HU MNL OL E 156 - a. - Fasc. 119. - No. 024.

Dátum 1694. április 26.
Jelleg

Két azonos, (egykorú) másolati pld.

Szöveg

Urbarium
A nyitrai püspökség javainak urbáriuma, melyet a fenti napon bocsátott ki Jaklin Balázs nyitrai püspök, udvari magyar kancellár. Függelékében: a püspökség tizedjegyzéke. Kelt Nyitrán, a fenti napon.
A püspök bevezetőben a püspökség uradalmi tisztikarához szóló, négy pontból álló instrukciót ad, „Pro officialibus nostris” címmel. E pontok tartalma:) Az instrukció pontjait bevezetés előzi meg, melyben a püspök megállapítja, hogy eleddig az volt a gyakorlat a püspökség birtokain, hogy mind a rendes, mind a rendkívüli szolgáltatások tekintetében, az urbarialis kötelezettségeken felül „pro libitu et beneplacito officialium Episcopatus misera plebs opprimebatur ...” de az is a szegény szolgáltató nép romlására volt, hogy a püspök-elődök hosszú sora a legkülönbözőbb urbáriumokat adta ki, s a szolgáltatások területén uralkodó önkényeskedésnek egyik alapja éppen ez a sokféle urbárium volt. Ezeknek az anomáliáknak a megszüntetésére, a szolgáltatások egységes szabályozása s a szegénység terheinek csökkentése érdekében a püspök „... Extractum seu Compendium ... per Officiales nostros fideliter observandum concinnavimus ...”, s ennek érdekében az alábbiakat rendeli: 1. A földesúr érkezése jogcímén az uradalmi tisztek a jövőben különszolgáltatásokat ne követeljenek a subditusoktól: „...siquidem victualia in natura vel pretio urbarialiter misera plebs praestare teneatur”. – A földesúr évente két alkalommal tart úriszéket az uradalmi területén. A kirendelendő bírák szerény ellátására az uradalmi központi számvevő az uradalom területéről évente összesen 100 birodalmi tallért, vagyis 150 magyar forintot szed be; erről számadást vezet; de ezen felül semmiféle, sem természetbeni, sem pénzbeli szolgáltatás ezen a címen a subditusoktól nem követelhető. – 2. A deserta sessiókat, szántóföldeket, réteket, kerteket, szőlőket a tisztek gondosan kutassák fel, s azokat kivétel nélkül hasznosítsák az uradalom javára. Mégpedig akár természetbeniekért, akár készpénz-bérért. Minden objektumról külön számadást vezessenek. – 3. Ez a pont birtokigazgatási kérdést tárgyal: a lakácsi és a darázsi tiszttartóságok összevonásával kapcsolatos intézkedésekről szól. – 4. A legszigorúbban eltiltja a püspök azt az elburjánzott gyakorlatot, hogy a tisztek az uraság javára jelszóval, ugyanakkor ténylegesen a saját használatukra lefoglalják vagy elkobozzák a subditusok borait.
Ezt követőleg áttér a püspök a szorosan vett urbarialis részre, s elsőnek székvárosát keríti sorra:
Nyitra civitas:
Censusként Nagyboldogasszony ünnepén (augusztus 15.) 100 forintot fizetnek évente. – A Pár utcai (= Nyitra civitas suburbiuma) vám jövedelmének fele a földesúré. – A vásárjövedelmek a földesurat illetik meg. – Adják a borkilencedet és dézsmát is, s ezt is, valamint „... ex territorio Nitriensi nonam ad Arcem praestant”. – A polgárok a városi magisztrátus által hozott ítéletet a püspök földesúr úriszékéhez fellebbezhetik meg. – A Felső-Város nevű városrészben „est educillum liberum per totum Annum”. – Az Alsó-Városban azonban csak Szt. Györgytől Szt. Mihályig szabad a kocsmáltatás a civitasbeliek számára, s csak négy kijelölt helyen. – Van a Felső-Városban egy „officina antiqua, a qua Judaeus solvit annuatim Fl 40”. – De van a Felső-Város kapujánál is egy bolt, ez azonban új, s a hozzátartozó lakóházzal együtt a jelenlegi püspök építtette; a zsidó ezért is 40 Ft árendát fizet. – Építtetett a püspök a Felső-Város kapuja előtt alapjaitól egy új pálinkafőző-házat, amely után a zsidó 80 forintot fizet évente. – A serfőzőmester a serfőzőházban egy főzésre kap 35 mérő árpát és 5 mérő komlót. Ad érte 28 3/4 urna kész sört. – A földesúri malomról: „Est Mola, ubi Rotae quatuor pro Frumento et quinta Millio deserviunt, tertia parte Molitori et Socys duobus ejusdem hebdomadatim frumenti Metreta 1, utrique pro pane cedentibus”. – Van egy kert is, melynek teljes jövedelme a földesúré. – Az alsóvárosban levő két mészárszék évi árendája eddig 20–20 Ft volt. Az egyik azonban ebben az évben már csak 15 forintért volt bérbeadható. – Az Alsó Zobor nevű szőlőhegyen levő deserta szőlőt az uradalom szőlősgazdáknak ki szokta adni a tizedért és a kilencedért. – Az Újhegy nevű szőlőhegyen van egy nagy darab szőlő, ezt az uradalmi tisztek a földesúr javára műveltetik. – Az uradalmi istállók a Felsővárosban vannak. (NB! Ezeket az allodiális gazdálkodásra vonatkozó adatokat itt nem részletezi!) – Az ún. Gyürk utcában lakók szintén a várhoz szolgálnak. Éspedig: mind a várban, mind a malomban rostálják és tisztítják a búzát, mindannyiszor, ahányszor erre szükség van. De el kell végziünk minden egyéb gyalogrobotot is. Így ők engedik le a pincékbe a hordókat, ők is húzzák fel azokat. Továbbá: pünkösdkor közösen adnak 12 csirkét, s mindegyikük ad 2 mérő tormát. – A Váraljai és a Híd utcai lakosok az allodiális kertet kötelesek munkálni. – A földesúri allódiumról: „Item est allodium sub arce, ubi Boves jugales pro usu quotidiano intertenentur”.
