HU MNL OL E 156 - a. - Fasc. 110. - No. 060.

Dátum d. n.
Jelleg

copia

Szöveg

Brevis extractus urbarialis
A huszti dominium a Dulfalva, Talaborfalva, Bustyánháza és Száldobos nevű falvakból áll, mely falvakban van összesen: egésztelek – szolgáló jobbágy, ezeknek ökrük – orosz papok és szabadosok, akik nem szolgálnak, ezeknek ökrük, tulkuk, teheneik, juhaik, disznóik, méheik – Adójuk: minden telek után tartoznak egy-egy nyesttel, vagy helyette megváltással. Továbbá tartoznak még telkenként egy-egy köböl zabbal. – Sátoros ünnepekre konyhai élést, tyúkot, ludat, vajat, mézet adjanak a földesúrnak, „a mint az tiszt parancsollja”. – Az orosz papok egy-egy károlymadarat, vagy helyette megváltást adjanak. (Összesen is feltüntetve.) – Száraz kocsmáért fizetnek. – A faluban három malom van, melyek után rozzsal és zabbal tartoznak. (Köbölben.) – A huszti határban majorságbeli malom (2), árendában. – Dézsmát gabonából nem adnak, csak juhaik, disznóik és méheik után. – Az idegen emberek (extraneusok) azonban a huszti határban lévő vetéseik után a földesúrnak dézsmát adjanak, valamint a széna után is.
A huszti dominiumhoz tartozó városok: Huszt, Vajk, Técső, Hosszúmező és Sziget taxára bocsáttattak. Évi taxájuk összesen.
Huszt:
A huszti kocsma évi jövedelme a földesúr részére ft-ban. Minden itt lakónak egész esztendőben szabad kocsmája van. (Utólag bejegyzés: Szigeten másként, „ott derék kocsma volna”.) – Majorságbeli vetések: őszi vetés: összesen, köbölben. – Tavaszi vetés zab köbölben, rozs köbölben, tatárka köbölben, köles, borsó, lencse, tengeri búza. – Az elvetett terményekből még nem ismeretes, hogy mennyi lesz a termés, mert az aratást még nem végezték el. – Majorságbeli rét (darabszámban) melyeknek szénatermése szekérben megadva. – Ha mind kaszálnák, s jó ideje lenne a szénának, azonban egy részüket szántóföldnek használják, más részüket a gaz benőtte, vagy a várbeli tisztek „füvellőnek” foglalták le, így mindössze 150 szekér széna terem rajtuk. – További szántóföldek is vannak, kapacitásuk tavaszi és őszi vetésre köbölben megadva, ezek is gazosak, sovány és terméketlen földek lévén, csak kevesebbel lehet számolni.
A bocskói jószághoz tartozó, alább felsorolt tíz faluban van összesen: szolgáló telek (szám helye üres). – „kölőmb kenyeres” jobbágy, ezeknek ökre, tulka, tehene, lova, juha, disznója, méhe – Adójuk nyest vagy helyette megváltás, császár vagy fogolymadár vagy helyette megváltás, tyúk 3 dénár értékben, pisztráng avagy lepény száraz hal, berbécs, gyapjú, zsindely (sendel), zab (köbölben), sónak való „szálj” – Egyéb adójuk: Szent György napi adó ft-ban, Szent Mihály napi adó – Sószállító pénz ft-ban. – Ökörrel való szolgálatért ft-ban. – Szárazkocsma egy összegben. – Fentieken kívül ezen jószágbeliek tartoznak 100 aratót és száz kaszást is adni. – Az itt lévő malmok (2) évente búzából, rozsból, zabból összesen jövedelmeznek 65 köblöt. Ezek a malmok jelenleg árendában vannak, némely falvakban lévő pálinkakocsmákkal együtt. – A bocskói jószágban majorságbeli szántóföldek és rétek nincsenek, hanem a nagy-bocskóiak tartoznak esztendőnként 60 köböl zabot bevetni és „feltakarni” a földesúr számára, a lonkaik pedig 20 köblöt. – Dézsma: l. Huszt.
A szigeti curiához tartozó részjószágok:
Farkasrévi, sugatagi és herniczi portiok, mely portiók harmadrészben Pethő Ferencné birtokában vannak. – A fiskális részen lévő portiokban összesen van: telek összesen – szabadosok összesen – telkesjobbágyok (gazdák), ezeknek állatai l. bocskói jószág – Adójuk nyest, vagy megváltás. Fogoly vagy császármadár, zsindely. – Dézsmát gabonából nem adnak, l. Huszt. – A szigeti udvarházhoz tartozó majorsági szántóföldek darabszámban, kapacitásuk köbölben megadva. Sovány, gazzal benőtt földek. – Kaszálórét kevés, szénatermésük szekérben. – Régi urbárium bizonysága szerint volt az uraságnak tilalmas erdeje a curiához, de erről „az város lakosi arrul semmit sem akarnak tudni”, mivel mind inkább kivágták, vagy a területet szántóföldnek „fordították”. – A többi városban is voltak Huszt várához tartozó tilalmas földesúri erdők, de a lakosok azokat is kipusztították, s most már „ki mutatni sem akarják”.
