HU MNL OL E 156 - a. - Fasc. 148. - No. 036.

Date 1684. március 4–6.
Description

22 oldal magyar eredeti + 1 oldal 23 oldal

Text

Inventarium – Bornemissza Anna fejedelemasszony szigeti kuriájához tartozó javainak leltára.
Sziget:
Udvarház, leírása, ajtók, ablakok, kerítése, helységei, bútorok. – Ecettartó almaecettel. – Tömlöc, leírása. – Lóistálló. – Gabonaház, benne rozsos búza, gazos, szalonna, háj, üres hordó, padlásán zsindelyek; teteje az istállóval összeér, alatta szekérszín. – Csűröskert csűrrel. – Veteményes kert. Thököli őnagysága istállójával szomszédos. – Pince, bor, borseprő mennyisége, hordós káposzta, húsvágó tőke, csöbrök, ászokfák. – Kocsmaház, leírása, kamra, benne kocsmára való bor és seprő; végében kis tyúkól, lóistálló, állandóan földesúr számára mérnek bort, de mivel a városban mindenkinek szabad kocsmálása van, alig kel el 3 hordó bor. – Malom a Sugó patakon, leírása. – A sugatagi határon is egy köves malom, molnár nem léte, és a három földesúr tisztjeinek gondatlansága miatt tönkrement.
Sugatag:
Jobbágyok névvel, fiak neve, kora. – Állataik: lovak, ökrök, tehenek, üszők, juhok, disznók, méhek. – Telkük nagysága. – Szántóik nagysága holdakban. – Rétjeik nagysága kaszásokban. – Zsellérek névvel. – Özvegyek névvel, vagyoni állapotuk, körülményeik. – Szökevények névvel, távozásuk helye, ideje. – Elhagyott telek, appertinentiái részletezve – Censusba hernecsiekkel együtt nyesteket adnak, zsindelyt, fogolymadarat, vagy fizetnek helyette; puszta telek után nem adóznak. – Ország adójába fizetett összeg, földesúrnak adott összeg. – Teleki úrnak egy hónapig egy aratót adnak, azért, mert régen a vármegye tisztjeinek nem volt felettük hatalma, de most évente két ízben jönnek cirkálni darabontokkal, eltartásuk igen terhes, a darabontok fizetést is követelnek, fejedelemnek is kára lesz belőle, ha meg nem szüntetik. – Disznókból és méhekből tizedet adnak, azon alól megváltják, juhokból harmincon felül adnak egy berbécset. – Pereket a falu székin kezdenek, innen fellebbezhetni tiszt elé, vármegyéhez soha nem viszik, forintig terjedő büntetések 2/3-a tiszteké, egy a bíróé, forinton felőlieknél két rész a fejedelemé, egy a tiszté. – Szántással, vetéssel és egyéb dologgal tisztek rendelkezése szerint tartoznak, kivéve a hordást, azt a szigetiek végzik. – Szomszédos falvak, az a szokás, hogy estig egyik falu marhái a másiknak határán átmehetnek, de napnyugta után nem. – Gyulafalusiakkal határ miatt nagy ellentétük van, Bethlen István óta, részletezése. – Birtoktörténeti adatok.
Farkasrév:
Allodiális szántók az osztás szerint, helyük. – Rét, szénahozama. – Külön szakasztott erdeje nincs a birtokosoknak, makkéréskor a befogadott sertések dézsmáján egyformán osztoznak. – Lapos nevű tölgyerdő tilalmas, földesúr számára, az Iza és Mára folyása közt, földesúr disznói legelhetik csak, fáját is csak tiszt engedélyével szabad építkező jobbágyoknak levágni. – Határvillongások a disznópatakiakkal.
Tribusa:
Szigeti udvarházhoz szolgáló örökös cigány, névvel.
Szigeth:
Taxát fizetők névsora, összege egyenként. – Huszthoz szolgáló hajdúk, kapitányuktól függnek, lovas szolgálattal tartoznak, nem adóznak és nem szolgálnak, csak az ország adóját fizetik. – Lakosok adójának összege (országos), Szent György adó összege, huszti bíró szedi be. – Sószállítással tartoznak, az aknára szénnek való fa vágásával, gepelyes lovaknak, zabbal. – Sópajta a Tisza partján. – Hajónak való deszkák. – Allodiális szántók, helyük, szomszédaik, befogadóképességük. – Rétek, helyük, együttesen szénahozamuk. – Makkos erdő, hízlalható disznók, régen Huszthoz tartozott.
Bornemissza Anna fejedelemasszony birtokai.
(Máramaros m.): Sziget – Sugatag – Hernécs – Farkas Rév – Hosszumező

Content provider