HU MNL OL E 156 - a. - Fasc. 111. - No. 046.

Dátum 1765. június 26.
Jelleg

A főirat 72 old. latin nyelvű, hitelesítés nélküli másolat.

Szöveg

Conscriptio, a helyszínen készített „Josephus Revikel Contralorisans Salis Ponderum Magister”.
Mellékletként az összeírás végéhez csatolva „inquisitio fiscalis contra Georgium Tauber Huttmantium Anni 1764” 6 old. magyar nyelvű hitelesítés nélküli másolat 1764. április 17-i dátummal.
Conscriptio universorum regii peculii.
Nagybányaiensis bonorum, possessionum et appertinentiarum:
Curia, ahol a város előljárósági háza áll. Ez az előljárósági ház a piac megfelelő helyén áll a többi házak rendjében, jó anyagból építve, áll két nagy teremből a felső emeleten és egy kisebből, mely a levéltárhoz csatlakozik. Az első nagyobb teremben, az utca felől, szokták az előljárósági gyűléseket tartani. A másik nagyobb teremben az anyagiakat (materialem quaepiam) tárgyalják. – Az alsó szakasz két teremből áll, amelyek egyikében hasonlóképpen előljárósági tárgyalásokat szoktak tartani, különösen a télen esedékeseket. – A másikban azokat az előkelőket szokták sequestrum alatt tartani, akik ellen valami panasz merül fel. – Ha a dolgot másképp osztanák be, az alsó szakasz első termét a konyhával együtt 12 frt értékben bérbe tudnák adni. – Az ingó vagyonból találni ott törökbúzát 11 pozsonyi mérővel, 42 xr-val számítva, az értéke 7.42 frt. – Az udvaron találni az égetett mészből 198 mérő, 9 xr-val számítva, az összeg 29.42 frt. – Van ott egy istállóépület is 4 ló számára és a kocsis lakásául, ezeket a város pénztárából tartják fenn. Ritkán veszik őket igénybe.
Status cellarii civitatis Nagybányaensis: A városnak jól felépített pincéjében találtatott a régi borból 13 hordóval, amelyek összesen 366 köböl bort tartalmaznak; ezekből egyet feltöltésre számítva, a többi 12 hordó 340 köblöt foglal magában, mindegyik köböl 16 iccére számítva és 4 1/2 xr-val véve, a városnak jut 372 frt. – Találtatott ugyanott a régi borból 9 hordó, 282 köböl bort tartalmazva, leszámítva a leszámítandókat, marad kimérésre 238 köböl, 48 xr-val számítva, a jövedelem 190.24 frt. – A borseprő hozadéka 13.30 frt. – Egy hordó jó bort kap a város bányája, értéke 2 frt.
Status Molarum civitatis suburbialis et extra suburbalium: Az alvárosi malom a Fernezy folyónál van felépítve, négykövű. Hozadéka a tiszta búzából 252 pozsonyi mérő, á 1.20 frt, az egész összeg 336 frt. Hozadéka a törökbúzából 180 pozsonyi mérő, mérőjét 30 xr-val számítva, az összeg 90 frt. – A városon kívül lévő úgynevezett Kis malom, amely a sörgyártáshoz szükséges árpadarát őrli, hozadéka 150 pozsonyi mérő, á 1.20 frt, az összeg 200 frt. Hozadéka a törökbúzából 200 pozsonyi mérő, á 30 xr. 100 frt. – A város fűrészmalmai: Ezek egyik a városnak oly alkalmas helyén fekszik, amely bővelkedik minden fajta fában, amelyek a különféle deszkák készítésére szükségesek. Jövedelme 80 frt. – A másik a város területén kívül, az úgynevezett Laposbanyan fekszik; ennek is elegendő fa áll rendelkezésére. Jövedelme kb. 20 frt.
