HU MNL OL E 156 - a. - Fasc. 119. - No. 029.

Dátum 1672 után
Jelleg

Egykorú kamarai jegyzék.

Szöveg

Consignatio
Wesselényi nádor özvegyének: Széchy Mária grófnőnek javairól, ezek pénzre átszámított jövedelmeiről készült kamarai jegyzék. Dátum nélkül. Záradékolva sincs. Datálása tartalmából könnyen megállapítható: készült nem sokkal Murány várának a császáriak által 1672-ben bekövetkezett elfoglalása után.)
NB! Mielőtt az egyes települések adataira térnék, feltétlenül szükséges az, hogy ismertessem a jegyzék szerkezetét. Készítője ugyanis az alábbi módszert követte: A jegyzéket három fő csoportra osztotta, az özvegy nádorné tulajdonában maradt három várbirtok szerint. E várbirtokok: Murány, Lipcse és Balog. – Az egyes várakhoz tartozó possessiókat, névjegyzékszerűen, egymás mellé felsorolja, csak annyit jelölve meg ebben a falunévjegyzékben a falu neve mellett, hogy mennyi belőle az özvegyé, de ezt sem mindenütt. Majd várbirtokonként sommásan közli a várbirtok valamennyi településéből bejövő jövedelmeket, azok értékét jövedelemfajtánként felsorolva. Ehhez a módszerhez alkalmazkodnom kellett a kivonat megszerkesztésénél is. Ezért az oldalt jegyzett településeket én is a megadott várbirtokok szerint csoportosítottam, itt közölve – mert másutt a consignatio szerkezete miatt erre mód nem nyílt – azokat az adatokat, melyeket a consignatio is a falvak névjegyzékénél ad meg: mennyi belőle az özvegyé, már ahol megadja, és a kivonati részben csak a három várbirtok caput bonorumát tüntetem fel, és az összesített jövedelmeket kivonatolom. Másként kivonatolási módszerünk egységes keretében ez a consignatio nem volt feldolgozható.
Murány arx:
Pertinenciát lásd oldalt jegyezve; a várbirtok jövedelmei: A várbirtok területén censusból befolyik összesen 116 Ft 98 den. évente. – A victualia becsértéke 929 Ft 12 den. összesen. – A nyestváltságból évi 27 Ft folyik be. – Bizonyos falvak (név szerint külön nem sorolja fel őket) Szt. Györgykor és Szt. Mihálykor fizetett censusából évi 33 Ft 94 den. az összjövedelem. – Malmok bérleti díjából: 111 Ft. – Vámjövedelemből: 46 Ft. – A vashámorok jövedelme összesen 258 Ft. – Az üvegfuvó műhely évi összjövedelme 50 Ft. – A pálinkafőző-üstökért fizetett census évente kb. 52 Ft 50 dénárt tesz ki. – A serfőzőüstök után fizetett census évi 21 Ft 60 den. – A consignatio készítője ezután megjegyzi, hogy vannak a várbirtok területén olyan jövedelmek is, melyek változók az időtől s a körülményektől függnek, ezeket nem vette számba még kalkulative sem. – A várbirtok területén összesen négy allódium van. ezek állatállománya összesen: 90 fejőstehén, 6 bika, 27 borjú, 60 üsző (1–2 évesek), 122 sertés, 19 hízott sertés, 64 süldő, 310 birka, 53 öregbárány, 250 tavaszi bárány, 90 öregkecske, 4 kos.
Lipcse arx:
Pertinenciáit lásd oldalt jegyezve; a várbirtok jövedelmei: Évi censusuk összege, mégpedig „valore Partium superiorum” összesen 1253 Ft 98 den. – A libertinusoktól befolyó készpénzjövedelem: 26 Ft évente. – Természetbeni szolgáltatásként bejön a várbirtokból évente összesen: hét dámvad, 14 nyúl és 47 császármadár. – Van négy possessióban négy birtokrész, amelyeken a subditusok kilenced helyett bizonyos mennyiségű árpát, zabot és borsót adnak. (NB! A számadatok helyét a consignatio készítője üresen hagyta!) – A victualiaval kapcsolatban megjegyzi, hogy a subditusok adják ezt a szolgáltatást is, de mivel ezt nem közösen, hanem telkenként adják, a telkek összeszámlálása pedig a jegyzék összeállítása kapcsán nem történt meg, ezért ezeket nem lehetett számba venni. Sőt: „Sunt et aly proventus, qui pro diversitate temporum jam