HU MNL OL E 156 - a. - Fasc. 104. - No. 048.

Dátum 1698. július 16.
Jelleg

Egykorú kamarai másolat.

Szöveg

Conscriptio Löwenburg grófné, született gr. Thököly Katalin győri kúriájához tartozó jószág összeírása, a jövedelmek becsértékeivel. Tehát nem aestimatio, mert csak részleges becsértékeket tartalmaz. Kelt Igmándon, a fenti napon.
Győr civitas:
Az Alsó-városban, más néven a „Sánc”-ban egy lakóház, mely Ziczy István grófnak van bérbeadva, évi 200 forintért. Külön bérlet tárgyát képezik a házbeli boltok, melyek kereskedőnek, könyvárusnak, esztergályosnak vannak kiadva, 24–40 Ft évi bérért. A kúriához allodiális szántók is tartoznak. (Kapacitásuk: köblösben.) Az ugyancsak ide tartozó majorsági épületeket, a házhoz tartozó kerttel együtt a kocsmáros bérli évi 100 forintért. Ez a kocsmáros egyébként a grófné javára árulja a bort, a sört és a zabot is, elszámolással a grófnénak tartozik. A hordószámra kimért sör után övé a huszadik hordó, de az otthon kimért sör után minden 11. hordó az övé.
Bezi:
A grófné birtokrésze itt 8 fél jobbágysessio és 2 zsellértelek, utóbbiak együtt tesznek ki egy félsessiót. Egy deserta félsessio. – Szolgáltatásaik: Évi censusuk összesen 54 Ft. Szt. Györgykor fizetik. – Kötelesek munkálni a győri házhoz az Utyal nevű praediumot. Vetik, aratják, termését behordják. Kötelesek az azonos nevű, 12 szekér szénát hozó allodiális rétet kaszálni, szénáját behordani. De még ezen felül is adnak évente két kaszást oda, ahová az úrasszony parancsolja. – A subditusok évi 28 forintért bérlik a Hugaty nevű praediumot. – Az idetartozó szőlőhegyen 80 kapásnyi (= fontnyi) allodiális szőlő. Igen fontos szöveg a „font szőlő” mértékének meghatározására: „Vinea in promontorio Kiss Csanack 80 librarum seu fossorum…” Ezt az allodiális szőlőt az örsiek és a szentmiklósiak kötelesek művelni. A kilenced és a tized ebből a szőlőből a pannonhalmi bencéseké. Présház is tartozik az allodiális szőlőhöz.
Ságh praedium:
Kb. 1400 komáromi köblös kapacitású, két nyomásra művelt allodiális szántóföld. A jószágbeli subditusok munkálják, az úrasszony javára. A régi falu helyén füves legelő nőtt. Erre a fűre Szt. Mihály napja után rábocsáthatják lábasjószágaikat a pázmándiak. – A praediumhoz szőlőhegy is tartozik. A szőlők után a kilenced a földesúré, illetve úrnőé. – Vannak itt még kerti és kuriális földek is; amikor kiadja ezeket az úrasszony bérbe, bér címén a tizedet kéri termésükből.
Mak praedium:
Ennek a praediumnak fele a grófnéé. Allodiális rétjeit subditusaival kaszáltatja, az itt termett szénát velük hordatja is. – Allodiális szántóföldek, melyeket a szendiek, igmándiak, kocziak munkálnak, árpát, zabot termelnek rajta. De vannak olyan allodiális szántók is, melyeket ugyancsak a termés tizedéért állandóan a szendiek munkálnak.
Saág praedium:
Ezt a Veszprém megyei praediumot – melyen egyébként allodiális makktermő erdő is van – a szentmiklósiak művelik, szántói után tizedet adva, rétjei után évi 55 Ft árendát fizetve.
Szentlélekuzsa praedium:
E Zala megyei praedium makktermő és gesztenyét is érlelő allodiális erdeit a subditusok tizedéért bírják. De vannak itt szántóföldek is, melyekért szintén a tizedet adják a bérlő subditusok.
A győri jószág e praediumokbeli tartozékai után a falvak következnek:
Gönyü:
