HU MNL OL E 156 - a. - Fasc. 111. - No. 009.

Dátum 1674. július 14.
Jelleg

16 old. latin nyelvű, eredeti.

Szöveg

Conscriptio urbarialis adatokkal, a kamara készítette a felsorolt birtokok többi részének konfiskálásakor.
„Bonorum Scepusiensium D. Ambrosii Keczer et Elisabethae Mariassi conscriptio”
... az egész és féltelkes jobbágyokról, a soltészokról, a zsellérekről és az ezektől befolyó adókról, jövedelmekről, akik a Fridman-i javakhoz tartoztak mint Keczer Menyhért feleségéhez, Máriássy Erzsébethez és a néhai Keczer Ambrus birtokrészéhez – Szepes megyében, a többi rész konfiskálása után.
In possessione Fridman:
Bizonyos rész az ott felépített kastélyból. – Kívülről belépve a kastélyba, jobb oldalról az alsó emeleten van egy kis boltozat. – Abban egy kamra „Rekesztis” néven. – Az egész atrium alatt pince. – Az alsó atriumból lépcsőn át fel lehet jutni a felső atriumba, ahol szintén egy kamra, „rekesztis” néven, majd egy kőből épült füthető helyiség, alkalmas lakás céljára. Ezen fűthető helyiséghez csatlakozik jobb oldalról egy boltozat egy kis cellulával. – Az allódiumot részben kőből, részben égetetlen téglából még a néhai Thököly István építtette, ennek a fele a rajta lévő épületekkel, Máriássy Zsuzsanna és Zsófia fundusai közé ékelődve tartozik az összeírt portióhoz. – Abban a majorban jelenleg a következő állatállomány található:

Idősebb fejőstehén
N-o
16
Fiatalabb fejőstehén
N-o
2
Üsző idősebb és fiatalabb
N-o
5
Hároméves tinó
N-o
4
1673-ik évi borjú
N-o
5
1674-ik évi szaporulat
N-o
7
Ökör
N-o
-

A felsorolt öreg tehenek után a majorosné évenként két-két forintot fizet és a vajból 4 tunellával ad. – A fiatalabb tehenek után 1–1 forintot fizet és 2 tunellával ad vajat.
Fejős juh öregebb és fiatalabb vegyesen
N-o
30
Kecske általánosságban
N-o
13
Kecskebak
N-o
1
Múlt évi bárányok
N-o
32
Ezidei bárányok
N-o
13
Ugyanazon 1674-ik évi kecskegida
N-o
-

Egésztelkes jobbágy 1 van e birtokrészen. – Féltelkes jobbágy 9 – Puszta negyed-jobbágytelek – Háromnegyedes jobbágytelek 2 van. – A féltelkek közül egyet jelenleg Olejar Gergely bíró birtokol, semmit sem fizet utána. – Bellenchey Dávid, Szelecsényi János és Medveczky Mátyás kamarai komisszariusok által megállapított rend szerint a fizetség ilyen:
Az 1 egésztelkes jobbágy fizet évenként
fl.
20
A féltelkesek mindegyike fizet éveként
fl.
10
A háromnegyed telkes mindegyik
fl.
15
A háromnegyedesek közt is van két pusztatelek, amelyek egyike zsellértelek. Együtt egy egész telket tesznek ki. Ezeket a közösség egymás között osztja szétjár utánuk
fl.
20
Zsellér összesen nyolc vanezek mindegyike fizet
fl.
5

