HU MNL OL E 156 - a. - Fasc. 089. - No. 039.

Dátum 1706. szeptember 2.
Jelleg

Hitelesített másolat, magyar. 4 pagina. Hitelesítő saját kezű aláírása és gyűrűspecsét lenyomata + 1 példány 1768. július 13. másolat. Készítette: Korponay Sándor.

Szöveg

(Urbarium) „Conscriptio”, amelyet a fiskális javak inspektora Komáromi István készített.
Tata:
A város évente fizetett adója, felét Szent Györgykor, felét Mihálykor fizetik. 500 forint. Kocsma karácsony, húsvét, pünkösdkor egy hónapig a földesúré, tavaly karácsonykor a város árultatott. Jövedelmével még adós. – Mészárszék a városé. – Malmok, egyik hatkerekű, többi malom három, illetve kétkerekű. A hatkerekű egy nap és egy éjjel lejár egy mutot, jövedelmük, van egy egykerekű malom is. Molnárok negyedesek.
Szomod:
Nem helyszám szerint, hanem tehetségük szerint teljesítettek robotot, szántást, vetést és ami szükséges. Szőlőhegyek. Szőlőből, gabonából dézsmát adnak. Egy kerekű malom, jövedelme harmada a földesúré, falué, molnáré.
Gyermel:
A tiszttartónak tartoznak évente 1 pár csizmát adni. Adójuk 40 forint. Mészárszék a falué.
Bánhida:
10 hely lakott, 20 puszta Tizedet és kilencedet fizetnek. Tótok lakják, megszállás előtt állapodtak meg a földesúrral, hogy robot helyett fizetnek 4 forintot telkenként. Amíg a faluban plébános volt, a földesúr adott részére pénzt. Korábban robotoltak, kulináriát nem adnak.
Naszály:
Két földesúri malom, bennük talált kétszeres, adóznak, robotolnak a malom gátjához.
Tarján:
Egy rétért a Vértesben tartoznak kaszálni és gyűjteni, már 3 éve kényszerítették rá őket, azelőtt soha nem kellett. – Adójuk 36 forint. Fele Szent Györgyre, fele Szent Mihályra, dézsmát bevallás alapján adták, kocsma, mészárszék a falué.
Bay:
Szomodhoz hasonlóan szolgál.
Báró Kopff Ferenc által bírt fiskális javak.
(Komárom m.): Tata (oppidum) – Szomod – Bay – Gyermel – Tarjány – Banhida

Tartalomgazda