HU MNL OL E 156 - a. - Fasc. 202. - No. 015.

Dátum 1803. április 6.
Jelleg

Eredeti, latin nyelvű példány, két melléklette, 31 pagina, eredeti aláírások.

Szöveg

"Aestimatio", amelyet a Trautson herceg halála után fiscusra szállt jelenleg gróf Csáky János és Antal által zálogban bírt Alsóvadászról dolgoztak ki az előzetesen a kamara rendeletére végzett összeírás nyomán.
Alsóvadász:
Az összeírás szerint a telkek számának módosulása, jelenlegi számuk 47 fél és 104 negyedtelkes jobbágy van, összesen 49 és fél telken, kívülük van még 64 házas és 16 házatlan zsellér is; birtoktörténeti adatok zálogbavételre és adásra. – A lakosságot a szájhagyomány szerint kötött szerződés szerint kezelik, nem az urbárium alapján; e szerint házcensus és úrbéri szolgáltatások fejében, a természetben teljesítendő roboton kívül, minden féltelkes jobbágy évi kilenc forintot fizet, negyedtelkes felét fizeti és robotolja, házas zsellérek 3 forintot, házatlanok egyet fizetnek; összegzése, ennek rectificálása a bíró, kisbírák, és 4 kerülőnek az uradalom által elismert mentességének figyelembevételével. – Megjegyzi, hogy mivel fajzásuk nincsen a lakosoknak, fát vágni és szállítani nem tartoznak a földesúrnak; az uradalom, jövedelmeit növelni akarván, a kocsma és mészárszék árendáját a pálinkafőzéssel 1795-ben összekapcsolta, a bérlő pedig követelte a lakosoktól a pálinkafőzés taxáját, akik törkölyből és szilvából szoktak főzni, ezt jogtalannak találván a vármegyéhez fordultak, 1797 óta az uradalom semmit sem követel ezen a címen. – Kilencedet a jobbágyok természetben adnak, 9 évi átlagjövedelem búzából, rozsból, árpából, zabból mérőkben, pénzértékük egyenként és összegezve; kukoricakilenced hozama, pénzértéke; méhkilenced jövedelme bizonytalan, nem mindig adnak belőle, fiktív jövedelmének átlaga; borkilenced mennyisége, mustban adják, pénzértéke; hegyjog jövedelme, idegenek szüleiével együtt, helybeliek 12, idegenek 15 krajcárt fizetnek, együttes összege. A tizedet a vármegye árendálja, a lakosok pénzen váltják meg. – Két földesúri tölgyeserdő, a két társbirtokossal közös, felsorolásuk, jövedelmük makkoltatással együtt; az erdőben vadászat, legeltetés, rétek nincsenek. A promontóriumon két földesúri szőlő, nagyságuk kapásokban, az egyiket 1794-ben eladták és helyébe ugyanott másikat vásároltak, hozamuk, pénzértéke 9 évi átlag alapján. – Földesúri szántók nincsenek, maradványföldekből visszamaradtakból műveltet egy részt földesúr maga számára; ezek helye, nagysága holdakban, 3 nyomásra vannak felosztva, egyiket mindig ugarolják, a másik két nyomásba vetett rozs, árpa, zab hozama, pénzértéke; téli és nyári szalmájának mennyisége, értéke pénzben; a jövedelem feltételezett, mert a félórányira lévő Szikszón a jelenlegi földesúr allódiális gazdálkodást folytat, pontosan nem választható szét az itteni jövedelem. A református lelkész részére fenntartott földek helye, nagysága. – Földesúri rétek nincsenek, az egyik maradványföld aljában kaszáltal földesúr szénahozamának pénzértéke. A vendégfogadós által használt rétek felsorolása, szénahozama; a többi maradványföldet a lakosok használják, kilencedet adnak utánuk, azonkívül árenda címén holdanként 30 krajcárt együttes jövedelmük. – A kocsma, mely két évig a mészárszékkel együtt volt bérbeadva, árendájának összege; mészárszék bérének összege, levonva a karbantartás és javítás értékét.
Jövedelmek végösszege: 740 Ft 9 Xr., mely összeget 5 % hozammal tőkésítve adja meg értékét. A két mellékletben két jelentés a kamarához.
Gróf Csáky János és Antal birtokai.
(Abaúj m.): Alsóvadász

Tartalomgazda