HU MNL OL E 156 - a. - Fasc. 148. - No. 005.

Dátum 1671. április 26.
Jelleg

19 oldal latin és magyar eredeti.

Szöveg

Készítette: Bíró Pál királyi táblai commendator és Ortam Ferenc.
Urbarium. Apaffi Mihály fejedelem birtokában lévő huszti várhoz tartozó falvak Károlyi István provizorsága alatti urbáriuma.
Iza:
Jobbágyok névvel, fiak. – Állataik: lovak, ökrök, üszők, tehenek, borjak, disznók, méhek. Megjegyzésben: bíró, béresek, szabadosok, egy kenyéren élők, jövevények, halászok, esküdtek, mészégetők, üvegesek, gyalog és lovas szabadosok, kerékgyártók, borjú és disznópásztor, molnár feltüntetve. Nemesek, szökevények külön összeírva, utóbbiaknál hova távoztak. Puszta telek névvel. – Censusba nyestet adnak a földesúrnak és az udvarbírónak; zabot, tyúkot, karácsonyra fát, azonkívül tartoznak a jégvermet megtölteni jéggel. A három sátoros ünnepen tartoznak borméréssel, három hordóval. Törvénykezést falu füstin kezdik, onnan vihetik a városba a bíró elé, végül a várban az udvarbíróhoz. Az itt lakó nemesek is tartoznak ennek alávetni magukat, ha jobbággyal van perük. Valahányszor a tisztek parancsolják, a jobbágyok tojással tartoznak földesúr számára. Bírságok összege. – A várbeli tisztek tartoznak évenként megjelenni a faluban, és a gonosztevőket megbüntetni. Szolgálatok: takarással és gyűjtéssel, kaszálással tartoznak; aratással és hordással nem. Szántással és vetéssel tartoznak, egyéb, a várhoz tartozó szolgálattal szükség szerint. Disznókból tizedet adnak, tizen alul megváltják. Két egy-egy köves malom, egyik felül, másik alulcsapó, leírásuk, szerszámaik, leltáruk, egyikben kásatörő is.
Buttyaháza:
Egyik jobbágynak juhai is vannak. – Jobbágyok között virrasztók, erdőkerülők, lovas hajdúk, ezek jobbágytelkeken laknak, a técsői hadnagy parancsol nekik, a falunak nem vétenek. – Puszta telek nincsen. – Jobbágyok karácsonyi ajándékban négy nyesttel tartoznak, az új bíró az udvarbírónak rókabőrt ad. Tyúkot és tojást házanként adnak a várnak, a tisztek parancsa szerint. Szolgálat olyan, mint a többi falvakban, azonkívül disznók mellé heteseket tartoznak adni. Virrasztót két esztendeig négyet-négyet adnak – Ha idegenek vetnek vagy kaszálnak a falu határába, tizeddel tartoznak adni a vetésből, mind a szénából. – A Talabor vizén három malom, leírásuk, leltáruk
Száldabos:
Szökevények nincsenek, sem puszta telkek – Tyúkkal és tojással az ünnepekre tartoznak, amennyit a tisztek parancsolnak. Virrasztót 3 évenként adnak négyet.
Dulfalva:
A juhok mellé kötelesek pásztorokat és heteseket állítani. Várhoz építkezéssel szükség szerint tartoznak, hasonlóképpen a juhok „gyűjteményeit” ők kötelesek talaborfalviakkal együtt a várba beszállítani. – Falunak van malma, emberemlékezetet meghaladó idő óta jövedelmének negyede a váré volt, ha a malom gazdája marhával szolgál és molnárt tart, nem tartozik zsindelyezéssel, ugyanígy akkor sem, ha maga a molnár szolgál marhával. – Disznókon kívül méhekből is adnak tizedet, azon alul megváltják, összege.
Talaborfalva:
Jobbágyok a várhoz évi 4 virrasztót adnak – Paraszti malom, az őrlemény negyede emberemlékezet óta a váré. Másik malom, ezt két molnár tartja, ennek is negyede a váré. – Várhoz tartozó rét, neve, nagysága, kapásokban, dulfalusiakkal közösen kötelesek gyűjteni, kaszálni. – A régi urbarium szerint a fejős és meddő juhokat is dézsmálták, most hittel vallják, hogy már régtől fogva nem adnak, nem is fizetnek utánuk.
Végén summarium, az embereket és állatokat összegzi.
Apaffi Mihály erdélyi fejedelem Huszt várához tartozó javai.
(Máramaros m.): Iza – Buttyánháza – Száldobos – Dulfalva – Talaborfalva

Tartalomgazda