HU MNL OL E 156 - a. - Fasc. 148. - No. 031.

Dátum 1678. május 13-19.
Jelleg

23 oldal latin eredeti.

Szöveg

Készítette: Rónai István juratus notarius és Vanyai János a megye jegyzője.
Urbarium – Az erdélyi fejedelmi birtok bocskói javainak urbariuma.
Bocskó:
Jobbágyok névvel, fiak. – Állataik: ökrök, lovak, tehenek, juhok, disznók, méhek. – Szökevények név szerint, valamennyien Erdélybe mentek, nem tudni hova. – Lakott telkek, ezeken kívül régi szokás szerint a krajnyik, a bíró és a pópa is bírnak egyet-egyet, a telkek száma változó, néha kevesebb, mivel sokan átmennek Lengyelországba, mert nem örökös jobbágyok, sokan Lengyelországból valók. – Puszta telkek, házhelyeit jövevény zsellérek bírják, földjeiket földesúr számára vetik zabbal, puszta telkek után az egész uradalomban nem adóznak. – Rédei úr idejében minden harmadik héten tartoznak robottal, gyalog, vagy igával, ahogy a szükség kívánta, mással nem szolgáltak, nem házak szerint, hanem telkek szerint szolgáltak; semmi terményből nem dézsmáltak, méhekből tizedet adnak, azon alul megváltják, disznókból ha pázsiton vagy makkon tartják, szintén, az itt makkoltató idegenek ahogy megalkudhatnak, úgy adóznak. Juhok után ha 20, vagy azon felül van is, egy berbécset adnak, azon alól egy bárányt, tizen alól pedig megváltják, azonkívül minden esztrena után egy sajttal tartonak. – Idegenek, ha földesúr havasán legeltetnek ugyanúgy dézsmálnak. – Censusba az ország adóján kívül földesúrnak Szent György és Mihály adót fizetnek, összege. – Serfőzésre zabot kapnak, akár kifőzik, akár nem, fizetnek érte. – Telkenként nyestet adnak, halakat és zsindelyeket, tyúkot. – Telkenként zabbal is tartoznak. – Sószállítópénzt fizetnek. – Ezeken felül, ha nagy szükség kívánja, rendkívüli éléssel, vagy munkával is tartoznak. – Ha valami szövésre való anyagot kiadnak nekik, tartoznak megszőni. – Allodiális szántók és kaszálók nincsenek, mégis 60 köblös zab alá való földet tartoznak deputálni, ha a puszta telkekből nem telik ki. – Bükkös és tölgyes erdejük van, a tölgyes tilalmas. – A falu mellett lévő Szvidó havason esztrénák, a juhos gazdák mindegyik után egy berbécset és egy sajtot adnak. – Törvények és jogszokások, büntetések, megoszlásuk. – Malom a falu határán, ezt az inventariumban írták le.
Lonka:
Telkeken kívül a bíró, szabados és krajnyik is bírnak egyet-egyet. – Malom, az inventariumban írta le.
Ruszucska:
Megjegyzésben az egyik jobbágy mellett: „Ennek 24 gyermekei lévén ebbül áll az egész falu.” – Csak nyesttel és sópénzzel tartoznak.
Kabolapojána:
A falu marhával nem szokott szolgálni, csak gyalogszerrel, mert igen szorosan épült, különösen aratáskor, takaráskor szolgálnak, sarlóval, kaszával, fejszével is.
Borkut:
Van egy kevés rét, lakosok irtották erdőből. – Jobbágyok nyesten, halon, sószállítópénzen kívül fogolymadarakat is adnak telkenként.
Karácsffalva:
Katonai majorba szolgálattal tartoznak. – Bükkös erdő, több faluval (név szerint) közös, ami haszna van disznók legeltetéséből és makkoltatásából, közös falvakkal.
Apaffi Mihály fejedelem birtokai.
(Máramaros m.): Bocs – Lonka – Ruszucska – Bocskó Rahó – Kabola Pojána – Kaszó Pojána – Borkut – Kőrős Mező – Karácsffalva

Tartalomgazda