HU MNL OL E 156 - a. - Fasc. 091. - No. 038.

Dátum 1731. június 17.
Jelleg

Egykorú egyszerű kamarai másolat, 8 pagina. Az aláírás is másolva.

Szöveg

(Összeírás), amelyet Szalay István, a királyi tábla nótáriusa készített.
Varaszo:
Jobbágyok névvel. – Rétjeik szénahozama. – Állataik: ökrök, tehenek, borjak, lovak, disznók, méhek. – Szántók kihasítva és a telkekhez csatolva két nyomásra, befogadóképességük őszi és tavaszi köblökben, cserjés, gazos volt, ők irtották ki és tették újra termővé. – Terméskor közepes évben négyszerest nyernek, kilencedet adnak belőle a földesúrnak. – Kézimunkával a földesúri szőlőkben tartoznak kapálással és más szükséges dologgal. – Erdők épület és tűzifára, makkoltatásra, idegenek is makkoltatnak, hizlalható disznók, kilenced jövedelmük, a földesúr akarhatja pénzben is. – Kocsma egész éven át a falué. – Szűcs István úrnak egy jobbágya van és három elhagyott telke is.
Nagybátony:
Rétek a Mátra lábánál völgyben, a Magyva gyakran elönti, szénahozamuk árvízi esés szárazabb időben nem jó minőségű, zsombékos. – Censust pénzben nem adnak, hanem évenként vagy félévenként mindegyikük 1 disznót ad helyette a földesúrnak. – Társbirtokos erdői, hizlalható disznók, épületfára és faizásra is.
Lengyend:
Nagyon kis rét, esős időben szénahozama nincsen. – Erdő épületfára is, makkoltatásra is, hizlalható disznók. – A praedium felét nagybátonyiaknak szokták bérbe adni.
Kisbátony:
Nagyobbrészt irtásokból áll, befogadóképessége.
Különféle birtokosok javai.
(Heves m.): Varaszo – Nagy Batony – Lengyend – Kis Batony

Tartalomgazda