Darázs:
Egész jobbágysessiók (szám szerint). – Az egész lakott sessió censusa: évente 4 Ft; ezt a bíró kivételével minden sessionatus megadja. – A házas zsellérek, akiknek földjük is van: „solvunt proportionate”. – A házatlan zsellérek kötelessége a levélhordozás. – A deserta szántók, rétek, kertek, szőlők minden gyümölcse és jövedelme a földesúré. – Van egy libertinus is, ki 3/4 sessión ül, és fizet az uradalomnak évi 4 forintot. – (A malomról:) „Ex mola proveniunt Dominio duae partes, et duo, unus a Dominio, alter a Pago Subministrandi Saginandi (scl. „porci”), cum labore molitoris circa Arcem et die Veneris (= pénteken) Molae Proventus Molitori cedente”. – Pünkösdkor és karácsonykor az úr borát mérik, vagy ennek a kötelezettségnek a megváltására esetenként befizetnek az uradalmi pénztárba 6–6 forintot. – (Robotjuk:) „Omnis generis labores praestant”. – Megadják a terménytizedet, de a méh-, a bárány-, s a gidatizedet is az földesúrnak. – Szőleik után mind a kilencedet, mind a dézsmát szolgáltatják, mégpedig a helybeli lakosok is, az extraneusok is. Ezenfelül az extraneusok minden darab szőlő után adnak egy kappant vagy 15 dénárt és két kerek kalácsot, vagy ennek megváltására 4 dénárt. – Van a falu határában 3 db. allodiális rét, melyeket a falubeli subditusok kaszálnak, szénájukat begyűjtik, s ők hordják is be. – A Dobrotok nevű, e felubeliek által használt szántóterület után megadják a tizedet; s minden itteni db. rét után adnak 2 kappant, 2 mérő zabot s ak ét kalács helyett 4 dénárt váltságként; mindezt Szt. Márton napján szolgáltatják. – A falu határában két db. erdőt a csekejiek használnak, évente fizetnek érte 100 mérő zabot (de csak azokban az esztendőkben, amelyekben ténylegesen használják az erdőt). – Tekenyős pradeiumot viszont a darázsi subditusok használják. – Van egy db. urasági tiloserdő is a falu határában, a tilalom megszegőinek bírsága 12 Ft. – Természetben adnak minden egész sessió után évente 2 kappant, vagy megváltják 30 dénáron. Adnak két icce kifőtt vajat és 10 tojást is. – Ezenkívül nem szabad tőlük semmit sem követelni. Azt az eddigi gyakorlatot, hogy az uradalmi tisztek a földesúr érkezésekor, az úriszék tartásakor a legkülönbözőbb és súlyos természetbeni és pénzbeli szolgáltatásokat rótták ki reájuk, meg kell szüntetni. És nemcsak ebben a faluban, hanem az egész uradalom területén is. Egyedül az úriszék tartásának költségeire ró ki a püspök földesúr reájuk készpénzszolgáltatást, de ezt minden falunál külön állapítja meg. A darázsbeliek ezen a címen évente 4 Ft hozzájárulást fognak fizetni.
(NB! Az urbarium így veszi végig – a possessióknál Darázs mintájára – a dominium valamennyi pertinenciális települését. A továbbiakban tehát csak ez eltérések ill. különösen kiemelendő adat szerepelnek az egyes településeknél.)
