HU MNL OL E 156 - a. - Fasc. 001. - No. 001.

Dátum 1551. szeptember
Jelleg

Latin nyelvű eredeti pecsét nyomaival és aláírással hitelesítve.

Szöveg

„Urbárium” készítette Guthai Péter, a készítés körülményei ismeretlenek.
Minden helységnél egész és féltelkes jobbágyok név szerint. – Újonnan épültek név szerint (ezek 6–12 évi mentességet élveznek). – újonnan megszállt telkek szám szerint – puszta telkek (deserta) száma – puszta házak száma (legtöbbször a pusztává válás oka: törökök-tatárok pusztítása, állatok elhurcolása, stb.) – zsellérek név szerint – Census: (pénzadó meghatározott ünnepeken (Szt. Mihály és Szt. György napkor) az adó nagysága egész-, fél-, illetve kettős telkek szerint változik. Telkenként (sessionként) vagy közösen (communiter) fizetik. – Egyes helységek (Papi, Szihalom) teljesen elpusztultak a török harcok alatt. – Tized: (decima): gabonából (egy falunál felsorolja a termelt gabonafajtákat: búza, zab, árpa és tönköly), borból, malacból, bárányból és méhből. – Quartale: karácsonykor zabból és árpából. – Egyéb adók: kenyéradó, (néhány helyen kalácsadó), csirke-, tyúk-, liba- és sajtadó, káposzta-, borsviasz-, cseresznye- és sóbeszolgáltatás (munera) hordóadó, halbeszolgáltatás. – Robot: bortized-beszállítás (mérföldenként 1 dénár) officiális megvendégelése, fuvarozása, fa- és szénabeszállítás, levélhordás, favágás, szénakaszálás, a vízreteszek és malomgátak karbantartása, vízhordó és virrasztót (falvanként) általában évente egy-egy) küldjenek a várba, – közelebből meg nem határozott allodiális robot, káposztáskert öntözése, jégvágás, vermelés, Úrnapjára zöld gallyak vágása, stb. – egyéb helység: Mezőhídvég, amely censust nem fizet, csak robotot (allódium), Magyarád – Bírságok: Faizás – tilalmas erdő halászat – tiltott vizek – A puszta telkekhez tartozó földeket közösen bírják, egyes falvakban egyenlően felosztják egymás között. – A jobbágyok végrendelkezési joga. Örökösödés rendje kijelölt örökös esetén vagy annak hiányában. – Promontóriumok: a név szerint megnevezettek tizedet, a többiek quintát adnak. – Eger különféle utcái, ill. negyedei különféle szolgáltatásokkal tartoznak. – Educilláció: évente kétszer vagy háromszor (6–12 hordó bor mennyiségben). – Dézsmabeszedéskor: a bírónak élelmeznie kell a decimátort szolgáival együtt, aki ennek fejében egy jobbágy tizedét kapja. – A dézsmabor beszedésekor a bíró a decimátort a beszedés helyére minden szolgálattal ellátni tartozik, ezalatt az idő alatt ellátásáról, segédeivel együtt, a decimátor gondoskodik
Szirák:
2 kerekű malom (Bebek elfoglalta, jövedelmet nem hoz, ugyanitt „karlo” [kalló].)
Sajóhídvég: (Sayohydwegh)
3 kerekű malom, vám. Az extraneusok itt „sarlópénzt” fizetnek A Sajón és a Hernádon a jobbágyok halászhatnak.
Tiszakürt: (Kywrtth)
Vízretesz a Hejő-patakon, melyet a sószállító hajtók érkezésekor ki kell nyitni, a hajók sókockával fizetnek az átbocsátásért.
Papi: (Papy)
Régen 10 egész telek volt, ezek jelenleg mind puszták 12 zsellér új kunyhókat épített, ezért 12 évi libertást kapott Warkocztól.
Mezőhídvég: (Mezeuhydwegh)
Allodiatura és vám. A sessiók közül 28 puszta, a jobbágyok Warkocz és officiálisainak kegyetlensége és a szolgálatok tűrhetetlensége miatt elmenekültek róluk.
Magyarád:
A Halász nevű falu jobbágyaival együtt a Morotva-nevű halastóhoz mindenféle szükséges szolgálattal tartoznak, halászni és a halak meghatározott hányadát a várhoz beszolgáltatni kötelesek fenti okok miatt 6 puszta telek
Tiszahalász: (Halaz)
Húsvétkor 2 kalácsot és 40 tojást adnak. Ugyanazon okok miatt 9 puszta telek
Sarud: (Sarud)
Határában kis tó. Warkocz és officiálisainak kegyetlensége és a törökök pusztításai miatt puszta telek 28.
Szihalom:
Só-vám
Tiszanána: (Thyza Nana)
Vízretesz, Morotva-nevű halastó, melyet a néhai Hyppolit úr foglalt el a jobbágyoktól. – Tilos erdő (lombos) neve: Körtvélyes. Egykori Nacha (Nána) nevű praedium, melynek földjét Nána és Turpásztó jobbágyai bírják. Virrasztót és 32 kaszálót tartoznak adni egy napra. A mohácsi vész idejéből 6 puszta.
Kis-Maklár:
Censust a nagy-makláriakkal közösen fizetnek, a puszta telkekhez tartozó földeket a nagy-makláriak használják, utánuk dézsmát adnak. – 9 egész telek puszta, ezeket Mechmet pasa pusztította el Warkocz Tamás idejében
Nagytálya:
A censust közösen fizetik. Egyesek tized helyett kilenceddel tartoznak.
A muneraliák között: 2 heréltet kell adniok, szüretkor egy mérő takarmányt. Szüretkor a dézsmaszedőnek „gyantárpénz” elnevezésű adót fizetnek. Ugyanakkor szüretkor a kádárnak egy napra 10 dénárt adnak.
Felnémet: (Felnemeth)
A censust közösen fizetik. Mária Magdolna napján egy hordó (32 köblös) bort adnak, továbbá 6 kősót, 1 libra borsot, 2 márka viaszt, 32 köböl szárított cseresznyét, 8 szekér szénát. – Exemptusok. Várhoz igás szolgálatért 3 kősót vagy 15 dénárt, gyalogrobotért 2 sót vagy 5 dénárt kapnak egy napra. – Hagyatkozás és örökösödés szabályozása.
Turkeddi: (Thurkeddy)
2 kerekű malom, egyeseknek 6–12 éves libertás.
Örs:
Pest megyéből a török elől elmenekült nemesek a puszta házakban és telkeken lévő épületekben laknak. Ugyanitt halastó.
Peeczer:
Vám, jelenleg üres, makkos erdő 200 disznó hízlalására.
Borostelek:
3 kerekű malom, valamint egy kalló, mely darócot készít. Gabonából kilencedet adnak.
Cegléd: (Czegled)
A konyhára naponta vízhordót tartoznak adni.
Alsótárkány: (Alsotharkan)
1 kerekű malom, jelenleg pusztán áll. Cenzust közösen fizetik. Egyesek tized helyett kilenceddel tartoznak. A plébános a csirkék (csirkeadó) 1/4-ét kapja. – Épületfát kell szállítaniok a várbeli építkezésekhez, fát- és rőzsét a Morotva nevű vízreteszhez, és ezt a famennyiséget kivágni is tartoznak. – A felsőtárkányi urasági kertben a környékbeli – erre kijelölt – jobbágyokkal együtt dolgozni tartoznak, amikor csak szükséges. Égetett meszet saját szekerükön tartoznak beszállítani, ezért szekerenként 12 dénárt kapnak.
Felsőtárkány:
Censussal és muneráliával nem tartoznak. Az úr kertjében minden szolgálatot elvégezni tartoznak.
Örvény:
Morotva nevű halastó, Kis-Tisza és Borzonogh nevűek. Ugyanitt vám.
Halásztelek:
A Kőrősön halászóhely, továbbá a mohácsi vész óta 20 puszta telek. Az ezekhez tartozó szántókat az alsótárkányiak bírják, utána dézsmát adnak. Rétjeit az egri castellánusok bírják. – A mohácsi vész és Varkocz kapitány miatt 14 puszta ház és telek. Mohács idejétől 5 puszta telek. – Két morotva: Bivalyos és Nagyfok nevűek
Kápolna:
40 káposztafejet adnak sessionként Szent Demeter napkor.
Maklár: (Maklaar)
A censust közösen fizetik. Karácsonykor közösen 16 sajtot, 3 hízlalt disznót, 32 quartale zabot, 32 kenyeret, 1 ferto borsot, 1 márka súlyú viaszt, 1 tyúkot, 32 csirkét, 32 szekér fát, 5 szekér szénát, 12 köböl szárított cseresznyét adnak. Húsvétkor a malacokból ötödöt, aratáskor tizedet adnak.
Szentmária:
„Gregorius Somogyi exemptus”, mivel nemes. – A censust telkenként fizetik. A Bodrogon komp-vám. Ugyanitt három halastó van. Elég nagy makkos erdő. Van itt a földesúrnak egy háza az officiális számára, ehhez a jobbágyok fával és egyéb szolgálattal tartoznak.
Gyöngyöspüspöki: (Gyengyespyspeuky)
Censust telkenként fizetnek. A jobbágyoknak 2 négykerekű malmuk van és 1 kallójuk, melyek után évente 1 és 1/2 forintot fizetnek. Ugyanitt a földesúrnak másfél malma van, egy része a törököké (!), egy része a földesúré, a harmadik rész pedig a molnáré. – Van itt a földesúrnak egy háza és pincéje, jelenleg lakatlan, de kitűnő állapotban van. Ehhez a házhoz a szükséges karbantartási munkákat a jobbágyok elvégezni tartoznak. Akinek nincs vetése, 4 dénárt fizet. – 6 telek, ezt a házas zsellérek bírják. – Mohács óta 10 puszta telek. Buda eleste és a törököktől való félelem miatt lakatlan.
