HU MNL OL E 156 - a. - Fasc. 110. - No. 064 / a.

Dátum 1596
Szöveg

(A királyi bizottság jelentése az újonnan visszaszerzett végvárak helyzetéről és jövedelmeiről.)
(A bizottság állandóan hivatkozik a néki adott instructiókra, valamint a jelentéséhez csatolt külön mellékletekre, amelyek kivétel nélkül hiányoznak.)
Fülek vára:
A váruradalom visszafoglalt falvait, a földesurak ragadták magukhoz, ami lehetetlenné teszi az erőd fenntartását és ellátását. – A bizottság megvizsgálja Ráskay Balázstól kezdve a füleki uradalom birtoklásának és öröklésének sorrendjét. – Kihallgatva a falvak bíráit, megállapítják a füleki uradalomhoz tartozó falvakat és számbaveszik azok adózási és szolgáltatási kötelezettségeit. – Fülek oppidum leégett, lakói elmenekültek, – Fülek számos tartozéka most különböző nemesek kezén van, akik azokat a régi jogaik érvényesítésével szerezték meg. Tekintve, hogy a jobbágyokat a túlzott adóztatástól mentesíteni kell, ügyelni kell arra, hogy a földesurak ne húzhassanak most több hasznot ezekből a falukból, mint amennyit a hódoltság idején a törökök kaptak. „Maiestas vero Caesarea, suo utetur iure, quod partem eorum, quae ex hoste recuperavit, id est servitia colonorum ad usus saepe dictae arcis Fylek pro communi bono reservabit”.! – A két első füleki várkapitány, Nyáry Pál és Serieny Mihály több uradalmi szőlőt eltulajdonított. Hasonlóképpen jártak el mások is. Az uradalmi szőlők területét legalább 200 kapásnak kell venni, jól lehet a becslések szerint ennél sokkal nagyobb. – A vári szántók, három nyomásban: 180–180 köblös búza illetve tavaszi vetés és ugyancsak 180 köblös ugarlegelő. A fölös uradalmi földeket a provisor „conditione solutionis decimarum” bérbe adja. – A várhoz tartozó kaszálók nagy részét Serieny kapitány magának foglalta le, a többi a provisor használja és a vári katonaság. – A bizottság javasolja, hogy a határt a vári házak arányában osszák szét a jobbágyok között. Igen sok lakos hiányzik, az alsó-város pl. még teljesen üres. – Az újonnan települőknek 3–4 év adómentességet kellene biztosítani. Amíg az újratelepítés nem jár eredménnyel, a parlagon heverő földeket a provisor igyekezzék bérbe adni. – A várkapitány és a katonák követelésére, Mihály naptól karácsonyig szabad educillatio van Fülek várában. A többi 9 hónapban csak a földesúri kocsma működik. – A füleki vám jövedelmére ügyeljen a provisor. – Jelenleg nincs üzemben földesúri malom, bár lenne mód egy kisebbfajta építésére.
Zavatka:
A bizottság a füleki provisor keze alá adta a zavatkai birtokot, a romos kastéllyal és tartozékaival egyetemben. Gondoskodjanak a Rima menti malom újjáépítéséről.
Putnok:
Korábban végháznak számított, de most sem fizetett kapitányt, sem helyőrséget nem érdemes benne tartani. Az erőd és tartozékai most zsoldhátralék fejében Pethő László birtokába jutottak. A bizottság javasolja a visszaváltást, a vár kis német helyőrségre bízását, javainak pedig a füleki uradalomhoz való csatolását.
Hasonló eljárás tűnik helyesnek Galsa falu és Kurta puszta esetében is. Az előbbit az özvegytől, az utóbbit az ősi jogra hivatkozó, actu birtokostól kellene megváltani. – Fülek élelemellátást biztosítandó ide kell rendelni a Nógrád és Kis-Hont megyei dézsmákat. Ezek bérléséről intézkedjék a Szepesi Kamara. – Gömör megye egyik járásának dézsmáját Szendrő vára kapja, a másik három districtusét, amelyeket korábban, mint végház, Murány kapott, most Fülek várához kell csatolni. – A balogi uradalom (Gömör m.) dézsmáját korábban a földesúr Szechy Tamás kapta, hogy a zavatkai erőd német helyőrségét élelmezhesse. Az őrállás közben elpusztult, míg a határ vonala lejjebb tolódott, így a balogi dézsmát is a füleki uradalom erősítésére kellene rendelni. – A bizottság különböző mellékletekre hivatkozva vázolja a füleki vár élelmiszerkészletének pillanatnyi helyzetét, továbbá a szükséges építőmunkások hiányát. Javasolják távolabbi vidékek parasztságának robotra rendelését. – A bizottság ellenőrizte a füleki vár még a töröktől hátrahagyott ágyúkészletét. Egy Hatvan ostromához ideiglenesen elszállított löveget közben visszahoztak. Építessen a provisor a bástyákon álló lövegek fölé, az időjárás viszontagságai ellen úgynevezett ágyú-állásokat. Javaslat az egyik ütegállás előnyösebb elhelyezéséről és egy várfalrész magasabbra építéséről folyó vitában. – Jelentés a várban folyó erőd és házépítési munkák helyzetéről. A felsővárosi ciszterna és az alsóvárosi kút. – A bizottság hangsúlyozza, hogy a jelenlegi várőrség (100 német és 20 magyar lovas, 150 magyar gyalogos) mindenképpen elégtelen. A környező falvak nagy része leégett, a népesség jelentős részét elhurcolták, az újabb török becsapások veszélye állandósult.