Zsére:
Különleges szolgáltatásuk: a cementégetés: „Coementum ad rationem Dominy exurere et avehere tenentur”. – A kocsmáltatásról: „Vinum educillant semel in anno, vel loco educillationis solvunt pro Arida Fl 6”. – Malom ebben a faluban is van; a molnárnak az egyezsége azonos a darázsbeli molnáréval. – A faluhoz tartozó erdő tiloserdő, az erdőhasználat joga kizárólag a földesúré. – Az úriszék tartásának költségeire 3 forintot fizetnek évente.
Pográny:
„Pro sicca taberna solvunt Fl 6” (Évente). – Malom itt is van. Molnára – az előző települések molnárjaitól eltérően – bír egy darab rétet is, évi 50 den. bért fizet érte. – Az irtásföldek után is meg kell adniuk a tizedet, sőt: minden hold irtásföld után adnak évente egy kappant is. – Az úriszék tartásának költségeire évente 1 forintot fizetnek be az uradalmi pénztárába.
Bodok:
„Pro Sicca Taberna solvunt pro uno termino Fl 6” – Szolgáltatásuk az irtásföljeik után: „Ex Terri sExtirpatitiis dant decimam, insuper a singulo jugere dant in granis metretam 1” – A victualia közt adnak évente minden egész sessió után 3 mérő tormát is. – Az úriszéktartás költségeire évente 2 forintot fizetnek.
Kisemőke:
Bár a falu „nunc deserta”, a püspök földesúr most mégis kiadja urbáriumát. – Kocsmáltatásuk: „A Sicca Taberna pro duobus Terminis solvunt Fl 12” – A falu határában az extraneusok is bírnak bérbe réteket. Minden darab rétért adnak Szt. Mártonkor egy kappant és egy kalács megváltására 2 dénárt. – Van egy darab, évente kb. 20 szekér szénát hozó allodiális rét is a falu határában. – A jelenlegi deserta-állapot következtében kialakult helyzet: „Pro nunc tam Terrae, quam pratorum et hortorum fructus pro Dominio percipiendi, ex quo essent deserta”. – Ha majd lakott lesz újból a falu, akkor évente 2 forintot fizetnek az úriszéktartás költségeire.
Nagytormos:
„Pro Sicca Taberna solvunt Fl. 6” – A falu határában van egy nagy darab allodiális rét, melyet a nyitrai vár szükségleteire kaszálnak. – Az úriszék tartásának költségeire évi 5 forintot fizetnek be az uradalmi pénztárba.
Csekej:
„Pro Sicca Taberna unius Termini solvunt Fl 6” – A terménytizedet minden terményükből „in Capetys” szolgáltatják. – Erdőhasználatukat a darázsi határban lásd Darázs possessiónál. – Az úriszéktartás költségeire évente 3 forintot fizetnek.
Csabb:
„Pro Sicco Educillo unius Termini soluunt Fl 6” – A falubeli malom molnárja (az eddigiektől eltérően) évente fizet a malomért 20 mérő búzát és 20 mérő rozsot. Egyébként ő is megadja a 2 jól felhízlalt disznót (= „utrumque bene saginatum majalem dare tenetur”), és végzi a szokásos ács-, illetve famunkákat is, amire csak szüksége van az uradalomnak. – A halastóról: „Est ibidem piseina una, elim celebris”. – Az Apáthy praediumbeli szántóföldek használatáért holdanként adnak évente 50 kéve gabonát. – Ugyanezt szolgáltatják az irtásföldek után is.
Csabb:
Az úriszék tartásának költségeire ők évi 3 forintot adnak.
Szill:
Szárazkocsmájuk: mint az előző falué. – Ők is használnak Apáthy praedium szántóföldjeiből, ugyanúgy szolgáltatnak érte, mint a csabbiak. – Ugyanígy fizetik az úriszék tartásának költségét is.
Lakácsi:
A subditusok itt árendálnak urasági szántóföldeket is: „A Terris Dominy solvunt quintam Capeciam”. – Van egy libertinus is, aki féltelken ül, évente fizet 8 Ft censust, egyébbel nem szolgál. – „Pro Sicca Taberna duorum Terminorum Florenos 12” – Az egyik malom molnárja évente tíz kappant ad, a másiké viszont évi 4 Ft árendát ad. – A szőlők utáni szolgáltatások is részben eltérnek az előzőkétől: „Est ibidem Promontórium, ex quo cedit Dominio a suis colonis Jus montanum seu nona (sic!). Extranei vero dant a singulai vineis Avenae Metretam 1 et Caponem 1, sive den. 15”. – A deserta sessiók szántóföld-pertinenciái után „dant a singulis Jugeribus metretam 1, cujusqunque seminis inseminati”. – Az úriszék tartásának költségeire évente 4 forintot fizetnek. – Van két földesúri halastó is a falu határában. – A földesúri rétet teljes egészében a vár szükségleteire kaszálják. – Vannak a falu határában allodiális szántóföldek is, ezeket az uradalom javára vetik. Nagyságuk – éppúgy mint a réteké – nincs meghatározva.
