HU MNL OL E 156 - a. - Fasc. 100. - No. 016 / a.

Dátum 1558
Jelleg

21 old., latin nyelvű, hitelesítés nélküli kamarai tisztázat.

Szöveg

Conscriptio „Proventus annuus” címmel, valószínűleg a kamara házi használatára készült, az 1558-as dátum az első lapon széljegyzetként, később pedig többször a szövegben fordul elő
Proventus annuus castri Sancti Georgii.
Oppidum Zentgeorg:
Szent György ünnepe körül fizet censust fl. 38,d. 10. – A szüret után minden jobbágy, akinek szőlője van, egy-egy urna bor után 4 dénárt fizet, az összeg fl. 277,d. 36. Ez a boradó néha több, néha kevesebb. Itt megtagadták a pénzt a vizafogó megcsinálásához. A Strohmawth nevű vám 1558-ik évi hozadéka. Ez is változó szokott lenni. fl. 3, d. 18. Ez a város nem fizet semmit a búza, árpa, zab és más gabonaneműek, a kappanok, csirkék, libák, tojások, sajt és vaj mint élelmiszerek, a bárányok és egyebek után amint ez szokás ezen ország más praelatusainál, báróinál és nemeseinél.
Grienau:
A 21 telek után Szent György adójaként, mindegyik telek után 19. bécsi dénárt fizetve, az összeg fl. 1, d 33. – Szent Mihály adója ugyanannyi telek után hasonlóképpen. – A viza elzáróhoz szükséges karókért a 21 telek után egyenként 5 krajcárt fizetve, az összeg kitesz fl. 1,d. 53. – Minden szőlővel rendelkező jobbágy termett borának mindegyik urnája után 4 dénárral tartozik az összeg felmegy fl. 21, d. 96. Hol több, hol kevesebb. Ez a birtok sem fizet semmit a gabonaneműek és élelmiszerek után, amint Szentgyörgy városnál láttuk.
Ivány:
Szent György adója az 5 telek után, telkenként 9 dénárt számítva, az összeg d. 45. Szent Mihály adója hasonlóképpen d. 45. Az ott lévő malom után fizetnek d. 50. de a malmok száma hol több, hol kevesebb. Ez a birtok sem fizet semmit a gabonaneműek és az élelmiszerek után, amint Szentgyörgy városnál láttuk.
Királyfalva:
Szent György adója 13 jobbágytelek után 20 krajcárjával számítva, az összeg fl. 3, d. 46. – Szent Mihály adója hasonlóképpen fl. 3, d.46. – Négy malom után az adó 40 dénárjával számítva fl. 1. d. 60. Itt is a malmok száma változó. Minden egész telek után tartoznak nyolc tojást adni, minden fél telek után négyet. Közösen tartoznak adni egy borjút és hasonlóképpen közösen egy sajtot. Minden egész telek köteles adni egy kappant, minden féltelek egy tyúkot.
Vámosfalu:
Szent György adója 16 fél jobbágy-telek után. – 25 dénárjával számítva, az összeg fl. 4. – Szent Mihály adója ugyanannyi fl. 4. Van ott egy "naulum" hajóállomás: 1557-ik évi hozadéka d. 42. – Ez évenként változik. Ez a birtok sem fizet semmit a gabonaneműek és az élelmiszerek után, amint Szentgyörgy városnál láttuk.
Felistál:
Szent György adója három egész telek után, 50 dénárjával számítva és négy fél telek után 25 dénárjával számítva, az összeg kitesz fl. 2, d. 50. – Szent Mihály adója ugyanannyi fl. 2, d. 50. – Ez a birtok sem fizet semmit a gabonaneműek és az élelmiszerek után, amint Szentgyörgy városnál láttuk.
Kwrth:
Van benne egy egész telek és két fél telek. Szent György adója az egész telek után 50 dénár, a két féltelek után egyenként 25 dénár, így az egész adó fl. 1. Éppenígy Szent Mihály adója is fl. 1. – Ez a birtok sem fizet semmit a gabonaneműek és az élelmiszerek után, amint Szentgyörgy városánál láttuk.