A város szőlői: Az úgynevezett Fendely szőlő. Ez a nagybányai szőlőhegyen igen jó helyen fekszik; kiterjedése szélességben 12 öl, középütt 108 öl, alsó részén pedig a hosszúsága 8 öl. Megmunkálásához 120 kapás szükséges. Teremni szokott 90 köböl bort, mindegyik köböl 16 iccével számítva, á 51 xr, levonva a levonandókat a hozadék 572 frt. – A szőlő alatt ültetett szilvásból a szilvák szárításából 15 köböl pálinka adódik, 9 xr-val 36 frt. – A szőlőhöz tartozik egy nagy sajtó, négy nagy káddal felszerelve. Idegenek is idehozzák szőlőiket, a jövedelem 10 frt. – A városnak Décsény nevű szőlője: e szőlőnek a nagysága felülről 10 ölre terjeszkedik ki, a közepén 24 ölre, a végén pedig 14 ölre. Megmunkálásához 80 kapás szükséges. Teremni szokott 600 köböl bort. Mindent levonva, marad 490 köböl, á 51 xr, az összeg 416 frt. – Az említett két szőlő elegendő kapával és ásóval, meg egyéb szükségesekkel van ellátva. – A Décsény nevezetű szőlő alatt van egy rét, mely 4 szekér szénát hoz, szekerét 4 frt-val számítva, a hozadék 16 frt.
A város rétjei és majorsági kaszálói: A Klastrommező nevezetű rét. Az alváros kapujához közel terül el. – A Virághegy nevű szőlőhegy alatt kelet felől 125 ölre terjeszkedik ki, szélességben 98 ölre, nyugat felől pedig 152 ölre. Terem rajta 9 kazal széna, mindegyik három szekeret foglalva magában; ez összesen 27 szekér, szekerét 4.10 forintjával számítva, az összeg 112.30 frt. – Göböly rét: Észak-déli irányban terül el, keleti hosszúsága 480 ölet foglal magában, északi szélessége 304 ölet, észak felé való kiterjedése 257 ölet, míg déli szélessége 140 ölet. Hozadéka 33 kazal széna, ami 90 szekérnek felel meg, 4 forintjával számítva, az összeg 375 frt. – A Kerék rét nevű pratum: Kelet felől hosszúságban kiterjed 170 ölnyire, szélességben 60 ölnyire, nyugat felé pedig 70 ölnyire. Ennek a szénáját is kazlakba rakják, 6 kazalba, melyek mindegyike két és fél szekérnek számít, összesen 15 szekér, á 4 frt. = 60 frt. – A Fels Hosszú Rét nevű rét: Észak felé hosszúságban kiterjed 274 ölre, szélességben 24 ölre. Két kazal szénát terem, ami megfelel 6 szekér szénának, mindegyiket 4 frt 10 xr-val számítva, ez az összeg 23 forint. – Alsó Hosszú Rét: Az előbbi rét szomszédságában fekszik, észak felől hosszúságban 282 ölre, szélességben 82 ölre, délről pedig szélességben 112 ölre. Hat kazal szénát hoz, ami megfelel 12 szekér szénának, szekerét 4 frt 10 xr-val számítva, az összeg 50 frt. – A Pálinka-égető melletti Szerház Rét: Észak-déli irányban húzódik hosszúságban 238 ölnyire, szélességben 110 ölnyire. 10 kazal szénát terem, mindegyikre három szekeret számítva, szekerét pedig 4 frt 10 xr-val véve, az összeg 125 frt. – A Décsény alatti kis rét: Décsény alatt terül el, mind szélességben, mind hosszúságban 40 ölnyire. Másfél szekérnyi szénát hoz, értéke 6 frt. 15 xr. – A pálinkafőző háta megett a síkságon a Borpatak melletti kaszáló: kiterjed észak felé 126 ölnyire, hosszúságban, szélességben pedig 48 ölnyire, nyugat felé 78 ölnyire. Hoz 9 szekér szénát, á 4 frt. 10 xr-val az összeg 37 frt 30 xr. – A Borpataki Borkimérő feletti, a dombon lévő rét: Telet bozóttal és más oda nem valókkal. Észak felől hosszúságban kiterjed 192 ölre, szélességbn 32 ölre, dél felé pedig szélességben 36 ölre. A bozótok és egyéb akadályok miatt csak 5 szekér szénát hoz. Az összeg 20.50 frt. – Hortus Sereskerth: A szilváson és a belévetett törökbúzán kívül három szekér szénát is hoz. E kertnek hozadékát fel szokták használni a város gazdasági vezetői. Hozadéka 12.30 frt. – Azután arról ír, hogy mind e rétek sokkal többet hozhatnának, ha jobban gondoznák őket. Hozza erre nézve a kimutatást is. – A rétek hozadéka jobb gondozás mellett:

