HU MNL OL E 156 - a. - Fasc. 126. - No. 011 / a.

Dátum 1692. július 19.
Jelleg

Egykorú fogalmazvány.

Szöveg

Aestimatio
A jelzet alatt őrzött kötet 2-34. folióin felt0ehetően kamarai becslési jegyzőkönyv fogalmazványa olvasható; a becslés tárgya: a Kanizsához, mint uradalmi caput bonorumhoz tartozó Nádasdi-féle javak. A datum a 34. folión található. Kelt Berényben, a fenti napon. A caput bonorum maga nincs aestimálva.
Becsehely:
"…olim oppidum vocatum, nunc exstat ex domibus Incolatis No 14." A Nádasdi-vagyonhoz itt 12 és fél negyedtelek tartozott. – A subditusok számára elegendő rét mellett (számadatot a rétre vonatkozóan nem mond az aestimatio), a fenti telekmennyiséghez összesen 150 hold szántó tartozik. A subditusok minden ház után fizetnek török földesuruknak is, elismert magyar földesuruknak is évente egy-egy Ft és 30–30 dénár censust. – Ezenkívül a török császárnak évente adnak minden ház után 40 dénárt. Ezenkívül: évente kötelesek 18 napon át 2 ökörrel szántani, 1 kocsi szénát kaszálni, gyűjteni, hordani; egy kocsi tüzifát behordani, 1 pint vajat szolgáltatni negyedtelkenként. – Az aestimator ezután a fundus desertusokat veszi számba; utána a pertinenciális szántóföldeket (holdakban); majd az irtásföldeket (holdakban); utána az átlagosan bejönni szokot hegyvámot (hordó borban), végül: a makktermő erdőségekből származó jövedelmet (a felhízlalható sertések darabszáma szerint). – Mindezeket a szolgáltatásokat a proventusokat készpénzre átértékeli az aestimator, s megszorozza a szolgáltatások értékét a negyedtelkek számával. Az aestimatiót hasonló módszerrel kiterjeszti a fundus desertus-okra, az irtásföldekre, majd a jus montanum-ra, s a makktermő erdőségekre is. – Majd - a kamarai gyakorlatnak megfelelően - háromféle alapon: 6,5 és 4%-os kamatbázison fajtánként visszatőkésíti a jövedelmeket, s "major", "minor" és "minimus" jelzéssel beállítja az egész forintra kikerekített becsértékeket, s miután valamennyi jövedelemfajtával végzett, a végén summative összevonja az összes becsértékeket, s a 3 fokozatnak megfelelően sommázza. – Ezt a becslési eljárást következetesen végigviszi az aestimator az oldalt jegyzett possessiók valamennyijénél; mivel a települések nagy többsége deserta, így jobbágyi szolgáltatásokat csak elvétve közöl, s azok általában megegyeznek a fentiekkel. – Az elmondottak miatt az alábbiakban csak a szolgáltatásokbeli s jövedelmekbeli eltéréseket jegyeztük fel, illetve csak azokat a településeket név szerint is, ahol ilyen eltérések, vagy különösen fontos adatok vannak.
Gércze:
A falu deserta. De az egykori jobbágy-telek tartozékok közül a szántókat művelik. – A makktermő erdőknél a makkoltatásból eredő jövedelmen felül az elejtett vadakból eredő évi átlagos jövedelmet is megadja az aestimator. (Mindössze 1 Ft).
Esztregnye:
"Fructus venationis" címén évi 10 forintos átlagjövedelmet vesz számításba az aestimator.
Szepetnek oppidum:
Az oppidumbeli Nádasdi-féle birtokrész deserta. A jobbágytelkek tartozékszántóit azonban a sármási Nádasdi-jobbágyok művelik.
Bánfalva:
A Nádasdi-birtokrész itt is deserta; de az egykori jobbágytelkek pertinenciáit az esztregnyei Nádasdi-jobbágyok művelik.
A kanizsai dominium.
(Zala, Vas m.): Bechehele v Zegedő – Geretze (=Gércze) – Kislagd – Bikalya – Czinegefölde – Esztergnie (=Esztregnye) – Mantha – Almaszegh – Sarmas – Szepetnek oppidum – Parahaza – Mikefalva – Banfalva – Erdősfalva – Somenfolde (=Semjénfölde) – Gyurgyancz – Keresztur – Fityehaza – Baicsa – Borsfalva v Csakan – Perenie – Csamahaza – Ratk – Uynep – Sigard – Vente – Uyuduar – Gyanocz – Also Kerecseny – Fölső Bagotta – Vaidapuszta – Pallynpuszta – Beriny – Szent Pall – Pald praedium – Iharos – Csicso – Illeó praedium – Iklód – Szent Peter – Sagh – Moriczhel – Bunea – Bagolia – Bot Szt. György – Magasd – Falkos – Szent Miklos – Kerekes – Mindszent – Egervölgy – Martonfalva – Dencz – Mihald – Fazokas

Tartalomgazda