Oppidum Chetertek:
Van benne egy egész telek, mely után pünkösd negyedenként fizet adót d. 50. – Szent Mihály negyedenként fizet adót d. 50. – Karácsony negyedenként fizet adót d. 50. – Nagybőjt negyedenként fizet adót d. 50. – A többieknek, mivel házat építenek, szabadságuk van. A vám jövedelem boldog Udalricus hetében, az 1588-ik évben d. 80. Néha több, néha kevesebb. Ugyanazon évben a tizenegyezer szűz ünnepén a vámhozadék fl. 3, d. 55. Ez is néha több, néha kevesebb. Ez a birtok sem fizet semmit a gabonaneműek és az élelmiszerek után, amint Szentgyörgy városánál láttuk.
Myserd:
A pünkösdi negyedév adója 10 fél telek után 25 dénárjával számítva és három zsellér-telek után 12 és fél dénárjával számítva az összeg fl. 2 d. 87. – A Szent Mihály-i negyedév adója ugyanannyi fl. 2. d. 87. – A karácsonyi negyedév adója hasonlóképpen fl. 2. d. 87. – A nagybőjti negyedév adója szintén fl. 2, d. 87. – Ez a birtok sem fizet semmit a gabonaneműek és az élelmiszerek után, amint Szentgyörgy városánál láttuk.
Pruk:
A pünkösdi negyed adója 4 fél telek után, 25 dénárjával számítva fl. 1. – Szent Mihály negyedének az adója ugyanannyi fl. 1. – Karácsony negyedének az adója hasonlóképpen fl. 1. – És ugyanannyi nagybőjt negyedének az adója is fl. 1. – Ez a birtok sem fizet semmit a gabonaneműek és az élelmiszerek után, a mint Szentgyörgy városánál láttuk.
Zemeth:
A pünkösdi negyedév adója 7 fél jobbágy-telek után 25 dénárjával számítva kitesz fl. 1. d. 75. – Szent Mihály adója hasonlóképpen fl. 1. d.75. – Ugyanígy karácsony adója fl. 1. d. 75. – És a nagybőjt adója szintén fl. 1. d. 75. – Ez a birtok sem fizet semmit a gabonaneműek és az élelmiszerek után, amint Szentgyörgy városánál láttuk.
Tarch:
Nagybőjt negyedének az adója 4 fél jobbágytelek után, 25 dénárjával számítva és két zsellér telek után 12 és fél dénárjával számítva, az összeg fl. 1.d. 25. – Pünkösd negyedének az adója hasonlóképpen fl. 1, d.25. – Szent Mihály negyedének az adója éppenígy fl. 1, d. 25. – És karácsony negyedének az adója fl. 1, d. 25.
Feél:
Pünkösd negyedének az adója 2 egész telek után 50 dénárjával számítva és 5 féltelek után 25 dénárjával számítva az összeg fl. 2, d.25. – Szent Mihály negyedének az adója ugyanannyi fl. 2, d. 25. – Karácsony negyedének az adója hasonlóképpen fl. 2,d. 25. – És Nagybőjt negyedének az adója szintén fl. 2,d. 25. – A két egész telek mindegyike után a búzából nyolc szaput adnak, a zabból négy szaput és három mérőt. Az öt féltelek mindegyike ad a búzából 4 szaput, a zabból 2 szaput és másfél mérőt, parvas metretas 1 1/2.
Alsozely:
Szent Mihály adója a 22 féltelek után, telkenként 7 krajcárt számítva, az összeg fl. 1.d. 35. – Szent Mihály adója nem igazodik az előbbihez, hanem külön van megállapítva fl.1, d. 60.m – Ugyanígy van megállapítva a nagybőjt adója fl. 1, d. 60. – És ugyanúgy Szent György adója fl.1, d. 60. – Az 1558-ik évi vám összeg Néha több, néha kevesebb. – Ez a birtok sem fizet semmit a gabonaneműek és az élelmiszerek után, amint Szentgyörgy városánál láttuk.
