HU MNL OL E 156 - a. - Fasc. 111. - No. 027.

Dátum 1619. november 1.
Jelleg

8 old. latin nyelvű, 1700. február 17-én kelt hitelesítés nélküli kamara kivonat, sérült, vízfoltos, felerészben elhalványodott írással, így nehezen olvasható.

Szöveg

Conscriptio urbarialis adatokkal.
Extractus címen készítette a kamara szepesi számvevősége egy 1619-es urbárium alapján 1700. február 17-i keltezéssel.
Extractus possessionum et subditorum censuumque ac datiorum universorum bonorum ad praeposituram Lelesziensem spectantium ex urbario bonorum eorundem in anno 1619. die 1. Novembris concinnato depromptus.
Oppidum Lelesz:
E városban van 87 alattvaló. – Ezek közül akik egésztelkesek, az akkor összeírás szerint évenként háromszor fizettek adót: karácsonykor fejenként 50 dénárt, egy köböl zabot, 4 kenyeret és egy tyúkot. – Szent Györgykor: 50 dénárt, 4 kenyeret, 8 tojást. – Szent Mihálykor 50 dénárt, 4 kenyeret és 1 tyúkot. – A féltelkesek mindennek a felét fizették. De az 1619-ik évben ezekből semmit sem fizettek. – Mindegyik közülük, akinek állatjai vannak, köteles volt úgy ősszel, mint tavasszal egy darab szántóföldet felszántani és bevetni a földesúr használra és szándéka szerint. – A tizedfizetéstől mentesek – Az ottani jobbágytelkeken 10 nemes is él, szabados pedig, akiknek adójáról hivatalosan semmit sem lehet tudni, 6 él köztük. – Kötelesek a földesúr borát Szent Erzsébettől Szent Mihályig kimérni.
Possessio Polyan:
Féltelkes jobbágy 8 van rajta. Ezek adójukat az említett három ünnep alkalmából fizetik, karácsonykor pénzben 18 dénárt, a zabból 1 köblöt, kenyeret négyet és 1 tyúkot. – Szent Györgykor adnak 18 dénárt, 4 kenyeret, 8 tojást. – Szent Mihálykor 18 dénárt, 2 kenyeret és 1 tyúkot. – Vérontásért 32 dénár bírságot fizetnek, hatalmaskodásért pedig 1 frt. – Úgy a jobbágyok, akik közül e birtokon harminchatan (36) élnek, mint a zsellérek mindenből tizedet adnak és minden munkát kötelesek végezni. – A csernőiekkel együtt kötelesek három hordó bort kimérni, mégpedig a három legelőkelőbb ünnepen. – A libertinusok a pénteki napon halat kötelesek szállítani a konyhára.
Possessio Csernő:
Az itt lakó jobbágyok száma 18. Nem tudni, hogy mily telkeken laknak. – Kötelesek minden munkát vállalni, mint az előbbi birtok lakói. – Pusztatelek 6 van e birtokon.
Oppidum Nagykapos:
Egésztelkes jobbágy 17 van rajta. – Féltelkes 85. – A hídon felül lakó egésztelkes jobbágyok mindegyike Szent Mihálykor 1–1 forintot fizet. A hídon aluliak pedig 50 dénárt. – Karácsonykor és Szent Györgykor két terminusban 25 dénárt fizetnek – A disznók után is fizetik a tizedet, tízen alul 8 dénárjával váltják meg mindegyiket. – A gabona után nem fizetnek tizedet. – Ha valaki ezen városlakók közül valakit perbe von a vesztes fél bizonyos márkányi (10) büntetésben részesül, az összeg a földesurat illeti, a márka értéke 64 dénárnak felel meg. – Vérontásért 32 dénár jár. – A mészárosok mindegyike köteles a földesúrnak egy (bécsi) mázsa faggyút adni. – Mindenfajta munkát kötelesek végezni. – A borkimérés karácsonytól számítva Szent Mihály ünnepéig a kiskaposiakkal együtt az ő feladatuk. – Néha azonban úgy a borkimérést, mint a szolgálatokat meg szokták váltani, ilyenkor ezek fejében fizetnek: 600 magyar forintot készpénzben, továbbá Gannogre N-o 6, azaz szűr, szürke posztóból készült ruhát N-o 6. Darócznak nevezett ruhát szintén N-o 6. – Mindezek fizetésére három határnap van: 1) A Bold. Szűz Mennybemenetele, 2) Szent András apostol ünnepe, 3) Karácsony. – A disznók után tizeddel tartoznak, de csak az első tíz után. – Vásárnap négy van egy évben: Gergely pápa ünnepe, pünkösd ünnepe, Szent Máthé és Szent Barnabás apostolok ünnepe, amikor az egyes kereskedők (egy része olvashatatlan) vásárdíjai: a gazdagoké két lat bors, a kevésbé gazdagoké egy, a sót szállító szekerek után 1 kősó, a vásárjövedelem 1/3-a a bíróé, 2/3-a földesúré.
Kis Kapos:
Egésztelkes jobbágy négy van. – Féltelkes jobbágy 20. – Zsellér összesen 28. – Adót évenként háromszor fizetnek: karácsonykor, Szent Györgykor és Szent Mihálykor. – Minden egésztelkes jobbágy fizet 18 dénárt, a féltelkes ennek a felét. – Azonkívül karácsonykor minden egésztelkes jobbágy ad 1 köböl zabot, 2 kenyeret és 1 tyúkot. – Tizedet fizetnek mindenféle gabonából, azonkívül a disznókból, tízen alul 4 dénárjával váltva meg azokat. – A földesúr részére mindenféle szolgálatot teljesítenek. – A borból három hordóval mérnek ki a három fő ünnepen. – A borkimérés karácsonytól Szent Mihályig a földesúr fenntartott joga, lopásért, bujálkodásért, „pro convitio in Spiritum Sanctum (valószínűleg átkozódás, káromkodás) büntetése 1 frt. – A bírságok (egy része olvashatatlan)
