HU MNL OL E 156 - a. - Fasc. 122. - No. 052.

Dátum 18. század
Szöveg

Extractus omnium abolinatarum vinearum fiscalium: jelezve mindenütt, hogy mely szőlőhegyen, mily jogon, vajon tudniillikörök jogon-e, mily feltétel mellett, vajon valamely kiváltsággal vagy mentességgel, vagy valamilyen kötelezettséggel, vajon pénzért-e és mily összegért, mikor szerezték azokat a fiscus számára, stb.
Abalienatae seu devenditae vineae, még pedig In promontori Tokajensi: A Bornemissza nevezetű szőlő. Eladták 1750. március 10-én excellentissimo domino Emerico Sztaray de Nagy Mihály, szabadalommal, öröklött jogon a férfiágra kiterejedőleg 10000 frt értékben.
Egri, másképp Görbe:
melyet 1749-ben eladták a tokaji orvosnak Várady Zsigmondnak. Az összeg kimutatásban nincs jelezve, itt az eladási oklevél hiányában 200 forintra értékelve.
Nagy Verebes:
az említett 1749-ik évben eladva Divényi György tokaji polgárnak annak a negyedrésze szabadalom nélkül 150 forintért. A másik negyedrészt eladták Csoknay Imre részére ugyancsak tokaji lakosnak, szintén szabadalom nélkül 100 frt értékben. – A hátralévő két negyed sorsáról később lesz szó.
Kis Verebes:
Ezt a szőlőt 1749-ben 6 részre osztották, amelyek egyikét Lyzy Andrásnak, tokaji lakosnak adták el szabadalom nélkül 116.40 forintért. A másik részt Gokány Mátyásnak, ugyancsak tokaji lakosnak, szintén 116.40 forintért. A harmadik részt Varga Mihálynak, ugyancsak tokaji lakosnak, megint 116.40 forintért. A negyedik részt Egart Sámuel arculariusnak 100 forintért. Az ötödik részt Balogh Györgynek, hasonlóképpen tokaji polgárnak 116.40 forintért. A hatodik rész csereképpen a tarcaliakhoz tétetett át, amint erről később szó lesz. Hogy azután a felsorolt négy hatod rész éppúgy, mint az első szabadalommal, vagy anélkül adatott-e át, azt a kimutatásból nem lehetett megtudni.
A Baráth nevű szőlő, amelyet 1751-ben illustrissimo domino comiti Antonio Klobusiczky az alább elsorolandó többi szőlővel együtt adták el 20000 forintért, de hogy melyiket mennyiért, nem lehetett megállapítani.
Kanduch:
Ezt Lonyay Ferencnek adták el 5066 forintért, de az eladás évét nem lehetett megállapítani.
Némethy:
1750-ben adták el illustrissimo domino comiti Antonio Klobusiczky 20000 forintért, beleszámítva a Baráth nevű szőlőt is, amiről már feljebb szó volt.
Konya:
Kaltz Zsigmondnak adták el ezer forintért, az eladás éve nincs jelezve.
Poczdajka:
Schmollbauer Ferencnek, tokaji lakosnak adatott el szabadalom nélkül, az év megjelölése nélkül 300 forintért.
Szerelmes:
Illustrissimo domino comiti Antonio Klobusiczky adatott el 1757-ben a Baráth és Némethy nevű szőlőkkel együtt 20000 forintért, amint már fentebb jelezve volt.
Menes oldal:
Ladislao Way I. regimenti Dezsőffini vice colonello adatott el szabadalommal, az év megjelölése nélkül 400 forintért.
Aranyos:
Perger Kristóf tokaji lakosnak adatott el szabadalommal 212 forintért. Az év nincs megjelölve.
In Promontorio Tarczaliensi:
Kis Vanyay nevű szőlő: Berzeviczy úrnak adatott el 800 forintért, az év megjelölése nélkül.
Nagy Vathy:
Illustrissimo domino comiti Antonio Klobusiczky adatott el 1751-ben a Baráth, Némethy és Szerelmes nevű szőlőkkel együtt amint már előbb említve volt.
Burja cum Gallya:
Lonyay Ferencnek adatott el szabadalommal, az év megjelölése nélkül 5600 forintért.