Saarfew:
Pünkösd negyedének az adója fl. 13, d. 50. – Szent Mihály negyedének az adója ugyanannyi fl. 13, d.50. – Karácsony negyedének az adója hasonlóképpen fl. 13, d. 50. – És nagybőjt a negyedének az adója szintén annyi fl. 13, d. 50. – Ez a birtok sem fizet semmit a gabonaneműek és az élelmiszerek után.
Chatay:
Pünkösd negyedének az adója fl. 17, d. 25. – Szent Mihály negyedének az adója fl. 17, d. 25. – Karácsony negyedének az adója fl.17, d. 25. – Nagyböjt negyedének az adója fl.17, d. 25. – Idegen jobbágyok, akiknek ezen birtok szőlőhegyén vannak szőleik, mindegyik szőlő után fizetnek 24 dénárt (ami 1558-ban 72 dénárt tett ki) és adnak két kappant. Ez a birtok sem fizet semmit az élelmiszerek és a gabonaneműek után.
Gruab:
Pünkösd negyedének az adója fl. 9, d. 88. – Szent Mihály negyedének az adója fl. 9, d. 88. – Karácsony negyedének az adója fl. 9, d. 88. – Nagybőjt negyedének az adója fl. 9, d. 88. – Azon idegen jobbágyok mindegyike, akiknek a birtok szőlőhegyén szőlője van, minden szőlő után 24 dénárt fizetnek és 2 kappant adnak. 1558-ban ez az összeg volt fl. 1, d. 20. Máskor több, vagy kevesebb. Ez a birtok nem fizet semmit a gabonaneműek és az élelmiszerek után.
Uyfalu:
Ez a birtok semmiféle adóval vagy más rendes fizetséggel nem tartozik, hanem jobbágyai kötelesek a várhoz tartozó majorsági földeken az urasági ekéivel és ökreivel szántani. Sem tizedet nem adnak, sem királyi adót nem fizetnek. A malom után fizetnek 50 dénárt; két malom lévén a fizetendő összeg fl. 1. – Egyszer több, egyszer kevesebb.
Olth vayzgrub:
Ez a birtok is teljes pusztulóban volt és csak újabban állította helyre Serédy Gáspár, de eddig semmiféle összeg nem folyt be belőle.
Nyarasd:
Semmiféle adót nem fizet; egyedül a vizafogó fenntartására van kötelezve.
valószínűleg az alábbiak a felsorolt adatok összesítései: Az 1558-ik évben a viza fogókban fogott, majd a piacon eladott halakért befolyt összeg fl. 301, d. 76. – Más években hol több, hol kevesebb. A Szentgyörgy és Grienaw szőlőhegyein termett bor mennyisége 454 urna és egy fél negyed. A Chatay, Gruab és Saarfew birtokokról járó hegyvám mennyisége nyolc urna és három negyed. – A jelzett szőlőhegyekről befolyt bornak az értéke fl. 890, d. 76. – Expensae ad culturam vinearum arcis Sancti Georgii per integrum annum factae, anno 1558. – A szőlő-nyesésnél előállított kiadások összege fl. 21 d. 65. – A szőlőkben a rőzsék összeszedése kitesz fl. 6. d. 61. – A szőlők első kapálása kitesz fl. 116 d. 53. – A szőlők másik kapálása kitesz fl. 99 d. 99. – A karók felállítása kitesz fl. 17 d. 71. – A karók hegyesítése kitesz d. 66. – Az abroncsok megvétele kitesz fl. 3 d. 28. – Lécek megvétele a hordók készítéséhez. fl. 9. – Venyigék nyesése, kötözése, a fű kiirtása stb. fl. 112. d. 80. – A szőlő összegyűjtése fl. 27 d. 99. – A karók kihúzása fl. 5. d. 