HU MNL OL E 156 - a. - Fasc. 062. - No. 038 / c.

Dátum d. n.
Jelleg

összevonva 62:38-al

Szöveg

Conscriptio (másolat, az 1670 körül készült eredetiről?)
Hiányos.
Podhragy:
sessiones inquilinarias majores – sessiones inquilinarias minores subinquilini – census: a lakosok sem censussal, sem robottal nem tartoznak, csak a vár körüli munkákat végzik és a sörfőzővel kapcsolatos, különféle szállítási és egy munkára kötelesek, továbbá sürgős szükség esetén leveleket is kell vinniük „ad loca destinata”. – malom a Vágon, földesúri, a jövedelem egyharmada a molnáré, többi a földesúré. – A malom becsült évi jövedelme búzából 20 mérő. – Vám, árendában, évi 12 forintért. Allódium, az allodiator (majoros) az évente itt nevelt állatok hasznát háromévente számolja el, ennek egy évre jutó mennyisége fl. 62. A szárnyasokból adjon a majoros: – pulykákat, tyúkokat, ludakat, kappanokat, kacsatollat (font) tojásokat – vagy mindezek helyett készpénzt – tételenként felsorolva az egyes értékek. – Az allódiumhoz tartozó szántóföldek után, három éves átlagot (iuxta triennaliumj proentuum combinationem) figyelembevéve, az egy évre eső hozam – a vetésennyiséget leszámítva – a következőképpen alakul: – búzából 304 2/4 mérő – rozsból 324 3/8 mérő – árpából 321 1/8 mérő – zabból 310 1/4 mérő – muhar 136 1/4 mérő (pannicus) – köles 23 1/4 mérő – kendermag 8 1/4 mérő – borsó 7 7/8 mérő – a juhdézsma, ugyancsak három éves átlag alapján egy évre kiszámított, ellenértéke, forintban. – A sörfőző jövedelmének és a szükséges kiadásoknak részletes leírása, a sörfőző fizetésével. – Educillum jövedelme: (három évi átlagból egy évre kiszámítva) cseberben, csebrenként 1,50-es haszonnal számítva, összesen fl. 132,75. – égetett borok educillatioja után várható jövedelem. – Jövedelem, kerthasználatból.
Sebestyénfalva:
soltész – sessiones colonciales – sessiones inquilinares – a soltész censusa: évente ft. 10. a jobbágytelkek után évi 6–6 forint, a zsellértelkek után pdig 2 forintot adnak, census címén. – A fentiek által fizetett hajdúpénz (Pecunia Haidonicali) tételenként és összesen. – Bizonyos zsellértelkek az urbárium szerint évente 21 forintot fizetnek és három kappant adnak. Értékbecslés, a három telekre vonatkozó birotkjogi- és birtoktörténeti bejegyzések. – Adógabona címén közösen adjanak: – búzát (mérő) árpát (mérő) zabot (mérő) – munera: minden jobbágytelek után szolgáltassanak a földesúrnak tyúkot, ludat és tojást – a zsellértelkek után e victuáliák fele-értékében készpénzt adjanak. – Juhdézsmát természetben adjanak, vagy ennek ellenértékét. – robot: mindennapi szolgálattal tartoznak
Podvazie:
l. Sebestyénfalva. Ezen kívül: rókabőr fejében 1,50-t adjanak. a halász a halastó használatáért évente 6 forintot fizet. – Utólagos bejegyzés a Balassa-részre jött jobbágytelek jövedelméről.
