HU MNL OL E 156 - a. - Fasc. 122. - No. 027 / c.

Dátum 1720. február 15.
Szöveg

Aestimatio
Diósgyőr oppidum:
A vár háromnegyed részben romos, egynegyedét a régi földesúr Haller báró lakhatóvá tette. Azóta azonban ez a rész is tönkrement. – A vár alatt gyümölcsöskert és két kisebb veteményeskert, egy halastó, jelenleg haszon nélkül. – Nádfödeles, 2 köves malom, hozama gabonában, kassai köbölben. – Egy másik zúzómalom; kása, len és kender törésérée. – Provisori ház a városban, kétszintes, négy jobbágytelek helyén épült, tetőzete új. – Az allódium értéke csökkent, mert ma már csak a majortelek és az épületek maradtak meg. – A Szinva patak pisztránghalászatának hozama. – Az üveghuta az 1712. évi összeírás után készült el. Árendába adták. – Az ugyancsak újonnan épült fűrészmalom jövedelme. – A földesúri erdők hozama. – A mészégetés hozama. – A tűzifa szedési engedélyek pénzbevétele. – Köves, Keresztes és Nagymihály, valamint Ábrahámfalva parasztsága a szabad faizás fejében évi 339 napon át köteles egy 8 ökrös ekefogatot kiállítani. – A környéken lakó kádárok és bognárok az urdalmi erdőben való faizásért 50 hordót és 16 kereket adnak évente. – Három nyomásban, össz. 70 köblös allódiális szántó. – Földesúri kaszáló, szekér szénában. – A bordézsma hozama, hordóban. – A nemrég a kincstárra háramlott kis szőlő; hozama hordóban. – A szőlők túlnyomó többségét 1712 és 1719 között telepítették, 1720-tól kezdve várható utánuk uradalmi dézsmabevétel. – A jelenleg még nem aktuális, de várható bordézsma jövedelem átlagára vonatkozó átlagszámítás. Ezzel kapcsolatban közlik, hogy egyes újonnan telepített szőlők szabadsága 9–12 év múlva jár csupán le. – A gabonatized hozama, kassai köbölben – búza, árpa, zab. – Kenderdézsma, hozama forintban. – A méhtized jövedelme. – A bárány- és kecskedézsma hozama. – A földesúr Szt. György naptól karácsonyig gyakorolja az educillatiót.– Az újonnan épült földesúri mészárszéket árendába adták. – Az egésztelkes taxalisták évi censusa és a pro falcatura fizetett összeg. – Az ide tartozó néhány örökös jobbágy korlátlan robottal tartoznék, de azt minden egésztelek után egy hordó borral megválthatják.
Parasznya:
A taxalista jobbágyok évi censust fizetnek, míg az örökös jobbágyok telkenként 8 forinttal megválthatják robotjukat. – A gabona és bordézsma jövedelme, hordóban és köbölben.
Radisnyán:
Taxalista és örökös jobbágyok adózása, mint az előző faluban. – Földesúri vinea, borhozam hordóban. – A gabona- és bordézsma jövedelme, hordóban és köbölben.
Kápolna:
Taxalista és örökös jobbágyok adózása, mint az előző falvakban. – Őszi és tavaszi gabona, valamint bortized hozam, köbölben és hordóban. – A méhdézsma hozama. – Egyköves földesúri malom hozama. – Két kincstári szőlő, melyeket parasztok után örökölt az uradalom, borhozam hordóban. – Földesúri kaszáló, szekér szénában.
Bábony:
Taxalista és örökös jobbágyok adózása, mint az előző falvakban. – Két paraszti eredetű és az uradalomra háramlott szőlő, hozam hordóban. – A bor-octáva hozama, hordóban.
Kis-Győr:
Taxalista és örökös jobbágyok, adózásuk, mint az előző falvakban. – Néhány paraszti eredetű, az uradalomra háramlott szőlő: “quae per extraneos in medietate excoluntur”, hozam hordóban. – A bor-nona hozama, hordóban. – Notandum: rossz termés esetén kisebb a hozam, hordó szerint, de nagyobb a bor ára után, azaz a jövedelem kb. azonos marad. – A tavaszi és őszi gabona utáni kilenced, valamint a bárány, kecske és méhdézsma hozama.
Mezőkövesd oppidum:
Incolae oppidi: mindegyik 3/4 köböl. csv. búzát és árpát, valamint minden ökör után 1 forintot fizet. A zsellérek fejenként 1,8 ft. adót fizetnek. – A város dézsmajövedelme – búza, árpa és zab – köbölben és forintban. – A földesúri serfőző árendája. – A mészárszéket és a bormérést is árendába adták. – Kétköves földesúri malom, mely csak nedves időben dolgozik teljes teljes kapacitással. – Újonnan épült majorház és csűr. – Allódiális szántóterület, vetőköbölben. – Földesúri kaszálók, szekér szénában. – A diósgyőri dézsmagabona fuvarozása helyett a prasztok 15 ekefogatot állítanak ki.
Keresztes oppidum:
A mezőváros parasztsága 1702-ben szerződést kötött a kamarával, melynek értelmében 12.000 forintért a közösség kapta meg 25 évre, valamennyi földesúri jövedelem és szolgáltatás hasznát. – E szerződés hatálya alól csupán a Haller-féle és a Dőry-féle kamarai malmokat vették ki. – A Haller-féle malom két köves, kásatörő is tartozik hozzá, jövedelme köblökben. – A Dőry-féle malom ugyancsak kétköves, jövedelme köbölben.
Petri puszta:
Földesúri szántóterület, vetőköbölben. – Földesúri kaszáló, szekér szénában. – Földesúri erdő; csupán tűzifahozam.
Az uradalom teljes becsértéke, 6%-os kulcs alapján számítva: 110.095 rajnai ft.
Diósgyőri koronauradalom.
(Borsod m.): Diosgyőr – Parasznya – Radiscsány – Kápolna – Babony – Kis-Győr – Mezőkövesd – Keresztes – Petri

Tartalomgazda