Püspökfalva:
A malom molnárja – az eddigiektől eltérően – „praestat decimam in natura”; a famunkákat ő is elvégzi; cipókat is kellene szolgáltatnia, de ezek váltságára évi 1 forintot ad, s csak egy sertést hizlal. – „Pro sicco Educillo unius Termini solvunt Fl 6”. – Apáthy praediumban ők is használnak szántóföldeket, megadják utánuk a tizedet és még holdanként 2 mérő szemesterményt is abból, mait éppen vetettek. – A malom mellett is van egy praedium, (nevét nem adja meg!), az itt használt szántóföldek minden holdja után adnak 50 kéve terményt. Évente 3 forintot fizetnek be az úriszék tartásának költségeire.
Végül egy általános megjegyzés, mely a darázsi tiszttartóság egész területére, minden falujára érvényes; e tiszttartóság falvai Darázsnál kezdődnek és Püspökfalvánál végződnek: „In hoc officiolatu a singulis Ahenis Cremati solvunt per Fl 2”
Következik a mocsonoki tiszttartóság, melynek székhelye:
Mocsonok oppidum:
Vannak házatlan zsellérek, akik azonban kaptak művelésre földeket. Azok a subinquilinusok viszont, akiknek nincs földjük, levélhordással szolgálnak. – A két malom után (az egyik most van újjáépülőben) 30–30 mérő kenyérgabonát adnak évente a molnárok, és végzik a szokásos famunkát is az uradalomnak. – A mészárszékért az oppidanusok évi 20 Ft árendát fizetnek. – A vámjövedelem fele a földesúré, fele a városé. – Az úr borát mérik karácsonykor, húsvétkor, vagy e kötelezettség megváltására esetenként, ill. ünnepenként fizetnek 6 forintot. – A földesúri kocsmában Szt. Györgytől Szt. Mihályig konvenciós uradalmi kocsmáros méri a bort; a kocsmáros salláriumának felét a földesúr, felét a város fizeti. – Az oppidanusok is besegítenek a környező falvak mellett az összesen 2000 mérő kapacitású allodiális szántóföldek vetésébe, mégpedig 300 mérőnyi területen ősziből, s ugyanannyin tavasziból is; ugyanis az allodiális szántó egészében 1000 mérő tavaszi, 1000 mérő őszi vetés. – Van még ezen felül is uradalmi szántóterület, de ezt a földesúr a kilenced szolgáltatása ellenében az oppidanusoknak bérbe szokta kiadni. – A mezővárosiak kötelesek „decimas vini Sintavienses invigilara, et ad Arcem devehero”. – Az allodiális réteket kötelesek kaszálni, szénájukat gyűjteni, hordani. – A két földesúri halastóról: „Piscinne Superior et Inferior bene accommodatae et reenter magnis sumptibus elaboratae extant”. – Az úriszék tartásának költségeire évente 6 forintot fizetnek. – Ahányszor a földesúr körükbe jön, szolgaszemélyzetével együtt kötelesek számára 3 nap tartást biztosítani. (Ehhez azonban a környező falvak is hozzájárulnak.) – Továbbá: „szerény vendéglátást” (= „moderatam hospitalitatem”) kötelesek biztosítani a körükbe jövő uradalmi prefektusnak is, amikor az ellenőrző körútján hozzájuk érkezik. De ugyanezt kell biztosítaniuk a hivatalos úton hozzájuk jövő más, alacsonyabb rangú uradalmi tisztek számára is; de egyikük sem követelhet semmiféle különleges szolgáltatást, vagy ellátást. – Az allódiumra vonatkozóan csak ennyit közöl: „Extant ibidem Allodium, Diversorium, hortus Lupularius (= komlóskert), Braxatorium, Crematorium, Fornax Lateritia (= téglaégető kemence), noviter, ex fundamentis per modernum Dominum extructa, Dominio furctificantia”.
Királyi:
A faluban van két libertinus család is; ezek összesen 1 1/2 sessión ülnek. Szolgáltatás helyett egész sessióként 20 Ft censust, összesen tehát évi 30 forintot fizetnek. – A subditusoknak két terminuson, mégpedig a pünkösdi ünnepek alatt és Nagyboldogasszony ünnepén (augusztus 15.) az úr borát kell mérniük; avagy fizetnek szárazkocsma címén 12 Ft váltságot, tehát teminusként 5–6 forintot. – A szokásos tizedeket azelőtt a nyitrai káptalannak fizették, de a mostani püspök ki szokta árendálni a tizedjövedelmet a káptalantól. – Azok után a földek után, melyeket a telki állományon kívül szoktak a földesúri szántóföld-állományból használni a subditusok, a kilencedet szolgáltatják a földesúrnak. – Allodiális rét. (Hozama: szekér szénában). – Van a falu határában egy malom. Molnárja úgy szolgáltat, mint az előzők. – Évente kétszer tart náluk úriszéket a földesúr. Költségeihez évi 4 forinttal járulnak hozzá.
