HU MNL OL E 156 - a. - Fasc. 123. - No. 002 / b.

Dátum 1684. március 9–16.
Jelleg

Aláírásokkal és pecsétekkel ellátott eredeti irat, az UC 123: 2/a folytatása, fol. 34–65.

Szöveg

Urbarium seu Connumeratio (Készítésének oka és helye mint UC 123 : 2 (a)-nál.
Huszt:
35 taxás fundus utcák szerint, szomszédok megjelölésével, a rajta lévő épületek, évi taxa. Ezekhez a fundusokhoz nem tartoznak mezei földek, mert az itt lakó városiaknak jogukban áll házaikat és földjeiket külön-külön eladni. Városi fundusokon laknak a várnak szolgáló darabontok is, akik taxát nem fizetnek; ezek névsora. Ez a város nem fizet évi készpénz censust, "mivel az Kocsma azért szokot szüntelen ő Nagysága számára járni." Dézsmát sem adnak "semmi nemü gabonájokbul az városi Praedicatornak járando dezman kivül." – Szolgálatok: termény- és borszállítás "Magyarországból", levélhordás gyalogul. Az asszonyok kendert áztatnak, tilolnak, továbbá szükséglet szerint rostálnak. Szénagyűjtés és hordás. – Törvénykezési rend "hogj mind az nemes emberek az városi rendel, mind penig az városi rend az nemesekkel egy aránt perelhetnek…" Sorrend: Hadnagyi Szék, Bíró Szék, Úri Szék.
Técső:
Két nemesi fundus, az egyik tulajdonosa "Teleki Mihály Ur szolgája lévén mostani Kegyelmes Urunk Őnagysága (Apaffy Mihály) idejében nobilitálodott fundusostól". A másiknak "magjar országi néhai Betlen Istvántol van házának nobilitatioja." – A hajdúk a városnak nem adóznak, "hanem az várbeli kapitánytol dependéálván lovak hátán valo szolgálattal tartoznak az várhoz." A nemseken és hajdukon kivül mindenki a "városi rend"-hez tartozik. A város Szt. Györgykor készpénz censust fizet a földesúrnak; két szabados fazekas mentessége. Fizetik továbbá a "rendes ország adóját". Sószállítás Aknáról Hosszumezőre, zabszállítás Técsőről Aknára "a gépelyes lovak számára". – Szabad költözködési jog, egy forint lefizetése után bárki továbbköltözhet, szabad letelepedési jog minden fizetési kötelezettség nélkül.
Hosszumező:
19 nemesi fundus, ezek nem adóznak a városnak. 12–13 nemes lakik civilis funduson, ezek a város Szt. György-napi adójához egy-egy forinttal járulnak hozzá és a városra kirótt sószállításból a rájok eső részt el kell végezniök. A város a Szt. György-napi adón kivül "az Aknához szolgáló szénégetőket is fizeti; az ország adóját a városiakkal együtt a hajdúk is fizetik; a sószállító hajókhoz a város ad hajósokat, de a kamara ispán fizeti őket; az aknához sóvágókat állítanak, a gépelyes lovak számára zabot adnak a kamara ispán által megszabott fizetség ellenében; hetélő és fuvarozó szekerek állítása a vár számára, továbbá sópajták építése és karbantartása szintén a város terhe.
Visk:
"Sem adajokat, sem szolgálattyokat sem rend tartozásokat sem penig egyéb rendes törvényes dolgokat meg nem akarták mondani."
Iza:
Az egész falu hét egész telekből áll. A lakosok névsora, a sessiókat külön-külön nem jelöli, de egyik név után jelzi, hogy "örökös, de nincs mezőn földe sellérképpen szolgál"; fiúgyermekek. Ló, ökör, tehén, juh, sertés, méh. Egy kenyéren élők, uradalmi alkalmazottak: béres, kertész, molnár, serfőző, halász, hetes kapus, taligás, méhész, várbeli drabant, hetes drabant. Mesterséggel szolgálók: fazekas, kerekes, üvegablak csináló, cserépcsináló. Szököttek, jelenlegi lakóhelyük. Deserták. – "Nobiles portionati" "Ezek régi nemes emberek nem tudgyák mikor nobilitalodot meg az