71. – A szőlő megtrágyázása fl. 15 d. 2. – Új szőlőültetéskor barázda-készítés, „nova venea Kramel” fl. 10. d. 84. – A két vincellér kapott fl. 6. – Az egész összeg fl. 453. d. 72. – Solutio familiarium ad arcem S. Georgii servientium: 1) Bosnyák Márknak, a vár praefectusának évi fizetése fl. 300. Évi ruházatra kap ugyanaz fl. 25. – 2) A két „vice Castellonix” alvárnagynak fizetnek évenként és fejenként fl. 24, ami kitesz fl. 48. – 3) A 12 gyalogosnak és kapuőrnek, fizetnek egyenként minden hónapban fl. 2, az összeg kitesz fl. 288. – 4) Állandóan tartanak ott készenlétben 18 lovast, hogy amikor szükség van rájuk, azonnal szolgálatba állíthassák őket. Mindegyikük kap évenként 12 frt. fizetést, ami együttesen kitesz fl. 216. Ruházatra mindegyikük kap a lundi szövetből 3 ulnát, ez összesen 54 ulna (királyi öl); mindegyik ulnát 1–1 tallérjával veszik, ami kitesz fl. 50 d. 40. Bélésre mindegyikük kap a boroszlói szövetből 5 ulnát, ami kitesz 90 ulnát, 5 ulnát 1–1 forintjával számítva, kitesz fl. 18. Nadrágra a hosszú lembergi szövetből kapnak 2–2 ulnát, ami összesen 36 ulna, mindegyik ulnát 40 dénárjával számítva, ez kitesz fl. 14,d. 40. Mindent egybeszámítva az összeg fl. 298. – 5) A vár sáfárjának évi fizetése készpénzben fl. 8. Kap egy ruhára való posztót a lundi szövetből, még pedig 3 ulnát, ulnáját 1 tallérral számítva, az összeg fl. 2, d. 80. Bélésnek ugyanazon ruhához 5 ulna boroszlói posztót 1 forintjával. Nadrághoz 2 ulna lembergi posztót, ulnáját 40 d-al számítva kitesz d. 80. Mindez együtt számítva fl. 12, d. 60. – 6) A vár kulcsárja kap évenként fizetésképpen fl. 7. Kap egy ruhára való lundi posztót, összesen 3 ulnát; ulnáját 1 tallérjával számítva, ez kitesz fl. 2. d. 80. Bélésnek ugyanazon ruhához a boroszlói posztóból 7 ulnát, melyeknek értéke fl. 1. Nadrágra kap (kap) a lembergi posztóból 2 ulnát; ulnáját 40 dénárjával számítva, kitesz d 81. Mindent egybeszámítva az összeg fl. 11 d. 60. – 7) A szakács kap évenként készpénz fizetést fl. 6. Egy ruhára való szövetet a lundi posztóból 3 ulnát; mindegyik ulna 1 tallérjával számítva, az összeg fl. 2, d. 80. Ugyanazon ruhához való bélésnek a boroszlói szövetből 5 ulnát, melyeknek értéke fl. 1. Alsónadrágra kap a lembergi posztóból 2 ulnát; ulnáját 40 dénárjával számítva, kitesz d. 80. Ugyancsak a lembergi posztóból kap 3 ulnát 2-t; ulnáját 40 dénárjával számítva, ez kitesz fl. 1. d. 20. Az egész összeg pedig fl. 11, d. 80. – Ugyanő kap alsóruhára és „gatya”-ra részben tíz, részben 17 ulna vásznat. – 8) A számvevő kap évi fizetésként fl. 16. Ruházatra kap a karasia vagyis kétszer ványolt posztóból egy felső ruhára, egy felső kabátoskára (tunicella) és egy alsó ruhára valót; mindezek 13 ulnából kerülnek ki; mindegyik ulnát 60 dénárjával számítva, ez kitesz fl. 7. d. 80. A felső kabát bélésére a boroszlói posztóból 3 és 1/4 ulnát, 