HU MNL OL E 156 - a. - Fasc. 119. - No. 012.

Dátum 1670. december 29.
Jelleg

Eredeti.

Szöveg

Inventarium
Ghyllany György királyi commissarius által felvett leltár a királyi fiskus javára, több hites és hivatalos tanú jelenlétében, kik valamennyien – élükön a commissariussal – aláírták és pecsétjükkel is ellátták az inventariumot. Kelt a várban, a fenti napon.
Liptóújvár arx:
A leltározó királyi biztos az alábbi bevezetőt írja a leltár érdemi része elé: „Arcis hypocaustorum, Fornicum, Gelariorum, prout et Januarum, Fenestrarum et aliarum Suppellectilium Lignearum ibidem habitarum Inventarium, Idiomate Sclavonico conscriptum habetur prae manibus Castellani, juxta quod tenetur cum Provisore rationem dare”. (NB! Ez a szlovák nyelvű épülettartozék-leltár azonban nincs csatolva az egyéb ingóságoknak ehhez a leltárához.) – A királyi biztos előszor a szemesgabonát leltározza: Rozs, búza, zab (a vár különböző helyiségeiben; köblösben és korecben). – Köleskása és borsó (a mennyisége nincs megadva, csak ennyit jegyez meg a leltározó: „pro usu quotidiano”). – Kendermag (ittt sem közöl mennyiséget, csak ennyit jegyez meg: „pro inseminatura”). – A szalonnásházban: egész oldalszalonnák; háj (darabban, ill. göngyölegben). – Krompachi puskák, lódingok. – Az úrasszony szobájában: bőr bevonatú székek, spanyolfal, egy ládában: „variae res culinariae”; egy hordó borecet. – Majd a váraljai allódiumra tér át a leltározó. Itt először a kepékben állók rozsot, árpát, zabot veszi számba, utána a szarvasmarhákat (fejőstehenek, különböző korú üszők, bikák), sertéseket, lovakat, öszvéreket, majd pedig az aprójószágokat leltározza (libák és tyúkok). – A lovak: pejkancák, de van köztük egy arabs ló is, amely szintén pej, de farka és sörénye fekete. – Továbbá: „Item duo Currus, Panno rubro cum nomine Domini Magnifici super isnuto contexti, vulgo thar Szeker No 2”.
Ezután a várbirtokhoz tartozó Lehotai allódium kerül sorra: Szarvasmarhák (fejőstehenek, borjak, üszők, egy bika); sertések, baromfi (libák és tyúkok). – De van a majorságban kepékben álló, kicsépeletlen gabona is (rozs, árpa, zab).
Ezután a Plostini allódium következik: Állatállomány -– mint Lehotanál és a váraljai allódiumban; ugyanúgy s ugyanazon gabonafélék is, szintén kepékben. Itt azonban van allodiális méhes is (a méhek: kasokban).
A leltározó ezután visszatér a várbirtok általános allodialis adataira. – Megjegyzi, hogy a váraljai allódiumban is tartanak méheket (kasokban), feljegyzi azoknak a sertéseknek a számát, melyeket az allodiális malmokban hízlalnak a földesúr számára, majd számbaveszi a várbirtok teljes juh-, bárány- és kecskeállományát. – Külön adatokat közöl a Vihodna, Kokava, Teplicska possessiókba téli tartásra kiadott juhállományról. (Csak érdekességképpen jegyzem fel: az allódium teljes juhállománya a bárányokkal és a kosokkal együtt: 1230 db.)
Liptó Uyvar váruradalom.
(Liptó m.): Lipto Uyvar arx – Lehota – Plostin – Wichodna – Kokava – Topliczka

Tartalomgazda