HU MNL OL E 156 - a. - Fasc. 062. - No. 036.

Dátum 1734. október 16. Kassa
Jelleg

78 old. lat. eredeti.

Szöveg

„Conscriptio” melyet Preszeker György coadjutor készített – (Összeírás: subditus neve, állataik, teleknagyság, postfunduális, úrbéres szolgáltatások, allódiális javak)
Conscriptio
Vác:
az összeírás részben táblázatos. A táblázat rovatai az alábbiak: – lakosok neve – lakott telek (nagysága) – szántóföld (a bele vethető gabona mennyisége metretében megadva)
rét (nagysága kaszásokban megadva) – szőlő (kapásokban mérve) – A lakosok felsorolása után, a táblázaton belül, folytatólag: „domini nobiles” – részben helybeliek, részben extraneusok, Vácott házuk és szőlőjük van. – lakott telek (nagysága) – szőlő (nagysága kapásokban megadva) – A táblázat után: observationes: – Vác, mint „civitas episcopalis”, minden robot és szállítás, valamint igás-szolgálat alól mentes, hasonlóképpen a vám-, mészárszék- és egyéb adó alól. A contractus szerint fizetendő összeg, a különböző levonások, valamint a püspökség számára maradó összeg. – Az uradalmi sörfőző számára évente fizetett összeg… – Dézsma: azelőtt tizedet és kilencedet természetben tartoztak adni, most árendát fizetnek helyette, kivéve a káptalannak adandó oktávát. – vendégfogadók, borkimérések, ezek közül egyikben egész éven át „pro usu dominali” mérnek, a többiekben az év egyik felében az uradalom, másik felében a város közössége számára folyik a borkimérés. – Malmok, a Dunán (2), évi census fejében 8–8 forintot tartoznak fizetni. – A városban idegen kereskedőknek négy boltjuk (fornices)van, melyek után „titulo tolerantialis census”) évente meghatározott összeget fizetnek. Névvel, az általuk fizetett census-sal feltüntetve. – Újonnan felvett kereskedő (névvel) műhelye után fizet 10 forintot, sütőüzemért évente 9 forintot ad egy meg nem nevezett.
Cselőte:
földje terméketlen, s ezért az itt lévő bolt igen csekély hasznot hoz. – A három praedium (Cselőte, Alsó-Penz és Ször) földjén, közepes terméssel számolva, évente 60 öl szénát lehet lekaszálni, ennek értéke ft-ban megadva… E földek másik részét legeltetésre használják, s az ebből származó jövedelem évi 10 ft. – Földesúri szőlők a város promontóriumán, ezek becsült évi hozama 250 cseber bor. A termés becsértéke csebrenként és összesen megadva, leszámítva a megművelésre fordítandó összeget. – A jövedelmek összesítése. – Utána: curia episcopalis, leírása, az emeletek és szobák részletezésével, rendeltetésükkel. Konyha, kamrák, boltok. Puszta kert tartozik hozzá. – Seminarium, jelenlegi állapotának leírása. – A városon kívül allódium, épületei romosak. Kert tartozik hozzá, melynek egyik részét használják, másik felében tavasszal lovakat legeltetnek. Konyhakert. Másik kert, csűrrel – A város másik külső részén nagy épület, gabonatárolóval, a bele hordható gabona mennyiségével, metretában megadva.
Kis-Vacz:
a táblázatos rész rovatai: – lakosok neve – lakott telek nagysága – igás ökör – ló, tehén, juh, kecske, méhkas – szántóföld (kapacitása metretában megadva) – irtványföld (metretában) – kaszálórét, nagysága kaszásokban) – irtvány-rét, kaszásokban – szőlő, kapásokban – A táblázat után observationes: – Kis-Vác lakóinak azelőtti és a Rákóczi-felkelés következtében megváltozott hovátartozásáról bejegyzés. A lakosok földjeik és szőlők birtoklása és használata után évi censussal tartoznak, valamint az égetett italok educillatiojának megváltása fejében évente még 10 forintot adnak. Évente az uradalom szükségetére a püspökség erdeiből 8 öl fát tartoznak levágni és beszállítani. A konyhára, amikor szükséges, szolgálni tartoznak. – Dézsma: tizedet és kilencedet, mint a püspökség többi falvai, természetben szolgáltatják be, a váci káptalannak járó oktava
Figyelem! Hiányos a kézirat!
Verőcze:
