HU MNL OL E 156 - a. - Fasc. 081. - No. 010 / c.

Dátum 1565
Szöveg

Bona propria arcis ...
Az adók és szolgáltatások meghatározásánál többnyire utalnak a Szapolyay János korabeli állapotokra is!
Tokaj oppidum:
Egésztelkes jobbágyok. – Deserta telkek, melyeken magyar és német katonák laknak. – Féltelkes jobbágyok. – Más házánál lakó zsellérek. – Deserta domusok – Épületek nélküli egésztelkek. – Egy királyi birtokba került domus. – Nemesi curiák. – Census. – Régebben nem adtak sertésdézsmát, csak a Serédyek és Németh Ferenc kapitányok elnyomásának időszakában. – Muneralia: egy szekér fa, tyúk és kenyér: „honoris gratia non ex debito”! – A várnak borból kilenced + tized jár. – Korábbi szabad bormérésüket a Serédyek megszüntették. Németh Ferenc szürettől Tamás napig (december 22.) engedélyezte borárulásukat, az év többi részében ő is fenntartotta a földesúri educillatiót. – Hagyományos egy napi kaszálási robotjukat a Serédyek korlátlanná tették. – A Tisza-menti kaszálók egy részét vegyék vári használatba, a többi adják a parasztoknak. – Allódiális szőlők: Kocsák vinea, Nylas vinea, Tozán vinea, Gandacs vinea, Lisztes vinea, Baráth vinea, Kertes vinea, Hazheli vinea – További 7 szőlőt visszaadtak jogos tulajdonosaiknak, eladtak vagy utalnak pillanatnyi birtokosaikra. – A tokaji hídvám (rév) készpénz, sókocka és vassín bevétele. A révészek a bevétel egyhetedét kapják. – Egyházi alapítványi szőlők: 6 oltárpapnak 19 vinea, a plébániának 3 vinea, 2 sacellanusnak 2 vinea, Szt. Kereszt oltár 3 vinea – Pontos eredetüket ma már nem ismerik. Maguk a gondozó papok s a várkapitányok adták-vették, adományozták őket. Jelenleg már csak néhány szőlő van egyházi személyek birtokában!
Keresztúr oppidum:
Egésztelkes jobbágyok, stb. – Libertinusok. – Újonnan települtek (domus nova). – Malac- és makkoltatási tized. – Gabona- és borkilenced. – A dézsma az egri püspöké, gyakran árendálják. – Census. – Három ünnepi educillatio. – Eredetileg csak a 2 napi robotjuk volt (szántás és aratás), valamint a karácsonyi fafuvar. – Serédy Gáspár korlátlan robotot és educillatiót vezetett be, uzsora árukölcsönöket (romlott húst és lisztet) kényszerített a parasztokra, elvette igás állataik egy részét, stb. – Szántóikat osztottan, rétjeiket közösen használják. – Földesúri hajómalom a Bodrogon. – Mocsaras halászóhelyek. – Három ünnepi munus, mennyisége nincs meghatározva. – Paraszt-officiális, a falu élelmezési és 6 hordó boradó kedvezményt kap. – Egyházi alapítványi szőlők: érseki 6 vinea, 7 oltárpap 19 vinea, ládi pálosok 3 vinea, kartausiak 2 vinea. – Jelenleg valamennyi új birtokosok kezén.
Tarcal oppidum:
Jobbágyok, inquilinusok, libertinusok, puszta- és újonnan települt telkek. – Census. – Allódiális szőlők a Mézesmálon: Nagy Remete vinea, Elewhegy vinea, Tarbalas vinea, Fekete hegy vinea, Czeke völgy vinea, Kyraly Gal vinea, Baxa vinea, Alsozewlew vinea, Kandochy vinea, (Zabozewles) vinea – Tiszai belvizes tavak, mint halászóhelyek. Szabad paraszti halászat. – A helység határában nincs szántóművelés. Szada határában vannak a földesúri földek. – Egyházi alapítványi szőlők: 7 oltárpap 12 vinea. – Legtöbbjük ma királyi szőlő. – Két vári szőlőt Németh Ferenc várkapitány elajándékozott. – Bor-quinta. – A gabonakilencedet és a báránytizedet a plébános kapja. – Malac- és makkoltatási dézsma. – Szürettől karácsonyig paraszti, egyébként földesúri borkocsmálás. – Ászokvám: a régebbi 3 helyett most 6 dénár. – Robotjuk régen 2 nap, de az előző várkapitányok idején – korlátlan. – A bordézsmát a bíró háza előtt szedjék be. – A paraszti bor földesúri occupatiója már régóta szokásban van.
