HU MNL OL E 156 - a. - Fasc. 245. - No. 003.

Dátum 1853. június 10.
Jelleg

Eredeti, latin, német és magyar nyelvű, mellékletekkel együtt összesen 404 old. Bekötve 312 old. + 46 old. „Nachweisung” címmel + 46 oldal Schätzung.

Szöveg

[Conscriptio urbáriális adatokkal és Aestimatio]
Soborsin:
A hely környéke és határai. – Uradalmi épületek becslése: kocsma, szeszfőzde, vízimalom, kastély és tartozékai, gazdasági épületek, alkalmazottak lakásai, postaház, kastélypark, kertészház, műhelyek: bognár, lakatos, kovács, nyerges, kerékgyártó, a parkban álló nyári lak és madárház, gyümölcsöskert, konyhakert és szilváskert becslése. – Fasorok becslése, a Maros folyóhoz vezető fasor. – A városka utcáin lévő fasorok. – Régi urbáriumokból idézett adatok, 1745., 1772. és 1848-ból, a felsorolt szolgáltatások 1848. óta szünetelnek: igás és gyalogrobotok, készpénz szolgáltatások, konyhaszolgáltatások, vaj, kappan, tyúk, tojás. – Sessiók. – Állatállomány: igavonók, tehén, juh, sertés. Vetések: búza, árpa, zab, kukorica, köles, szántóterület, külső és belső holdakban. – Rétek. – A holdakat 1100 számolják. – A talaj másodosztályú, a Maros partján mocsaras. – Terményeik az összeírás idején: kétszeres, nyári tiszta búza, árpa, rozs, kukorica. – A helységnek nincs saját erdeje, a földesúri erdőkben faizási joguk van, egy egész sessiós egy öl tűzifát termelhet ki.. – Irtásföldjeik most már nincsenek, a régieket besorolták a sessiós földek közé. – A helység legelője közös a földesúréval. – A helység állatállománya a legelőkön: szarvasmarha, ló, sertés, kecske. – Az 1848-ban megszűnt szolgáltatások készpénz értéke. – Az 1848. előtti szolgáltatások egy egész sessió számára 500 Ft értéket, egy saját házában lakó zsellér számára 50 Ft értéket jelentettek, beleszámítva a házak utáni készpénz censust, a robotok készpénz értékét és a kilencedeket. – Földesúri jövedelmek: az erdők után, fakitermelés és vadászat, bérletek, a vetések haszna, várható terméseredmények és tiszta jövedelem kétszeres, árpa és kukorica után. – A földesúri kertek haszna. – A malom árendája. – Vámjövedelem. – Az uradalom állandó terhei a patronatussal járó kötelezettségek, a pap, kántor, sekrestyés járandóságainak folyósítása.
Nagy Iratos:
Birtoktörténeti adatok. – A gazdasági épületek között „Kukurutz Kotarka”. – Az egész praedium egy öl széles 4 láb mély árokkal van körülkerítve.
Mellékletek: Kimutatások a korabeli terményárakról. – Tanúkihallgatások 24 kérdés alapján az uradalom előbbi helyzetére vonatkozóan. – Becslések külön-külön. – Leltárak a parkok és kertek bokrairól és fáiról. – 9-féle nyári alma, 20-féle téli alma, 8-féle nyári körte, 5-féle téli körte, továbbá cseresznye, barack, dió, naspolya, birs, szilva, ringló stb. Fák név szerinti felsorolása. – A veteményeskertben: holland spárga, nyári sóska, torma, hagyma, ribizke, köszméte, málna „englische Himbeer”. – A fasorok fái és a díszfák felsorolása név és szám szerint: juharfa ötféle, égerfa kétféle, kenyérfa [makkfa aesculus]. A fasorok fái: nyírfa kétféle, bigonia catalpa [ébenfához hasonló szerszám készítésre alkalmas fa], kőrisfa hatféle, gymnocladus [nevű észak-amerikai díszfa], gledicsia-fa, eperfa kétféle, fekete diófa, fenyőfa hétféle, platán kétféle, nyárfa ötféle, díszszilvafa, rhamnus chanadensis [kanadai kutyafa, másként fekete éger, puskaporfának is hívják], akác négyféle, fűzfa háromféle, japán gömbakác, hársfa négyféle, szilfa, aylanthus glandilcsus, amophea, corillus [somfa ?]. – Bérleti szerződések 1848-ból: kocsma, mészárszék és vásárjog. – Elszámolás 1844-ből a hamuzsír-gyártásról. – Elszámolás a fiscus és a Forray-család között a beruházásokról, adósságokról és követelésekről. – Egy 1854-es hitelesített másolat az 1853-as becslésről.
Néhai Forray János gróf javai. Soborsini uradalom és tartozékai.
(Arad m.): Soborsin oppidum „Marktflecken” – Bukovszky praedium – Ungyo – Balta Lalicza – Temest – Giczest – Trojás – Sassa – Facza Drocsi – Ohaba – Halalis – Ottvos – Telkos

Tartalomgazda