „erga sibi gratuito cessos in singulis calcaturis duarum metretarum Posoniensium agros et pratella duo potum Dominalem epocillat.” – Az Ida nevű folyóvizen van egy két kövű allodiális malom, jó állapotban; molnárja évi 240 Ft árendát fizet az uraságnak utána. – A királyi út mentén van egy félig romban álló kovácsműhely, a kovács árendája évi 8 Ft. – A serfőzőház 2 szobás épület, az egyik szoba a maláta tárolására szolgál; van hozzá kamra és konyha is. A serfőzőmester konvenciós uradalmi alkalmazott (járandóságait nem jegyzi fel a conscriptor). Az üstben egyszerre 6 hordó sört lehet főzni; összesen 8 söröshordó a készlet. – Allodiális szántóföldek 3 nyomásra. Az őszi és a tavaszi vetésterületet határrészenként részletezi a conscriptor, a vetés mennyiségét pozsonyi mérőben adja meg. – Az ugarról, mely egyben trágyázás alá is kerül, szintén pozonyi mérőben adja meg a mennyiségi adatokat. Allodiális rétek (hozamuk – mind a szénára, mind a sarjúra vonatkozóan – kocsi szénában). – Az allodiális tölgyerdők meglehetősen ki vannak pusztítva, most van növőfélben az új erdő. Jó makktermő esztendőben azonban már hoz makkbérből 50 forintnyit az uradalomnak. (Az összeírás a fenti módszer szerint veszi sorra az oldaltjegyzett települédeket, az alábbiabkan csak az eltéréseket, vagy a különösen fontos adatokat jegyzem fel.)
Zsebes:
Az új urbárium szerint a falu az I. osztályba tartozik. Allodiális épületek, szántóföldek – a Kisidánál alkalmazott módszer szerint, részletesen feljegyezve. A faluhoz tartozott egy kis darab földesúri tölgyerdő is, de azt néhány esztendeje az utolsó szálig kiirtották, a tölgycserjék most éppencsak a jobbágyok tüzelőjét fedezik szűkösen.
Petri:
A faluban éppen úgy van két allodium – egy újabb és egy régebbi -, mint az előzőekben. Az új urbárium szerint a falu a II. osztályba tartozik. Az itteni második allodiális fundus részletes leírásánál, kitér a conscriptor a dohánykertre is: „Ezt praeterea Hortus pro implantando Tabaco, in Series reliquarum Domorum, pro quo titulo arendas solvuntur annui Hungaricales floreni 2.” – A falu határában levő tágas tölgyerdőben jó makkos esztendőben, 2000 sertés is meghízik. Továbbá: az erdőségben: „Interjacent ampla pascua in foenilia convertibilia.”
A szepesi prépostság javai.
(Abaúj m.) Kis Ida – Zsebes – Petri

Tartalomgazda