20 dénárjával számítva, ez kitesz 65 dénárt. Mindent egybeszámítva fl. 24.d. 65. – 9) A vár ácsa kap évenként készpénzben fl. 12. Egy ruhára való lundi posztót, három ulnát, mindegyik ulnát 1 tallérjával számítva, ez kitesz fl. 2, d. 80. Bélésnek kap 5 ulna boroszlói posztót, melynek ára fl. 1. egy felső kabátocskára a lembergi posztóból 3 ulnát, ulnáját 40 dénárjával számítva, az összeg fl. 1. d. 20. Nadrágra hasonlóképpen a lembergi posztóból két ulnát, ulnáját 40 dénárjával számítva, kitesz d. 80. Mindent egybeszámítva az összeg fl.17. d. 81. – 10) A vár két őrálló katonájának egyenként 8 frt. fizetve, az összeg fl. 16. – 11) A vár pékjének évi fizetése fl. 10. – 12) A vargának évi fizetése fl. 8. supiczára a lembergi posztóból 3 ulnát, ulnáját 40 dénárjával számítva, az összeg fl. 1. d. 20. Nadrágra ugyancsak a lembergi posztóból 2 unlát, ulnáját 40 dénárjával számítva, ez d. 81, az egész összeg fl. 10. 1 ingre, és 1 „gatya”-ra kap a vászonból 10 ulnát. – 13) Van négy kocsis, akik közül az egyiknek évi fizetése négy forint, a másik háromnak egyenként 5–5 frt, az egész kitesz 19 frt. Mindegyiknek 1 szürke ruha, (vestis grisea) egyenként 70 dénár, összesen fl. 2, d. 80. Felső kabátocskára mindegyik kap 4 ulna posztót; ez összesen 16 ulna, ulnánként 25 dénárjával számítva kitesz fl. 4. nadrágra mindegyik kap 2 ulnát, 25 dénárjával számítva, az összeg fl. 2. Azonkívül mindegyikük kap „pellicium brieve” [bekecs] rövid mentét, 40 dénárjával számítva, az összeg fl. 1. d. 60. – Mindent egybevetve az összeg fl. 29.d. 40 – Mindegyiknek 2 alsó ruhára és 2 gatyára a vászonból adnak 40 ulnát. [együtt a 4 kocsis] – 14) Az egyik kádárnak évi fizetése 24 tallér, vagyis fl. 22 d. Egy supiczára [bekecs] a ludi posztóból kap két ulnát 1 tallér értékben, ami megfelel fl. 1. d. 40. A lembergi szövetből (posztóból) nadrágra 2 ulnát kap, á 40 dénárjával, ami kitesz d. 80. A felső kabátocska bélésére a boroszlói posztóból kap 3 és egynegyed ulnát, 20 dénárjával számítva kitesz d. 65. Mindent egybevetve az összg fl. 25 d. 45. – 14) A másik kádár, akit pünkösd ünnepe körül vesznek fel és szolgálata Szent Márton ünnepéig tart. Ezen időre fizetése 10 tallér, vagyis fl. 9, d. 33. Egy felső kabátocskára kap a posztóból 4 ulnát, ami 25 dénárjával számítva, kitesz fl. 1. A két összeg együtt fl. 10, d. 33. – 15) A Czandorff nevű majorban lévő majorosnak vagy gazdának évi fizetése fl.12. Kap egy szürke ruhát (vestis grisea) 70 d. értékben. Felső kabátocskára kap a posztóból három és egynegyed ulnát 25 dénárjával számítva, ez d. 81. Nadrágra kap a posztóból 2 ulnát, 25 dénárjával számítva d. 50. Kap egy felső mentét „pellium” [guba] 80 dénárjával számítva. Felesége is kap egy ruhát 1 frt 50 dénár értékben. Annak is 1 mente d. 80. két fejkendő á 25 dénár, a kettő 50 dénár. A borjú-pásztornak griseum unum, 