HU MNL OL E 156 - a. - Fasc. 006. - No. 058 / a.

Dátum 1670-es évek
d. n.
1671/72
Jelleg

70 old. latin, másolat aláírás és dátum nélkül, 2 pld. keletkezésének korára tartalma és írásmódja utal (beérkezés éve: 1671/72).

Szöveg

Összeírás: amely falvanként a jobbágytelkek számát és úrbéres szolgáltatásaikat tartalmazza. – Extractus
Busa:
A helység összes jobbágytelkei, ebből pusztatelkek, bírói és ispáni telkek levonásával a censusra kötelezett telkek összesen. – census: minden telek után Szt. György és Szt. Mihály napkor fizetnek. Bejegyzés: a háborús károk, a török és a megszálló katonaság miatt elnyomorodott lakosság ezután kevesebbet fizessen. Az így fizetett census összege. – Munera: fél őz értékének megfelelő összeget fizetnek. Száraz kocsma helyett is pénzzel tartoznak. – A várbeli személyzet: számtartó, hajdú, gyalogoskatona stb. fizetésére és élelmezésére 6 mérő búzának ellenértékét adják. – Kilenced: gabonából és borból az egész disctrictus adózása együttesen feltüntetve, l. alább. – Allodális szántóföldek és rétek. Tavaszi- és őszi vetés mérőben. Ezeket a földeket a busai és a kiszellői jobbágyok együttesen tartoznak megművelni.
Újfalu:
„Szépegy” nevű szőlőt a földesúr a helybeli parochiának adományozta.
Csab:
A zahoraiakkal (Hont m.) együtt makkoltatásért évi 6 ft.-ot tartoznak fizetni. – Szőlőhegyük után kilencedet adnak.
Prébely:
Búza helyett rozs (kilában) után fizetnek megváltást. – Allódiális szőlő (nagysága kapásokban), a helybeliek tartoznak megművelni. Emellett borkilenceddel is tartoznak. A megművelésre vonatkozó bejegyzés: „ex propria subpeditando”.
Szklabonya:
A molnár a malom után 40 kila búzát ad. Ennek értéke. – Curia nobilitaris, puszta. Földjeit a földesúr számára művelik meg.
Zahora:
Egy személyében nemes (névvel) jobbágyfundusa után munkával és adóval tartozik.
Zsély:
Makkoltatásért a szelcziekkel és terenneiekkel együtt fizetnek. – Földesúri malom eladásáról bejegyzés. – Az egész districtusra vonatkozóan elszámolás a kilencedekről: búzakeresztek összesen – próbacséplés: 1 kereszt=2 mérő – kicsépelt búza mérőben – Fentiek értéke egyenként és összesen. – borkilenced elszámolása: ezévi beszedett bor hordóban, értékük egyenként és összesen – sertéstized – méhtized
Turopolya:
Inscriptionalisták exemptusok zsellérek. – Paraszti vízimalmok. Jövedelmük csekély, ezért csak sertéshízlalással, vagy ennek megfelelő pénzadóval tartoznak.
Kis-Szalatnya:
Földesúri malomrész. Jövedelme búzában (kila), ennek értéke. – Allódiális szőlő- puszta. – kilenced jövedelem kimutatása, búzakeresztekben
Nagy-Kürtös:
Allódiális szántók (vetésmennyiség kilában), ezidei vetés kilában, termés keresztben.
Nagy-Lám:
Zálogos telek utáni mentességért fizetett összeg. – A létesítendő paraszti malom után sertéshízlalással tartoznak majd. Ennek értéke.
Felső-Esztergály:
Földesúri malomrész utáni jövedelem.
Brezova:
ugyanaz
Kolpach:
Csak zsellértelkek, birtokjogi bejegyzések, az egyes birtokosokra jutó jövedelem feltüntetésével.
Alsó-Esztergály:
Allódiális szőlő (nagysága kapásokban), melyet a jobbágyok tartoznak megművelni. – Ugyanott almáskert, a helybeliek gondozzák. – Bejegyzések a dézsmáról az egész distritusra vonatkozóan: a jobbágyok sertéstizeddel tartoznak. – Az adózás régebbi és jelenlegi formája: azelőtt egyik évben tizedet adtak, másik évben 6 sertést. Most egységesen 12 darabot adnak. Ennek becsértéke. – Kilenced fejében minden egész telkes jobbágy (igával bíró) tartozik zabot (4 kila) elvetni. Az így elvetett mennyiség és a termés. Ennek értéke.
Nagy-Libercse:
zsellértelkek – pusztatelkek – kilenced: 2 kila zabot adnak – robot: sessionként 4 fatönköt tartoznak, a fűrészmalomhoz elszállítani – rét, szekérben a szénatermés
Zavada:
A puszta telkek rétjein termő széna (szekérszám).
Szenna:
ugyanaz
Alsó- és Felső-Tiszovnik:
Census, robot, quartélyzab, szárazkocsma, fejében „valoris Posoniensis flor. 204.”, mely összegből egy zálogos telek értéke kerül levonásra. – Officina vitraria censusa.
Veres:
Közös birtokú malom, jövedelme is megoszlik.
Lentvora:
malom jövedelme
Madácska:
malom jövedelme – A praediumok censusa összesen. – A Padlusan nevű praedium után csak makkoltatási tizedjövedelem van. – A praediumok kilencede mint fent. – robot: tönkszállítás, mint fent – Sertéstized: az otthon neveltek után természetben, a makkoltatottak után pénzben fizetnek.
Dévény:
A vár konyhájára két személyt tartoznak adni. Ezen kívül levélhordással is tartoznak. – Egy szállítás: a bort a földesúr pincéjéből a kocsmába és vissza, a gabonát a csűrből a magtárba és a malomba tartoznak elszállítani. – A kastély kertjét is gondozzák. – Egyéb szolgáltatás: minden marha után, melyet a földesúrtól kaptak (levágásra), egy-egy nyelvet kell leadniuk.
Vámosfalu:
malom, jövedelem
Kotmanova:
A malom után csak munkával adóznak.
Podrecsány:
malom, jövedelmének feltüntetésével
Lónya-Bánya:
a molnár a várhoz szolgál
Málnapataka:
A fűrészmalom után a jobbágyok 100 szál deszkát tartoznak adni.
Gergelyfalva:
A census helyett megváltást fizetnek.
Losoncz:
A fiscus részére jutott sessiok részben zálogban, a nem zálogban lévők adójának feltüntetésével.
Abelova:
birtok- és zálogjogi bejegyzések – Puszta telkek, a hozzájuk tartozó földeket és réteket a jobbágyok magukénak tulajdonítják. – Puszta paraszti malom.
Sávoly:
Census és robotmegváltást egy összegben fizetnek.
Daczolán:
ugyanaz
Tamási:
A malom után csak gyalogrobottal tartoznak. – A districtus sertéstized fejében 15 sertést adott (ezek értéke egyenként és összesen), ezen kívül megváltást is fizetnek, ennek összege. – Méhtized: 7 méhkast adnak. Ennek értéke egyenként és összesen is megadva.
Dömsöd:
Hugy praedium használatáért meghatározott összeget fizetnek.
Kóka:
Egy összegben fizetnek megváltást minden szolgáltatásuk fejében. Ennek megoszlása.
Adács:
Megváltás fejében telkenként fizetnek.
Makó:
Az erdélyi fejedelemtől foglalták el. – Lakói censust nem fizetnek, állataikat a katonákkal elhajtatják, hogy az adózás alól megszabaduljanak, ezért a kamara elé idézték őket. – Proventus oeconomice: allódiális szőlők felsorolása névvel az uradalom különböző helységeiben. Nagyságuk kapásban. Megművelésük mindenütt a jobbágyok kötelessége. Egy részük a török háborúk óta megműveletlen, puszta. Részletezésük: a gyarmati szőlőhegyen szőlők, fenti ok miatt jelenleg puszták. – A Paphegy nevű szőlőhegyen lévő szőlők is elhagyottak, ha valaki rájuk száll, a bortermés után kilenceddel tartozik.
Alsó-Esztergár:
A szőlők termése most alig 12 hordó, pedig kellő megmunkálással 50 hordóval is megteremne. – A szelczi szőlő is puszta, itt a jobbágyok a magukét sem művelik, mert a katonaság állandó jövés-menés miatt a termést megőrizni nem tudják.
Pribély:
A szőlőket itt is a jobbágyok művelik, termésük hordóban, értéke forintban.
Kékkő:
A vár alatt gesztenyés kert-rész, a gesztenyetermés kilában, ennek értéke forintban.
Alsó-Esztergár:
Gyümölcsöskert tartozik hozzá, melyben különböző gyümölcsfák vannak, termésüket a jobbágyok aszalják meg (a várható mennyiség mérőben). Egy része a törököké. Értékbecslése.
Dévény:
Vám, árendája. A sókockákból és vaspántokból származó jövedelem. – Büntetések. – Educillatio: a kimérendő pálinka mennyisége hordóban. Amíg a katonaság Balassa Imrével itt táborozott, a szokásos mennyiség tízszerese is elfogyott. A rendes körülmények között kitárult mennyiség értékbecslése. – A vámban bort árulnak. A remélhető jövedelem becsértéke. – Allodiatura: azelőtt két allódium tarotzott a dévényi jósághoz: a dévényi és a kisszalatnyai. – Utóbbi a török megszállás miatt jelenleg hasznot nem hoz, elpusztult. A dévényi allódium földjei több helység határában fekszenek, éspedig: Bus(s)án, Topolyán, Libecsén. Fenti földekbe vethető magmennyiség kilában egyenként és összesen. A földeket három nyomásban művelik, ezért a földek nagyságából levonva az évekénti ugart, a jobbágyoknak 907 kilát kellene elvetniük. Mivel azonban állataik hiányoznak és a törökök éjjel-nappal munkára hajtják őket, legfeljebb 600 mérővel lehet számolni. Ez