Zombor:
Egész-, fél- és harmadtelkesek, zsellérek. – Adózásuk, mint általában. – Egész éven át tartó földesúri educillatió. – Régebben ők bérelték a Földvár nevű pusztát. – A régi 2 napos robot helyett az elmúlt években korlátlanul dolgoztatták őket. – 19 eredetileg egyházi birtokú szőlő felsorolása, jelenleg túlnyomó részt parasztok kezén, a várkapitány adta el őket. – A tokaji várhoz tartozó allódiális szőlők: Nagykyraly vinea , Fridrik vinea, Christof vinea, Keczer vinea, Kuntz vinea, Zoltan vinea – A rátkai vám jövedelmét a Nagykirály szőlő művelésére fordítják. – Két tilalmas földesúri halastó. – Földesúri tölgyerdő; makkoltatási tized, amit korábban nem kellett adniok.
Ladány:
Egésztelkesek és zsellérek. – Census, taxa extraordinariát sohasem fizettek. – Tokaji szőlőik után borból quintát adnak, és ingyen művelik az Óváry nevű szőlőt. – A régi 2 napos robot helyett most szükség szerint szolgálnak a szadai allódiumban.
Hernádnémeti:
Egész- és féltelkes jobbágyok, más házánál lakó zsellérek. – A Szapolyai korában fennállott allódium leírása, most nincs major! – Földesúri szántók és rét. – Háromkerekű földesúri malom. – Kiváltságuk, hogy kilenced helyett csak tizenkettedet adnak. – A földesúri educillatiót a Serédyek vezették be. – Robot: szolgálata szabadi majorban, fuvarozás a tokaji várba. Ha szőlőmunkára rendelik őket, azért munkabér jár nekik.
Szada:
Egésztelkes jobbágyok, pusztatelkek. – A falu határa nincs felosztva, az allódiális szántót alkalmanként szakítják ki. – Az educillatiót és a sertéstizedet csak az utóbbi időben vezették be. – Gabonából kilenced helyett tizenkettedet adnak.
Bekecs:
Egész- és féltelkes jobbágyok, pusztatelkek. – Határuk osztatlan, a földesúri részt esetenként szakítják ki. – Földesúri kaszáló.
Megyaszó:
Egész-, fél- és negyedtelkesek, pusztatelkek. – Adózás, földesúri bormérés, robot, mint általában. – Egy zombori szőlőt ingyen tartoznak megművelni.
Vámosújfalu:
Egész- és féltelkes jobbágyok, zsellérek. – Adózásuk mint általában. – Földesúri vámjövedelem.
Tarján:
Egész- és féltelkesek; az 1564. évi járvány következtében 2 telek puszta. – Adózásuk, mint általában. – A halászóhely (viza és tok!) hozamának fele a földesúré. – A jobbágyok a török adó fedezésére szabad educillatiót kérnek! – Hagyományos robotjukat az ismert időszakokban és módon növelték.
Dob:
Egésztelkesek és pusztatelkek (törökdúlás) és zsellérek. – Adózások, mint általában. – A hagyományos földesúri educillatio és robot növelését panaszolják.
Nánás, Varjas és Bród:
Egésztelkesek, újonnan betelepültek, libertinusok és zsellérek. – A liberek, mint huszárok és lovasküldöncök szolgálnak. – Census, 2 napi robot. – A domus allodiihez két ekefogatot adnak szántásra és elvégzik a behordási munkákat. – 8 év óta hódoltsági adót fizetnek a törököknek. – A dézsma az egri püspöké. – A gabonakilencedet pénzben váltják meg. – Tiltakoznak az officiálisok eltartására szolgáló természetbeni adók növelése ellen.
Dorog:
Egésztelkesek, házas- és házatlan zsellérek, pusztatelkek (törökdúlás!) – Census, muneralia, hagyományos educillatió. – Igen sok katonai robot-szállítást és gyalogmunkát végeztek. – A nánási majorhoz szolgálnak. – Az officiális sokrétű követeléseire és zsarolásaira panaszkodnak.
Szoboszló:
Egész- és féltelkesek, zsellérek. – Adózásuk, mint a szomszédos falvakban. – Educillatiójuk mérsékelt. – A hagyományos kétnapi roboton kívül a vári munkákban is részt vesznek.