Stiavnikcum Visnyove:
a jobbágyok és zselléreken kívül, akik a szokásos módon adóznak, az itt lévő „inquilinares miserabiles” (4) után sem census, sem szolgálatot nem várhatni. – munera: a victualis censuson (egyenként és összesen is megadva) kívül tartoznak még közösen: – sajttal (fontban), (becsértékkel) adógabonával: – búza (korec) – árpa (korec) – zab (korec) – borsó (korec) – kendermag (korec) – az erdőőrök nyulakat, rókabőrt és egyéb vadakat szállítsanak a földesúrnak. Pisztrángokat is szolgáltassanak. – Egyéb adó: minden jobbágy szállítson a fűrészmalomhoz 10 farönköt, deszkakészítésre, valamint további 10-et tutajkészítésre, a földesúr erdejéből. – Mivel az erdők már „minutae et succisae essent”, megegyezés történt a jobbágyokkal, hogy mind a fűrészmalomhoz, mind a tutajokhoz szállítandó rönkök helyett készpénzt fizessenek, telkenként 41 1/3 dénárt. Összesen is megadva. – Egész jobbágytelkenként fentieken kívül zsindelyt, vagy ezek ellenértékét kell adniuk. Egyenként és összesen is megadva. – A Kamara legutóbbi rendelkezése értelmében építkezésekhez fát tartalékoljanak. Most, „iuxta modernum limitationis pecuniuam acceptare” – Malom, mely után a molnár évente 8 ft. censust fizet, a mellette lévő fűrészmalom, censusa 7 ft. vagy 100 szál jó deszka, sertéshízlalás helyett megváltás. – robot: gyalogrobottal szolgálnak. – Másik malom, adózása az előzőével megegyezik. A malomra vonatkozó, különböző birtokjogi és birtoktörténeti bejegyzések, egyik 1659-ben történt visszafoglalásáról szól, Balassa Zsigmond részére. – Harmadik, újonnan épített malom, censusa csak 6 forint, sertéshízlalással azonban a fentiek szerint tartozik. – Irtványföldek után évente 10 font borsot, vagy ennek ellenértékét adják. Minden jobbágytelek „propter tuguria et ovilia” évente természetben ad juhokat vagy 1 forinttal számított ellenértéküket. Egyenként és összesen is feltüntetve. – bizonyos rét után meghatározott összeget adnak. – A falu közösen ad évente rókabőrt, nyestbőrt, illetve ezek ellenértékét.
Hvoznicza:
soltész – Baross Miklós „assignavit” zsellértelket és subinquilinariát. A szokásos censuson kívül valamennyi jobbágy és a soltész a hajdúk fizetésére meghatározott összeget ad, a nagyobb- és kisebb zsellérek pedig az intézők fizetésére adóznak. A fenti, Baross Miklós által elfoglalt zsellértelek összesen, minden censusuk és robotjuk fejében évente mindössze 5 forintot adnak. Ezen kívül aratókat és cséplőket egy heti időtartamra tartoznak állítani. – munera: l. előzőek. – rókabőrt is tartoznak adni, illetve annak ellenértékét. – Malom, évi censusa 18 forint, ártányhízlalással, vagy ennek megváltásával is tartozik a malom után a molnár. – Bárányadó az egész jobbágytelek után, pénzben is megadva. – Más írással birtokjogi bejegyzések.
Predmir, oppidum:
jobbágytelkek összesen, nagyobb zsellértelkek kisebb zsellértelkek – census: a kontraktus szerint évi censusukat közösen, egy összegben fizetik. – pro victualibus is egy összegben, készpénzt adnak. – a várnagy és az intézők fizetésére összesen 53 forintot adnak. Oldalt bejegyzés: a várnagy részére adjanak 20 forintot és gabona fejében 15 forintot (20 korec értéke), levonás (gabonára?) 17 ft. – borszállításra két szekeret állítsanak, amikor ezt tisztjeik kívánják. Más írással: emellett bizonyos földekbe a gabonát elvetni, learatni és beszállítani is tartoznak. – malom, közös, a földesúr részére innen évi 8 ft. census jár. Más írással helyesbítés arra vonatkozólag, hogy a jövedelem egyharmada a molnáré, kétharmada a földesúré. – Halászok censusa. – A mészárosok fagyút vagy ennek ellenértékét adják. Az itt lakó kádárok a földesúrnak munkájukkal tartoznak szolgálni. – A földesúri malom jövedelme, három év alapján egy évi kiszámítás: – búzából (mérő) rozsból (mérő) árpából (mérő) (polenta) – Educillatio: a földesúr borából a meghatározott mennyiséget tartoznak évente kiárulni, ennek értékét csebrenként és összesen.
