HU MNL OL E 156 - a. - Fasc. 113. - No. 057.

Dátum 1708. május
Jelleg

(Pecsétekkel és aláírásokkal hitelesített eredeti.)

Szöveg

”Inventarium seu Urbarium bonorum haeredeitariorum Suae Serenitatis Principalis et Ducalis ad Arcem Somlyo pertinentium”
Somlyó vára:
A vár leírása: a falak romlottak, „sok hellyeken tölgy fábul álló boronákbul csináltattak bé és támogattattak meg” – fedeles zsindellyel fedett kerekded bástya – nyárfa deszkákból való ajtók – fagerendákból készült mészárszék „strásaháznak” használják, csak a húsvágásra használt tölgyfatőke maradt meg berendezéséből – jeges- és borospincék – jobbágyok névsora, fiúgyermekek – ökrök, tehenek, borjak – szökött jobbágyok névsora – deserták – csűröskert, a csűrt és kerítést a katonák felégették – veteményeskert a Vadkertben, sövénnyel kerítve – majorságföldek helynév szerinti felsorolása – a város alatt van egy Vadkert nevű hely, amelynek nagyobb részét régtől „máléval vetik dészmára”, a megmaradt részt kaszálónak használták, ill. „tavaszon kölessel vetették be”– gabonából és borból tizedet adnak – a kocsmáltatás rendje: Szt. Györgytől Szt. Mihályig a földesurak, továbbá „a Páter és Prédikátor” – Szent Mihálytól Szent Györgyig a város a kocsma gazdája, „de addig is a Possessor Urak egy kocsmát folytathatnak” – malom a Kraszna vizén három kőre, de „két utolsó kövei csak akkor fordulnak, mikor derekas árvizek szoktanak lenni” – a molnár harmados, „praebendájára penig mikor fordul, minden napra minden bokor kő után egy-egy vajtikó búzája”. – „igen vékony jövedelmű malom”
Bagoss:
későbbi megjegyzés más írással: „Ezen Hellység a rajta nagy mértékben meg feneklett iga és nyomoruság miatt annyira jutott, hogy Falujokat pusztán hagyván heten vagy nyolczan imitt, amott a gazokon magokat meg vonni kéntelenitették s nagyob része eloszlott és ki ment Magyarországra”
Perecsen:
cserfa-erdő, Hosszu Cseres néven
Balla:
lakosok között méhész és vincellér – tized gabonából és borból – sertések közül csak az első tízből tized bármennyi is van, tíz alatt készpénz megváltás – közös készpénz census Szt. Mihályra – cseres-erdő makktermése – Czigány nevű hegyen szőlő – majorsági szántók búzavetése – majorsági rétek szénahozama – földesúri méhészet – malom a patakon, csak nagy esők idején jár
Oláh Baxa:
„oláhok semminémü gabonájokbul, borokbul, méhekbül dézsmával nem tartoznak, sertésekbül, ah 100 vagyon is egyet adnak, tizen alól váltják meg cum den. 2” – erdő „gyertyán és cserfákbul álló a Cseresén mintegy 40 disznó hizhatnék meg”
Goroszló:
Szent Mihály napi készpénz census: „Minden ülön füstös házi gazda ember egy magyar forinttal tartozik, a nőtlen legény s eőzvegy asszony a ki egész örökséget és füstöt tart, den. 50 tartozik” – későbbi megjegyzés más írással: „. falujokat el hagyván a gazokon csinálták volt magoknak házacskákat”
Kárásztelek:
(Bánffi Mihály portiója) – gabonából és borból kilenced – méhek és bárányok után tized
Bagoss:
(Bánffi Mihály portiója) – gabonából és borból kilenced, máléból és tavasziból nincs dézsma
Egres Patak:
a régi névsor alatt későbbi megjegyzés: „... falujokat pusztulni hagyták ... hárman vagy négyen lappanganak a gazokon imitt-amott” – a régi névsor 28 lakost sorolt fel – a gabona- és bor tized fele a földesúré, fele a prédikátoré, ugyanúgy a méh tized fele is – később bejegyzés: „A táboroknak szüntelen körülöttük való forgása és még telepedése miatt falujokat pusztán hagyták, némelly része az Eér mellé ki verekedett, némely része penig a gazokon nyomorog most is”
Varsólcz:
a rét tövises, „nem igen kaszálhatni”
Hidvégh:
„oláhok … naposok lévén 12 napi szolgálattal tartozának vagy pedig taxával” – vámos híd a Kraszna vizén, a más vármegyéből jövő szekerek vámja üresen 1 den., terhesen 3, száz vasbul egy, száz sóbul is egy, stb. – gyenge jövedelmű vámhely, mert a kereskedők inkább Sarmaság felé járnak áruikkal
Arx Somlyó és tartozékai (Szilágysomlyó) „Ezen várat az urak Bánffi György, Bánffi Farkas, Bánffi László, Bánffi Zsigmond uramék bírják Felséges Urunkat Bánffi György része illeti”.
(Erdély, Szilágy m.): Somlyó – Bagos – Pereesen – Balla – Oláh Baxa – Goroszló – Máron – Kárásztelek – Kerestelek –
Bona Gyerőffiano Batthoriana: Egres Patak – Varsólcz – Hiadvégh

Tartalomgazda