HU MNL OL E 156 - a. - Fasc. 108. - No. 066.

Dátum 16. század második fele
Jelleg

(Két egykorú, hitelesítés nélküli másolat. Az egyiken ceruzával írt véleményezett dátum: 1582.)

Szöveg

Conscriptio
Keregede:
A török a földesúrnak pénzzel nem adóztak, de tizedeket adtak: császárpénz „tributum Ceasareum” – pallospénz „pecunia gladialis” nem volt rendszeres adó – vaj és méz „de quolibet domo” – szántás, fahordás, fűkaszálás – keresztény földesuraknak: minden sessió után 1 Ft – terménykilencedek – egy nap szántás és egy nap aratás – jobbágyok név szerint – „inquilinus unus, qui et Pastor est” – szántók, legelők, erdők.
Almad:
Fülek elfoglalása óta Hatvannak szolgálnak.
Geztete:
Most is adóznak a töröknek Hatvanba: készpénz census, „tributum Caesareum” császárpénz, vaj, méz, igásrobot, fuvar – egész- és félsessiósok – Keresztény földesúrnak: készpénz census – minden egész sessió után 1 köböl búza, ugyanannyi rozs és zab, ugyanannyi árpa – „nomine Nonae et Akonis” – deserták használói ötödöt adnak a termésekből, az irtások után pedig kilencedet.
Rymabrizo:
A török földesúrnak kezdetben 90 Ft. évi censust, később 250 forintot fizettek – a tributum caesareum 15 ház után 22 Ft. 50 den. – a keresztény földesúrnak évente kétszer 1 fl. 21 den. készpénz censust adtak, és adnak most is, mióta a török alól felszabadultak, továbbá „servitia omnis genesis” – a tizedeket a plébános kapja.
Choma:
A török időben nem fizettek készpénz censust, mert Fülek vár közelében lévén a várnak szolgáltak, a többség kovácsmesterséget űzvén lópatkókat „soleas ferreas equorum” szolgáltattak a várnak – a pallospénzt, a „pecunia gladialis”-t is lópatkókkal váltották meg – császárpénzt „tributum Caesareum”-ot kezdetben három ház után, később két ház után fizettek 2–2 forintot – hetente egy-egy szekér fát kellett szállítaniok és leveleket Pestre és más helyekre vinniök – a terményekből a török a földesúrnak tizedeket adtak – a keresztény földesúrnak készpénz censussal szolgáltak, de termény tizedeket nem adtak „quia proximi ad arcem Fylek fuerunt”.
Tizowecz:
„...a tempore captae arcis Fylek” a töröknek készpénzzel adóztak, kezdetben 250 Ft-tal „tandem magis ac magis crevit usque ad annuous fl. 600” – a pallospénzt nem kellett minden évben megfizetniök „intra 4 vel 5 annos semel tantundem solverunt” – robotként 12 kaszást „ad foenifecium” és két szekeret adtak a lekaszált fű behordására – keresztény földesúrnak készpénz censust és bárány tizedet adnak – termény tized a plébánosé – jobbágyok és zsellérek névsora.
Feolseo Bocaragy:
A török császárpénzt kezdetben négy-négy ház után fizettek, de később az elnéptelendés után három-három porta után – pallos-pénzt „de singulis domibus aliquando den. 15, aliquando flor. 1 solverunt” – vajat eleinte házanként „pintam unam” később csak a felét kellett adniok – fahordás és fűkaszálás – keresztény földesúrnak török időben készpénz censust, egy köböl búzát és egy köböl zabot adtak, de sem tizedet, sem kilencedet nem adtak – „Servierunt allodiatura Fellediensi” sorban szereplő Felled (Feled, Gömör m.) helynevet a másolat tévesen Gylek-nek írja, az allódiális szolgálat: egy-egy nap szántás és egy-egy nap kaszálás.
Also Bocaragy:
A török földesuraknak váltakozván olykor készpénz censust, máskor termény tizedeket hajtottak be rajtuk – pallospénzt „tantum raro solverunt” – vaj és méz.
Javaslat a vár körüli szántóföldek és rétek jobb kihasználására, továbbá a halastó és a mellette lévő malomhely hasznosítására.
Haynachkeo vár és egykori tartozékai.
(Gömör m.): Keregede, a Lorántffy-család és társtulajdonosok birtokában – Almad, a Lorantffy-család és társtulajdonosok birtokában – Geztete, a Lorántffy-család és társtulajdonosok birtokában – Mayon, társtulajdonosok – Jelene, Lorántffy-család – Rymabrizo, Lorántffy-család és társtulajdonosok – Choma, Lorántffy-család – Tiszowecz, Kubinyiak és társtulajdonosok – Feölseö Bocaragy, Lorántffy – Also Bocaragy, Lorántffy- és Vecsey-birtok – Hemech, Lorántffy és társtulajdonosok – Cherenchen, társtulajdonosok – Korombanya, társtulajdonosok – Leoker, Lorántffy és társtulajdonosok – Zewlch, Lorántffy- és Monay birtok – Klenowecz alias Krynocz, jelenleg Kubinyi-, régen Lorántffy-birtok

Tartalomgazda