Ürög:
Az itteni subditusoknak évente háromszor kell az úr borát mérniük, vagy helyette esetenként 6–6, összesen 18 Ft váltságot fizetnek. – A tizedeket az esztergomi káptalannak szolgáltatják. – A hegyvámot megadják szőleik után, éspedig: minden darab szőlő után 1 urna bort adnak e címen. – Az extraneusok ezen a hegyvámon kívül minden egész darab szőlő után adnak 1 kappant és 2 den. kalács-váltságot. – A sörfőzőházat árendáló sörfőzőmester minden főzés után 1 urna sört ad a földesúrnak. – A subditusok kötelesek a majorsági rétet kaszálni, szénáját gyűjteni, hordani, kazlazni. – Az úriszék tartásának költségeire 5 forintot fizetnek évente a földesúri kasszába.
Csápor:
Mint Ürög.
Negyed:
Szolgáltatásik sokban eltérnek az eddigiekéitől!: Évi censusuk: 100 Ft egy összegben. – A szárazkocsmáért évi 20 Ft fix összeget fizetnek. – A földesúr konyhájára évente kötelesek beadni 160 db. nagyobb halat és 1000 fej káposztát. – Adják a méhtizedet, ezt a földesuruk, a nyitrai püspök kapja. – A falu árendálja a földesúrtól a mészárszéket, évi egy mázsa faggyúért. – Van a falu határán belül két halastó, ezeket a földesúr használatra átengedte a falunak, „de quibus medietas piscium cedit Dominio”. – A falubeli subditusok „juxta antiquam obligationem” eljárnak a mocsonoki allódiumba, az ottani rét szénáját kaszálják s gyűjtik. – A subditusok munkálják falujuk határában levő földesúri káposztáskertet is. (Más robotot a fentieken kívül nem teljesítenek.) – Egyébként – mint arról e falu után írott, de általános érvényű megjegyzés tanúskodik -, az egész tiszttartóság területén minden pálinkafőző üst után évi 2 forintot kell a földesúrnak fizetniük. Továbbá: általános kötelezettség az is, hogy a subditusok kötelesek a tiszttartóság területén mindenütt, ahol erre szükség van, a kendermagot is elvetni.
Ezután a veszteniczei tiszttartóság következik, s első településenként:
Szkacsán oppidum:
Ennél a településnél is több eltérés van a fentebbi, szokványos szolgáltatásokhoz viszonyítva: A mezőváros – még a Telegdi püspökkel kötött szerződés értelmében – évente fizet összesen 600 Ft censust. (Három terminusra: Szt. Györgyre, Szt. Mihályra és karácsonyra elosztva, 200–200 forintjával.) – A victualia megváltására a fenti 3 terminuson 15–15 forintot, összesen 45 forintot fizetnek. – Van a subditusok között egy libertinus is, aki egész sessión ül, semmit sem szolgáltat, de fizet évi 16 forintot. – A malom molnárja mentes ugyan a szokásos ácsmunkák végzése alól, de ennek megváltására évi 8 forintot fizet. (Egyébként úgy szolgáltat, mint az előző települések molnárjai.) – A mészáros évi 1 mázsa faggyúért bérli a földesúri mészárszéket. – Az úriszék tartásának költségeire évente 6 forintot fizetnek be. – A vámjövedelem fele a városé, fele a földesúré. – Szt. Györgytől Szt. Mihályig a földesúr kocsmáltat, konvenciós kocsmárosával. – Minden négy urna sör után, amit az oppidanusok mérnek ki, fizetnek a földesúr-őrnak 25 dénárt.
Krestenye („utraque”):
Általában, mint az előző possessiók, eltérések: A hosszú fuvar váltságára 6 forintot fizetnek. – A bor- és terménytized és esztergomi káptalané. – A borkilencedet a földesúr, a nyitrai püspök szedi. – a két Krestenye együttesen ad 14 naponát 3 kaszást az uradalomnak, vagy e szolgáltatás megváltására 10 Ft 50 dénárt fizetnek. – Ugyanezt szolgáltatják (vagy váltságként ugyanennyit fizetnek) aratókban is. – A victualia közt adnak egy borjút, egy nyulat, 50 fenyőrigót, 2 icce mézet; de adnak 10 font tisztított (tilolt) kendert is. – Az úriszék tartásának költségeire a két falu együtt 5 forintot fizet be évente.
