HU MNL OL E 156 - a. - Fasc. 031. - No. 033.

Dátum 1711. június 17.
Jelleg

7 oldal latin, eredeti.

Szöveg

”Conscriptio”, melyet Fürészy László készített. (Összeírás: subditusok neve, állataik, úrbéres szolgáltatás, allódiális javak.)
Horváthy:
Telepesek név szerint. Fiúk. Ökrök, lovak, tehenek, juhok, méhek. Bevetés, széna. Számuk 13 telkeik nincsenek jelezve. Szántók 5–5 köbölre, rétek 3–3 szekérre. Puszták szintén név szerint. Számuk 9. Vetés 5–5 köbölre, széna 3–3 szekérre. – Kötelesek a 15 köbölnyi majorsági földeket megművelni, és a 20 szekér szénát hozó réteket kaszálni. Karácsonyra adnak 1 őzet vagy egy rókát, vagy négy nyulat. Az árenda 3 forint, ennek a fejében kapja a szőlőből és a gabonából a kilencedet és a tizedet. A bor összege 10–15 urna, az ősziek hozadéka 180 köböl, a tavasziaké 86 köböl. Malma egykerekű: jövedelme 1/3 részben az uraságé, 1/3 részben a falué és 1/3 részben a molnáré. Utóbbinak nem kell disznót hízlalnia. Szemerédhez dolgoznak.
Szud seu Szuducze:
Telepesek név szerint, mint előbb. Számuk 15, telkeik fél és negyed telkek. Zsellérek száma 3. A kúriához tartozó földek 1 calc-sak, 18 köböl elvetésére elegendők. A rét 6 szekér szénára elegendő. Ezeket ők kötelesek megművelni. Van két szőlője: az egyik 20 kapásra, a másik 12 kapásra; ők művelik ezeket is. A harmadik a szudi kúriához tartozó szőlő, 25 kapásra elegendő; ezt fogadott emberek művelik. Ezeknek az 1710-es hozadéka 30 urna bor, míg a majorsági szántók hozadéka 30 köböl búza. A tavasziak elpusztultak. A kilenced és tized hozadék a következő: bor 18 urna, búza 30 köböl, amikor 1–1 kereszt után 2 köblöt számítanak, míg a tavasziakból 24 köböl, amikor keresztjét 4 köböllel számítják. – A mlinár (molnár) saját malma után évenként 7 köböl búzát ad. Karácsonykor egyenként 1–1 tyúkot adnak vagy együttesen két nyulat.
Sudnicze vagy Ősöd:
Telepesek név szerint, mint előtt. Számuk 22. Ketten féltelkesek, a többiek negyedesek. Zsellér van kettő, puszta pedig 4. Mind név szerint. A majorsági szántók 16 köböl elvetésére elegendők, a majorsági rétek csak két szekér szénát hoznak. Mindkettőt a telepesek kötelesek megművelni. 1710-ben a hozadék 20 köböl búza és 28 köböl tavaszi. Van 3 szőlője, kb. 70 kapásra. A falusiak művelik. Hozadéka 40 urna bor – a háromból. Van 3 más szőlője is, kb. 160 kapásra. Ezeket bérelt emberek művelik á 15 dénárért. Hozadék e háromnál kb. 60 urna bor. A „karó-verés”-t is ily emberek végzik, ugyanily bér mellett. Cenzusként a féltelkesek 1 és 1/2 urna borral tartoznak, a negyed telkesen 3/4 urnával. A zsellérek semmivel. Miután a bérlő kifizette az árendát, a kilenced és a tized a terményekből és a borból őt illeti. Karácsonyi ajándékul 2 nyulat és 6 tyúkot adnak, néha 2 ludat is. Az officiális (ispán) konvenciója: ment minden adótól; készpénz 12 forint, búza 8 köböl, és „unum par coturnorum”.
Sequuntur ad arcem Lewa hereditarie spectantia.
Kesze:
Telepesek név szerint, mint előbb. Számuk 13. Mind féltelkesek. Zsellér 5 van; negyed telkeken. Puszta 6, mind negyed telek. Itt nem lévén majorság, az alattvalók Szent Kereszthez dolgoznak: a jobbágyok állataikkal, a zsellérek kézi munkával. Az árenda lefizetés után övé a gabona-kilenced. Ez 1710-ben 180 köböl búzát, 50 köböl árpát, és 80 köböl zabot tett ki.
Vinár:
Van két szőlője: az egyik kb. 120 kapásra. Bérért dolgozzák. A vincellér készpénz fizetése 8 forint. A másik szőlő 112 kapásra elegendő. Ezt is bérért dolgozzák. A kilenced és a tized az uraságot illeti. Innen a bort, a gabonát és a szénát pénzért Selmeczbányára szokták szállítani.
Hellenbach-féle fiskális javak.
(Hont m.): Horváthy (Horváthy és Disznósy család.) – Szud seu Szuducze (Heredy és Bartakovics családok. Hellenbachnak elzálogosítva.) – Sudnicze vagy Ősöd (A néhai Rákóczy Erzsébettől, Erdődy György feleségétől 8000 forintban.) – Kesze (Muszka Ádámtól Hellenbach 3600 forintért.) – Vinár (Hellembach a Garay és Bartakovics családtól.)

Tartalomgazda