Rassov:
soltész – a soltész itt minden munkától és minden census alól mentes, ennek fejében 30 forintot fizet. – jobbágyok és zsellérek censusa, l. Predmér. – munera: gabonaadó, egyéb victualiák, l. előzőek. – Közösen rókabőrt vagy ennek ellenértékét adják.
Drienova:
census a szokásos, census culinaris, ezen felül – egész telek után komlót (mérővel) vagy ennek értékét adják. – census hortensis címén a zsellérek zabot vagy ellenértékét kappant vagy ellenértékét adják. – rókabőrt, l. Rassov. – malom, a malom 6 forint censust ad, sertéshízlalásért megváltja, ezen kívül mesterségével tartozik szolgálni. – Zsellértelek, birtokjogi megjegyzésekkel, évente meghatározott adót fizetnek, „donec per ipsos redimuntur.”- Allódium, szántóföldekkel, melyek eléggé terméketlenek. Hároméves átlagot figyelembevéve, egy évi hozam alakulása részletezve, mint Pohdrágynál. Állatokból származó jövedelem, valamint a majoros által természetben adottak, ezek értékével, l. u. ott.
Plevnik:
soltész – census, census victaulibus l. Staiavnik. – komlóval (mérőben), vagy ennek értékével, vajjal (iccével), vagy értékével, kenderköteggel vagy értékével, rókabőrrel vagy értékével is tartoznak. – Juhdézsmát természetben adjanak.
Vrtizser:
egyik jobbágytelek zálogban, a fiskusé. Utólagos bejegyzés, más írással, nagyobb zsellértelekről, Balassa Ferencnél, zálogban. – census, census victualius, rókabőr, előző helységekkel azonos módon.
Vaszna-Tepla:
censust a tiszttartók fizetésére is adnak, valamennyien. – a szokásos censuson, census victualison, és rókabőr-adón kívül tartoznak még: Húsvétra bárányt adnak, vagy ennek ellenértékét. Jobbágytelek-rész census, birtokjogi bejegyzéssel – Más írással: malom, censussal, sertéshízlalással is tartozik, keze munkájával szolgál.
Felső- és Alsó-Zászkál:
jobbágyok censusa, az intézők fizetésére, külön adó, utóbbit mind a kisebb, mind a nagyobb zsellérek is fizetik. census culinaris, jobbágyoktól és zsellérektől. – malom, a szokásos adó és sertéshízlalás-megváltás.
Vrch-Tepla:
soltész – jobbágy- és zsellértelek zálogban, birotkjogi bejegyzéssel. – census, census pro victualibus, a szokásos, ezen felül minden egész telek után 4 korec zabot szolgáltassanak.
Facskó:
soltész, hosszú-fuvarral és ezen felül 6 ft. adóval tartozik, az intézők fizetésére is ad 1 forintot. – A jobbágytelkek után részletekben 1 tallért (összesen 4-et) fizetnek census címén, az intézők fizetésére ők is adóznak, a zsellérekkel együtt. – Irtványföldjeik után, minden egész telekre számítva 5 juhot adjanak. – Pásztorkuyhóik után ugyanannyit, egész telekre elosztva. – Census culinaris, pénzen, zselléreknél ugyanúgy. – munera: Karácsonykor közösen adjanak kappant vagy készpénzt. Minden egész telek után adjanak még egy bárányt vagy 50 dénárt. Vörös sajtot, vagy ennek ellenértékét is adják meg minden egész telek után. A falu közösen ad „centenarium casei”-t. – vagy becsült értékét. Az egész officiolatus évente közösen szolgáltasson egy borjút. Rókabőrt és nyestbőr, vagy készpénzt is. Más írással: – malom, újonnan épült, 6 ft. censuson kívül a molnár csak szolgálattal tartozik a földesúrnak.
