HU MNL OL E 156 - a. - Fasc. 156. - No. 047.

Dátum 1768. május 3.
Jelleg

5 oldal, latin nyelvű, eredeti

Szöveg

Conscriptio birtokösszeírás „Status Bonorum…” címmel. Balás Mihály Regiofiscalis procurator készítette
Status bonorum
Sáros Nagy Patak oppidum:
Curia, szabad kocsmával a Bodrog-parton, a híd vonalában. – Szomszédai égtájanként név szerint felsorolva. A curia jelenleg a pataki jezsuiták kezén van zálogjogon. – Másik curia, szabad kocsmával és mészárszékkel, mint fent. Ezt is a jezsuiták bírják zálogban. – Schirer-jogon ide tartozik még a városon kívül egy szabad allódium is, fekvésének leírásával. Az allódiumot a pataki trinitarius rendi atyák az elhalt Schirer Mihálytól kb. 100 forint erejéig bírják.
Kis Patak oppidum:
Két pusztatelek, melyet ugyancsak fenti jogon bírnak a trinitariusok. – A radványi völgyben szabad rét, becsült szénatermése 6 szekér szekérben megadva, ez is a trinitariusoké. – Ugyancsak a Schirer család jószága még két szőlő a pataki promontóriumon: az első, Cziroka nevű szabad szőlő, melyet a trinitariusok dézsmabeszolgáltatás fejében megművelésre Tonka Györgynek és Kapossi Miklósnak engedtek át. A szőlő borhozama hordókban 10 hordó. – A második szőlő a Hosszú-hegyen, eléggé nagy, de puszta, melyet, ha megművelnek, könnyen hozhat 70 hordós termést is. Ez is szabad szőlő. – Az oppidum külső területén a külső várban „in exterion Patakiensi arce” találtatott még egy domus exempta, ugyancsak a Schirer családé, jelenleg Beczy Zsigmond kezén, kb. 800 forintos zálogösszeg fejében. Hossza és szélessége pozsonyi ölben megadva. – Következőkben az összeíró megadja azokat a szántóföldeket, melyeket fenti jogon ugyancsak Beczy Zsigmond bír, s melyek a domushoz tartoznak. Ezeket a földeket két nyomásra osztották. – Kapacitásuk darabonként, köbölben megadva. – Fentieken kívül egyéb tartozék vagy haszonvétel ehhez a jószághoz nem találtatott.
Tarczall oppidum:
Árvay-Schirer jószág itt egy azelőtt taxás, jelenleg liber domus, hosszúsága és szélessége ölben megadva, szomszédainak megnevezésével, melyet a kassai jezsuiták bírnak zálogban. – Fenti sessiohoz már régi idők óta bizonyos szőlők (Árvay-Schirer-jószágok) tartoztak, éspedig: Előhegy nevű szőlő, szabad, szomszédai megnevezésével. – Nagy-Remete nevű szőlő, mint fent. – Kis-Sóhajó és Nagy Sóhajó nevű, dézsmás szőlők, valamint a Békás nevű szőlők, valamint a Békás nevű szőlő, valamennyit a kassai jezsuiták bírják, nagyságuk kapásokban: fossorum 220 bortermésük hordókban megadva: vasum 117. – Fenti sessiohoz sem szántóföldek, sem rétek nincsenek, találtatott viszont két szabad szőlő: Kiss-Remete és Fekete-hegy nevűek, szabadok, és Lajstrom Csuha, valamint Veres nevű dézsmás szőlők, a tarcali promontóriumon. Ezek a szőlők is e egykor Schirer-jószágok voltak, most különböző birtokosok kezén vannak.
Fentieken kívül összeírásra került a Fogarasy László által felkért, a tokaji és keresztúri promontóriumon fekvő, egykor ugyancsak Schirer Miklós kezén lévő szőlők is, melyeken kívül egyéb tartozékok nincsenek.
Az összeírás összegzése, az évi jövedelmek. A fentiekben felsorolt jószágok évi hozama az alábbiak szerint alakul: a Patak oppidumban lévő két curia szabad educillummal és macellummal a hasonló sessiokkal megegyezően jövedelme – az oppidum területén kívül fekvő allodium jövedelme.
A fentiekben részletezett két szőlő jövedelembecslés: a domus exempta – a szántóföldek után dézsma címén várható gabonajövedelem pozsonyi mérőben és forintértékben. Ha a tarcali ház árendába kerülne, várható haszna. – Ehhez a házhoz tartozó, fent részletezett szőlők borhozama hordókban és forintértékben. – A további szőlők hozama, felújítás esetén.
Haszonvétel összesen: Fl. 1,636.-
Dátum, megerősítés, aláírás, pecsét.
„Bona Arvaiano-Schireriana”
(Zemplén m:): Sáros Nagy-Patak portio oppidum – Kis Patak portio – Tarczall oppidum portio

Tartalomgazda