HU MNL OL E 156 - a. - Fasc. 111. - No. 034.

Dátum 1723. április 6–13.
Jelleg

8 old., latin nyelvű, hitelesítés nélküli másolat.

Szöveg

Conscriptio és Aestimatio, a Szepesi Kamara megbízottjai 1723. április 6-án kezdték el az összeírást és a becslést Mád városban, és április 13-án fejezték be és foglalták írásba Vilmány helységben
Mád városról illetőleg annak a negyed részéről, amint azt főtisztelendő Monyorokeréki gróf Erdődy László nyitrai püspök birtokolja. – Név szerint hozza a sessiokat illetőleg azok tulajdonosait, szám szerint 59-et és az apothecat. – Educillum, bérbeadva készpénzért. – Másik educillum, szintén bérbe adva készpénzért. – A harmadik educillumot a városbeliek bérlik készpénzért. – Macellum, szintén bérbe adva készpénzért és faggyúért. – A borkilencedből befolyó jövedelem. – A bor mennyisége kb. 12 hordó, jobb terméskor kb. 15 hordó. – A gabonából, úgy az ősziekből, mint a tavasziakból, kilenced címén 9 köböl. – Az ezen negyedre eső szántók két calcaturában vannak felosztva; együttesen 25 kassai köböl befogadására képesek. – Rétjei hozadéka 9 szeér széna. – Ex proventus iuris terragi cum Cubulari Redemptione pro hac parte cederent plus minus fl. 9”. – A juhok tizedeiből e negyedre esik 3 juh. – Van e részen egy kőház, egy emeletnyi zsindellyel fedve, egy szobával a bormester részére. És egy szüretelő ház, vulgo Borház dicta. – Ez a ház az előcsarnok révén összeköttetésben van Orczy István ottani épületrészeivel.
Specificatio vinearum allodialum Madensium: 1) In Promonthorio Köveshegy 1 szőlő cum fossura una vulgo szakmány, mely 4 magyar frt kíván, hozadéka 3 hordó bor. – 2) A második szőlő Kis Kút néven melynek szakmánya 3 frt, hozadéka 1 hordó bor. – 3) Harmadik a Nyulászó nevű szőlő, melynek szakmánya 10 magyar frt, hozadéka 10 hordó bor. – 4) Negyedik a Suba nevű szőlő, melynek szakmánya 3 magyar frt, hozadéka másfél hordó bor. – 5) Ötödik a Nagy Kővágó nevű szőlő, melynek szakmánya 16 magyar frt, hozadéka 10 hordó bor. – 6) Hatodik a Gyurko Pál nevű szőlő, melynek szakmánya 4 magyar frt, hozadéka 2 hordó bor. – 7) Hetedik a Nagy király nevű szőlő, melynek szakmánya 18 magyar frt, hozadéka 14 hordó bor. – 8) Nyolcadik a Becsek nevű szőlő, melynek szakmánya 3.50 magyar frt, hozadéka két és fél hordó bor. – 9) Kilencedik a Veres nevű szőlő, melynek szakmánya 3.50 magyar ft., hozadéka két és fél hordó bor.
Megjegyzés a mádi szőlő felsorolása végén: a szőlők kis méreteit azzal lehet megmagyarázni, hogy ezek részbirtokok, amelyek másik része már korábban „per caducitatem” a fiskusra szállott, továbbá olyanok is vannak közöttük, amelyek korábban a Rákóczi család tulajdonában voltak és „occasione divisionis venarum inter notorium Franciscum Rakoczy et sororem ejus Julianam itidem Rakoczy interventae, sint immunitae”.
Ond:
Negyed részében a Szirmay családot illeti. – Ennek a birtoknak a telkei nincsenek a tényleges birtokosok között felosztva, azért az azokból járó taxát a ductor loci szokta évenként beszedni és azután négy részre felosztani. – Educillum liberum, melyben mind a négy földbirtokos részes. – A bortizedből ez évben egészben befolyt 14 hordó bor. – A gabonatizedből úgy az őszi, mint a tavaszi vetések után ezen negyedbirtokra 3 köböl jutott. – A majorsági szántók két calcaturában terülnek el. – Az ezen részre eső rétek hozadéka két szekér széna. – Az Ond-beli Szirmay-féle szőlők csoportosítása: 1) Az első az úgynevezett Kassay-szőlő, amelynek szakmánya 33 magyar frt, hozadéka 16 hordó bor. – 2) A második a Tályánka nevű szőlő, melynek szakmánya 10 magyar frt, hozadéka pedig 7 hordó bor. – 3) Harmadik a Zomborkának nevezett szőlő, melynek szakmánya 7 magyar frt, hozadéka 6 hordó bor. – 4) Negyedik a Gordonnak nevezett szőlő, melynek szakmánya 12 magyar frt, hozadéka 6 hordó bor.
A mádi birtokrészből a 17,440 rajnai frt ellenértékeképpen főtisztelendő gróf Erdődy Ádám püspöknek le vannak kötve a következő szőlők: 1) A Köveshegy nevű szőlő. 2) A Suba nevű szőlő. 3) A Nagy Kővágó nevű szőlő. 4) A Mádi király nevű szőlő.
Vilmány:
Ezen birtoknak a második felét az elhunyt Meskó Jakabnak az özvegye: Hegymegi Borbála úrnő bírja. – Két taxalista van a Szirmay részen. – E részen van 16 jobbágytelek pusztán. Az ezek után fennmaradt szántók mindegyikébe az első és második calcaturában nyolc-nyolc kassai köböl vethető el, a harmadik calcaturában hat-hat köböl. – A 16 telek után fennmaradt rétek mindegyike öt-öt szekér szénát hoz. – Van ezen a részen diversorium is a hozzátartozó currulis-szal, vulgo „szekérszín”-nel. – A gabonatizedből a kisméretű vetés révén mind az ősziekből, mind a tavasziakból csak 4 kereszt folyt be. – Makkos erdejében kevés disznót is lehet hízlalni. – A Hernád folyó másik oldalán nyugat felé szintén vannak rétek a földesurak közt megosztva; egy-egy részre 8 szekér széna jut. A malomból erre a részre évenként 50 kassai köböl jut. – Van itt egy bérbe adott telek is, amelynek a bérlője Miskolcon lakik, quidam nobilis Lindvay nomine. A hozzátartozó földek három calcaturába vannak felosztva, befogadképességük 16 kassai köböl. A hozzátartozó rét hozadéka 7 szekér széna.
Erdődy László nyitrai püspök birtokrészei Mád (Zemplén m.) városban, továbbá a Szirmay család birtokrészei Ond (Zemplén m.) és Vilmány (Abaúj m.) helységekben.

Tartalomgazda