Lednicze:
libertinusok 1, egy jobbágytelken laknak. – szolgáló jobbágytelkek – szolgáló zsellértelkek – mind a jobbágyok, mind a libertinusok tartoznak a tiszttartók fizetésére adózni, a zsellérek hasonlóképpen. – census culinaris, a jobbágyok és zsellérek fizetik. – munera: közösen vajat (fontban) vagy készpénzt, sajtot (fontban) (vagy pénzt) borsót (mérő) kendermagot – telkenként adott gabonaadó, mérőben megadva. A nagyobb ünnepekre (Húsvét, Pünkösd és Karácsony napjára a földesúrnak kappant, vagy ennek ellenértékét tartoznak adni. – Rókabőrt szokásos módon, közösen adnak, vagy helyette 1,50-t.
Precsin:
l. Lednicze. – Egyik jobbágy (névvel) puszta (telek) használata után (=halastó) évi 8 forintot tartozik fizetni. – Földesúri rét, szénatermése szekérben. – A borjúmegváltásért ad évente 1 forintot.
Praznov:
l. Lednicze. Kappan, rókabőr, nyúl-adó-megváltás. – dézsma: juhdézsmát természetben adnak. robottal szolgálnak.
Kosztelecz:
az előzőeken kívül: malom, a molnár évente 6 ft. adót fizet, sertéshízlalás helyett megváltást ad. – Oldalt bejegyzés: malom nem itt, hanem Zaszkaljen van.
Podmanin:
libertinus, adója, egyébként l. előzőek. A hegyi őrök rókabőr-megváltást adnak. – dézsma, robot l. Praznov. – malom, földesúri, a molnár évente búzát (metreta seu corec) ad, sertéshízlalás helyett megváltást fizet. – A festőmalom után 5 forintot ad. Ezeken kívül keze munkájával is tartozik szolgálni. Allódium, Kwasso-i, átlagos évi jövedelme három évi átlagból kiszámítva. – A majoros szolgáltatásai: – pulykák, kacsák, tyúkok, kappanok, tojások, tollak – jobbak és közönségesek – fentiek becsértékével. – Agricultura: ugyancsak három évi átlagot figyelembevéve, a különböző vetések után várható termés: – búzából (mérőben) rozsból (mérőben) árpából (mérőben) zabból (mérőben) kölesből (mérőben) muharból (mérőben) kendermagból (mérőben) – komlóskert is tartozik az allódiumhoz, termése ugyancsak mérőben.
Beszterce oppidum:
jobbágysessiok összesen – zsellérsessiok összesen – Balassa Ferenc részéből ide tartozik 1 jobbágy- és két zsellértelek. Balassa Simon részéből négy jobbágy- és 3 zsellértelek. – census: az oppidum lakosai a kontraktus szerint évente közösen 600 forintot fizetnek. a tiszttartók fizetésére 40 forintot adnak. Balassa Ferenc és Balassa Simon jobbágyainak és zselléreinek adója – Zsellérek adója közösen – Két jobbágytelek utáni külön adó – educillum: a kiárult bort három évi átlagból számított mennyisége cseberben, s ennek becsértéke.
Milochov:
libertinusok, „seu ab omnibus laboribus exempti”, egy jobbágytelkek művelnek, évi censusuk 12 ft, a tiszttartók fizetésére 2 forintot adnak. a szokásos bejegyzéseken kívül: az itt lakó halász a vizek használata után évi censust ad. – malom, mely azelőtt bors-adót fizetett, most üres, jövedelem nélküli. – báránydézsmát természetben adnak. – Bejegyzés más birtokos fél-telkéről és annak jövedelméről.