Zomboregyház:
Itt rácok laknak, régi kiváltságuknál fogva censussal és muneraliával nem tartoznak.
Solymos: (Solmos)
Censust telkenként fizetik. A földesúrnak 1 kerekű malma van, mely jelenleg lakatlan. Ugyanitt a jobbágyoknak 8 malmuk van, egy-egy kerekűek. A törökök felégették, jelenleg is puszta 14 telek. Ugyanezen okból lakatlan, de zsellérek által megszállt telek. 5 felégetett és azóta lakatlan 6 sessió
Szőlőske: (Zeleske)
Censust és muneráliát nem adnak. Borból quintával tartoznak. Az egri malomhoz szükség esetén saját szekereikkel tartoznak fát és cserjét szállítani. – Az asztagokhoz és jégvermekhez „longos pallos vulgo poznat” tartoznak adni. Konyhai szolgálatra évente egy szolgált tartoznak adni, ellátásáról a várban gondoskodnak.
Eger városa:
Libertinusok felsorolása név szerint, puszta telkek, részben lakott telkek, névvel. – A censust közösen fizetik, évente kétszer 40 forintot és egyszer 50 csirkét. Karácsonykor 6 disznót, 120 quartale zabot, 120 tyúkot, 50 szekér fát, 8 szekér szénát, 1/2 hordó cseresznyét, 6 sót, egy libra borsot, 2 márka súlyú viaszt adnak közösen. Húsvétkor 2 nyúzott bárányt, 120 tojást és 12 új sajtot. 40 kaszást és nagy virrasztót tartoznak kiállítani. – Malomhoz gátépítési és egyéb szolgálattal tartoznak. A vízreteszekhez fát és rőzsét saját szekerükön tartoznak szállítani. – A tizedbort beszállítani és a pincébe helyezni a jobbágyok a korcsolyás mesterekkel (magistri assedarii) együtt tartoznak. – Káposztáskertet sós vízzel öntözni, jeget vágni és vermelni kötelesek. – Gabonarostáláshoz embereket adjanak. – Levélhordással is tartoznak. – A halastavakhoz szolgálattal tartoznak. – Platea olaz wcha vocata – Olasz utca – Zabadhel – Szerdahely – Platea Sancti Nicolai (Szent Miklós utca) – A törökök elpusztították és felégették az alább felsorolt falvakat, melyek most puszták (lakosait) elhurcolták: Szikszó (Puszta-) (Pwziazykko) – Szentpatak (Zentpathak) – Dob (Dob) – Bőtelek (Beuthelek) – Kis-Kompolt (Kys Kompaltth) – Dob és Kompolt kivételével – mely falvak földjei vetetlenek – a többi helységek földjeit a szomszédos falvak jobbágyai művelik, utánuk tizeddel adóznak. – Eger városában az Ujváros utcája (Platea Wywaras) a dúlások óta lakatlan. Az egyik jobbágyházban Zalargy György nevű nemes lakik.
Egri püspökség birtokai (Borsod-Abaúj, Zemplén, Heves, Jász-Nagy-Kun-Szolnok, Bihar, Pest megyében) többnyire Borsod és Heves megyében.
Eger vára és az egri püspökség birtoka.
Fenti birtokhoz az ország különböző területein (túlnyomó részben Borsod és Heves megyékben) fekvő falvak tartoznak:
(Borsod m.): Püspöki (Keresztes-) – Harsány (Harsan) possessio – Szirák (Zyrak) – Papi – Szihalom
(Abaúj m.): Hejce (Heycze) possessio
(Zemplén vagy Borsod m.): Hidvég (Sajó-) – Kürt (Tisza-)
(Heves m.): Hidvég (Mező-?) – Magyarád – Halász (Tisza-) – Sarud – Nána (Tisza-) Turkedd – Őrs (Tisza-) Örvény (tisza-) – Kisbuda – Abony – Kápolna – Maklár – Kis-Maklár – Nagy-Tálya – Felnémet – Tárkány (Felső-) – Szentmária – Püspöki (Gyöngyös-) – Solymos – Szőlőske – Eger városa: Olasz-utca – Szabadhely – Szent Miklós-utca – Ujvaros utca – Szikszó (Puszta-) – Szentpatak. – Dob. – Bőtelek – Kis-Kompolt – Eger városa – Olasz-utca Szabadhely – Szent Miklós-utca – Ujvaros utca
(Jász-Nagy-Kun-Szolnok m.): Turkeve
(Bihar m.): Peszere (Peeczer) – Borostelek – Zomboregyház – Halastelek
(Pest m): Cegléd – Tárkány (Alsó-)

Tartalomgazda