Hajnácskő:
A vár és az uradalom rövid birtoktörténete. – Az erőd és tartozékai mind a török időkben, mind jelenleg a füleki uradalomhoz tartoznak. – Legelőször az eliszaposodott malomcsatorna és a tönkrement földesúri malom helyreállításáról kellene gondoskodni. – Állítson fel a provisor a várban földesúri kocsmát. – Jelentős az erődfalvak és a vári épületek kárairól és a szükséges helyreállítási munkákról. A ciszterna is javításra szorul.
Somoskő vára:
A kincstári jogigény tisztázását célzó rövid birtoktörténetét. – Az uradalom tartozékainak egy része még a török hódoltsági övezetben maradt. – A török uradalom alatt a füleki vár javára végzett munkát és szolgáltatásokat továbbra is fenn kell tartani. – A várhoz hatalmas erdők tartoznak, amelyek mind építőfa kitermelésre, mind makkoltatásra igen alkalmasak. – A vári épületek nagy része itt is romos. A tüzérségi anyagról és az élelmiszerkészletről külön összeírások tájékoztatnak (ezek is hiányoznak).
Hollókő vára:
Rövid birtoktörténeti összefoglalás. – Tekintve, hogy az uradalom allódiális földjeinek ellenőrzését a füleki provisor nem tudja rendszeresen ellátni a távolság miatt (5 mérföld), gondoskodjék azok bérbeadásáról. – A várfalak egy része sürgős javításra szorul. Néhány helyen fával kellene megerősíteni a falakat, míg a kőépítkezésre sor kerülhet. – A tüzérségi állományról és az élelmiszerkészletekről külön kimutatás tudósít.
Szécsény vára:
Ügyelni kell arra, hogy a török időkhöz képest ne növekedjék a parasztok adóterhe. – Az allódiális földeket a török uralom idején gondosan művelték, most munkaerőhiány miatt jórészt pusztán állanak. – Az uradalmi kerteket, gyümölcsösöket és kaszálókat a szécsényi kapitány, valamint annak tisztjei és katonái használják. – A földesúri vám és kocsma hozamát is a várkapitány ragadta magához. – Javaslat: nevezzenek ki a szécsényi uradalom élére külön provisort a földesúri jövedelmek biztosítása, ill. megszervezése végett. – A vár tüzérségi állományának, különösen pedig lőszer- és élelemkészleteinek helyzete igen siralmas; küldjön sürgős segítséget a bécsi hadiszertár és a besztercebányai rézmű praefectusa. – A vár épületei és falai nagyrészt ugyancsak romosak, helyreállításukra sürgős intézkedéseket kell hozni. – A helyőrség száma kielégítő, hangulata jó.
Kékkő vára:
Rövid birtoktörténeti összefoglalás. – A várat a török portyák veszélye miatt a bizottság nem tudta személyesen felkeresni. – A török időkben az allódium jelentős volt, de most alig lehet belőle valami földesúri jövedelemre számítani. A földeket bérbe kellene adni. – A rendkívül rossz tüzérségi anyagról, valamint a lőszer- és élelmiszerkészletekről külön jegyzék számol be (hiányzik).
Diviny vára:
Az idetartozó jószágokról és készletekről a csatolt összeírás tudósít. – Házak nem annyira rosszak, mint a többi várban, de a tetőzet itt is hiányzik legtöbbször. – A török uralom idejében Szécsény várához adóztak.
A bizottság javaslata: rendeljék Fülek várához Torna, Gömör, Borsod és Kis-Hont megyék a török hódoltság alól felszabadított részeinek adóját és robotját, Hajnácskő, Somoskő és Zabatka váraival és jószágaival együtt. – Csatolják viszont Szécsény várához Nógrád és Zólyom megyék felszabadított falvait, valamint Kékkő, Hollókő és Diviny várait és uradalmait. – Drégely és Nógrád várait Nagy-Hont, Bars és Nyitra megyék felszabadított területeinek adójával kell megerősíteni.
A török időkben 17 hódoltsági falu összeszövetkezett és a murányi vár fennhatósága alá adta magát. Ezt a szövetkezést nem szabad tovább fenntartani, a helységeket vissz akell adni jogos földesuraiknak, de robotmunkájukat továbbra is a murányi várnak kell biztosítani.
A biztosok a Fülek környéki hegyekben folytatott fémbányászatról és aranymosásról külön jelentésben számolnak be.
A biztosok jelentik, hogy egy csetneki nemest eltiltottak az olchwaiak bányászásának zavarásától.
Füleki váruradalom
(Nógrád m.): Fylek – Zentfalva – Syd – Bozy – Aha – Souoly – Bolgarom – Kowachy – Guzona – Simonfalwa – Wortzka – Ragyztho – Garab – Lybercze – Balogfalwa – Nytra – Bryzo – Beőtfalwa – Ratka – Salma Treőzch – Geztole – Rad – Tayte – Buchson – Romagarab – Kornalchotta – Zentz – Ersebeth – Galamb – Somoskeő – Hollokeő – Zechen – Kekkew – Dyvin
(Gömör m.): Zavatka – Putnok – Haynaczkw

Tartalomgazda