A Sóaknához tartozó négy faluban összesen található: egésztelek – Szolgáló jobbágy , ezeknek állatai l. bocskói jószág. – Adójuk nyest, á 3 ft. értékben. – Jobbágymalmoktól nyest (darabszám) – Fogoly vagy császármadár, illetve helyette megváltás. – További adó: tyúk, tojás, aszú hal, berbécs, sóhajónak (szálj)való deszka – Fűrészmalom árendája, deszka. – Fentieken kívül, ha az uraság számára tőkét küldenek, „tartozik deszkát metélni és tizedet veszen tőle”. – Földesúri malom, jövedelme búzából, rozsból, zabból és kukoricából, együtt, köbölben. – Ezen aknai jószághoz zálogképpen tartozik még egy Csirke nevű praedium is, ahol a fiscus számára bizonyos földeken mind tavaszi, mind őszi alá szoktak vetni, többi részét pedig a „szomszédbeli szegenségnek” dézsma alá szokták kiosztani. Az itt lévő őszi vetés, valamint tavaszi zabvetés köbölben megadva.
A tarczaközi Bethlen-curiához tartozó hét faluban összeírtak összesen: szolgáló jobbágy, ezeknek ökre, tulka, tehene, lova, disznója, méhe, dézsmájuk mint Husztnál. – A curiához van egy malom, jövedelme gabonaköbölben (együtt búzából, zabból, kukoricából). – Adójuk: mivel Kökényesden van egy pap, az tartozik évente egy rókabőrrel és egy nyesttel. A többi falubeli jobbágyok pedig karácsonyra tartoznak a földesúrnak tyúkkal, lúddal és egyéb élésekkel. – A curiához örökös és zálogos szántóföldek kapacitása köbölben. – Rétek, szénatermése szekérben.
A verhovinai jószághoz tartozó hét portióban összesen található: telkek összesen „külömb kenyeres” jobbágyok, sellér, állatállomány l. Só-Akna. – Adójuk: ha nem szolgálnak, összesen fizetnek évi 405 ft-ot. Ha szolgálnak, „169”-ot adnak.– Fentieken kívül aratót, kaszást és fejszést minden telek után kettőt-kettőt, három-három hétre tartoznak kiállítani. – Minden telektől adjanak egy-egy nyestet vagy megváltást. – Két-két hevedert és két-két zsákot is adjanak. Ökörrel való szolgáltatásért egy pár válogatott ökröt, vagy helyette megváltást adjanak. – Dézsma mint Huszton. – A puszták után való réteket az uraság számára tartoznak lekaszálni és feltakarni.
A máramarosi „Fiscalitas” összesítő kimutatása:
A Fiscalitas áll összesen: 18 egész faluból, 17 faluban portioból, ezekben 159 telek találtatik pusztákkal együtt, ezekben a falukban és telkeken találtatott: külön kenyeres jobbágy 1074, ezeknek állatai: ökör 1499, tulok 651, tehén 1569, ló 282, juh 8806, disznó 1375, méh 453. – Évi adójuk: nyest 112 1/2, fogoly madár 125, tyúk 51, tyúk tojás 320, hal 2338, adó berbécs 145, dézsma berbécs 225, adó gyapjú 45, sálly 50, két sóhajónak való deszka 2, fűrész deszka 200, zsindely 29550, adó zab 65 (köböl) – a jobbágyok malmainak árendájából bevétel 8 köböl zab, 14 köböl rozs – A szigeti, sugatagi és taraczvizi malmok jövedelme: a rovat üres. – Pálinka kocsma jövedelme: hiányzik. – szárazkocsma adója ft-ban – károly madárért való adó ft-ban. – A bocskói és a vrehovinai jószágok pénzbeli adója ft-ban (ha nem szolgálnak). Ha pedig szolgálnak a verhovinaiak, akkor telkenként 5–6 forintos adóval tartoznak, szolgálatukon kívül való adójuk importálván, fizetnek 356,50 ft-ot, így a Fiscalitas pénzbeli adója összesen ft. 1031,10.
Máramarosi fiskális jószágokról.
A jelenleg Huszt várához tartozó jószágok: Dulfalva – Talaborfalva – Bustjanhaza (Bustyánház) – Száldoboz
A huszti dominiumhoz tartozó városok (taxán): Huszt – Vajk – Técső – Hosszumező – Szigeth
A bocskói jószághoz tartozó jószágok: Nagy Bocskó – Lonka – Rusucska – Kabola – Pojana – Kaszo Pojana – Borkut – Bocsko Raho – Körösmező – Kracsfalva – Nagy Patak
A szigeti curiához tartozó portiok: Farkasrév – Sugatagh – Herniczi
Jószágok, „ad salis fodinas applicatorum”: (Só-Aknához tartozó birt.): Felső Róna – Fejér Patak – Tribusa – Akna Rahó
A taracközi curiához tartozó jószágok: (gróf Bethlen Miklósé, a verhovinai portiokkal együtt): Taraczköz – Kirua (Kirva) – Redő – Irholcz – Kökényes – Ganja – Dombó
A verhovinai jószágok: Lynchovicz – Iszka – Bukovecz – Szinaver – Kalocz – Kelecsen

Tartalomgazda