Hradistye:
Általában: mint Darázs possessio. Eltérések: A gabonatizedet évi 6 Ft 72 dénáron meg szokták váltani. – A hosszú fuvar váltságára évi 12 forintot fizetnek. – A bordézsma és a hegyvám a földesurat illeti. – A földesúri szántóföldet a subditusok vetik be földesuruk javára. – A molnár a szokásos ácsmunkát évi 8 forinttal megváltja. – A szokásos victualison kívül adnak közösen 2 mérő komlót és 15 font tisztított (tilolt) kendert. (= „de Canabe expurgata libras 15”). – A victualia között adnak közösen 1 nyulat, 1 borjút, 50 fenyőrigót, 1 mérő hagymát, 3 icce mézet. – Az évente kétszer tartani szokott úriszék költségeire 5 forintot fizetnek be az uradalom kasszába.
Alsó-Vesztenicz:
Mint Hradistye; eltérések: A molnár a disznóhízlalási kötelezettséget is megváltja évi 5 Ft 50 dénáron. – A terménytizedről: „Loco decimae frugum dant Oszip” (NB! Az ezután következő falvak közül több is daja majd az oszip-gabonát!) – A kocsmáltatásról: „Quando est copia vini, a festo Sancti Gerogy usque ad festum Sancti Michaelis educillatur vinum Dominy per Oenopolam, solutum a Dominio (azaz: uradalmi konvenciós kocsmáros által); modo vero educillabunt in duobus terminis, vel solvent pro Arida Fl 12”. – Kaszásokat és aratókat az alábbi rend szerint adnak az uradalomnak: „Falcatores ad Mochonok dant 7 per dies 14, vel loco illorum solvent Fl 24 den. 50”., „Messores 10 per dies totidem, vel Fl 21”.
Felső-Vesztenicz:
Mint Alsó-Vesztenicz.
Dvornik:
Mint az előző két falu, de a victualia között 4 db. fogolymadarat is adnak.
Racsicz:
Mint az előzőek, de: a hosszú fuvart Bécsig kell teljesíteniük; ha nem veszi igénybe természetben az uradalom, megváltásáért évente 12 forintot fizetnek. – Oszip-gabona címén minden egész sessió után adnak 2 mérő kenyérgabonát, 2 mérő árpát, 2 mérő zabot.
Szucsán:
A két hosszú fuvart, melyet Bécsig kellene teljesíteniük, megváltják évi 24 forinton.
NB! E tiszttartóságba tartoznak még az oldalt jegyzett települések közül a Macsóval kezdődő, s a Bajmóccal végződő települések. Szolgáltatásaik a szokványosak. Következik a nasticzi, azaz nezsetei tiszttartóság. Az oldalt jegyzett possessiók közül a Nasticzcal kezdődő és Kosztolna Miticzcel végződő falvak esnek ide. E tiszttartóság falvainak szolgáltatásai megegyeznek az előző tiszttartóságéival minden fő vonásban. Utána a radosnai tiszttartóság falvait keríti sorra az urbarium, de ide csak Radosna oppidum és Ardanócz possessio tartozik. Az előzőkhöz képest itt az oppidumnál mutatkoznak eltérések:
Radosna oppidum:
A város területén 5 malom van, Molnárjaik – ebben a tiszttartóságban van ez csak szokásban – kötelesek személyi fuvarozást is teljesíteni a földesúr ill. tisztjei számára. – Az oppidanusok karácsonyi különszolgáltatása: „Ad festum Nativitatis Domini dat communitas Avenae Zalaz Zab a singula sessione Metretas No 4” – Az irtásföldekről és a földesúri rétről: „A Terris Extirpatitys dant quintam capeciam extranei, quidquid inseminatum fuerit. Ex pratis vero dominii decimam capeciam, vulgo Boglya dictam praestant”. – Victualiat azért nem szolgáltatnak, mert kötelesek évenként 3 napon át a földesurat s a vele együtt hozzájuk érkező személyeket vendégül látni. Az uradalmi tiszteket ugyanúgy kötelesek ellátni, mint a Mocsonok oppidumbeliek. Ezek a vendéglátások legyenek szerények, de tisztességesek. – A földesúri allódiumról csak röviden: „Est ibidem Castellum, Allodium Dominy, hortus recenter bene excultus, terrae arabiles per ipsos excolendae”. – Érdekes adat – bár hiányos – a serfőzőházról: „Braxatorium non pridem per quendam Moravum extructurm, per modernum Dominum totaliter exolutum in florenis ... (az összeg helye üresen hagyva!). Quod non exiguum hoc tempore procreat fructum”.