Toppan:
Desewffy Istvánnak adatott el szabadalommal, 800 forintért, az eladás éve hiányzik.
Nagy Thurzo:
Excellentissimo domino comiti Antonio Csaky de Keresztszegh adatott át csereképpen ezért és az alább megjelölendő három más szőlőért 13400 forintért, de nem tudni, szabadalommal-e vagy anélkül.
Kis et Felső Thurzo:
Praefato excellentissimo domino comiti Antonio Csaky az előbb jelzett összegért.
Előhegy:
Praetitulato domino comiti Antonio Csaky, az előbb jelzett összegért: 13400 frt.
Nagy et Kis Cserfás:
Illustrissimo domino comiti Antonio Klobusiczky 1751-ben lettek átadva a Baráth, Némethy, Szerelmes és Nagy Váthy nevű szőlőkkel együtt 20000 forintért, amint feljebb már jelezve volt.
Nagy Baksa:
Lonyay Ferencnek átadva 1466 forintért, az év megjelölése nélkül.
In Promontorio Tallyensi:
Fövényes:
Ez három tállyai lakosnak volt eladva ... Jánosnak, Torday Györgynek és Ausztrik Andrásnak 350 forintért, szabadalom nélkül; az év nincs megjelölve.
Kővágó:
melyet 1755-ben vicecolonello Ladislao Vay adtak el 288.45 forintért, de nem tudni, szabadalommel-e vagy anélkül.
Rosemberg et Nagy Medgyes:
1759-ben ezt a két szőlőt 6 tállyai lakosnak adták el 450 forintért, szabadalom nélkül.
Kandu Nyires:
Csay István tallyai lakosnak 26 forintért.
Csik-Hegy:
Horcsik Márton tállyai lakosnak 12 forintért.
In Promontorio Madensi:
Nagy és Kis Hegy:
Ezt a két szőlőt a mádi orvosnak, Jeremiásnak adták el 166 forintért. Az eladás éve nincs jelölve.
In Promontorio Kisfaludiano:
Göböl:
Jonae Elizeo Gürzel adatott el 135 forintért. Az év itt sincs jelölve.
In Promontorio Tolcsvensi:
Csekő:
Balogh György tolcsvai lakosnak eladva 100 forintért szabadalommal. Év nincs.
In Promontorio Patakiensi:
Kis Czinege:
Geczkey Jánosnak eladva 50 forintért; nem tudni, szabadalommal-e vagy sem.
Király Hegy:
Reverendis patribus Jesuitis Patakiensibus eladva szabadalommal 180 forintért.
In Promontorio Ujheliensi:
Oremus:
Excellentissimo domino comiti Emerico Sztaray, szabadalommal eladva 12,000 forintért, az év megjelölése nélkül.
Vörös Haraszth:
Csomborszky Lászlónak, újhelyi lakosnak 66.20 forintért, az év megjelölése nélkül.
Ezekhez csatlakoznak a következő triplicis ordinis szőlők: Hét Szőllő a tokaji szőlőhegyen, a jezsuita atyáknak átadva, in sequelam benignae resolutionis regiae de dato 5. Február 1750., 112 hordó borral együtt.
Bialka:
Az olaszi szőlőhegyen, a pataki Szentháromságról elnevezett főtisztelendő atyáknak ajándékozva.
Nagy Czinege:
A pataki szőlőhegyen ugyanazon főtisztelendő atyáknak ajándékozva. Hogy milyen joggal vagy szabadalommal, nem lehet tudni.
Az összes eladott szőlők összege: 73,884.45 frt.
Az elcserélt szőlők jegyzéke.
In Promontorio Tokajensi:
Vitéz vinea:
Ezt Schwartner késmárki polgár elcserélte az ő Vörös nevű szőlőjével, mely 2600 forintra volt értékelve és a Szarvas nevű szőlőhöz csatolva, 733 forintra terjedő szabadalommal, így az egyész összege 3333 frt.
Bossányi, másképp Pap Szőlő:
A Dőry családhoz tartozó, 1733 forintra értékelt Vörös nevű szőlővel cserélve, mely az említett Szarvas nevű szőlőhöz van csatolva, 1749-ben elcserélte, hogy mily jogon nem tudni. Az értéke 1733 frt.
