HU MNL OL E 156 - a. - Fasc. 119. - No. 025.

Dátum 1702. június 9.
Jelleg

Eredeti.

Szöveg

Conscriptio
Okolissany János kamarai commissarius által, Liptó megye két officialisának jelenlétében elkészített összeírás a liptóújvári kamarauradalomról. Kelt a várban, a fenti napon.
Liptóújvár arx:
NB! A kamarai biztos előrebocsátja, hogy – nyilván a háborús idő miatt – az összeírt dominium, illetve települései urbáriumai nem álltak rendelkezésre az összíráshoz, s ezért: „... juxta Fassiones sub juramento examinatorum subditorum circumstantialem et genuinam peregi conscriptionem”. – A vár maga kettős épületkomplexum: belső és külső. A belső: kősziklába alapozott, igen régi épület; a külső: a 17. század folyamán, a síkságon épült fel. – Mindkét váron megvannak a szükséges kapuk és ajtók is, a szobákban pedig az ablakokat fel is újították, de még a kályhákat is rendbehozatták nemrégen. – Néhány helyen azonban már mégis szükség van a falak, illetve a tetőzet nagyobb mérvű kijavítgatására is. – Érdekes adat a vár vízellátásáról és halastaváról: „In arcis interioris medio fons vivus, ad Portam vero Arcis anterioris Piscina pro conservandis Trutis et alterius generis Patriae piscibus, satis idonea”. – Ezután a váraljai allódiumot írják össze. Az épületeket sommásan soroják fel: Központi majorsági lakóépület, mellette istállók, aklok, csűrök, sörfőzőház, sőt: néhány kunyhó is, „juxta usum harum Partium” – s ezek mind jó állapotban vannak. – Három nyomásra művelt allodiális szántóföldek, (kapacitásuk: lipóti köblösben, kenyérgabonára, zabra. A liptói köblösre vonatkozóan az alábbi egykorú, marginális megjegyzés: „NB Cubulus Liptoviensis ad minus facit duas metretas Posonienses”. – Allodiális rétek, melyek igen jó minőségű szénát teremnek (hozamuk: szekér szénában). – Ugyanitt, a váraljai majorságban van egy malom. Molnárja évi 30 Ft árendát fizet érte, hizlal 3 disznótk a földesúr számára, s eltart egy napszámost is, aki a várban dolgozik. Ezekre a kötelezettségekre contractusa van.
Hibba oppidum:
Subditusok táblázatos névjegyzéke. Benne az alábbi adatok: 1. A subditus neve; (ha deserta sessiót árendál, azt itt is feltünteti; igen sok ilyen bérlő subditus van); – 2. telke nagyságrendje (fél, negyed, nyolcad, tizenhatod; a túlnyomó többség nyolcadtelek; innen van az, hogy a 40 egész sessió többszörösen annyi subditus közt oszlik meg); – 3. censusa (Ft-dénárban, személyenként kivetve ez is. Felhívom a figyelmet arra, hogy míg a nyolcadtelkesek saját sessióik után évi 2 Ft 19 dénárt fizetnek, ha desertát árendálnak, az után csak 1 Ft 50 dénárt fizetnek); – 4. számosállatainak darabszáma (lovai, ökrei, tehenei, juhai). – E táblázatos névjegyzék után az urbarialis adatokat tartalmazó szöveges magyarázat következik. Tartalma: A censuson kívül pénzbeli szolgáltatásuk: évente 100 forinttal váltják meg a szabad kocsmáltatást. – Az oppidum határában két földesúri malom van. Az oppidanusok használják mindkettőt, de kötelesek évente 3–3 sertést hízlalni az uradalomnak, és mindannyiszor, ahányszor erre szükség van, kötelesek napszámosokat is adni a lipótújvári várba, a malmok használata fejében. – Kötelesek továbbá a lipótújváraljai allódiumban 40 köblös kenyérgabonát tisztességesen elvetni, az ennek megfelelő termést időben learatni, s az uradalmi csűrökbe behordani. – Kötelesek a Byelanszko nevű allodiális rétet kaszálni, szénáját gyűjteni, hordani. – A culinaria címén évente adnak minden egész sessió után egy ludat, 3 tyúkot; az egész oppidum együtt ad egy borjút, hat császármadarat. – Megadják a juhtizedet. – Az uradalmi borok szállításához évente adnak öt szekeret Modraig (= Modor, Pozsony m.), s onnan megrakva vissza. – Az oppidanusok használják Holicz praediumot, s ezért fizetnek az uradalomnak évente 100 köblös zabot. – Az oppidanusok által bérelt kocsmán felül van egy földesúri kocsma is a mezővárosban. Ez idő szerint kocsmárosa Dik Izrael, akinek az alábbi contractualis kötelezettségei vannak: 1. köteles minél több földesúri bort kimérni. – 2. A vámszedési job, a sör és pálinka kimérési joga évi árendája fejében köteles az uradalmi pénztárba 150 forintot befizetni. Ennek fejében jogosult bármiféle ételeket is kiszolgálni a vendégeknek. (A zsidó, saját bevallása szerint is, azelőtt 200 forintot fizetett évente mindezért. De mivel a háborús idők miatt a vámjövedelem erősen megcsappant, kérelmére az uradalom elengedte az 50 forintot.) – Hogy azonban mindezt jól teljesíthesse, segítségképpen kap az uradalomtól évente 16 kocsi szénát.