Ezután a krakováni tiszttartóság következik. Települései Krakovánnal kezdődnek és Osztróval zárulnak. Eltérés csak a tiszttartósági székhelynél van az uradalom szokványos urbarialis szolgáltatásaihoz képest:
Krakován:
A subditusoknak szántaniuk kell a mocsonoki allodiális földeket, be is kell vetniük, le is kell aratniuk, gyűjteniük, kazlazniuk. Minden vetéskor 300 mérőnyit vetnek el. – A tiszttartóság bírái adnak 3 mérő hántolt kölest, 3 mérő szárazfőzeléket és 3 mérő kendermagot. – A krakovani subditusok a terménytized helyett „oszipe” (itt így!) gabona címén adnak 32 mérő tisztabúzát és 32 mérőt rozsot évente. – Censualis zab címén és a rétekután adnak évente 84 mérő zabot. – Egy nagy rétet, mely egyébként a várhoz tartozik, a tiszttartóság subditusai a maguk javára kaszálnak, ezért évente 100 Ft árendát adnak. – A victualia közt minden nagyobb ünnepre adnak 1 borjút, vagy fizetnek helyette 2 forintot esetenként. – Van egy allodiális lakóépület, hozzá szántók, rétek és egy kert. – A kerttel kapcsolatban az alábbi utasítást adja az urbarium a földesúr az itteni tiszttartója számára: „Serio committitur officiali, ut Lupulos sina mora in eodem horto prius bene fimato, pro Braxatorys necessarios plantet et multiplicet”. – A faluhoz tartozó Voderath nevű praediumban tiloserdő is van. Még a tiszttartó sem adhat engedélyt használatára, ez kizárólag a földesúr joga. A vadászat jogát is fenntartja itt a földesúr saját magának.
A tiszttartóság utolsó faluja: Osztró után, a tiszttartóságokat a szokásos módon záró szövegben egy különleges szolgáltatásról is említést tesz az urbarium, nevezetesen: a tiszttartóság falvai együttesen adnak évente összesen 3000 db. csigát a földesúri konyhára: „... pro Culina Domini annuatim limaces 3000 ...”
E tiszttartóság után az utolsó: a kosztolnai következik, kezdődik Kosztolna Drietoma faluval, s végződik a Bírócz melletti Apáti faluval; a subditusok szolgáltatásai általában megegyeznek az előző falvakéval.
Az urbáriumot egy függelék, a „Decimae ad Episcopatum Nitriensem pertinentes” című helynévjegyzék zárja, melyben előforduló helységneveket „A tizedjegyzékben szereplő települések jegyzéke” cím alatt közöljük. Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a jegyzék járásonkénti tagozódását is megtartottuk a jegyzék könnyebb kezelhetősége kedvéért, s az egyes járásoknál – a teljesség érdekében – azokat a helységeket is felvettük, amelyek – tiszttartósági csoportosításban – már esetleg szerepeltek az urbáriumban. Megjegyezzük továbbá, hogy a tizedjegyzékben néhány településnél egy-egy szó utalás is van arra, hogy ha valami rendkívüli dolog van a szóban forgó település tizedeivel. Pl. „quovis altero Anno pro Archiepiscopo decimatur”. Vagy: Utalások arra, hogy ha egy járáson belül csak néhány faluban szedik a báránytizedet, stb.
Végül az is megjegyzendő, hogy a tizedjegyzékben egy-egy település neve esetleg többször is előfordulhat. Ez a különböző tizedfajták miatt adódik így.
A nyitrai püspökség javai.
(Nyitra, Trencsén m.): Nyitra civitas – Paruncza (= Pár utca = Nyitra városának alsóvárosa!) – Darásy (= Darázs) – Dobrotok – Csekey – Tekenyős – Zire (= Zsére) – Pográn – Bodok – Kis Emőke – Nagy Tormoss – Csab – Apáthy – Szill – Lakácsy – Püspökfalva – Mochonok – Sintava (=Sempte) – Királyi – Ürögh – Csápor – Negyed – Szkacsán – Krestenye utraque – Hradistya – Alsó Vesztenicz – Felső Vesztenicz – Dvornik – Raczicz – Szucsán – Macsó – Verbén – Apáthy – Baymócz – Naticz (= Nezsete) – Biszkupicz – Livina Apáthy – Chuda Lehota – Kosztolna Miticz – Radosna – Ardanócz – Krakovan – Trebete – Osztró – Voderath – Kosztolna Drietoma – Feölső Drietoma – Isztebnik – Szkala – Biszkupicz ad Trenchén – Apáthy ad Birócz
A püspöki tizedjegyzékben szereplő települések jegyzéke. A kivonatban foglaltak szerint.