Pratum Göböl rét
4 szekér
fl. 16.40
Pratum Kerék rét
3 szekér
fl. 12.30
Pratum Felső Hosszú rét
2 szekér
fl. 8.20
Pratum Alsó Hosszú rét
6 szekér
fl. 25
Dumetum sub Promontorio Décsény
2 szekér
fl. 8.20
A Borpatak vize mellett
5 szekér
fl. 20.50

Irtás révén kétszer annyit is hozhatnának. – Kimutatást ad az erdők között lévő és a Felső Fernezely határában lévő rétekről, ahol a polgároknak szoktak foenile-ket engedélyezni, akik minden terhelt szekér után megváltásként 25 xr-t fizetnek, 95 szekér után 59 35 frt. – Bérbe adott legelők a város területén és javai: A Rosáj Hegy nevű praediumból az idegeneknek engedélyezett legelőkből befolyik fl. 18. – A nagybányai tavaszi és őszi legelőkből befolyik fl. 26. – A Hidegkút birtok szomszédságában lévő legelőkből fl. 24.
Megjegyzés két közös legelőről, pascuationes mutuae: Girototfalu vagy máskép Tejfeles Tótfalu Nagybánya város szomszédságában terül el. Nagybánya városával közös legelői vannak, de a faszedés külön van és a városbelieknek tilalmas, a makkoltatás viszont és minden egyéb ismételten közös. – Szászár helység lakói szarvasmarháikat a város területén legeltetik, ezeknek használatáért ezek is 24 forintot fizetnek, mint a hidegkutiak. – Idegen juhok legeltetése a város területén: Szent György ünnepe körül az egyébként a magas hegyekben (in alpibus) legelésző juhnyájak, míg a nagy hó tart, a város területén kapnak legelőt bizonyos taxa ellenében, amely kb. 6 frt. jövedelmet hoz.
Makkoltatás a város erdeiben: a laposbányai és a felső-fernezei erdőkben szokták disznóikat makkon hízlalni. A legmagasabb szám 6800 öreg disznók malacaikkal együtt, amik után az itt szokásos ár mellett 515 frt városi jövedelem várható.
Arenda civitatis:
Serfőző
1000
frt.
Az alvárosi és az alsó malom együttes bérük
333.20
frt.
Ez utóbbinak a neve Kis Malom
 
 
A borkimérő bér
91.40
frt.
A város területén lévő rétek, kaszáló, stb. bére
241.40
frt.
A mészárszék bér
50
frt.
Minden mázsa faggyú után
1.40
frt.
járezt a város a bírónak ítélte oda.
 
 
A népi nyelven Hentes széknek nevezett mészárszék hozadéka
8
frt.
Bérbe szokták adni a vadászatot és a halászatot is az összeg
25
frt.
A sötét és puskaporárusítás bérbe adása
58
frt.

A város tizedei: 1) Bortized: A bortizedet a régi időkben a nagybányai szőlőhegyen termett bor után szokták szedni, de mert a kegyuraság idők folyamán a jezsuita rendre szállt, a tizedet ők kapják, ez összegből épült fel az ottani nagyszerű basilica, mely sajnos most szinte elhagyatottan áll, úgy hogy a szent misét is alig lehet benne bemutatni. A bortized összege kb. 3000 frt. – 2) Juh- és kecsketized: A felső ferneczelyei ide hajtani szokott juok és kecskék után a tized 12 frt. – 3) A méhek utáni tized: Az ezek után befolyó tized 4 frt. – 4) A szántókból és kertekből törökbúza elvetésére és káposztaültetésre átengedett földekből a termés után járó tized 20 frt.