Az egésztelkes jobbágy tartozik 1 lúddal és négy tyúkkal. – A féltelkes jobbágy 4 tyúkkal. – A háromnegyedtelkes jobbágy 5 tyúkkal, míg a zsellér 2 tyúkkal. – Ha ezek közül valamit bérbe adnak, az összeg felét Szent Mihálykor kötelesek letenni. – Van a helységben egy kétkerekű malom, amely után a molnár 72 forintot tartozik fizetni. – Van egy kölyűmalma is, amely a lent töri, amely után bizonyos mennyiségű lent szoktak azelőtt adni. – A fűrészmalom helye és épülete közös a többi birtokossal, jelenleg fűrész nélkül áll. – A zselléreken kívül mindenki, akinek ekéje van tizennégy napon át köteles szánti, „excepta aratura vernali”. – A zsellérek ugyanakkor 14 napi gyalog munkát kötelesek végezni. – Kötelesek a réteket kaszálni, a szénát összegyűjteni és aki jónak találja, egy imperialis letevésével vihet belőle négy ökrös szekérre való szénát. – Szüret helyett kötelesek 4 szepesi köböl lent vetni, és maguk között szétosztva szépen kidolgozni és megfonni. – A Fridman-curiához tartozó szántókat a földesúr bérbe szokta adni, hogy bevessék, amelyek után kétszeres tizedet fizetnek az uraságnak. És ha több időn át igénylik őket, kötelesek a szántókat meg is trágyázni, nehogy terméketlenekké váljanak. – A malomhoz tartozó töltéseket kötelesek néha-néha megerősíteni és új malomköveket beszerezni.
In possessione Kaczwink:
Van a helységben féltelkes jobbágy 7. – Mindegyikük a szokásos terminuskor Szent György vártanú és Szent Mihály főangyal ünnepén 15 birodalmi forintot fizet. – Adnak egyenként: 1 ludat, 4 tyúkot és 14 tojást. – Zsellér van zsellérházzal 10. – Puszta 10. – Ezek telkek szerint fizetnek 8 forintot, adnak egy fél ludat, két tyúkot és 8 tojást. – Egy puszta zsellértelek után fizetnek fl. 7.50. – A lakók kötelesek a malomhoz tartozó töltéseket időnként megjavítani és a szükséges malomköveket beszerezni. – Az ottan való malom után évenként a molnár fizet fl. 60 – A fűrészmalom után évenként jár fl. 90. – A két összeg együttesen kitesz 150 forintot, ebből a királyi fiscusnak jut kétharmadrész, de úgy, hogy a fiscus a kiadások felét is vállalni köteles. – Kötelesek a kaczwinki lakók az oszturnyai lakók által elkészített deszkákat a Dunavicz folyóhoz szállítani. – Régi és bevett szokás szerint a juhok és a kecskék után nem fizetnek tizedet, hanem fejenként 3 dénárt kötelesek letenni.
In possessione Oszturnya:
Van ebben egy szabad soltész, aki összesen csak 3 forintot fizet „vulgo Zanembwiczii”, mint zsellérek az irtványerdőkből bírják szántóikat, összesen 30 vannak. – Ezek az egyes sessiók után a következőkkel tartoznak: Adóban fl. 9.50 – A bor ki nem méréséért fl. 0.90 – Kötelesek adni 2 császármadarat, ludat egyet, tyúkot négyet, tojást tizennégyet. – A zabból 2 szepesi köböllel. – A bárányok közül minden huszadikat adják, de ha nincs, minden bárány, juh és kecske után 3–3 dénárt fizetnek. – A konyhára ingyen adnak 1 bárányt. – Az uraságtól letett 60 dénár ellenében adnak egy jó bárányt. – Ezer zsindelyt adnak 1.80 forintért. – Munkaidejük 12 nap. – A kazcwinki fűrészhez szállítanak 4 fatörzset vagy tönköt deszkakészítés céljából. – Kötelesek gyapjút fonni és megfelelő posztót készíteni. – A patak illetőleg a halászóhely után az egész közösség fizet 1 forintot és ad 1 dámvadat. – Ezekből két rész a királyi fiscust illeti. – A Kaczwinka nevezetű rét után tartoznak adni 10 juhot, ezekből is két rész a királyi kincstárt illeti. – Minden juhászkunyhó után a juhok minősége és száma szerint a fejős juhok után három nagy sajtot adnak, 1/3-a a fiskusé. – A plébánia lak után, melynek népi neve: Popowecz, 6 forint jár a kincstár részére. – A másik két zsellér-sessió után is a kétharmadrész a kincstárnak jár, vagyis fl. 12.66 – Az ottlévő malom után a kincstárnak jár fl. 12. – A molnár tartozik egy gyalogmunkást kiállítani 9 napra. – A helység lakói a leterített medve után kötelesek annak bőrét a földesúrnak átszolgáltatni, ha ezért letesz egy forintnyi összeget. – Oszturnya birtok lakói a jelzett két terminuskor: Szent Györgykor és Szent Mihálykor kötelesek a commissariusok által írásba foglalt bérlet-összegeket fizetni.
In possessione Jurgow:
Három zsellér található benne. Ezeknek adókötelezettségük fl. 6. – Tartoznak 4 császármadárral, ill. fogollyal, vagy ezek helyett fl. 0.96. – Azonkívül 1 lúddal, 4 tyúkkal és 10 tojással. – A zabból két köböllel. – Gyalogmunkára kötelesek 14 napon át, ill. akiknek ekéjük van, tartoznak 14 napon át szántani „excepta aratura vernali”. – Tartoznak a réteket kaszálni, a szénát összegyűjteni és ha óhajtják ki-ki vihet belőle egy négy ökrös szekérre valót, ha letesz érte egy birodalmi tallért. – Szüret helyett tartoznak 4 szepesi köböl lent elvetni, majd a termést az összes alattvalókkal közösen feldolgozni és megfonni. – A majoros földek után, amelyek a Fridman-curiához tartoznak, tartoznak a földesúrnak kétszeres tizedet adni és ha azokat továbbra is igénybe akarják venni, kötelesek meg is trágyázni, nehogy terméketlenné váljanak. – Kötelesek, mint a többi alattvalók a malom gátjait gondozni és malomköveket beszerezni, ha a szükség úgy kívánja.
In portione Trips:
Egész jobbágytelek 1 van. – Fél jobbágytelek 3 van, amelyek közül egyet László festő bír, aki eddig 8 forintnyi adót fizetett és semmi egyebet. – Puszta 1 van, Sztrakovszka néven. – A bérbe adott egésztelek után 20 frt jár. – A féltelek után 10 frt. – Zsellér összesen 3 van ott, akik egyenként 5 forintot fizetnek. – Minden jobbágy, akinek ekéjre van, köteles 14 napon át majorsági földeket szántani. – A zsellérek ugyanannyi napon át dolgoznak, de kézi munkát. – Azonkívül az egésztelkes jobbágy tartozik adni 1 ludat és négy tyúkot. – A zsellérek mindegyike pedig 2 tyúkot.
In portione Durstin:
Van benne egy soltész, kinek adója 18 frt. – Féltelkes jobbágy 3 van. – Puszta 1. – Ezek is, mint a tripsi jobbágyok 10 forintot fizetnek. – Ottlakó zsellér is három van. – Ezek is tripsi zsellérek módjára végeznek mindent. – Mind a három említett birtokon: Jurgov, Durstin és Trips helységekben tized gyanánt minden 15-ik bárányt adják.
In portione Körtvélyes:
Kétszintes nemesi kúriája kőből felépítve fele részben Máriássy Erzsébet úrnőt, Radványszky György feleségét illeti, de még nincs végleg kettéosztva; úgy az egész épületnek és az összes tartozékoknak mint a megművelt és meg nem művelt szántóknak, továbbá a réteknek, erdőknek és a többieknek is a fele őt illeti. – A körtvélyesi birtokon történt confiscalas idején ott a következő állatállományt találták:
Majorsági ló
N-o
4
Nagy Mihályné familiarisai a confiscalas előtt elvittek onnan lovat
N-o
1
Idősebb fejőstehén
N-o
13
Fiatalabb fejőstehén, ideszámítva a confiscalas előtt Grancsra elhajtott teheneket is
N-o
9
Egy idősebb és egy fiatalabb bika
N-o
2
Idősebb ökör azzal a kettővel együtt, amelyeket a confiscalas előtt Grancsra hajtottak el
N-o
4
Múlt évi borjú
N-o
3
Idősebb disznó
N-o
14
Malac
N-o
5
Gyöngytyúk
N-o
2
Lúd
N-o
2
Közönséges tyúk
N-o
1
Körtvélyesen birtokban van egy egésztelkes jobbágy
N-o
1
Féltelkes jobbágy
N-o
2