Processus Darásiensis: Darásy – Bodok – Pográn – Kis Emőke – Csekey – Lakacsy – Csap – Szil
Processus Radosnensis: Radosnya – Ardanocz – Baynoczka – Püspökfalva – Pasztho
Processus Sambokrétiensis: Navojocz – Nagy Bilicz – Sambokréth – Nedassocz – Viszoczan – Brezolub – Pravoticz – Kis Bilicz
Processus Ürméniensis: Trosdomestich – Nemechke – Zavoda – Ürméncz – Csitary – Bodok – Belincz – Lovaszy
Processus Mochonokiensis: Mochonok – Kiralyi – Csapor – Also Moressecz – Farkaska – Podluchán – Prussy – rongyos Osztricz – Gradna – Kochnacz – Szvinna – Trebassocz – Nagy Isztrich – Kis Isztrich – Baymocz Apáthy – Szuczán – Bachich – Dvornik – Feölsö Vesztenich – Alsó Vesztenich – Hradistya – Szkaczán
Processus Ugrocziensis: (seu: Podluczaniensis:) Rongyos Isztricz – Dobrassó – Zavoda – Kosina – Nadicza – Podhragia Zidna – Omasztina – Ugrocz – Feölsö Naszticz – Dubnicza – Lutov – Podlucsán – Prassy – Bossan Neporacz – Kis Neporaczka – Kosztolna Miticz – Jasztrabya – Rosno Neporacz – Petiovka – Petro Lehota – Boboth –Bobot Lehota – Dobrassó – Feölső Motessicz – alsó Motessicz – Kranivcz – Farkaska – Timoraza – Kis Szlatina – Trebiczov – Sipkov – Csirna Lehota (= Cserna L.) – Klobusicz – Illava – Markov – Preyta – Liszkovecz – Dubnicza – Tepla – Dobra – Nagy Kubra – Kis Kubra – Szoblahov – Lehota – Nagy Szlatina
Processus Belussiensis: Missena – Kis Porubka – Nagy Porubka – Rowne – Csiczman – Pruzina – Tristie – Liszkove – Belusa – Hlosa – Kossecz – Lacsa – Turacsicz – Podhragya utraquae – Kopecz – Nagy Kocholna – Kis Kocholna – Völcsicz – Kocsanovecz – Zakobret (= Zsámbokrét) – Melcsicz – Ivanocz – Stvertek – Haluzicz – Bohuszlavicz – Bossacza – Hamry – Turna – Nagy Sztankocz – Szelesz – Kalincza – Novawesz – Kocsocz – Krivoszad – Beczko – Apáthy ad Birocz – Birocz – Isztebnik – Zlatocz Hanszlikova – Orehova – Szomarocz – Feölső Drietoma – Hvocznicza – Psumanicz – Szetyeczov – Kolancz – Bicsa – Benyom – Kis Bicsa – Szetehov – Kotesov – Hlinik – Rowne – Dluhe Polye
Processus Varnensis: Alsó Koczkócz – Feölső Koczkócz – Nemnich – Millacson – Nagy Udicza – Prazne – Hatne – Klistina – Podvaczicz – Popradne – Sztupicz – Nagy Jesemicze – Kis Jesemicze – Brwnistye – Sebestyénfalva – Lucska – Moiss – Kbelany– Teplicze – Vaim – Sztrazov – Negicze – Nezbud – Kurczany – Strechen – Trezina – Bella – Liczicza – Terhova – Feölső Riczen – Also Hricson (így!) – Zavoda minor – Peklina – Ovczarszko – Chumecz – Zavodie – Sztrasson – Laliniek – Marecsek – Bánfalva – Bitova – Rakova – Sztrakon – Holeszna – Uyfalu – Viszoka – Turczonka – Zakopczia – Luky – Nagy Divina – Rudna Superior – Kis Rudnia – Rudinka – Oczudnicza – Dunagon – Vadiczon – Feölső Wadicson – Alsó Wadicson – Lucska – Liticze – Radvoszka – Kluczna – Beszterche – Zboron – Osztyadnicza – Szkalito – Csácza – Vretinovesz – Szvedernik – Trawie – Sztrunova – Wisnowo – Roszina – Poruba – Breczany – Hvoly – Lietanka – Podhricz – Babkar – Szvinna – Lehota – Aradna – Szulovo – Jablonovo – Feölső Hluboke – Neslussa – Lehotka – Rudolia – Kisucza Uyhely – Lieszkovcz – Ludacs – Povinna – Oszkoda – Szniaznicza – Lopuszna – Vramye – Pasath – Kraszno – Zarieczie – Zankalia – Pracznon – Podnania – Also Musztenicz – Pucharova – Precsen – Budina – Domanicza – Cselko Lehota – Lednicze – Dyngyove – Podszklaia – Feölső Musztenicz – Feölső Liszko
Processus Isztebnikiensis: Alsó Hluboke – Hrabove – Prednicz – Markfalva – Rasson – Revnik – Drienove – Vrazer – Besztecze Váralya – Orlove – Vazana Tepla – Vágh Besztercze – Vrcz Tepla – Kosztelecz – Isztebnik – Viszkupicz – Opatovecz – Kosztolna Drietoma – Szkala

Tartalomgazda