HU MNL OL E 156 - a. - Fasc. 059. - No. 006 / b.

Dátum 17. század
1635
Jelleg

33 oldal, latin nyelvű, töredékes példány, aláírás, pecsét nélkül, eredeti.

Szöveg

Fragmentum conscriptionis, urbariális összeírás, melyet a tokaji uradalomról készítettek.
Tokaj:
Várban szolgáló névvel. – Nemesek névvel. Allódiális szőlők a hegyen, feltüntetve melyik szőlőt, melyik falu műveli meg. Idegenek szüretkor a vámszedőknek pénzt fizetnek Szt. Mártonkor pénzcensust fizetnek. – Rét, tartoznak kaszálni, gyűjteni és ahova a provisor parancsolja, behordani. Rétet tartoznak egész éven át gondozni. – Vetésük nincs, ezért tizedet nem adnak, bárányból és méhből sem. Szőlőhegyük jó, földesúrnak ötödöt adnak. – Papnak adnak bort. Idegenek szüretkor kappant vagy 2 tyúkot adnak, kenyereket, pénzt, árpát vagy zabot. – A bíró ellátja a tizedszedőket és kísérőiket, zabot csak 1 köblöt tartozik adni naponta, akárhány lóval jöttek is. Tized szedők 2 példányban írják a jegyzéket, egyik a jegyzőnél marad, másikat magukkal viszik. Büntetések. Bort földesúr részére mérnek december 21-től szeptember 29-ig, ha a provisor nem állítana kocsmárost, maguk tartoznak állítani, övé lesz a salak. – Armális nemesek taxát fizetnek a szőlők után. Fát tartoznak szállítani földesúrnak a rakamazi erdőből. Gyalogmunkát végeznek a kúria és a kert körül. – Gázló a Tiszán, díjszabása.
Keresztur:
101 jobbágy. – Allódiális szőlők, régen csak 4 keresztúri lakos művelte őket. – Rakomazon tartoznak szántani és vetni földesúr részére. Jó promontórium, lakosok is, idegenek is ötödöt adnak. Idegenek fertont is adnak. Malom a Bodrogon 4 kőre, csekély jövedelmű, mert elhagyott. Makkos erdők, hízlalható disznók. Pázsit disznót adnak, ha terem makk, ha nem. – Halászóhelyek. A városban régi szokás szerint 12 halászt tartoznak adni.
Ladány:
Búzából, árpából, zabból 25 jobbágy névvel földesúrnak kilencedet adnak, az egri püspöknek tizedet. Bárány és méhtized, nyolcada a plébánosé. Karácsonyi ajándékban kalácsot, kappant, húsvétra és pünkösdre tyúkot vagy 2 tojást adnak.
Vámosujfalu:
28 jobbágy – Makkos erdők, újhelyi pálosokkal közös. – Vám. – Földesúri szőlők, jobbágyok művelik. Kaszálók, rétek, szénahozamuk. Malom 3 kőre, jövedelmét a molnár bérli gabonáért. – Szántók 2 nyomásban, befogadóképességük. Ha a lakosok szüret után eladják borukat, fizetnek minden hordó után földesúrnak.
Tarján:
Halászóhelyek, a fogott halak 27 jobbágy fele földesúré.
Rakomaz:
A makkos erdők lepusztultak 46 jobbágy. Kaszálók elegendők a község szükségletére. Tartoznak 2 napot kaszálni, gyűjteni, és ahova parancsolják szállítani. – Halászat, télen nyáron tartoznak halászni, ahányszor parancsolják.
Bezegh:
Malom a Hernádon 4 köves, jó jövedelmű, 2 része földesúré, 1 a molnáré. Tarjániak tartják rendben töltését.
Tokaji kamarai uradalom.
(Zemplén, Szabolcs m.): Tokaj – Keresztur – Vámosujfalu – Tarjan – Rakomaz – Bezzegh – Zodány

Tartalomgazda