augentur, jam minuuntur”. – Továbbá: A subditusok birkáik szabad legeltetése fejében, a tizedszedés idején minden birka után 14 dénárt fizetnek, minden akol után adnak egy bárányt, egy nyestbőrt és egy kast évente. – A brinzatúró minden fontját 10 dénáron váltják meg. – A sertésmakkoltatás díjaként a tized helyett az alábbi váltságösszegeket fizetik: A nagyobb sertéseket 24 denáron, a kisebbeket 12 dénáron, míg a malacokat 6 dénáron váltják meg. – Minden pálinkafőző üst után, az egész várbirtok területén egységesen 4–4 forintot fizetnek évente. – A hegyilegelők bére címén évente 47 Ft 20 den. folyik be összesen. – A várbirtok területén levő valamennyi malom évi összes censusa: 470 Ft 20 den. – A consignatio készítője a kocsmák jövedelmével kapcsolatban szintén azt jegyzi meg, hogy azokat nem tudták az összíráskor számba venni. – Végül itt is az allodialis állatállományt veszi számba, de itt anélkül, hogy megnevezné: hány allódiumban vették számba az állatokat. Eszerint van itt: 101 fejőstehén, 63 egyéb szarvasmarha, 59 sertés, 91 lúd, 84 pulykatyúk és pulykakas összesen, 113 tyúk és kakas összesen, 42 kacsa, 586 fejőbirka, 33 öregbárány, 234 tavaszi ellésű bárány, 184 kecske, 5 kos.
Balogh arx:
Pertinenciáit lásd oldalt jegyezve; a várbirtok jövedelmei: A várbirtok területéről befolyó évi összes census: 243 Ft 50 den. – A kocsmáltatásból eredő jövedelmet itt sem tudja megadni a consignatio készítője, mert az alapadatokat ebben a várbirtokban sem gyűjtötték össze. – A várbirtok subditusai a kilencedet minden terményből kötelesek megadni, s azt be is kell szállítaniuk a várba. (Ennek a szolgáltatásnak az értékét sem tudta megadni a consignatio készítője, szintén alapadatok hiányában.) – A birkák és a sertések után a tizedet szolgáltatják, s azt is a várba hajtják be. (Ennek a szolgáltatásnak értékét sem adja meg, ugyanazért.) – Ezután megjegyzi a consignatio készítője, hogy vannak a várbirtok területén olyan falvak is, amelyek a kilenced helyett bizonyos, meghatározott mennyiségű zabot szoktak adni; de sem a falvak neveit, sem a zab mennyiségét nem közli, szintén az alapadatok hiánya miatt. – Vámjövedelemből az egész várbirtok területéről évente kb. 60Ft szokott befolyni. – Malmok vannak ugyan a várbirtok falvaiban, illetve pertinenciáiban, de mivel azok adatait sem kapta meg, nem állíthatta be a belőlük befolyó jövedelmet sem. – A várbirtok területén levő praediumokat (nevüket nem sorolja fel!) bérbeadással hasznosították. Censusukból évente kb. 20 Ft folyik be. – Van azonban egy praedium, amely után az azt használó subditusok nem censust fizetnek, hanem, ha megművelik, abból a terményből, amit éppen vetettek, a termés hetedét adják be a földesúrnak. (Ennek nevét sem adja meg.)
A várbirtok területén allódium nincs.
Széchy Mária javai. (Gömör, Zólyom m.)
Murany arx: Polonka (integra) – Zavotka (portiones duo) – Szümicse (integra) – Tergard (tertia paras) – Vernar (tertia para) – Murany Lehota – Murany Allya – Hoszszu Reth – Nagy Revistye – Vizes Réth – Kis Rőcse – Zdichava – Lubonik – Cisno – Umerla Lehota – Mnisan – Voprocz – Jolsva – Tapolcsa – Süvite
Lipcse arx: Lipcse – Podkonicza – Luchatin (duae portiones) – Sziadel (!= Hiadel – tertia portio) – Meczibrogya – Szent András – Rasztoka – Nemeczka – Jeszeno – Also Lehota – Valaszko – Dubova – Ulicska
Balogh arx: Rimaszécs – Szent Simon – Dobocza – Szacs – Thamassy – Balogh – Meleghegy – Hruso – Pericse – Rovna Pataka – Dobropatak – Also Balogh – Gesztes – Budikfalva – Derenchen – Lipocz – Zelichava – Szuha – Ratko – Poprach – Paloszka – Bisztra – Krokva – Pelem – Sziliszte – Uyvasar

Tartalomgazda