Ex censu hajdonicali: E címen a város polgárai részére be szokott folyni 66 frt. – A színészek és mutatványosok után befolyó összeg 6 frt. – A város alsó részén tanyázó cigányok különféle vas eszközök készítésével szolgálnak a városnak; összfizetségük 8 frt. – Téglaégető-kemence: Ez a kemence alkalmas helyen van felállítva, közel az erdőhöz, ahol könnyen jutnak a szükséges fához, víz és megfelelő föld bőven áll rendelkezésükre, a munkát pedig az alattvalók nyújtják. Így 100,000 darabot is tudnak égetni. Ezer darab ára 4 frt, amiből a városnak 2–2 frt jut, az összjövedelem 200 frt. – A főbíró és a tanácstagok számára együttesen a város lakói évente 32 szekér fát vágnak és szállítanak, ennek összértéke 9 Ft 36 den. – Az elbitangolt és befogott, de ki nem váltott állatok eladási ára a főbíróé, az összeíró nehezményezi, hogy ezeket az állatokat a város terhére tartják az eladásig, de az eladás után a kapott összegből a főbíró nem térít meg semmit sem a városnak.
A városhoz tartozó falvak és birtokok és azok hozadéka a város részére: Possessio Felső Ujfalu:
Taxa címén befolyik 233.15 frt. – Vatra pénz, vagy másképp pázsitpénz címén mindegyik colonus fizet 30 xr-t, 51-en lévén, fizetségük 25.30 frt. – Az egész adó: 278.45 frt.
Possessio Alsó Ujfalu:
Taxa címén fizetnek 136 frt. – Vatra pénz vagy másképp pázsitpénz címén mindegyikük fizet 30 xr-t 27 colonus után az összeg 18 frt. – Az egész adó: 154 frt.
Possessio Lénárdfalu:
Taxa címén fizetnek 150 frt. – Vatra pénz, vagy másképp pázsitpénz címén mindegyikük fizet 30 xr-, 43-an lévén az összeg 21.30 frt. – Az egész adó: 171.30 frt.
Possessio Laposbánya:
Taxájuk 5 frt. – Két kerék bére gyanánt 16 frt. – Összfizetségük 21 frt.
Possessio Felső Ferneczey:
Taxájuk a 12 frt malombérrel együtt 169 frt. – Vatra pénz vagy pázsitpénz címén fizetnek, 30 xr., 29-en lévén az összeg 14.30 frt. – Az egész adó 183.30 frt.
Az említett öt birtokon vannak 4 ökörrel bíró jobbágyok, akik hét napon át végeznek igás munkát és három napon át kézi munkát. – Az ökrökkel bírók a taxán kívül tíz napon át végeznek igás munkát, kézi munkát pedig négy napot át. – A kézi munkások nem fizetnek taxát és 24 napon át kötelesek kézi munkát végezni és kötelesek a braxatorium részére komlót gyűjteni, vagy helyette két napon át dolgozni.
Az összeíró megjegyzi, hogy a városi alattvalók örökhagyásai révén alig jut valami jövedelemhez a város, ill. a fiskus, különösen áll ez a protestans vallású elhalálozók esetén, ugyanis az „Ecclesiae Curatores” irányításával ezek a végrendelkezők a helybeli református egyházra hagyják vagyonukat a város és fiskus kárára, ebben az ügyben hibásnak ítéli az összeíró a város fiscalisát, aki maga is református kurátor.
A város bevételeinek összegzése:
A városháza épületének haszna
88.24
frt.
A város lovaiból és a kocsis után a város pénztára részére fennmarad
200
frt.
A pincében talált borok értéke
375.54
frt.
A malmokból befolyó összeg
764.39
frt.
A fűrészmalmokból
100
frt.
A városhoz tartozó szőlőkből
1110.30
frt.
A rétekből és kaszálókból
824.30
frt.
Az irtványföldekből
91.40
frt.
A város határa és Felső Ferneczely közt fekvő kaszálókból
171.92
frt.
A kölcsönös legelőkből
88.40
frt.
A juhok legeltetéséből
6
frt.
A makkoltatásból
515
frt.
A város árendáiból
1808.20
frt.
A juhok, kecskék és méhek tizedeiből
66
frt.
A hajdúk adójából
66
frt.
A bírság és büntetés pénzekből
60
frt.
A színészek és mutatványosok adójából
6
frt.
A cigányok után
8
frt.