Hatház:
Egész- és féltelkesek. – Nagy földesúri kaszálók. – Adózásuk, mint a szomszédos falvakban. – Földesúri tölgyerdők; a makkoltatási tizedet csak a közelmúltban vezették be. – A nánási majorban tartoznak dolgozni. – A földesúri cséplést tizedrészért végzik.
Miske:
Némethi Ferenc várkapitány Csanálosért cserébe szerezte meg. – Egész- és féltelkes jobbágyok. – Allódium, majorház, 50 hold szántó, rét, szárazmalom. – Kilencedet és dézsmát nem adnak, csupán censust és ajándékokat. – Szükség szerint robotolnak a múlt évben pusztán maradt majorban.
Bezzeg:
Jobbágy-névsor. – Adózásuk, mint általában. – A Serédyek kapitánysága idején évi 1000 keresztet termő majorság üzemelt. – Háromkerekű földesúri malom. – Robot: egy hold szántása és 4 kalangya aratása, az ezen felüli földesúri munkáért egy sókocka bért kapnak. – Később robotjuk szükség szerinti lett.
Mácstelek:
Lakói a török pusztítása miatt Debrecenbe költöztek, de földjeiket tovább művelték, és így censust fizetnek és szolgálnak a tokaji várhoz.
A sessiók felsorolása; megjegyzésekkel, mint pl. pauper, artifex, vinitor, stb. – Más házánál lakó zsellérek. – Földesurai a szepesi prépost és káptalan. – Adózásuk: census, tized, kilenced, tyúk-, kenyér- és zabajándék, de gabonából csupán a határ egy része után adnak nonát. – Minden 2 telek után egy-egy szekér szénát és fát, míg az egész falu után 2 vágómarhát adnak. – Három tilalmas földesúri halászóhely. – Két tiltott földesúri tölgyerdő: épületfa és makkoltatási dézsma. Panaszolják, hogy míg korábban malacokból, most hízókból veszik meg rajtuk a tizedet. – Az eladott szőlők vételárának 10%-a a földesurat illeti. – Allódiális préposti szőlők: Kistelegies inferior vinea, Kistelegies superior vinea, Kis Torna vinea, Nagy Torna vinea, Andochs vinea, Bocros Dori vinea, Papa vinea, Istvan Pap vinea, Casas vinea, Kis Kulanchs vinea, Felsü Chiuka vinea, Balas pap Dori vinea, Felseu Haraszti vinea, Also Haraszti vinea – Allódiális káptalan szőlők: Nagytőlgies vinea, Kis Dori vinea, Karapachsa vinea , Bagoly vinea , Kustos vinea , Corlath vinea , Fekechs vinea , Baba vinea , Cobak vinea , Suylo vinea , Nagy-Kulanchs vinea , Szent-Mihali vinea , Also Chiwka vinea , Ricalf vinea , Sido vinea és a liszkai plébános két vineája. – Az extraneus bortermelők különadója (fertó) és dézsmaváltsága kis ill. nagy hordó után 1 ill. 1 köböl bor! – Ugyanők a földesúri bor és hal szállításával is tartoznak. – A földesúri educillatiót Némethi Földesúr várkapitány vezette be. – Az újabban bevezetett robotra (fuvarozás, szőlőápolás) kényszeríteni kellett őket. – Egyházi alapítványi szőlők: 8 oltárpapra 34 vinea. – Ezek egy része a préposti, illetve a káptalani szőlők közé sorolódott, néhány kipusztult, legtöbbjét azonban eladták. Eltérően az általános gyakorlattól itt nem a várkapitány, hanem a szepesi prépost bocsátotta áruba az egyházi vineák zömét!
Tokaji kamarauradalom.
(Zemplén m.): Citra Tibiscum: Tokay – Kereszthur – Tarczal – Zombor – Ladan (Szabolcs m.) – Herand-Nemethi – Zada – Bekech – Megyezzo – Vamos Uyfalu – Taria (Borsod m.)
Ultra Tibiscum: Dob (Szabolcs m.) – Nanas (Szabolcs m.) – Dorogh (Szabolcs m.) – Waryas (Szabolcs m.) – Brod (Szabolcs m.) – Wid (Szabolcs m.) – Szoboszlo (Szabolcs m.) – Hathaz (Szabolcs m.) – Teglas (Szabolcs m.) – Wamospencz (Szabolcs m.) – Bezzeg – Machstelek pred. iuxta Debreczen
Occupata et aliis titulis aqvisita: Lyzka – Hathaz (Szabolcs m.) – Beken (Szabolcs m.) – Zegegyhaz (Szabolcs m.) – Miske (Szabolcs m.)

Tartalomgazda