Possessio Sislócz:
Másfél telkes jobbágy van kettő. – Egésztelkes jobbágy van három. – Féltelkes jobbágy tizenkettő. – Adót fizetnek három ízben: karácsonykor, Szent Györgykor és Szent Mihálykor. – Az egésztelkes jobbágy fizet készpénzben 17 dénárt, 4 kenyeret és egy tyúkot. – A borból három hordóval kötelesek kiárusítani a három fő ünnepen. – A gabonából és a sertésekből is tizedet adnak. Ez utóbbiaknál, ha a tízes számot nem érik el, a megváltás fejenként 4 dénárjával történik. – Húsvétkor kötelesek adni a Lakartiakkal és a Traskiakkal együtt egy bárányt tartoznak adni és mindegyik jobbágy 4–4 tojást, továbbá 1 den. értékben „spira”-t (fonott kalácsot, perecfélét). – Ha valaki otthon hízlalja a disznaját, 4 dénárt tartozik fizetni. – Kötelesek mindenféle szolgálatra. – A vérontásért való büntetés 64 dénár, a bujálkodásért, lopásért és a Szentlélek elleni bűnért 1 frt. „... pro furto, scortatione et convitio in Spiritum Sanctum ... (az utóbbi valószínűleg a káromkodást, átkozódást bünteti, ha nyilvános megbotránkozást váltott ki vagy a hitellenes nyilvános beszédeket).
Lakarth:
portio – 6 egész sessiós – 2 zsellér – kötelező borkimérés a siszlóiakkal együtt
Trask:
portio – 3 egész sessiós – 16 zsellér – szolgáltatásaik mint az előzőknél
Rath:
portio – 2 egész sessió, de csak egy lakóház – ezek évente 1 kappant és egy kenyeret adnak, továbbá termény és sertés tizedet – borkimérésre vannak kötelezev a lakarthiakkal és a traskiakkal együtt
Viszoka:
féltelkes 25 – zsellér 16 – Csak a birtok fele van a prépostság használatában, a másik felét néhai Gyöngyösy János felesége bírja „titulo inscriptionis in fl. 1000”. – Évente háromszor adóznak, minden félsessiós mind a háromszor 8 és 12 dent- és 2 kenyeret ad, karácsonykor még minden félsessiós 1/2 köböl zabot is és ketten együtt egy tyúkot, húsvétkor közösen egy bárányt, néhány „aliquot” tojást és egy kenyeret. – Sertésekből tizedet adnak, tíz felett 2 den., tíz alatt 4 den. megváltás, otthon hízlalt sertés után 2–2 den.-t fizetnek. – Kicsiny makkos erdejük után 5 frt árendát fizetnek a földesúrnak.
Viszoka:
Minden pénteken halszolgáltatásra kötelezettek (a szolgáltatások felsorolásána végén nehezen kivehetően valószínűleg közös szolgáltatásként „canabum seminis ” (kendermag) olvasható.
Agárd:
portio – csak jobbágy tartozik hozzá – szolgáltatása évente háromszor 2 kenyér és 1 tyúk, továbbá Szt. Mihálykor még 1 fl. készpénz – tavaszi vetéseiből kell tizedet adnia, sertések után szintén tizedszolgáltatás, tíz alatt „de singulis” 4 den, tíz felett 2 den.
Szalóka:
egész sessiós 17, fél 25, zsellér 4 – Az igás állattal nem rendelkező alattvalók mentesek a készpénz census és az élelmiszer szolgáltatásoktól, csak gyalogrobottal tartoznak. – minden pénteken ők is halszolgáltatásra kötelezettek – A helység közös terhe az uradalom egyik beregszászi szőlőjének a „Burkosszőlő”-nek megműveltetése, amelynek évi terméshozama kb. 10 hordó bor.
Vajda:
A prépostság ezt a birtokát néhai Betlen Gábor erdélyi fejedelem „nomine gratiae” Ibrányi Mihálynak ajándékozta (a birtok helyének meghatározása bizonytalan, szóba jöhet az Abaúj megyei Krasznok-Vajda, de az erdélyi fejedelem ajándékozása miatt a Bihar megyei Vajda helység is, sőt a Szabolcs megyei Vaja elírása is lehet). – (Mivel a premontrei rend 18. századi birtokállományában megtalálható a Zemplén megyei Vajdácska helység, így ez a Vajda azonos lehet a későbbi Vajdácskával.)
Konyár:
Ezt a birtokot Swendy Lázár (császári generális, aki a prépostság birtokait hadi célokra lefoglalta) néhai Vékey Ferencnek adta inscriptióba, később a birtok zálog címen Paczóth Ferenc özvegyére szállott.
A Leleszi premontrei prépostság birtokai.
Lelesz (Zemplén m.) – Nagykapos (Ung m.) – Polyan (Zemplén m.) – Csernő (= Ágcsernő) (Zemplén m.) – Kiskapos (Ung m.) – Sislocz (Ung m.) – Viszoka (Ung m.) – Zaloka (= Szalóka) (Szabolcs m.) – Vajda (valószínűleg azonos a Zemplén megyei Vajdácska nevű helységgel, de szóba jöhet még az Abaúj megyei Krasznokvajda, a Bihar megyei Vajda, sőt elírás esetén a Szabolcs megyei Vaja község is) – Konyár (= Kanyár) (Szabolcs m.) – Lakarth (Ung m.) – Trask (Ung m.) – Ráth (Ung m.) – Agárd (= Zemplénagárdi) (Zemplén m.)

Tartalomgazda