A téglaégetésből
200
frt.
A tűzhelyhez való fából
9.36
frt.
A nagyobb és kisebb marhák után
36
frt.
A következő birtokok pázsitpénzből
 
 
Felső Ujfalu birtoknál
278.45
frt.
Alső Ujfalu birtoknál
154.20
frt.
Lénárd falu birtoknál
171.30
frt.
Laposbánya birtoknál
5
frt.
Ugyanazon birtok malmai után
16
frt.
Felső Fernezely birtoknál
183
frt.
Az összbevétel
7576.20
frt.
A fenti bevételekkel szemben a kiadás:
2075.08
frt.

A városi alkalmazottak évi fizetéseinek, a város épületeinek karbantartására fordított összegeknek, a kiszállások és más hivatalos ténykedésekkel kapcsolatos kiadásoknak stb. nyilvántartása sok időt vesz igénybe, ezért késnek a város elszámolásai a felettes hatóságoknál, a városnak saját kezelésében lévő bányájáról az elszámolást a jelen összeíráshoz csatolják.
Status fodinae mineralis eiusdemque cultura: A város e bányának művelését Laposbánya birtokkal karöltve azon a helyen kezdte meg, amelyet már a régiek műveltek, amikor a helynek Fekete-bánya volt a neve aranyban igen kevés érccel, ezüstben, ólomban és egyebekben már eredményesebben. – Három éven át Bartos Ferenc senator volt a főirányító, aki hutavezetőnek maga mellé vette „in fodinae Hutmancium” Tauber Józsefet, azonban Bartos nem ügyelt fel eléggé a munkálatokra, amiért fel is mentették állásából „ex Hutmantiatu per Civitatem amotus est” (Hutman = németül felügyelő, ebből a latinosított Hutmantiatus = bányafelügyelőség) és vizsgálatot is indítottak ellene, fényűző lakása és vendégeskedései miatt. – Jelenleg a bányát 4 ércásó műveli, akik minden kibányászott Schitt után 17 xr-t kapnak. Ha két vagy háromszáz mázsát bányásznak ki, akkor azt a város szekerén és annak a lovaival és a város embereinek a segítségével a kiszelektált mennyiséget, amelyet „Schaibert”-nek hívnak, elszállítják olvasztásra és tisztításra vagy ad „ustrinam regiam Miszbányensem aut Felsőbányensem” és aztán állapítják meg annak ezüst, ólom és egyéb érctartalmát. – Az összeíró szerint a városnak ebból a bányaművelésből igen kevés haszna van. Az elmúlt három éven át a bányára fordítottak 5123.44 frt. Viszont a gazdaság a város bányájához gabonával, szalonnával, zöldségekkel egyáltalában nem járult hozzá.
Az alant jelzett, a városhoz tartozó 5 birtoknak személyi adatai és adója:
Possessio Felső Ujfalu:
Név szerint adja a colonusokat, jelezve mindegyiknél a telek, fiuk, ökrök, tehenek, tinók és üszők, lovak, juhok és kecskék, disznók, méhek, szántók, rétek, a széna hozadéka, pusztatelkek, adó. – Számuk 51, köztük 1 puszta és két zsellér. – A adó 233.15 frt.
Possessio Alsó Ujfalu:
Név szerint hozza a colonusokat, jelezve mindent, mint az előbbi birtoknál. Számuk 37. Köztük egy puszta, egy profugus, 1 megégett. – Az adó 136 frt.
Possessio Lénárdfalu:
A jobbágyok név szerint elsorolva, jelezve minden, mint az előbbinél. Számuk 43, az egyik invalidus. – Az adó 150 frt.
Possessio Laposbánya:
A jobbágyok név szerint elsorolva. Jelezve minden, mint előbb, számuk 8, de rajtuk kívül van 5 zsellér is. – Az adó 5 frt.
Possessio Ferneczely:
A jobbágyok név szerint elsorolva. Jelezve minden, mint az előbbieknél. Számuk 29 és még két zsellér. Az utóbbiak egyikének a taxája a malombérlettel együtt 12 frt. – Az össztaxa a 31 embernél 169 frt.
