HU MNL OL E 156 - a. - Fasc. 104. - No. 009.

Dátum 1603. február 22.
Jelleg

Eredeti.

Szöveg

Registrum
Althal István, a fenti várbirtok provizora által készített lajstrom, illetve elszámolás, a fenti, kamarabirtokká lett várbirtok 1602. július 15. és 1603. február 22. közti időbeli jövedelmeiről és kiadásairól. Datálás nélkül. A fenti dátum a számadás zárónapja. (NB! A forrás nem egyéb, mint az UC 104 : 8 szoros tartozéka és kiegészítése. A provizor elszámol a várbirtoknak a No. 8. alatti urbariumban foglalt jövedelmeiből eredő bevételeiről és sommásan a kiadásokról is. A számadás kettős: részint a természetbeliekre, részint a pénzbeli bevételekre és kiadásokra vonatkozik. Az alábbiakban csak azt sorolom fel – ez egyben a registrum érdemi tartalma is -, hogy milyen természetbeniekre és ilyen pénzbeliekre terjed ki az elszámolás. – A helységnevek felsorolását – a caput bonorum kivételével mellőzöm, mert az azonos az UC 104 : 8 helységneveivel. Ugyanis a censusnál valamennyi helységet – a No. 8-beli rendet csaknem pontosan megtartva – felsorol a provizor.
A bevételek számbavétele kiterjed: A learatott, de még ki nem csépelt, 1602. évi termésű kenyérgabonára. Számadástechikai érdekesség az, hogy az asztagokban álló kenyérgabonát először úgy helyezi kiadásba a provizor, mint cséplésre átadott gabonát, és később külön számol el a kicsépelt szemről. Majd az ugyancsak 1602. évi termésű, kepékben álló árpa és zab következik. Utána a fent felsorolt gabonafélékből a szemben bejött tételek. (Itt-ott cséplési részeredmények is.) Mégpedig: külön az allodialis és külön a tizedgabonából, külön a majorsági malmok gabonavám-jövedelméből eredő szemesgabonából, valamint a censualis gabonából. Utána a gabonabeli kiadások következnek. A legnagyobb tételek: a környező várak magyar és német őrkatonasága számára széthordva. – Külön a kenyérgabonáról és külön az árpáról és a rozsról. Ezután a borok elszámolása következik. Külön a dézsmaborok és külön az allodiális szőlőkből származó borok. A provizor külön számol el a borseprőről is. – Majd a sertésekről szóló elszámolás következik. Ezeknél is külön a pázsitdisznóból, a makkoltatás fejében bejött sertésekből, darabszám szerint. A sertéseket a provizor eladás útján értékesítette. – Ezután a gyümölcsök (nomorum) sommás elszámolása olvasható, utána pedig a szénáé. – Ezután a vásárvámból és egyéb vámokból eredő só elszámolását jegyezte fel a provizor. (A bejövő só túlnyomó mennyisége uradalmon belül került felhasználásra, részint mint a marhák számára kiadott só is.) – Majd a bárányokról és a kecskékről számol el a provizor. Az állatok szolgáltatásképpen kerültek az uradalom birtokába. A kiadás azonban inkább csak átadás, mert a Szepesi Kamara utasítására a neviczkei provizor más kamarauradalom provizorának adja át az állatokat. Az elszámolás második részében az uradalom pénzbeli jövedelmenek elszámolása olvasható. Az elszámolásnak ebbe a részébe természetesen beveszi a provizor az I. részbeli termények és állatok eladásából származó készpénzbevételeket is, de itt számolja el a makkbérből, az ungvári vásárvámból és a censusból. Itt soprolja fel az UC 104 : 8 jelzetű urbarium összes helységeit, még azokat is, amelyek censust nem fizetnek, „Nullum soluunt censum” megjegyzéssel, valamint a készpénzzel megváltott különböző urbarialis szolgáltatások megváltási árából eredő készpénzjövedelmeket is. Az utóbbi tételnél igen jelentős összegekkel szerepelnek a soltészek és a batykók nyest-. rókabőr és pokrócszolgáltatásának megváltására vonatkozó summák is! A pénzbeli kiadás sommás és fő tétele azonban: az uradalom befizetése a Szepesi Kamara pénztárába. A készpénzjövedelmek elszámolásának utolsó tétele: a bírságjövedelmekből befolyó összegek.
Niuiczkei várbirtok.
(Ung m.): Neviczke – Vnguar oppidum – Gereny – Kereknie – Darocz – Lakard – Pallo – Galocz – Trask – Hoszvmezö – Also Domonia – Folseo Domonia – Kemencze – Niuiczke – Huszak – Petrocz --Laaz – Cziganocz – Stripo – Rahonczia – Arok – Antalocz – Slatinka – Chepeli – Zahonni – Geor (!=Györöcske) – Salamon – Kraina (Tájegység!) – Voroczio – O Semere – Wy Semere – Remete – Nagi Tvriczia – Kis Tvriczia – Rekichia – Rako – Pasecha – Mokro – Porosko – Bistra – Polena – Vlsenki (=Vulsinka) – Pereczie (= Perecsény) – Zariczio – Dvbrincz – Kis Brezna – Nagi Brezna – Merczie (= Mircse) – Zavizina – Kovacz Pastil (= Kovács-Pasztély) – Kostova Pastil – Toste Pastil – Begenie Pastil – Carne Hlava (= Csernoholova) – Semerekoua – Stricziova – Kmenichna – Domaza – Soomezö – Nagi Kostrina – Kis Kostrina – Lvttha (= Lyuta) – Veska (= Veskócz) – Czimbrillo – Ticha – Svecha – Stavna – Zahorp – Stvzichia – Alia Stvzichia – Lvha (= Luch) – Vsok – Voleszanka – Hvsna

Tartalomgazda