HU MNL OL E 156 - a. - Fasc. 089. - No. 035.

Dátum 1701. június
Jelleg

Egykorú, magyar, 20 pagina. Aláírás nélkül, 2 példány.

Szöveg

(Urbarium) „Nova Connumeratio”, amelyet II. Rákóczi Ferenc parancsára készítettek.
Debrő:
Tulajdon aránya. 26 jobbágy névvel, fiak neve, kora. – 7 jobbágy nős, fia, öccse él családostól. – Állatok: lovak, ökrök, tehenek, disznók, juhok. Üstjeik, taxájuk egyenként. – Megjegyzésben feltüntetve: jövevények, honnan jöttek, örökös jobbágyok. – Birtoktörténeti adatok, társbirtokos neve. – Puszta telkek, nem fizetnek utánuk, nem is művelik. – 2 házatlan zsellér, tehetségük szerint fizetnek, tavalyi censusuk összege. – A földesúrnak az ősziből kilencedet adnak, tizedet az érseknek, tavaszi vetés kilencede helyett a földesúrnak két fakó szekeret adnak, nem tudják ki alkudott így meg velük, jobbágyok szerint Rákóczi Erzsébet tisztjeivel alkudtak meg. Ha nem adhatnak szekeret, 6 forintot fizetnek darabjáért. – Tilalmas erdők, nem makktermő fákon szabad fajzás épület és tűzifára, makkéréskor hízlalható disznók. – Pázsittized eddig nem volt, most makkoltatásért adnak. – Bárány- és méhtized nincs. – Malom a Tarnán két kőre, jövedelme a falué, molnár harmados benne, jövedelme pénzben. – Mivel a falutól messze van, volt egy másik malom is, de elpusztult, helyre kellene állítani. – Kocsma jövedelme a falué, a földesúrnak semmit sem adnak belőle. – Két pálinkafőző üst, nem fizetnek utánuk. – Allódiális szántók és rétek nincsenek, évenként ki szokták osztani a telkek között, több helyet a bokrok benőttek, ki kellene irtani. – Mióta taxát fizetnek, semmi szolgálattal nem tartoznak, de ha a földesurak Bécsbe mennek, vagy onnét jönnek, szekereket kötelesek adni. Évente egyszer vagy kétszer kötelesek a földesúr borát vagy bagazsiáját szállítani. – A dézsmagabonát ahová parancsolják kötelesek elszállítani. – Semmiféle ajándékot nem adnak, csak karácsonyra 2 őzet, ha nem adnak, fizetnek helyette. – Káposztafejekkel tartoznak, vagy fizetnek. – Bírságok. – Határai.
Tótfalu:
Fele Rákóczi birtok. – Marhás zsellérek nem fizetnek taxát, mert csak tavaly ősszel jöttek. – Tilalmas erdők. – 14 jobbágy, 4 zsellér. – Malom a Tarnán, két köves, a falu építette saját költségén. Falunak sok jövedelme van belőle, a földesúrnak semmi.
Kál portio:
23 jobbágy, 3 zsellér. – Puszta malomhely, felépítését engedték a falunak, jövedelme az övék lesz. – Tilalmas erdők.
Balpüspöki:
Régóta pusztán áll. – Két rét volt, de mivel senki sem műveli, legelőnek fordították, árendát adnak utána. – Erdeje nincs, patak melletti bokrokból visznek tűzre valót.
Roff:
16 jobbágy. – Egy jobbágy szabad telken lakik, melyet pénzért vett.
Gyöngyös:
51 jobbágy, 1 zsellér. – Nemesek, taxás, örökös és jövevény jobbágyok névvel. – Skófiummal varrott csizmát és sólyát adnak, vagy fizetnek helyette. – Vetésekből nem dézsmálnak, sem ősziből sem tavasziból. Borból kilencedet adnak a földesúrnak, nemesek is, idegenek is, akiknek van szőlőjük. Szabad szőlők nincsenek, nem is voltak, birtoktörténeti adatok a szőlőkre, más földesurak felszabadították jobbágyaikat a hozzá tartozó szőlőkkel a földesúr kárára. Az összeírás szerint ki ki csak a saját jószágát szabadíthatta fel, nem másét. – Vannak szőlők, melyek régen dézsmáltak, most a földesúr nagy kárára nem, ilyenek az egyház szőlői, oltárok szőlői, kórház szőlője. – Kocsma a városé. – Malom földesúri telken, most a jezsuitáké, bérbe adták. – Jobbágyok a földesúr részére tartoznak 60 köböl bort megváltani. Mikor a földesúr vagy családja idejön, „gazdálkodással és kedveskedéssel” tartoznak, más ajándékkal nem.
Kisköre:
26 jobbágy. – 1632-es urbariumból kitűnik, hogy 5 forint pénzzel és hallal tartoztak, tavaszi madár tojásokkal és morotvában fogott halak harmadával, nem szolgálnak robottal.
Rákóczi család javai.
(Heves, Belső-Szolnok m.): Debreö – Totfalu – Kalli – Roff – Gyöngyös – Bal Püspöky – Kisköre

Tartalomgazda