HU MNL OL E 156 - a. - Fasc. 145. - No. 072.

Dátum 1725. június 1.
Jelleg

7 oldal másolat

Szöveg

Aestimatio
Az összeíró mindenütt feltünteti a jószágok eredetét (apai vagy anyai ágon, szerzett, illetve örökös jószágok), az esetleges elzálogosítást, annak összegét, s a jelenlegi birtokosok nevét.
A tarcali promontóriumon:
Eördögh Szőllő Allya nevű szőlő (materno avitico iure ipsum Georgium Szenczy respiciens), melyet bizonyos Püspeky (később Püspöky) Tamás vett zálogba, s eddig Roxer Pál birtokolta. A szőlő becsértéke jelenlegi állapotában fl. Hung. 2400. Az összegből kivéve az összeírás évének termését. – Ugyancsak a tarcali szőlőhegyen: Mester Völgye nevű szőlő (paterno acquititia), melyet jelenleg Szusztik Imre úr bír. A szőlő becsértékét jelenlegi állapotában fl. Hung. 2000-ben állapították meg. Ezidő szerint a szőlőt ugyancsak Püspöki Tamás birtokolja zálogjogon. A zálogösszeg fl. Hung. 800. – Ugyanitt: Remethe (alias Péter deák) nevű szőlő, mely jelenleg Vinckler Márton birtokában van. A szőlő becsértéke fl. Hung. 500. Erről a jószágról azt tartják, hogy még a fent említett Püspöky Tamás apja szerezte. – Ugyanezen a promontóriumon: Bajusz nevű szőlő, „praetensive libera”, Késmárk szabad királyi város polgárának és lakosának tulajdonában (név szerint Mudran Dániel), becsértéke fl. Hung. 900. Az összeíró megjegyzi, hogy a szőlőt néhai id. Szenczy György szerzeményének mondják. – Ugyanott: Baxo Szőlő nevű, teljes egészében elhagyott, puszta szőlő, melyet gróf Gyulay Ferenc generális „apprehendit et excoli curat”. Becsértéke fl. Hung. 900.
Tisza-Tokaj promontóriumán:
Fundus, praetensive exemptus”, melyet annak idején még néhai id. Szenczy György szerzett és monyorókeréki Erdődy Sándor grófnak 60 magyar forintért eladott. A funduson ”aedificium valde exiguum, s egyáltalában semmi tekintetbe vehető (tudniillik becslés szempontjából) nincs, azonban téglából épített pincéje van, „praestantissimum ac simul recentissimum”, kapacitása kb. 100 hordóra elegendő. A város magisztrátusa 240 magyar forintra becsülte.
Kázmér-Dopsza:
A helységben 32 régi jobbágytelek volt, melyek később sokáig teljes egészükben puszták maradtak, majd mintegy nyolc évvel ezelőtt különböző jövevények ismét benépesítették őket. Ezek az advenák semmilyen szolgálattal nem tartoznak földesuraiknak, hanem ezek helyett „taxam solvunt”. Az advenák által fizetett taxa évente fizetett összege fl. Hung. 80,40. Az összeg negyedrésze Püspöky Tamást és condivisionalisait illeti, azonban ennek a negyedrésznek csak hatoda esett rata Georgium Szenczy respiciens portio. A fent említett taxalisták egyenkénti, név szerinti felsorolása, mindegyiknél az általuk fizetett taxaösszeg feltüntetésével. Taxa összesen: fl. Hung. 80,40 – Gabonadézsmával mind őszi-, mind pedig tavaszi vetéseik után tartoznak, ennek becsült mennyisége kassai köbölben. A dézsma negyedrésze „cedere solet pro d. T. Püspöky et condivisionalibus”. – A bordézsma a Püspöky-részre, valamint bizonyos özvegy Ubriziné részére kb 10 hordót tesz ki. – Educillum, mely itt működik, erre a részre kb. 6 magyar forint hasznot szokott hozni. – Erdő, allodiális rét. – Méh, s így méhtized ugyancsak.
Kis Tokaj, Nyék praediummal:
A possessiohoz és a praediumhoz jelenleg a felettébb erős vízáradások miatt egyáltalában nem lehetett kijutni. Ezekben azonban a következőket kell megjegyezni: Szenczy György sem volt ezeknek a jószágoknak a birtokában, mert ezek már régi idők óta „abalienata sunt”, s mivel „ex eo Georgium Szenczy tantum quoad sui perennalitatem respicerent, quibus invesita summa reluenda veniret”.