Podvazsie:
libertinus, l. Milochov. a szokásos adókon kívül:
minden jobbágytelek után a lakosok évente kötelesek a földesúr erdejéből a fűrészmalomhoz farönköket szállítani, továbbiakat pedig a tutajokhoz. Mivel az erdők nagy részét már kivágták, e természetbeni szolgáltatás helyett megváltást fizetnek. Ugyancsak minden jobbágytelek után adjanak évente zsindelyeket. gabonadézsmát természetben adjanak. – a falu két malom utáni jövedelem: census, sertéshízlalás megváltása, a fűrészmalom censusával, – a pénzadón kívül még borsot is tartoznak adni. – allódium is volt itt, de most teljesen puszta, elhagyott állatállomány nincs. Az allódiumhoz tartozó szántóföldeket most a Podhragya-iak használják. E szántóföldek kapacitása három éves termésátlagot figyelembevéve: búzából (mérőben) rozsból (mérőben) árpából (mérőben) zabból (mérőben)
Proszne:
libertinus, egész telken, adója. szolgáltatás l. Podvazsie. juhdézsmát természetben adnak. tilalmas erdő, több tulajdonos között oszlik meg.
Hatne:
libertinus sessiok – Hatné falu adója, szolgáltatásai: l. Podvazsie. – Juhdézsmát természetben adjanak. libertini impignorati censusa.
Klistyina:
l. Podvazsie, a szokásos adókon és szolgáltatásokon kívül jobbágytelkenként a juhok legeltetéséért is fizetnek.
Marikova:
„subinquilini exigus domonculas habentes” – soltész – a szokásos censuson és a szolgáltatások megváltásán kívül réthasználatért évente zabot (korec) adnak. – fűrészmalmok, jövedelme deszkában, évente megadva. – juhok legeltetéséért l. Kliestyina. Az egész falu közösen az irtványföldek után juhokat – vagy helyettük megváltást ad. Sajt-, rókabőr, l. előzőek. – Az erdőőrök rókabőr-megváltást fizetnek, nyestbőr megváltással. A molnár évente a malom után 8 ft. censust, valamint sertéshízlalás helyett megváltást tartozik fizetni. Zsellértelek után (névvel) évente egy borjút adnak vagy ennek becsértékét. – Robot. – l. a többi helységnél. – jobbágy- és zsellértelkek, birtokjogi bejegyzéssel (megosztottak), évi jövedelmük forintban. – Földesúri juhakol, évente – három éves átlagos figyelembevéve – megadott sajthozammal (fontban), becsértékkel. – Ugyaninnen a gyapjú értéke is feltüntetve. – Bejegyzés utólag, más írással: – az összeírás után építettek itt egy lisztelő malmot, mely után a molnár évente 6 ft. censussal tartozik, s a többi molnárok módján szolgál.
Orlove:
csak zsellértelkek egyik zsellér (névvel) census: irtványföldje után évente 3 forintot ad.
Beszterce vára és tartozékai
(Trencsén m.): Officiolatus primus: Podhragya (Podhragy) – Szebestin (Sebestyénfalva) – Podvase (Podvazie) – Styawnik (Stiavnik) cum Wysnove (Visnyove) – Hwonznica – Predmier (Predmir) oppidum – Rassow (Rassov) – Drinove (Drienove) – Plevnik – Wertisser (Vrtiser) – Waszna Tepla (Vagna Tepla)
Officiolatus secundus:
Felső- és Alsó Saskal (Zászkalje) – Vrch Tepla – Facskow (Facskó) – Lednicze – Precsin – Praznov – Kosztelecz – Podmanin – Beszterce oppidum – Prasne (Proszne) – Hetne – Klestian (Kliestyina) – Marikova – Orlove

Tartalomgazda