HU MNL OL E 156 - a. - Fasc. 104. - No. 056.

Dátum 1707. május 16.
Jelleg

Eredeti.

Szöveg

Conscriptio
Sátoraljaújhely oppidum magisztrátusa által, Kurucsai Mártonnak, II. Rákóczi Ferenc fejedelem összes jószágai prefektusának kérésére kiadott bizonyságlevél, a mezővároshoz tartozó szőlőhegyeken levő szőlők szőlősgazdánkénti összeírásáról. Kelt ugyanott, a fenti napon.
Sátoraljaújhely:
Az oppidum előljáróságának erre a célra kijelölt tagjai sorraveszik a városhoz tartozó szőlőhegyeken levő valamennyi szőlőt, s ezeken a szőlőkön „lineáról lineára” haladva, sorban feltüntetik a szőlősgazdák nevét, de az általuk bírt szőlők nagyságára vonatkozóan csak annyi adatot mondanak, hogy az összeírt személynek „szőleje” vagy „szőlőcskéje” van-e ott, a hegyen. Még néhány megjegyzést is tesznek azon kívül, hogy feltüntetik: hová valósi a szőlősgazda; így pl. ha a szőlő exempta, megjegyzik; azt is, ha a szőlősgazda nemesember; de ilyeneket is: „most hadakban lakik” (azaz: katonáskodik); „most kassai hajdu”; „Hadakban jár”; „ez előtt Plebanus Ur harangozoja volt”; „exemptanak tartatik, de bizonyossan aze nem tudatik” (ez igen gyakori!); s ezekhez hasonlók. – A szőlősgazdák lakóhelye szerint a túlnyomó többség sátoraljaújhelyi és pataki (A hely névjegyzékben külön feljegyeztem „Patak”-ot és „Sárospatak”-ot is; ugyanis a conscriptor-előljárók is külön használják; miután a megyében Sárospatakon kívül van még három Patak: Aranyos-, Fekete- és Oroszpatak, s a jó szőlőért messzire is elmentek, a két megnevezést külön tüntettem fel.), de több-kevesebb adódik a többszáz névből az alábbi településekből is: Legenye, Végardó, Bisztra, Mikóháza, Bányácska, Vitány, Barancs, Pelejte, Sárospatak, Cséke, Borsi.
Sátorallyaújhelyi szőlők.
(Zemplén m.): Satorallya Ujhely – Patak Aranyos Orom Fekete – Legenye – Ardó – Bistra – Mikóháza – Bányácska – Vitta, Orosz – Barants – Pelejte – Sárospatak – Cséke – Borsi

Tartalomgazda