HU MNL OL E 156 - a. - Fasc. 173. - No. 002 / d.

Dátum 1664. július 17.Tokaj
Jelleg

Eredeti, magyar, 16 pag., sajátkezű aláírás és gyűrűspecsét lenyomata. Kelt Tokajban a fenti évben. Rávezetve a prezentálás dátuma: 1664. augusztus 16.

Szöveg

"Inventarium Universarum Rerum Mobilium et immobilium ad arcem Kallo pertinentium…", melyet Bélavári Miklós készített.
Kálló:
Várban: lisztesház leírása, s a lisztnek való eldeszkázott hely, öreg profontház leírása, liszteshordók, "fa paraszt grádics-al"; két sütőház pitvarral s paraszt sütőkemencével; kapitány háza alatt istálló s két kamra; az úr házának bútorai; "belül szelelő kemence"; inasok házai; az úr háza előtti tornác, istálló s öreg palota leírása, itt bútorok és konyha; porkoláb háza, kapitány kőpincéje; úr házával szemben magyar tisztek házai; kocsmaház részletezve; cselédház; istálló színnel; "egy paraszt kívül fűlő kemence"; puszta mészárszék. – A városon kívüli majorban: csűr s baromállások, ólak, galambducok, ősszel a török felégette; ökör, többit a török elrabolta, szántóföldek darabonként köböl, tavaszi búzavetés köböl. – Puszta telkek, hozzájuk szántó és rét, de a töröktől való félelem miatt nem élik azokat.
Fehértó:
Név szerint jobbágyok: 5, az egyik szabados, fiak. 30 puszta.– Állataik: ökör és tehén.– Puszta telkek. – Makkos erdő s az itt makkoltatható sertésszám. – Officialisok fizetése: provisor, rationista, kocsmáros, annonarius. – Az inventáriumba beírva: kállói provisornak adott régi kamarai utasítás: szántóföldeket műveltesse, aki a vár földjéből használ, adjon dézsmát róla, a földeket árpával és zabbal vetesse be; a városban alkalmas helyet szerezzen kocsmának, januártól júniusig az úr kocsmál, az idő alatt 2 Ft büntetés alatt tilos a kocsmálás; serházat is tartson fenn, hiszen van bőven árpa, sert csak az úr kocsmálhat; részletes utasítás a kiárult borról történő elszámolásról; mészárszék árendája; mesterek és parasztrendűek bírát és esküdteket válasszanak, ők az elsőfokú bíráskodási fórum, tőlük az udvarbírához, majd pedig a Szepesi Kamarához fellebbezhetnek, paraszt és nemes közötti vitás ügyben a kapitány és udvarbíró közös bírósága dönt, innen a seregszékre és a kamarához fellebezhetnek; építtessen az országútnál vendégfogadót s árultasson itt zabot és szénát; szökött jobbágyot ki ne adjon, ha latorságért szökött meg, lásson törvényt felette; só, vas valamint vásárvám a kamaráé; nemesek ittlakó jobbágyait a kamara számára oglalja; tilalmas erdő s megsértői elleni bírság; vitézek közül, aki akar a kamara jobbágya lehet, ebben őket a kapitány ne akadályozza; az örökös nélkül elhaltak javai a kamarára szállnak; ha jobbágy akad, telepítse le őket, az allódiumban 4 bérest tartson, az udvarbíró magának ne dolgoztasson velük; irattasson urbariumot; tartson állatokat, hiszen legelő van bőven; télen vegyen olcsón marhát, ekkor ugyanis szűkös a takarmány s azért olcsó a marha; nyáron hízlaltassa fel s adja el; gyűjtessen szénát, mert száraz időben jó pénzen eladható; évente adjon írásban számadást.
Kálló kamarauradalma.
(Szabolcs m.): Kálló – Fehértó

Tartalomgazda