Descriptio status universi magistratus: csoportokra osztva, név szerint felsorolva, jelölve az állás és a fizetés, majd az illető vallása és nemzetisége, az utóbbi olykor származáshely szerint is megkülönböztetve: 1) Series dominorum magistralium: Elsorolva 10 személy: először a főbíró, azután három tanácsos, a többi hat csak név szerint. – 2) Notarii: Egy rendes jegyző és egy helyettes, jelezve a fizetés, a vallás és a nemzetiség. – 3) Fiscalis: Jelezve a fizetés, a vallás és nemzetiség. – 4) Perceptores = adószedők: Megkülönböztetve a hadiadó és a polgári adószedő. Jelezve a vallás és a nemzetiség. – 5) Oeconomus civitatis: a város sáfára: Jelezve a vallás és a nemzetiség. – 6) Curator fodinae = bányagondnok: A bíróval az élen az egész előljáróság. – 7) Inspectores macelli: A mészárszék ellenőrei. Ketten vannak, az egyik esküdt. – 8) Inspectores fori: A piac ellenőrei. Ketten vannak. – 9) Curatores equatiae: A ménes gondozói. Ketten vannak, az egyik esküdt. – 10) Curatores gregis: A nyáj gondozói. – 11) Inspectores orphanorum: Az árvák felügyelői. – Series dominorum iuratorum: 5 classisba vannak sorolva. – Classis primaria: Tizenketten tartoznak hozzá. – Mind név szerint felsorolva; jelezve a vallásuk, nemzetiségük és adva mindegyiknek a mestersége: 1) Liber = szabados. – 2) Faber ferrarius = kovács. – 3) Lanio = mészáros. – 4) Cusor monetarum = pénzverő. – 5) Orgonista = orgonás. – 6) Pictor = festő. – 7) Apothecarius = gyógyszerész – 8) funifex = kötélgyártó. – És mások. Az élükön áll a tribunus.
Classis secunda: E csoportban 11 ember tartozik. Név szerint elsorolva; itt is jelezve a vallás, nemzetiség és az elfoglaltság. 1) Faber ferrarius = kovács – 2) Lanio = mészáros – 3) Oeconomus = sáfár – 4) Scholae trivialis magister = Népi iskola mestere – 5) Metalli fossor = bányász – 6) Pistor = pék – 7) Faber lignarius = ács – 8) Vietor = kádár, stb. – Classis tertia: E csoportba 10 ember tartozik. Elsorolva név szerint. Itt is jelezve a vallás, nemzetiség és az állás. 1) Sutor = varga – 2) Coctor salis nitri = salétromsó főző – 3) Quaestor = kereskedő – 4) Sartor = szabó – 5) Metallista = bányász – 6) Az egyik sine professione = állás nélkül – Classis quarta: E csoportba is tízen tartoznak. Név szerint elsorolva, jelezve a vallás, nemzetiség és az állás. 1) Cusor monetae = pénzverő – 2) Lanio = mészáros – 3) Sartor = szabó – 4) Carbonarius = szénégető – 5) Lanio = mészáros – 6) Coturnarius = csizmadia, stb. – A classis quintából: csak két ember van név szerint elsorolva, az egyik közülük Coturnarius = ciszmadia. – Majd következnek a különböző állást betöltők, jelezve a fizetésük: Spanus seu villicus = ispán vagy bíró, elbocsátott katona, fiz. 22.40 frt. – Magister cisternarum = vízgyűjtők felügyelője, fiz. 16.40 frt. – Vigiles in turri = toronyőrök. Kettő. Fiz. 55 frt. – Satrapae ad civitatis duas partes + főnökök a város két részéhez. Fiz. 33.20 frt. – Caminarius = kéményseprő. Fiz. 10 frt. – Apparitor et calefector = ajtónálló és fűtó. Fiz. 33.20 frt. – Director horologii = órakezelő. Fiz. 20 frt. – Hajdo contributionalis. Hajdú az adószedésnél. Fiz. 33 frt. – Hajdones penes dominum Judicem = hajdúk a bíró mellett. Számuk 2. Fiz. 66 frt. – Auriga civitatis = városi kocsis. fiz. 57.48 frt. – Carcerum custos = a börtön őre. Fiz. 25 frt. – Iustitiae minister = igazságszolgáltatásnál alkalmazott törvényszolga. Fiz. 45.20. – Fori iudex = piac bíró. Ugyanaz, mint a városbíró. – Vinicolae = szőlőgondozók. Hárman vannak; fizetésük egyenként 20 frt.