Subditusok névjegyzéke. Sessiójuk nagyságrendjének megjelölésével. – A subditusok valaha évente csak meghatározott censust fizettek, most azonban az évi census helyett földesuraik és azok tisztjei tetszés szerint veszik igénybe őket robotmunkára. – Ugyanebben a faluban vannak még: 1) Újonnan épült földesúri beszálló kocsma. 2) Uradalmi serfőzőház, minden kellékével. – 3) Magtár, illetve eleséges ház, melyben szárazmalmot is létesítettek, kásaőrlésre. 4) A Dunán 28 vízimalom molnárja fizet évente, Szt. Mihálykor 9–9 Ft árendát az uradalomnak, ezen felül adnak 28 köblös tiszta búzát, 28 köblös kétszerest is. (Tehát malomként 1–1 köblöst.) – Továbbá: a molnárok kötelesek a földesurat és szervitorait szükség szerint áthordani a Dunán. Ugyanezek a molnárok három kis dunai szigetet is bérelnek évi 10, 20 és 45 forintért a földesúrtól. Egy negyedik kis szigetért az idén csak 1 kocsi szénát adtak. – A faluban postaállomás is van. Ez két jobbágysessión létesült, de csak a beltelken, egyéb tartozékok nem tartoznak hozzá. Egy db. szántóföldért és egy db. rétért fizet a postamester évente 45 Ft árendát. – Ha az állatkereskedők ökröket hajtanak át a falun Győr felé, minden ökör után 2 dénárt adnak a gönyüi bírónak, ebből a begyűlő pénzből 2/3 rész az úrasszonyé, 1/3 a falué. De ha a hajcsárok több napig legeltetnének a falu határában, akkor csak a legeltetésért kell fizetniük annak, akinek legelőjén legeltetnek, a fenti 2 dénárt ez esetben nem fizetik. – A halászok a nagyobb halak után („Visza, Tok, Serek”) 1/4 részt adnak az úrasszonynak vagy természetben, vagy általa vagy tisztjei által esetenként vagy időszakonként megszakott megváltási árat fizetik ki érte. A kisebb halak után négy bécsi mázsát adnak vagy természetben, vagy a fentiek szerint megváltják ezt is. Mindezen felül együttesen fizetnek évente 40 forintot. – A Szent János praediumbeli rétek egy részét árendált sessiókhoz a gönyüiek bírják, a többi rétet a jószág gönyüi és egyéb környező falvakbeli subditusai az úrnő számára kaszálják. Amellett, hogy az úrasszony kb. 600 szarvasmarhát (ökröket) legeltet a praediumhoz tartozó legelőkön, még további 400 darabot bérlegeltetésre is fel szokott venni az uradalom, darabonként 30 dénárért. De az uradalom rövidebb időre is odavesz marhákat legeltetésre, párjáért általában heti 5 dénárt kell fizetni, vagy annyit, amennyiben ki tudnak egyezni az uradalmi tisztekkel. Ha valaki e praedium földjeiből művelés alá fog szántóterületet, utána a tizedet kell megadnia. (A conscriptio a győri javaknál a Gönyünél leírt módszer szerint veszi végig az oldalt jegyzett, a Gönyüt követő possessiókat. Az alábbiakban csak azokat a településeket emelem ki, melyeknél eltérések, vagy lényeges adatok vannak.)
Igmánd:
A robotnál mind gyalog-, mind igásrobotot az uraság és tisztjei parancsai szerint kell teljesíteniük. – A faluban van: földesúri lakóház, továbbá: „allodium, cum universis aedificis duplex, tam pro pecoribus maioribus, quam et ovibus.” – A kocsmáltatás Szt. Mihálytól Szt. Györgyig az övék, de csak azzal a feltétellel, hogy a sört megfelelő áron az uradalomtól kell venniük. Tizedet adnak terményeikből, juhaikból, méheikből. A falubeliek használják a Czuso nevű praediumot; az itt munkába fogott földek után a tizedet adják meg az uraságnak.
Szend:
Ezek mindenben az igmándiak szerint szolgálnak.
Örs:
Ezek szintén az igmándiak szerint szolgálnak, de ők a szentmiklósiakkal együtt kötelesek az uradalom győri szőleit megmunkálni. A subditusok közül egyet az úrnő felszabadított, ez évente mindössze 5 Ft tizedváltságot fizet.
Kocs:
Az előzők szerint szolgálnak, de szőlőhegyükről dézsmát adnak.
Szentmiklós:
A fentiek szerint szolgálnak, továbbá: a falubeliek a háborús idő előtt a földesúri malom után évi 60 Ft árendát fizettek. A zűrzavaros időkben a malmot használták ugyan, de a pénz megfizetését elhagyták. Ezt most újra meg kell követelni tőlük. A falu határában levő szőlőhegy után is fizettek évi 40 Ft censust s adták a dézsmát is. Ámde a zűrzavaros időkben a szőleik leromlottak, most kezdik azokat újra művelni, a censust fizetni s a dézsmát is megadni.
Győri Thököly-jószág.
(Győr, Komárom m.) Győr civitas – Bezi – Utyal praedium, – Hugaty praedium – Kis Csanack praedium – Ers (= Örs) – Szent Miklós – Sagh praedium – Mak praedium – Szend – Igmand – Kocz – Saágh praedium (Veszprém m.) – Szent Lélek Usaj praedium (Zala m.)

Tartalomgazda