elejek." Részben külön házakban, részben együtt, de egy nemesi funduson lakik 7 nemesi család "sellér jobágjokkal edgyütt." A fundushoz tartozó szántók és rétek a felső fordulóban 19 darabban, az alsó fordulóban 13 helyen vannak. "Parochiális házak" az orosz papok tulajdonában. – Hét egész telekből áll a falu, ezért évente hét nyesttel adóznak; az udvarbírónak is egy nyestet adnak. Továbbá szolgáltatásaik: 7 öreg köböl zab, 7 karácsony-tyúk és szükséglet szerinti "extraordinarie" lud, tojás, vaj és méz a konyhára, a számtartónak 7 den. "czédula-pénz" jár. Az orosz papok a templomok után vagy egy károlymadarat vagy egy-egy tallért adnak. "Ország adajában annuatim az extraordinarian kivül az egész falu (az nemeseken kivül) ravatal (kiróvás) alatt nem lévén, hanem csak az Udvarbiró dispontiaja alatt." Termény-dézsmát nem kell adniok. Sertésekből és méhekből tizedet adnak, tíz alatt készpénz megváltást. Juhokból "az régi urak idejében" nem adtak dézsmát, de nyolc év óta abból dézsmálnak. – Robot: mindenféle munka aratáson, búza- és szénahordáson kívül a tisztek parancsolatja szerint. Tüzifaszállítás és a jégverem megtöltése. – Bíráskodás menete: falu széke, a huszti városi bíró, udvarbíró "s ott végének kell szakadni." – A "nagy ág vize" két darabot az izai határból a keselyümezeiek és lipcseiek határához szakasztott, igy most ezeket a földeket azok a falubeliek birják "hatalmasul".
Száldobos:
Gazdát cserélt és zálogban lévő fundusok adózási ügyei. Határviták a szomszédokkal. Az "inquilini" és "hajdones" cimszók előtti névsor nem jelez sessiókat külön-külön.
Dulfalva:
"Az falu száraz bor árát is tartozik annuatim fizetni fl. 12." Az uradalom számára juhászokat és udvarház számára heteseket állitanak, "az juhak gyüjteminyit is ők tartoznak az Havasrol le szállitani az udvarházhoz."
Talaborfalva:
A molnár zsindelyezéssel is szolgál. Az urasági alkalmazottak között: "udvari gyalog", "Leány asszonyunk csatlósa". Az egyik zsellér "néha pallérkodik". Terménytizedek megváltásaként zabot adnak hét öreg köböllel. – Pereskedés az egyik határrész miatt egy társbirtokos nemessel, a per ismertetése – a falu birája megvesztegetése "egy lovat adtak volt… neki". Az esküre kijelölt falubelieket "mind Magyarországra küldették sóval" igy a falu első fokon a pert elvesztette, "az olta is csak abban maradt" a földeket a nemesur birtokolja.
Bustyaháza:
Robot: "Groff Betlen István idejében harmadik hetet szolgáltak", de most kívánság szerint kell szolgálniok, többek között minden héten három szekeret vagy ekét kell kiállítaniok. Vita a szaldobosiakkal a Csonkás nevű mocsáros erdő miatt. A Tiszát, amelyet "az viskiek elgátoltak", az itteniek nagy kárára "egj darab határokat el is hordatta".
Körtvélyes:
Az udvarbírónak egy rókabőrt adnak "s mikor czirkálni ki mégyen három köböl zabval- Sax. Cubulus. 3 – tartoznak.
Huszt:
várához tartozó cigányok névsora, 40 név, a vajdájok refereálása szerint "57 az örökös cigány", de 12 még bujdosóban van, a többinek meg nem tudja nevét. 6 bujdosó cigányról megjegyzi az összeirás, hogy évente "mind az haton kilencz forintot szoktak adni."
Huszt vára és tartozéka. Apaffy Mihályné, Bornemisza Anna fejedelemasszony birtoka.
(Máramaros m.): Huszt oppidum – Técső oppidum – Hosszu Mező oppidum – Sziget oppidum – Visk oppidum – Iza portio – Száldobos – Dulfalva – Talaborfalva – Bustyaháza – Körtvélyes

Tartalomgazda