Nagy Verebes:
Ennek a szőlőnek két negyed része 1749-ben, amint fentebb jeleztük, eladatott, a harmadik negyed pedig egy tokaji lakosnak, Szabó Mihálynak adatott cserébe az ő szőlőjéért a Remete nevú szőlőben, a Theresianus Mons neve alatt, amely neki volt kiadva a tarcali Csorgo Mihállyal történt megállapodás értelmében. És végül a negyedik rész mint utolsó bizonyos Tokaji Liboriusnak lett átadva cserébe annak Kövesd nevű szőlőjéért, hasonlóképp a Theresianus Mons neve alatt, a Donniratos Istvánnal történt megállapodás szerint, aki az 1749-ik évben még 30 forintot fizetett, de az egész összeg nem ismeretes. – A Kis Verebes nevú szőlő 6 részre lett felosztva, amelyekből 5 el lett adva, amint fentebb már jeleztük; a hatodik rész pedig cserébe lett adva a tarczali cipésznek, Krinszky Jakabnak, ennek a Remete nevű szőlőjéért, a Theresianus Mons neve alatt, a Hubertus Wilhelm árváival történt megállapodás szerint még 1749-ben, amikor utóbbi még 25 forintot fizetett, de hogy mennyi volt az egész összeg és hogy az átadás szabadalommal történt-e vagy sem, nem tudni.
Mesze-látó:
Cserébe adatott Dőry bárónénak annak szabad és lejjebb megnevezett vele szomszédos szőlőjéért, mely 833 forintra volt értékelve, neve pedig Deésy vagy Vörös volt. Az év nem volt megjelölve. fl. 833.
Temető:
Ugyanannak a Dőry bárónénak cserébe adva, 833 forint értékben és két majorsági hordó borért, az említett Vörös nevű szőlőért, mely a Szarvas szőlőhegyhez tartozott. Hogy a csere mily jogi alapon és mely évben ment végbe, nem tudni. fl. 853.
Keskenyak:
Cserébe Sinevillei Wilhelm Károlynak, annak Árnyék nevű, tized alá eső és a Szarvas szőlőhegyhez csatolt szőlőjéért. Hogy mily összegért és melyik évben, az elsorolásnál nincs említve.
In Promontorio Tarczaliensi:
Eördegh:
Mely Thurzo Györgyre szállt annak két: Nagy és Kis Henye nevű, 1200 forintra értékelt és a Theresianus Monshoz tartozó szőlőjéért, szabadalom nélkül, az év megjelölése nélkül. fl. 1200.
Mandulás:
Cserébe adva Szakmáry Donatusnak, annak Kis Henye nevű, 600 forintra értékelt és a Theresianus Monshoz tartozó szőlőjéért, meghagyván annak a harmadát a lejjebb megnevezendő tarczali lakosok közt való felosztásra. Hogy mily feltételekkel és mely évben, nem volt megállapítható.
Király-Gál:
Cserébe Butler comesre szállt annak a Nagy, Hosszu és Kis Henyeben lévő, 9558 forintra értékelt 5 szőlőjéért, amelyek szintén a Theresianus Mons tartozékai, amelyekből a Hosszu Henye nevű szőlő jelenleg két tarczali – lejjebb megnevezett – lakosnak adatott cserébe. Hogy mely évben, milyen jogi alapon, nem volt megállapítható.
Magyaross:
Átadva a már említett Butler comesnek azon öt szőlőnek a helyébe, amelyek az ő neve alatt a Theresianus Mons címén szerepelnek, de hogy mily összeg ellenében, melyik évben és mily jogi alapon történt a csere, nincs adat.
Nyulass:
amely csereképpen úgy oszlott meg 8 tarczali lakos között, hogy a Theresianus Mons gyűjtőnév alatt a Nyulass szőlőből kinek-kinek a fele jutott, a másik felét készpénzben fizetvén meg. Hogy azonban melyik évben, mily jogon történt mindez, arról nincs adat.
Ivanko Dorogy:
Kapossy-Szabó Andrásnak átadva az annak a Theresianus Monsból jutott szőlőrésze helyébe, 134 frt lefizetése ellenében. Hogy mily összegre értékelve, mily jogon és melyik évben, az adatok hiányoznak.