Phtrügy:
„possessionaria portio in Ptrügy duplex est”, első portio a Szuhay-féle rész, mely Szenczy Györgynek apai részről szerzett jószága, valamint a második portio anyai részről ősi jószág. – A portiokkal kapcsolatban az összeíró megjegyzi, hogy ezekhez „ad exequitonem et conscriptionem nullo modo admissus”, mivel őt első alkalommal Patay Sámuel emberei, másodszor pedig nevezett Patay maga, szolgaseregtől körülvéve visszaűzte. Ezek miatt az összeíró ünnepélyes tiltakozással visszavonult.
Poroszló-Telke praedium:
A praediumot jelenleg Hatház hajdúváros birtokolja. Innen a pascuation kívül, melyhez elég nagy terület áll rendelkezésre, semmi egyéb jövedelem nem származik, csak még bizonyos, tűzifa szedésre alkalmas erdő és egy rét, melyet ugyancsak a hatháziak szoktak kaszálni, s amelyen 40 boglya jó széna is megterem.
Bököny:
Fundus curialis, Szenczy Györgyöt „cum reliquis condivisionalibus” anyai részről örökjogon illeti meg. A fundushoz tartozó szántóföldek a többi jobbágyfundusok földjeitől nincsenek elválasztva, s mindenki tetszése szerint vetette be, s valamennyi föld használata a részbirtokosok között közös volt. A curialis fundushoz tartozó réteken 45 szekér szénát szoktak lekaszálni. Fenti funduson kívül találtatott még Bökönyben 7 egész jobbágyfundus melyeket mindezideig Hatház hajdúváros, a Szunyogh család, valamint a Ráczfejértó Szabolcs megyei helységben lakó nemesek éltek. – „Virtute cuius possessionis decimam percipiunt”, a dézsma szokásos évi mennyisége mindenfajta vetéseik után, összesen 20 kassai köböl. – További fundusok (4), melyeket Kálló városa bír a legeltetés kedvéért, melyre itt bőséges terület kínálkozik. – Végül még egy fundus, melyet Téglás (Szabolcs m.) fiskális possessio lakosai közösen bírnak. – Erdő is van e helység határában, eléggé nagy kiterjedésű, de nem makktermő.
Szegegyháza praedium:
„amplissimum territorium” – hasonló legelőhelyekkel, melyből a Szenczy Györgyöt „iure materno avitico” megilleti részt Szunyogh és a már említett Hatház oppidum birtokolja. A terület minőségét és nagyságát semmi módon nem lehetett megtudni (írja az összeíró), mivel azt tartják, hogy az előbbiekben említett és ezen praediumokban lévő portiokat Szenczy György elődei már bizonyos összegekért elidegenítették, s sem Szenczy György, sem apja ezekben a birtokokban soha nem voltak, „et vel ex eo quoad perennalitatem duntaxat successionem haberet”. Az összeíró a maga részéről megjegyzi, hogy amíg ő nevezett portiokat a királyi fiscus számára megszerezte, a már említett Szunyogh urak is késznek nyilvánították magukat, hogy a hivatalos megkeresésre jogaikat „inter amicos cancellos remonstrare” és jogaik erősségét megmutatni.
Legyes Bénye praedium:
Az összeíró megjegyzi, hogy itt semmiféle portiot, akár apai szerzett jogút vagy annyi, örök jogon bírt portiot nem talált, mely a már említett Szenczy Györgyöt illetné. Mindazonáltal a praedium valamennyi részbirtokosát megjegyezte.
Keer:
Fél pusztatelek. – Továbbá szántóföld, kapacitása kassa köbölben, melyet 100 forintért néhai Lánczy Györgynek fent hivatkozott Szenczy György nagyapjától „pro certa praetensione iudicaliter assignata”.
Korlathfalva:
Sessio colonicalis, melyet jelenleg Kemény György advena él, s utána évi taxát fizet. A beszolgáltatott 3 rajnai forinton kívül semmivel nem tartozik szolgálni.
Gibárth:
Egész jobbágytelek, de puszta.
Felső Füged:
Egész puszta jobbágytelek. Itt Felső Fügeden a pusztatelekkel kapcsolatban megjegyzi az összeíró, hogy még osztatlan, s valójában valamennyi birtokos közös használatában van, s kiváltképpen az állatok legeltetésére tartják fenn, mivel egyéb haszonvétele a helységnek nincs.
Alsó Füged:
A helységben csak a „ius pecuniarum” illeti Szenczy Györgyöt és a többi osztályos birtokost, mert a portiot a már említett Szenczy nagyapa néha Lánczy Györgynek 100 aranyért elzálogosította. A portio állt egy elhagyott castellumból, melynek falai már romosak, s ezért lakónak kevéssé alkalmas. A castellum további tartozékai: curialis szántóföldek, kapacitásuk kassai köbölben, melyeket három mezőre osztottak. – Rétek, szénatermésük szekérben megadva. – Ugyanitt a már említett Püspöky Tamás jelenleg három egész pusztatelket bír ugyanitt, ahol „Szencziana quoque portio comprehenditur”. Azonban semmi haszon vagy jövedelem innen nem származik, s a földeket sem művelik. – Az egyszer már megemlített özvegy Ubrisi (Ubriziné) bír itt egy jobbágyfundust „sibi divisionaliter assignatum”, mely jelenleg puszta, s amelyet Szirmay Istvánnak zálogosított el. – Püspöky István ugyancsak bír itt egy jobbágyot (névvel), aki egésztelken lakik, s keze munkájával tartozik szolgálni. – Egyébként sem erdő, sem egyéb hasonvétel nem található itt.
Alpár:
Curia, fából épült, puszta. A kúriához tartozó épületek becsértéke kb. 200 magyar forint. A kúriához való szántóföldek kapacitása kassai köbölben, a rétek szénatermése szekérben. A curia a megosztásnál Püspöky Tamásnak jutott (Szenczy György által átengedve) „ex portione Ptrügyensi bonificanda”. – Ugyanitt 14 pusztatelek, melyekből négy a már említett megosztás következtében Szenczy Györgyre jutott. – Ugyancsak Alpár határában szabad szőlő, harmadrészben Szenczy Györgyé, közepes termést figyelembe véve az évente várható bortermés hordókban. – Tölgyerdő, a makkoltatható sertések számával.
Alsó Lancz:
Pusztatelek, névvel.
Közép Láncz:
Egész jobbágytelek, melyet bizonyos Nagy Márton nevű örökös jobbágy él fiával együtt. A telket Lánczy György néhai Demecsky Mihálynak zálogosította el 100 rajnai forintért, s amelyet a Demecsky utódoktól Lánczy Ferenc megváltott, s mivel ez is „quoad perennalitatem duntaxat Georgium Szenczy cum condivisionalibus respiceret”, azért valóban és ténylegesen ezeket megszerezni (tudniillik a kamara számára) nem lehetett.
Az összeíró az aestimatiot a zárószavakkal a kamara elé terjeszti.
Abaúj, Borsod, Zemplén és Szabolcs megyékben lévő, ifj. Szenczy György által bírt jószágok, portiok és szőlők. Nevezett a lázadó Bercsényi Miklós capellanusa volt, s hűtlenségben halt el, ezért minden jószága a fiscusra háramlott. A jószágok eddig különböző birtokosok kezében voltak, de ténylegesen és valóságosan „pro parte et ad rationem Fisci Regii ... apprehendendo conscripsi.
(Zemplén m.): Tarcal oppidum – Tisza-Tokay – Kazmér Dobsza (alias Puszta Dobsza) – Legyes Bénye praedium
(Borsod m.): Kis Thokay (cum praedium Nyik)
(Szabolcs m.): Ptrügy – Poroszlo Telke praedium – Bökeny praedium ( Bököny pagus) – Szeghegyhaza praedium
(Abaúj m.): Kér – Korlatfalva – Gibarth – Felső-Füged – Alsó Füged – Alpar – Alsó Lancz – Közép Lancz

Tartalomgazda