az alábbiak szerint oszlik meg: tiszta búza – kevert búza – árpa (a föld nem árpának való, ezért csak keveset vetnek) – zab – köles (hajdina) – borsó – fenti vetésekből várható termés, értékbecslésükkel együtt: búza, másfélszeres hozam, kevert búza háromszoros hozam, árpa kétszeres hozam, zab háromszoros hozam, köles kétszeres hozam, borsó kétszeres hozam – Az allódium állatállománya: fejőstehenek, az egyes tehenek után várható vaj- és sajtmennyiségek, ezek értékelése – meddőtehenek – 3-, illetve 2-éves növendékmarhák – egyéves tinók, ezidei tinók, bikák – Az esetleges állateladásokból várható jövedelem. – A hegyekben, a „láz”-okon élő juhok: bárányok (nagyobbak) – ezidei bárányok – kosok – a báránydézsméból származóak – fenti állatok részletes értékelése, a juhok után adandó sajtok értékbecslése, a levágott gyapjú becsértéke – fejőskecskék, meddőkecskék, ezidei kecskék, kecskedézsmából származók, kecskebakok – a pásztor által adott sajtok értéke – Az állatok eladásából származó, várható jövedelem. – sertések (nagyobbak), sertések (kisebbek) – részben hízlalásra foghatóak – Értékbecslésük: tyúkok, ludak, pulykák, kacsák – erdők, az uradalom egész területén, a makkoltatható sertések számával, ezek értékbecslésével. – Javaslatok az uradalom jövedelmeinek fokozására, árendába-adással, valamint az állatállomány számának növelésével. A juhászok és kecskepásztorok fizetésének levonásával megadott várható jövedelem. – Az épületek aestimatioja: Dévény várának aestimatioja a tisztázatlan birtokjogi helyzet miatt hiányzik. – A hegy lábánál fekvő kastély leírása. Allódium, csűr, istálló és kert tartozik hozzá. Ezek együttes aestimatioja. Ugyanitt: meddőtehenek, fejős tehenek, tinók (különböző évjáratúak) becsült értékük megadva. – A legelőkön eltartható tehenek, s a felemelt állománytól várható jövedelem becsértéke. Az előállított vajmennyiség értékelése. – Az állatok eladásából származó jövedelem. – fejős juhok, nagyobb bárányok, kisebb bárányok, kosok – A felemelt juh- és báránytartás után várható jövedelem értéke. – fejős kecske, fiatal kecske, sertés, tyúk, lúd, pulyka, kacsa
Dévényi uradalom. (Nógrád, Hont m.)
Busai officiolátus: Busa (Bussa) – Óvár – Ujfalu – Csab – Prébely (Pribel) – Szklabonya – Zahora – Kis-Zellő – Halászi – Zsély(Sél)
Az alábbi helységek zálogban vannak, de a tiszttartónak censust tartoznak fizetni: Felső Ludány – Terjén – Gut(t)a – Nándor – Alsó-Petény (Pettyen) – Nőténts (Notencz) – Agárd – Ságh – Ságh Ujfalu – Apáth(d) falva – Lytke (Larincz Lőrincz(i)
Turopolyai districtus: (Turopolia) Turopolya – Szelcz – Kis Sztraczin – (Kis Szalakina) Kis-Szalatnya – Nagy Kűrtős – Nagylám – Felső Esztergály(r) – Lesth – Breczova – Kolpach – Alsó Esztergály(r)
Districtus Nagylibercse: Nagy Libercse – Zavoda (Fölső Stregova) – Nedelistye (Negyelistye) – Alsó és Felső Tiszovnik – Veres – Lentvora – Süllye (Szullie) – Tót Hartyán – Kelecsény (Kelecsén) – Madácska (Macaczka)
Praediumok: Parocsa – Kis Liberese – Podhragia – Kalcze
Officiolatus Dévéniensis: Dévény oppidum – Vámosfalu – Buda Lehota – Polichna – Dobrocz – Lehota (Kottman-)-Kotmanova Podrecsány (Podrosan) – Lónya-Bánya (Lania Banya) – Málnapataka – Bisztriczka – Gergelyfalva – Turiczka – Udornya (Udornia) – Los(s)oncz, oppidum – Abelova – Sávoly (Saval) – Daczolan – Mlagyó – Tamási (Tomassy) – Tossoncza (Toszoncza) – Rovna – Fürész (Furesz)
Sághi officiolatus: Uri (Pest m.) (Ury) – Dömsöd (Pest m.) – Kóka (Pest m.) – (Adacz) Adács (Pest m.) – Visznek (Heves m.) – Hort (Heves m.) – Makó oppidum
Zálogban lévő praediumok: Bus(a)a – Szalatnya – Apai (Pest m.) – Szent Iván (Joan) (Pest m.)
Az alábbi praediumokból származó jövedelem ismeretlen: Szent-György (Pest m.) – Izsák (Pest m.) – Hugyé (Pest m.) – Bankháza (Pest m.) – Pavczán – Kisdülő – Vadas(d) (Pest m.) – Gadar – Drakszél (Pest m.) – Karak
Az alábbi, vitás birtokjogú helységek censust nem fizetnek: (Torontál m.) Zombor – Patai – Dedényszegh – Palota – Pordan – Boldogafalva – Tempes

Tartalomgazda