Azelőtt semmiféle adót nem fizettek, hanem csak a szokásos munkákat végezték. – Ottan élő zsellér 7 van 1 szabad bíróval. – Ezek addig is csak a kézi munkát végezték. – Van egy vendéglő, amely után 20 magyar forintot fizettek. Az újabb szerződés szerint fejenként 50 dénárt fizetnek.
In oppido Wagendriszel:
Van benne egy egésztelkes jobbágy. – Ez évenként pünkösd ünnepén 12 forintot szokott fizetni, zsellér kettő van ottan. ezek a körtvélyesi majorhoz szolgálnak kézi munkával.
In possessione Kakas Lomnicza:
Az egykor confiscalt Keczer Ambrusnak ott 3 egésztelkes jobbágya van. Kettő közülük egyenként 30 forintot fizet, a harmadik 21 forintot. A fizetség a három szokásos terminuskor történik: Böjtközepén, Ker. Szent Jánoskor és Szent Mártonkor. – Zsellér hasonlóképpen 3 van, fizetnek egyenként 6 forintot, az előbb említett terminuskor. – Kakas Lomniczán van egy malom, amely után a község Szent Mártonkor 20 forintot fizet.
In possessione Hunsdorff:
Itt a nevezett Keczer Ambrushoz tartozó egésztelkes jobbágy 4 van. Ezek mindegyike évenként a jelzett terminuskor 30 forintot fizet. – Zsellér Kakas Lomniczán Keczer A. részéről három van. Mindegyikük 6–6 forintot fizet a három terminuskor. – A Henczdorff birtokban van egy major, elhagyatottan, melynek a szántói, rétjei és többi haszonvételei után a család 12 forintot kap. – A Henczdorff nevű birtokban, a Keczer Menyhért feleségét, Máriássy Erzsébetet illető részben van egy egésztelkes jobbágy. Ez a jobbágytelke után fizet évenként a jelzett terminuskor 40 forintot, t.i. felét vízkeresztkor, a másik felét Szent Jakab apostol ünnepén.
Felvétetett Késmárk várában, 1674. július 12.
néhai Keczer Ambrus és Keczer Menyhértné szül. Máriássy Erzsébet portiói Szepes megyében
Fridman (Szepes m.) – Kaczwink (Szepes m.) – Oszturnya (Szepes m.) – Jurgow (Szepes m.) – Trips (Szepes m.) – Durstin (Szepes m.) – Wagendriszel (Szepes m.) – Kakas Lomnicza (Szepes m.) – Hunsdorff (Szepes m.)

Tartalomgazda