Különböző italmérők conscripitója: 1) Conscriptio domus braxatoriae – 2) A pálinka-háznak a conscriptioja. – 3) A borpataki kocsmának a conscriptioja. – 4) A Lénárd-falui fogadónak a conscriptioja. – 5) A Belső városban lévő Fekete Sas mellett épült fogadónak a conscriptioja. – 6) A város kapuja előtt lévő Arany Szarvas jegy alatt működő városi fogadónak a conscriptioja. – 7) A Sós Boltnak a conscriptioja.
Kimutatás a malmokról: 1) A Híd előtt való városmalom: Állapota, hozadéka. – 2) Mola vulgo Kis malom a Szaszár folyó mentén: Állapota, felszerelése. – 3) Nagybányai fűrészmalom: Állapota. Mellette egy ház, melyben a fűrészmester lakik. A malomhoz van elegendő tölgyfa, bükkfa, hársfa és égerfa. – 4) Laposbányai fűrészmalom: Jó víz mellett, erdőhöz közel fekszik, de nemigen veszik igénybe. – Status interni domus praetorianae Conscriptio: A tanácsházában tanáltatnak a következendő eszközök: Egy magisztratualis széles és hosszú asztal, rajta való zöld posztóval, azon egy Crucifixus megezüstözve. – Item egy nagy tornyos kalamáris. – Egy nagy bőrös karszék. – Apró bőrös faszék 15. – Szélesebb nagyobb ócska egyes faszék 10. – Notariusnak való asztal, új szőnyeggel, „török dusla új szönyög” – Hosszú karosszék 14. – Hosszú pad 4. – Számvető kőtábla 1, stb. 4 nagy oldalra terjedő elsorolás, ebből néhány példa az utolsó regesztalapon! – Conscriptio vasorum et vini in cellario civitatis repertorum: Összesen van 13 hordó bor. Mindegyiknél külön jelezve, hogy hány köböl van benne, így a köblök száma 366. Az első hordónál jelezve: rubrum. – Series antiquorum vinorum: Összesen 9 hordó, tartalmuk 288 köböl bor. Üres hordót hármat találtak. Egy hordó Felső-Bányán, az ottani előljárónál, amely hordót a város adta ajándékba.
Pótlás az előbbemlített leltárhoz: Nagy Manga Léta 8 (valószínűleg pangalét, szúró kard értelemben) – Két rossz pisztoly, edgyik aczélos, a másik aczél nélkül – Két stucz (rövid puska). – „Votizátiora való fekete tábla” (a városházi szavazások összeszámlálásra, votum = voks = szavazat) – szerszámok, vasak a hidak karbantartására – bányaszerszámok, kötelek, stb. – a város szőlőinek műveléséhez és a szüreteléshez szükséges edények, szerszámok, stb., gyökérvágók, metszőkések, karozók, tölcsérek, köztük 3 Liu (= fatölcsér), edények, köztük 4 csobán (dézsa) – tüzeléshez üstök, katlanok, rostélyok – „1 vas kalán, 2 vas vidla, 3 Garaz (valószínűleg az Okl. Szt.-ban előforduló garac, karacs értelmében vas (olykor fa) kaparó szerszám a német kratzen származéka lehet). – „1 Ló köröm faragó vas”. – „2 vizi fa puska” – pallosok, kardok, köztük „1 Koszperd hüvelyestül”. – „51 jáhor (jávor) fábul csinált asztali fatányér” – bilincsek derékra, nyakra, lábra és kézre, köztük „8 lábra való török vas” – a padláson „az hiján” 44 véka „czuh málé találtatott” (kukorica liszt?)
Nagybánya város tartozékai.
(Szatmár m.): Felső Ujfalu – Alsó Ujfalu – Lénárdfalu – Lapos Bánya – Felső Ferneczely

Tartalomgazda