HU MNL OL E 156 - a. - Fasc. 111. - No. 018 / b.

Dátum 1699
Jelleg

10 old., latin nyelvű, hitelesítés nélküli kamarai fogalmazvány

Szöveg

„Informatio de dominio Murány”
Az irat szövegének tanúsága szerint (lásd a megokolást a végén) a kamara ezt az információt Wesselényi Ferenc nádor özvegyének Széchy Máriának személyes feljegyzései (vagy felterjesztése) alapján készítette, az irat megszövegezője magyarul nem tudó kamarai tisztviselő lehetett, aki az eredeti iratban szereplő magyar helyneveket erős torzításokkal vette át (lásd a helynévfelsorolást) A murányi uradalomra vonatkozó adatokon kívül az irat birtok- és családtörténeti adatokat közöl a Wesselényi és Széchy családdal rokonságban álló Batthyány, Illésházy és Liszty famíliákról is.
Informatio de bonis Muranyiensibus
Ezek a javak a család mindkét nembeli tagjait öröklött jogon illették, összértékük fl. 212,106.88 1/2. – Kapta pedig azokat a család III. Ferdinánd királynak 1650. február 12-én kelt adománylevele révén. – Gömör megye tizedei privilegialis oklevélben Murány várához voltak lekötve, de az 1,500 forintnyi összeg a mindenkori esztergomi érseknek járt ugyanazon vár jövedelméből. – A rendes és a rendkívüli jövedelmek évenként kb. 13,000 forintra szoktak rúgni. De ezekből történtek elzálogosítások azoknak, akik ekkor meg ekkor azok tulajdonában voltak.

Joanelli méltóságos úr bírja a Pohorella, Helpa és Tarvadka (Zavatka) birtokokban lévő birtokrészeket in
fl.
7500
Ugyancsak a Helpa és Puhorella birtokokban bizonyos részek Keczer Ferencnél voltak elzálogosítva in
fl.
4166.83
Egy bizonyos szabad házat és a Migles nevű birtokot zálogban bírja Lengiel János in
fl.
3000
Czako Mihály szolgálattevőjének, aki életének és vagyonának a veszélyeztetésével szolgálta őt hűségesen Lengyelországban, de éppen úgy Magyarországon is, ezekért a Perlacz nevű birtokot iratta rá in
fl.
3000
Azóta is birtokolja azt.
 
 
Az elzálogosított birtokok a következők:
 
 
1) Oppidum Jolsva a jezsuiták kassai collegiumának in
fl.
27,777.77
Ezen összegnek évi kamatját veszi évenként.
 
 
2) Röcze városa és Vizes-Rétt birtok el voltak zálogosítva „Stephano Ziczi” in
fl.
17,000
3) Amennyire vissza tud emlékezni, tartozik Ruttmüller és Rayterschemey uraknak
fl.
6,000
4) Tartozik továbbá Selmeczbánya, Körmöczbánya és Besztercebánya városoknak
fl.
4,500
Ez összeg kamatja is őt illeti.
 
 
5) Laborvnyk (Lebernyik) birtokot a hozzátartozó majorral Wukovicz úr feleségének zálogosította el in
fl.
9062.80
6) Zdichava és Kis-Rőcze birtokok és a Tergart és Vernart birtokokban lévő birtokrészek el voltak zálogosítva a néhai Thököli Istvánnak in
fl.
30,000
7) Risno birtok el vol zálogosítva Beniczki Tamásnak in
fl.
4033.33
8) Szürmocze birtok el volt zálogosítva az erdélyi Bethlen Farkas feleségének in
fl.
7600
Ezután jár hat százalékos kamat
 
 
9) Polanka birtok el volt zálogosítva az esztergomi káptalannak in
fl.
15,000
Itt is jár a hat százalékos kamat
 
 
10) Süvőt el volt zálogosítva egyik részében Thököli Zsigmondnak in
fl.
1000
A másik részben Egresdi Balthazárnak, in
fl.
3000
11) Tapolcza birtok el volt zálogosítva Galgoczi Istvánnak
fl.
2000
12) Hosszu-Réth és Mnisan birtokok el voltak zálogosítva Nagy Lesseni Ferencnek in
fl.
14,225
Az egyik csoport zálogösszege kitesz 75,636.10 forintot
 
 
A másik csoport zálogösszege 64,062.80 frt.
 
 

A tárgyalt Informátió szerzője megholt férjét, Wesselényi Ferenc nádort többször említi, továbbá hivatkozik húgára Széchy Évára, felpanaszolja, hogy a Trencsén megyei sztriczei Wesselényi birtokból neki személy szerint férje Wesselényi Ferenc által adományozott falvakat is konfiskálták a meghalt nádor többi konfiskált javaival együtt ... a felsoroltak kétségtelenné teszik, hogy az Informátió összeállítója Wesselényi Ferenc nádor felesége Széchy Mária, bár név szerint a szerző nincs megnevezve.
Az Informátió számadataiból kiviláglik az irat célja: Széchy Mária a murányi uradalom zálogadósságai és az egyéb adósságok és terhek összeg szerinti kimutatásával igazolni akarta a kamara előtt, hogy az uradalom konfiskálása csak terheket ró a fiskusra, mert az adósságok és terhek együttes összege meghaladja az uradalomért az ő és férje, Wesselényi Ferenc által fizetett 212,106 forint 88 1/2 dénár megváltási összege.
A felsorolásban külön figyelmet érdemel a murányi uradalomra háruló alapítványi, egyházi és iskolafenntartási terhek 31,480 frt-os összege.
(Gömör m.)
A murányi uradalom tartozékai az Informátió szövegében előforduló helynevek sorrendjében, (a helynevek helyesírása idegen összeíróra enged következtetni): Gömör megyében: Murány – Pohorella – Helpa – Tarvadka (valószínűleg Zavatka) – Perlacz – Jolsua – Rőcze – Vizes Rett – Luborvny (valószínűleg Lubenyik) – Zdichana (= Zdichava) – Kis Rőcze – Risno (valószínűleg Chisnyo) – Szürmozze (valószínűleg Sümőce = Sumjatz) – Polonka – Süvőte ( = Süvéthe) – Taplocza (= Jolsva Talocza) – Hessurett (valószínűleg Hosszu Rét) – Mnisany
(Zemplén m.): a tokaji szőlők
(Trencsén m.): „Bona Sztricziniensia” Sztricze és tartozékai
Lengyelország: „Bona Polonica”

Tartalomgazda