HU MNL OL E 156 - a. - Fasc. 100. - No. 003.

Dátum 1679. december 28.
Jelleg

10 old. magyar nyelvű, pecsétekkel és aláírásokkal ellátott eredeti és ennek hitelesítés nélküli másolata 8 old.

Szöveg

Conscriptio urbarialis adatokkal. „Urbarium” címmel a jelzett tulajdonjogi vita miatt egy közös vármegyei és kamarai bizottság készítette a helyszínen.
Urbarium Nagy Kalnaiense
Prima possessio Nagy Kalna:
Név szerint elsorolva a sessiók, melyek mind egészek. Megnevezve a tulajdonosok is. Számuk 41. Jelezve, ahol volt, a fiúk, ökrök, lovak, juhok száma. – Ebben a 41 sessióban lakott munkával szolgáló egész telepes 24. Zsellérként szolgáló lakos 9. Puszta hely 8. – Censusoknak és szolgáluknak rendi. – Minden marhás házhelyes jobbágy szokott ottan annyi földet bírni, három nyomásra valót, amelyben őszit (búzát) másfél szaput vethet el és a tavasziakból (zab és „tenkel”) egy-egy szaput elvethet. – Továbbá kötelesek: kilenced helyett az uraság részére is egy fél szaput elvetni a tiszta búzából, az uraságból és ugyanannyit a tavasziakból is (tudniillik az uraságéból) és azt fel is takarítani és behordani. A zsellérek pedig minden névvel nevezendő fejsze- és kapával szolgálandó munkákkal tartoznak. – A puszta házhelyek után való földekből kilenceddel és tizeddel tartoznak. – Minden egész helyes jobbágy esztendőnként tartozik 4–4 szekér fát vinni, ahová kívántatik. – Azonkívül minden helyes jobbágy tartozik 1–1 kappannal vagy fizet helyette 12 dénárt. – Vagyon egy darab majorsági rét, mely 10 szekér szénát hoz. – Vagyon egy malom a Garam vizén, három kőre való, melynek a jövedelme három részre oszlott: egy része a falué, más a molnáré, harmadik az uraságé. A malomban tartoznak minden esztendőben három ártánt hízlalni az uraság részére.– Szarvasmarha, tavalyi és harmadévi üsző van 7. – Búza van [NagyKallo Bars m.]. – Búza van Sallai szapu 6 veremben 249. – Zab két veremben szapu 150. – Tenkely két veremben szapu 80
In possessione Borffő:
Ezek mind egy puszta kúriához tartoznak. Név szerint elsorolva minden, mint az előbbi birtoknál. – Összesen van 16 sessio – Zsellér 5 – Puszta 1. – Mindennemű szolgálattyok, őszi és tavaszi vetés hasonló a nagy kalnaiakéhoz. Vannak azon határban majorsági földek, melyekben mind őszi, mind tavaszi vetést szoktak elvetni. Van majorsági szálló, húsz kapásra elegendő. – Búza vagyon egy veremben Bathy fertály N-o 50. – Zab csépeletlen, kereszt N-o 15.
Possessio Kürth:
Ezen falubéli portioja áll 12 házhelyből, mivel oda alá Pest elein laknak [Számukat nem tudja.] Emberek számának végére nem mehettem] – Minden házhelyes marhás ember, az mennyi találtatik, tartozik 3–3 tallérral, a zsellér másfél tallérral; minden jobbágy két icce vajjal, minden zsellér másféllel. A falu tartozik egy hízlalt ártánnyal. Vagyon jó makkos erdeje; az mikor makk terem, vidéki sertés marhát szoktak bebocsátani, „tizedbul.”
Praedium Ikléd:
[= Iklad Pest m. Aszód közelében Nógrád m.]
Hasonlóképpen van makkos erdeje; az mikor makk terem, tizedből szokták sertés marhák után kiadni. Van egy darab rétje, hat szekér szénát hoz. A bagiak 6 forintért szokták bérelni. [Bay, Pest m. Aszód közelében] – Pascuatioját is bérbe szokták adni, a földesúrral történt megegyezés szerint.
Praedium Káposztás:
Ennek pascuatioját kesziek szokták megh bérleni esztendőnként két pár csizmában, egy papucsban. Van egy darab rétje; az mikor a török meg nem kaszáltatja, szokták megh bérleni 12 forintért.
In possessione Prandorff:
Vagyon egy házhelyes jobbágy, mellyet bír Uyfalussyné asszonyom in florenis 75 néhai Szombathelyi János uramtól. A jobbágynak ökre 4, lova 1.
Pecsenecz:
Négy darab szőlője, 100 ember kapálására. Érsek uram eö nagysága földin, az kiből eö nagyságának kilenced és tized jár, az töröknek penig minden tizenegyedik akó. Találtatott az szőllő-házban az elmúlt évben termett bor nyolc urnával [8 fahordóban] 74 1/2 urna.
Alsó Almás:
Tartoznak száz forinttal interessül. A szőllőknek a felét egyszer szokták megkapálni s a többiről mindenféle munáját szokták véghez vinni” pinzel.
Rende:
Mely van Újvár előtt Bars vármegyében. Szántóföldjeit szántják huliak, és belegiek, kiből dézsmát adnak.
Hull és Belleg:
Rétjét 12 forintért szokták bérbe adni.
„Kalnai, Borfeu és Kürthi portiokat és az Iklod, Káposztás és Rende praedimokat bírta zálogképpen néhai Ujfalussy László uram és felesége, Spaczai János uramtól in florenis 3596.”
Pótlás: [a másolatban] Kürth nevű faluról vagyon emlékezet, mely szerint ugyanott volt négy marhás ember (név szerint megnevezve) azonkívül 5 zsellér és 3 puszta házhely. Az marhás emberek fizetnek censusként 3 tallérokat, a zsellérek 2 tallérokat. A jobbágy adott 2 icce vajat, a zsellér másfelet. Item falujul adtak egy hízlalt ártányt. (Két pl.) – Nagy Kalna és tartozékaiként felsorolt birtokokat néhai Ujfalussy László és neje Spaczay Jánostól zálogban birtokolta, de közben ugyanezekre a birtokrészekre Pelyi Nagy András dokumentumokkal igazolta tulajdonjogát.
Nagy Kalna és tartozékai. Pelyi Nagy András visszaigényelt birtokrészei.
Nagy Kalna (Bars m.) – Borffő (Hont m.) – Kürth (Nógrád m.) – Ikléd = Iklad (Pest m.) – Káposztás/Megyer (Pes tm.) – Prandorf (=Baka) (Hont m.) – Pecsenitz (Hont m.) – Rende praedium (Bars m.)

Tartalomgazda