NB! Az összeírás így veszi sorra, e módszert, a táblázatos subditus-jegyzéket, stb. pontosan betartva, a dominium valamennyi pertinenciális települését. Az alábbikaban csak az eltéréseket s a kiemelkedő adatokat közlöm.
Verbicze oppidum:
A subditusok között szerepel Raphanides Mihály nemes is, aki libertinusi minőségben 1/2 jobbágysessión ül. Egy másik, közrendű libertinus is van, szintén 1/2 jobbágysessión. – A deserta sessiókat itt nem árendálják az egyes subditusok, hanem az oppidum maga, s mindegyik után 12 forintot fizet évente. – Szántóföldi gazdálkodás folyik rajtuk, de bővebb adatokat nem közöl erről a conscriptio. – Ebben az oppidumban inquilinusok is vannak; ezt írja róluk a kamarai biztos: „Sunt praeterae inquilini, 23 et 1/2 domunculas suas cum hortulis habentes, pronunc annuatim Domino Terrestri pendentes 6 Fl Hung. 70 den”. – A legeltetés jogátért az uradalom különböző legelőin régente az oppidanusok évi 50 Ft árendát fizettek. Mostanában azonban már évente 150 korec búzát adnak be érte természetben; ez a búzamennyiség azonban a jelenlegi árak szerint évi 200 forintnak felel meg. – A földesúri borok szállítására ők 3 szekeret adnak évente; a bort „ex Partibus Inferioribus advehere tenentur”. – A kétkövű malmot molnár bérli. Köteles az uradalmi majorságból neki átadott 3 süldőt felhízlalni. Egyéb szolgáltatásai: mint Hibbe oppiduméi. – Az összeírás befejeztével az oppidanusok panaszképpen előadták, hogy bár a régi, nagy királyoktól származó kiváltságaik szerint az érseki tizeden kívül – amit 20 forinttal szoktak megváltani semmiféle egyéb tizedet a város népe senkinek sem fizetett. Ámde a kamarabérlő Osztrozich-uraságok 1620 körül arra kényszerítették őket, hogy az őszi vetés után adjanak be minden tizenötödik kapát, és minden megmunkált sessió után adjanak évente 3 kope árpát. Ezt azóta is szedik tőlük – jogsérelmükre.
Kokava:
A subditusok itt is bérlik a deserta sessiókat. – A borszállításhoz kötelesek értékhatárig saját költségükön fuvart fogadni. – Különszolgáltatásuk: „Sumiliter etiam Ratigeros (= tutajosokat) semel in anno vel bis praestare tenentur”. – Abban az esetben, ha nem mérik az úr sörét, évi 8 forintot szolgáltatnak e kedvezményért. – A falu határában levő malmot molnár árendálja. Olyan esztendőben, amikor nem hizlal sertéseket az uradalomnak, fizet 12 forintot, ha hizlal, akkor csak 6Ft árendát ad. De mindenképpen köteles mindannyiszor, ahányszor erre felszólítást kap, napszámosmunkást felküldeni a várba.
Plostin – Illanó:
Az egyik subditus „a certa procione ex Allodio excisa solvit Fl 5”. – A 8 1/2 deserta sessiót a subditusok együttesen bérlik, évi 48 Ftért. – A falu határában földesúri allódium van, melyen: „quoad aedificia est commodum, omnibusque necessariis appertinentys gaudet, habens Terras in tribus campis, quae simul authumnalis frumenti cubules 80, vernalis vero cubules 60 capare valent”. – Van kevés allodiális rét is (hozama: szekér szénában). – Az allodiális földek megmunkálásához a munkaerőt a Plostin–Illano-i subditusok adják, robotjuk keretében; de ők adják az ekéket, a kocsikat is. És jól lehet ellátják ezt az allódiumot, „eo tamen non obstante, Arcenses quoaque labores ydem Incolae supplere obligantur”.
Vihodnya:
E falubeliek érdekes különszolgáltatása: tutaj, és még külön rönkök is. Igen érdekes, szinte páratlan e szolgáltatás pénzértékének becslése. A jobb érthetőség kedvéért: a subditusok többsége 3/4 telkes: „ A singulis quartis supraspecificatis Ratis una et Trunci quattuor provenire solent. Qui Proventus facilo juxta numerum sessionum 13 calculari potest; singula Ratis, si non accipiatur, persolvetur a subditis per Tallerum unum, quemadmodum ipsi sub juramento faterentur, Trunci vero considerabuntur, quod nimirum ex singulo quinque vel sex asseres scindantur, asseres vero singillatim denarys 8 venumdentur.” – Robotkötelességük: minden egész sessióután adnak 4–4 napszámost, egyenként 4–4 napra, szántási, aratási, kaszálási és egyéb munkákra az uradalomnak. – A culinaria közt van egy különleges császármadár-szolgáltatásuk is: „Praeterea Custodes Montium, sive Aucupes a quattuor vallibus praestant Attagines modo sequenti:

A Valle Szvárni Attagines
8
Ab Opolticze Attagines
8
Ab Rasztoka Attagines
7
A Koprova Attagines
7”

A falu határában allodiális rétek is vannak (hozamuk: szekér szénában). – A régi földesurak idejében a falu közösen adott évente a földesúrnak 100 köblös zabot. Ezt azért adta, mert volt egy nagy földesúri rét, mely évente 100 szekér szénát is hozott, s melyet a régi urak átengedtek a falunak használatára. Ámde Krichpann (sic!) bárónő ezt a rétet saját allódiumához csatolta. Azóta az évi 100 köblös zabot sem adják a subditusok. – Egy ennél kisebb földesúri rétet ez idő szerint is árendál a falu, évi 75 korec zabért. – A falu határában levő malom molnárjának szolgáltatásai megegyeznek az előző települések molnárjainak szokásos szolgáltatásaival.
Dovalló:
A deserta sessiók egy részét jobbágyok árendálják, más részüket a földesúr javára művelik, ismét másokat az uradalom zálogba adott. – A subditusok közössége az általuk használt deserta sessiókért együttesen fizet évente 60 forintot. – Érdekesen indokolja meg a kamarai commissarius, hogy miért esnek census – ez a szó itt általában szolgáltatást jelent, mert pénzbeli censusuk azonos más falvakéival – szempontjából más elbírálás alá, mint a dominium többi települése: „Quia vero loci Incolae Arci Lipto-Uyvar, Allidaturae ejusdem vel maxime advicinati eseent, ac per hoc omnis generis labores ad oeconomiam necessaries potissimum perferre, non secus circa comparationem Ratum (= a tutajok összekötése! Különleges gyakorlatot igénylő munka!) in montibus frequentissime desudare adurgerentur, so itaque ex respectu census illorum normae et quantitati aliarum Dominy Possessionum ad praesons non fuit conformatus”. – A sessionatus jobbágyokon kívül: „... dantur duodecim Inquilinariae Sessiones, a quibus incolae earundem Pedestres Labores ad Arcem necessaries subire coguntur”. – Egy tizenharmadik zsellérsessió azonban 100 forintért zálogba van kiadva.
Teplicska:
Általában: mint az előző possessiók, de vannak különleges szolgáltatásaik is: A malomért, a fűrészmalomért és a szabad sörkimérési jogért évente 12 forintot fizetnek készpénzben, adnak évente 300 db. szárított, pisztrángot és 15 db. császármadarat; adnak továbbá 3 forintot a várbeli darabontoknak; valamint két nyestet, vagy helyettük 6 forintot. – A falu együttesen bír 6 deserta sessiót, ezek után ugyan pénzben semmit sem fizetnek, „verum Labores secundum exigentiam, tam campestres, quam Domesticos praestare tenentur”.
Királylehota:
A falu: „Pagus Nobilitaris”. – Ebben a faluban a földesúri allódium van, mely azonban nem tartozik örökjogon a várbirtokhoz, hanem még a néhai Ostrozich Mátyás báró elődeinek adták zálogba e területeket a királylehotai nemesek. (NB! Az Osztrosits bárói család hosszú időn át kamarabérlője volt a liptóújvári uradalomnak!) – Allodiális szántóföldek (három nyomásra, kapacitásuk: köblösben). – Allodiális rétek (hozamuk: kocsi szénában). – Az allódiumhoz tartozik négy zsellércsalád. Ezek látják el a 60 köblösnyi allodiális szántó és a 20 szekér szénát hozó allodiális rét megmunkálását. Van egy ötödik zsellércsalád is, ez azonban egy db. allodiális földet árendál az uradalomtól, évi 6 forintért. – Végül igen érdekes adatok a dominiumhoz tartozó négy fűrészmalomról: „Est etiam ibidem (ti. Királylehotán) una serra aquatica pro scindendis asseribus facta, ad idem Allodium portinens. Praeterea vero secunda similis serra sub Arce Lypto Ujvar, Tertia in loco Szvarin dicto et quarta in Territorio oppidi Hybe; ad quas omnes Serres aquaticas sunt sufficientes sylvae, ex quibus necessariae Trabes pro scindendis asseribus idoneae ad locum facillime devehi possunt”.
Ezzel zárul a conscriptio; utána: a szokásos hitelesítési záradék, dátum, aláírások, pecsétek.
Lipto-Uyvári dominium.
(Liptó m.): Lipto-Uyvar arx – Hybe – Medra (Pozsony m.) – Holicz – Vrbicza – Plosstyn-Illano – Wychodna – Dovaló – Tyeplicska – Király Lehota

Tartalomgazda