Következik másik két szőlő: Hosszu- és Kis-Henye, amelyek megvásárolva a Tarczali Szőlőhegyhez csatoltattak.
Hosszu Henye, amint feljebb már jelezve volt, a pataki Butlertől megszerezve és elcserélve Bányay József és Hajdu János tarczali lakosok közötti azoknak a Nagy Henye nevű, a Mons Theresianuson nekik jutott szőlőért, megosztva köztük úgy, hogy a Bányay Józsefnek jutott résznek a becsértéke 500 frt, és mert az ő szőlőjének az értéke 400 frt, a különbséget 100 forinttal meg kellett térítenie. Ugyanezen a címen, a négy hordónyi borért, hordóját 10 forintjával számítva, 30 forinttal adós maradt, de időközben azt is törlesztette; hogy mely évben és mi jogon történt a csere, nem tudni. A másiknak, nevezetesen Hajdu Jánosnak az ő szőlőjéért, amely egészében 500 forintra volt felértékelve, adták ugyanazon fenti szőlőnek a felét 650 frt értékben, úgy hogy az illető még 150 forinttal tartozik; hogy ezekért eleget tett-e már, nem tudni.
Kis Henye nevű szőlő, amint fentebb érintve volt, megszerezve Szakmáry Donatustól, ennek nagyobb része, mely jelenleg 250 forintra van értékelv eés Pullay Pál hátramaradt özvegyére szállt, mint a Mons Tehresianusnak a tartozéka ugyanazon összegre értékelve, hogy mily jogon és melyik évben, nincs jelezve. 250 frt. – Ugyanazon Kis Henye szőlőnek a másik része, mely 232 forintra és 25 krajcárra volt felértékelve, Bago István özvegyére szállt, annak 257 frt, 25 krajcárra értékelt szőlőjéért, de 25 forint hozzászámításával. Az összeg 225.5 frt. – Végre a harmadik rész 45 forintért Bago Istvántól és Kapossy Andrástól megszerezve mint a Mons Thersianushoz tartozó szőlőt átadták az övéért, mely 136 frt és 40 krajcárra volt felértékelve, de 50 forint hozzáadásával; hogy mely évben és mily jogon, nem tudható.
In Promontorio Talyensi:
Hetény:
Az Árnyék nevű szőlő fejében csereképpen Csaky Ferenc feleségére szállt. Hogy mily összegben, mely évben és mily jogon, nem világos.
Kis Megyes:
Ugyanazon Csaky Ferencné grófnőre szállt annak Árnyék nevű szőlőjéért. A feltételek itt is ismeretlenek.
In Promontorio Zempliniensi:
A fent jelzett Csaky Ferencné grófnőnek átadva annak Árnyék nevű szőlőjéért. Hogy mily összegben, mily jogon és melyik évben, nem ismeretes.
Majd következik azon fiscusbeli régi szőlőknek a jegyzéke: A Szarvas és a Murath szőlők mellett számba kellett venni az új ültetvényeket. – Az Árnyék nevű régi szőlőnek a Csaky Ferencné grófnőtől csereképpen megszerzett szőlőnek egy része. – Ugyancsak az Árnyék nevű szőlőből Bakos János özvegyétől szerzett szőlőrész. – A Murath és Árnyék között fekvő szőlő Lonyay Ferenctől csereképpen megszerezve. – A Messze-Látó nevezetű szőlő Szarvas alatt, amelyet Zoltán István pénzen szerzett meg. – A Vörös nevezetű szőlő, a Dőry bárónétól csereképpen szerzett szőlő. – Az ugyancsak Vörös nevezetű szőlő, Schwartner Mártontól csereképpen megszerezve. – Az ugyancsak Vörös nevű szőlő Dőry bárónétól csereképpen megszerezve. – Deésy ugyanazon úrnőtől csereképpen megszerezve. – Árnyék, a Sineville helyettes felügyelőtől csereképpen megszerzett rész.
(Zemplén m.): Tokaj – Tállya – Mád – Újhely – Sárospatak – Kisfalud – Olaszi

Tartalomgazda