HU MNL OL E 156 - a. - Fasc. 148. - No. 037.

Dátum 1684. március 2–3.
Jelleg

40 oldal magyar eredeti. + 40 oldal magyar eredeti.

Szöveg

Készítette: Telegdi Benjamin és Dobai István.
Inventarium – Bornemissza Anna fejedelemasszony bocskói jószágához tartozó javak leltára, majd urbáriuma.
Bocsko:
Udvarház a Tisza partján, kerített, leírása, végében fa lábakon álló félszer, marhák számára, a jászollal. – Átalagban almaecet. – Szalmafedeles, padlózott baromfiól. – Padláson zab, borjú, tehén, csikóbőrök, baricska, veres- és fokhagyma, aszalt szilva, és más aszalt gyümölcs. – Veteményes kert két ágy petrezselyemmel, egy öreg almafával. – Csűrös kert. – Majorsági állatok egyenként, disznók, tehenek, ludak, récék, tyúkok, kakasok száma. – Malom, leírása, ha nincsen nagy szárazság, szép jövedelem várható, ványoló is 12 Ft.-ot jövedelmez. – Serfőzőház, leírása. – Jobbágyok névvel, életkoruk, fiak neve, kora. – Állataik: lovak, ökrök, tehenek, üszők, juhok, disznók, méhek. – Özvegyasszonyok névvel, fiaikkal, csak teheneik vannak. – Zsellérek névvel, néhánynak van tehene, soknak még az sincs; nem régen jöttek különböző helyekről, ahogy tőlük telik, segítik a falut, bármikor elköltözhetek. – Szökevények névvel, feltüntetve hová távoztak. – Pusztatelkek nincsenek. – Telkek együttes száma a faluban, mindegyik után két nyestet adnak. – Szent György és Mihály adót fizetnek, háromszáz zsindelyt adnak, 24 halat és egy tyúkot, sószállításért fizetnek; gyapjút közösen adnak. – Hat főzés serre való zabot földesúr ad kifőzésre, akár kifőzik, akár nem, tartoznak fizetni. – A falu Teleki úrnak évente egy nyestet és hat berbécset ad. – Ország adóját fizetnek, összege, a rónaszéki kamaraispán szedi be, mert a vármegye tisztjei köztük nem parancsolnak. – Gabonából dézsmával nem tartoznak, csak méhből és disznóból adnak, tizen alul megváltják. – Juhokból nem adnak dézsmát, hanem helyette a falu ad két berbécset. – Más szolgálattal nem tartoznak, hanem őnagysága katonai majorságának takarítására adtak 30 aratót és ugyanannyi kaszást két hétre; hogy ökörrel ne kelljen szolgálniok, fizettek. – Mivel itt majorság föld nincsen, saját földjükből tartoznak 60 köblös zabföldet kihasítani, ha az elhagyott telkek nem adnák ki; vetéséhez zabot földesúr ad. – Törvénykezést falu székén kezdik, innen fellebbezhetni a tiszt elé, ahol vége szakad. Bírságok két része földesúré, harmada a tiszté. – Minden sátoros ünnepen kabolapojániakkal és aknarahóiakkal közösen egy hordó bort tartoznak kiárulni; ez évente három hordó összesen. – Parochiális telek, a pópa nem fizet utána, a falu teljesít helyette, de ország adójába egy tallért fizet. – Szvidó nevű havas, rajta levő esztrenák száma, itt legeltetők, akár idegenek, akár helybeliek, húsz, vagy annál több juh után egy berbécset adnak, ha kevesebb, egy bárányt, azonkívül egy-egy sajtot is. – Szomszédos helységek. – Határvillongások egy mező felett.
Kapolapojána:
Telekből a pópa, bíró is bírnak egyet, harmadfélen zsellérek laknak, csak a fennmaradó telkek után adóznak, zsellérek által lakott telkek szántóföldjeit földesúr részére vetik zabbal. – Censusba telkenként nyestet, halat, zsindelyt, fogolymadarat adnak, sószállítópénzt fizetnek. – Szt. György és Mihály adót közösen fizetnek.
Ruszucska:
Nem régen szállták meg a lakosok a falut, ezért censusuk kevesebb, közösen fizetnek ország adóját; két nyestet adnak és sószállítópénzt, más semmivel nem tartoznak, mivel a falut a lonkaiak határából szakították ki.
Lenka:
Malom, leírása. – Elhagyott telkek nincsenek, ezek után senki nem adózik, bárki aki akarja, megszállhatja, akkor prestál utána, amíg puszta, földesúr részére művelik. – Censusba nyestet, szárított halat, zsindelyt adnak, karácsony tyúkjával is tartoznak. – Tisztek három főzetre való zabot adnak sörre, ha nem főzik is ki, tartoznak az árával. – Teleki úrnak adnak a ruszicsaiakkal együtt két nyestet és 3 berbécset. – Sószállításhoz félannyi embert adnak, mint a bocskóiak (kormányost és hajóst.) – Malomba egy követ tartoznak venni, másikat a tisztek veszik, azonkívül a malomhoz szükséges fát levágni, faragni és beszállítani. – Tilalmas patak.
Kaszopojána:
Itt fejedelemnek külön erdeje nincsen, de mikor máshol makk nem terem, ide szokták disznóit hajtani. – Halászó víz a falun felül tilalmas, ebből fogják az adóhalat; mikor őnagysága, vagy érdemesebb emberei idejönnek, a tisztek halásztatják a lakosokkal.
Bocskorabó:
Katonában tartoznak szolgálattal, azonkívül két tutajt Szigetre szállítani, tisztek beváltják, átvétel ára.
Körösmező:
Birtoktörténeti adatok.
Karácsfalva:
Nemesek is. – Rédei úr idejében szabadosok voltak, megnemesítette őket, mostani fejedelemtől is van armálisuk; telkükhöz tartozó appertinentiák. – Paraszti malom, gazdája neve, ha forog, őnagyságához tartozik egy rókabőrrel, ha nem forog, semmivel. – Makkos erdő, több faluval közös, ha hajtanak makkra disznókat, negyedrész dézsma jut a falu után az urak részére.
Nagypatak:
Törvénykezést a karácsfalvi bíró előtt kezdenek, mert a faluban bíró nincsen. – Havas, alján szépen terem makk, régen földesurak a saját disznóik számára tartották; két esztréna is, idegenek fizettek legeltetésért, most a gyulafalviak és sugatagiak bírják, dézsmálás jövedelme is az övék. – Az egész jószág jövedelmeinek összegzése tételenként.
Bornemissza Anna fejedelemasszony birtokai.
(Máramaros m.): Bocsko – Lonka – Kabola Pojána – Ruszucska – Kaszo Pojana – Bocsko Raho – Körös Mező – Borkut – Karancsfalva – Nagypatak

Tartalomgazda