40 dénár értékben. Mindent egybevetve fl.18 d. 1. A majorosnak két ingre és két gatyára a vászonból 10 ulna. A feleségének a vászonból 8 ulna. A pásztornak is két ingre és 2 gatyára a vászonból adnak 8 ulnát. – 16) Ugyanazon majorban a béres évi fizetése fl. 6. Kap egy szürke ruhát 70 dénár értékben; a felső kabátocskára 4 ulna posztót, á 25 dénárjával, ami 25 dénárral számítva, kitesz d. 50. És kap egy pelliciumot [posztó köpeny guba] d. 80 értékben. Ezek együttesen kitesznek fl. 9. Adnak azonkívül neki két ingre és két gatyára 10 ulna vásznat. – 17) Ugyanazon majorban egy asszonynak, akit a tehenek fejésére fogadnak fel, készpénzben adnak 3 frt, és egy ruhát 1 frt 50 dénár értékben, egy felső kabátot 80 dénár értékben és két fejkendőt, egyenként 25 dénár értékben, ami együtt 50 dénár. Az egész együttvéve fl. 5, d. 30. Kap azonkívül 8 ulna vásznat. – 18) Ugyanabban a majorban a csorda pásztornak évi fizetése fl. 4. Kap szürke ruhát 70 dénár értékben. Felső kabátocska részére 4 ulna posztót, ulnáját 25 dénárjával, kitesz fl. 1. nadrágra kap 2 ulna posztót, 25 dénárjával számítva = d. 50. Pelliciumot [guba] vesznek neki 80 d. értékben. Mindent egybeszámítva fl. 7. Két ingre és két gatyára kap 10 ulna vásznat. – 19) A Kyralyfalván lévő csordapásztornak évi fizetése fl. 5. Kap 1 szürke ruhát 70 dénár értékben, [bekecs] swpyczára 4 ulna posztót; ulnáját 25 dénárral számítva, kitesz fl. 1. nadrágra kap 2 ulna posztót, 25 dénárjával, kitesz 50 dénárt, és kap 1 pelliciumot 80 dénár értékben. Az egész összeg fl. 8. – 20) A Beke birtokban lévő majorosnak évi fizetése 13 frt, és négy szürke ruha, mindegyik ruha 70 dénárjával számítva, az egész összeg fl. 15, d. 80. – 21) A Nyarasdon lévő ló-pásztornak évi fizetése 2 frt, emellett kap 1 szürke ruhát 70 dénárjával, együtt. – 22) A Szentgyörgyön lévő disznó-pásztor kap évenként fl. 6. Szürke ruhát 70 dénárjával; a felső kabáthoz 4 ulna posztót ulnája 25 dénár, az összeg fl. 1. Nadrágra kap 2 ulna posztót, ulnáját 25 dénárral számítva kitesz 50 dénárt. Mindent egybeszámítva fl. 8. d. 20. Két ingre és két gatyára 10 ulna vásznat kap.
Az eddig említett ingek és gatyák abból a vászonból készülnek, amely adódik a vár tartozékainak elvetett len- és kendermagból. A fa és más a viza-rekeszekhez szükséges dolgok megvásárlására, azonkívül Groff Bálint, Chetertek város officiálisának a költségeire, aki a fa vásárlás miatt hosszabb időn át Bécsben volt kénytelen tartózkodni fl. 152 d. 26. – Az egész kiadási összeg fl. 1819. d. 22.
Szentgyörgy vár tartozékai.
(Pozsony m.): Zentgeorg oppidum – Grienau (Girnavia Grünau) oppidum – Ivany – Királyfalva – Vámosfalu – Felistál – Kiwrth (Kürth) – Chetertek oppidum – Myseta – Pruk – Zemeth (Szemeth) – Tarch (Torch) – Alsozely (Alsó Széli) – Saarfew (Sárfő) – Chatay – Gruab (Gurab) – Uyfalu – Nyarasd

Tartalomgazda