HU MNL OL E 156 - a. - Fasc. 151. - No. 017.

Dátum 1702. március 13.
Jelleg

Eredeti. Német. 7 oldal

Szöveg

Aestimatio – Thau János Ádám és Koller János Lajos kamarai megbízottak felbecsülik a két oppidumot és tartozékaikat, melyeket Esterházy herceg, nádor „seithero etlichen Jahren vnwissend quo Jure an sich gezogen”. A becslés alapja egy korábbi összeírás, melyet a becslés záradéka szerint Vánosy Lőrinc székesfehérvári harmincados készített, mely azonban nincs az irat mellett. – Kelt Budán, a fenti napon.
Ozora oppidum:
A mezőváros fekvése. A Sió folyó mellett, 4 mérföldnyire Székesfehérvártól. Korábban török végvár volt itt. – A lakosok senkinek semmit sem szolgáltattak, néhány év óta azonban Esterházy hg., nádor dombóvári tiszttartója földesúri adó megfizetésére kötelezte őket, ámde, mint az aestimatorok megjegyzik: „quo jure solches geschehen, ist unbekannt.” – Egyébként báró Vicsay (Vécsey) Ádám is magának követeli Ozora oppidum birtokjogát; a vita tart, a tényleges birtokjogot a nádor gyakorolja. – Földesúri épületek: egy kétkövű malom, továbbá: „ein alt, ruiniertes Castell Von Ziegln” hozzá: „4 Viertl noch öed liegende Weingärten”. – Egésztelkes jobbágyok, továbbá: egy házas zsellér és egy subinquilinus család. – Szolgáltatásaik: minden egésztelek után évi 52 nap igásrobot, 3 1/2 Ft. census (=„Grunddienst”). A házas zsellér census címén évi 50 den.-t fizet, 26 nap igásrobotot teljesít. A subinquilinus évi gyalogrobotja 9 nap. – A kocsmáltatásról és a mészárszékről: „Vom Sommer Schank Vnd Jährliches Fleischbankzünss Fl 36”-ot fizetnek a subditusok. – A fent említett kétkövű malmot is a subditusok használják, évi 12 Ft. censust fizetnek érte. – A kilencedet évi 120 Ft.-tal váltják meg. – Ozorához hat praedium tartozik, „mit äcker, wisen vnd Viehwayde unversehen”. E praediumok közül Dorogot, Borsost és Döbrönte felét az ozorai subditusok árendálják hg. Esterházy nádortól, évi 100 Ft.-ért; Döbrönte másik felét a Veszprémből való Véghely András évi 40 Ft.-ért, míg a további 3 praediumot, név szerint Szokolyt, Szt. Martonyt és Keszit a győri Nagy Mihály, évi 100 Ft.-ért.
Pincehely oppidum:
Az oppidum fekvése a Kapos folyó mellett; 6 mérföldnyire Székesfehérvártól. Éppen úgy, mint Ozora, ez is török végvár volt. – Esterházy nádor ugyanúgy vette birtokba, mint Ozorát, s tiszttartója ugyanúgy kényszerítette a korábban semmit sem szolgáltató oppidanusokat a szolgáltatásra, mint az Ozoraiakat. – Telkes jobbágyok, házas zsellérek és egy subinquilinus család. – Robot és kilenced, mint Ozoránál, ugyanúgy a kocsmáltatás és a mészárszék használat censusa is. – Ehhez az oppidumhoz öt praedium tartozik. Közülük Gyan és Martinfa közvetlenül határosak az oppidummal, és „bestehen in äkher, wisen, Viehwayd, gebaut vnd öede Weingarten…” – E két praediumot a pincehelyi subditusok használják, s évente 100 Ft. censust fizetnek értük az Esterházy uradalmi pénztárba. A további három praediumot, név szerint: Nagy és Kis Majsat, valamint Adorjánt, ezeken szántók és rétek vannak, egyéb nem, a Pápa városbeli Szabó János és néhány társa bérli, s ők összesen csak 40 Ft. évi árendát fizetnek utánuk. – Az aestimatorok mindkét oppidumnál tételesen kivetették a becsértékeket. E tételenkénti értékeket végül összesítik, s az így kapott összeget – a kamarai gyakorlatnak megfelelően – 6, 5 és 4%-os kamatbázison visszatőkésítve, megadják ebben a három változatban a két oppidum és tartozékai összpénzértékét.
(Tolna m.): Ozora oppidum – Pinczehely oppidum

Tartalomgazda