census: földesuruknak évi censussal tartoznak. – munera: alább felsorolt szárnyasokból, vagy helyettük a megadott megváltás-összeggel tartoznak: – lúd, tyúk – ezen felül tojást (vagy ennek ellenértékét), valamnit zsákot kell még adniok. – Égetett italok educillatiojának megváltása, az educillatio megoszlása és jövedelme mint Kis-Vácnál. – Robottal az 1713-as összeírásnak megfelelően tartoznak heti egy befogott szekeret a földesúr rendelkezésére bocsátani. Az ezzel kapcsoaltos vitás kérdésekről, a régi és az új szokásról bejegyzés. – Dézsma: minden gabonájukból és egyéb, dézsma alá eső terményükből tizedet és kilencedet természetben tartoztak beszolgáltatni, de az összeírás évének (1734) kivételével, e jövedelem árendában van, 170 forintért. – Malom, egy kerékre, évi census… – Téglaégető kemencék, jövedelmük. – Vízimalom, a Kétpatak nevű vizen, árendában, az árenda összegével – A helységhez tartozik a Társa (Tartsa?) nevű praedium (szomszédainak megnevezésével) szántóföldekkel. Ezeket a földeket azonban a rossz utak miatt rendszeresen művelni nem tudják, így kaszálónak használják őket. A lekaszálható széna mennyisége szekérben, rétékével, forintban. – A Szokolya-nevű patakon mola fullonica, árendában, az árenda összegének feltüntetésével. – A helység határában erdő nincs, tüzifának valót fenti praedium területérőlszereznek. – A földesúri jövedelmek összesítése, egy évre vonatkozóan.
Felső-Tartsa:
nemrégen még puszta volt, 9 év óta azonban már betelepült, s lakosai évi censust és robotmegváltást fizetnek. – Dézsma: minden szokásos terményükből, fentiek szerint, a bortermést kivéve mivel promontóriumokon csak három évvel ezelőtt telepítettek szőlőt. 1733-ból a dézsmajövedelmek részletes felsorolása: – kevert búza (pozsonyi mérőben) – árpa (pozsonyi mérőben) – zab (pozsonyi mérőben) – báránydézsma-megváltás ft-ban – aratópénz ft-ban – Fenti jövedelmek az összeírás évében kamarai árendában vannak. Az árenda összege feltüntetve. – Educillum, dézsmabehordás mint fent. Domus educilli, tartozékokkal. Leírása. – Erdejük nincs, tüzifát Szent Jakab praediumról és Mogyoródról szereznek.
Üllő:
csekély jövedelemmel, Kis-Tartsa-nál leírottakkal megegyezik. Bejegyzés vitás szántóföldekről és rétekről. – Alsó-Némedi: u. a.
Alpár:
kb. tíz év óta lakott, lakosai örökös jobbágyok. Földesúri jövedelmek a szokásosak, – árendában. – A helység határához tartozó kaszálókat gyakran elönti a Tisza, száraz időjárás esetén a földesúr számára kell lekaszálniuk és boglyákba rakniuk. – A nádasból fejenként egy-egy köteg nádat kell a földesúrnak beszolgáltatni, vagy ennek fejében megváltást. E nádas közepén halastó, melyet a jobbágyok szabadon élhettek, most azonban már censust tartoznak érte fizetni. Ugyanitt kis sziget, káposztáskertnek alkalmas. Erdejük nincs, csak valami csekély füzes helyük.
Rékás:
lakosai census és minden más szolgáltatás megváltás fejében összesen 50 forintot fizetnek a püspökség és ugyanannyit a másik birtokos: a váci káptalan számára. Dézsmával a szokott módon tartoznak. Szénabegyűjtéssel és kaszálással egyenként 2–2 napot tartoznak a püspök részére szolgálni, valamint a dézsmát behordani. – Erdejük nincs, csekély bozótos terület kivételével. Paraszti malom.
Kallo:
l. fentieket, kivéve:
munera: lúd (vagy helyette megváltás) tyúk (vagy helyette megváltás) tojás (vagy helyette megváltás) vaj (iccével) helyette megváltás zsák helyette megváltás – robot: 100 öl tüzifát a püspöki székhely szükségletére az uradalmi erdőkből kivágni és Vácra beszállítani tartoznak. Ezen felül mind gyalog-, mind igásrobottal a földesúr kívánsága szerint szolgálnak. Pencz praediummal kapcsolatos szolgálat. – Tölgyerdő, tilalmas, a makkoltatható sertések számával, az ebből származó jövedelem feltüntetésével. Vízimalom, hasznot csak esős időszakban.
Püspökhatvan:
előzőekkel azonos: favágás-behordás, munera, dézsmabeszállítás, educillum. – Halastó, melynek gátját malomépítésnél is felhasználták, közös költséggel elkészítve, ezért a malom használata is közös. – Tölgyerdő, – tilalmas, – makkoltatással, l. Kállónál.
Alsó-Sáp:
l. Kálló. – Vízimalom, mely szintén csak esős időjárás esetén hoz hasznot. Tölgyerdő, csekély haszonnal.
Szilágy:
Kállóval azonos. Szőr és Cselőte praediumokról „plagam pratorum defalcare” és a szénát begyűjteni, valamint megjelölt helyre behordani tartoznak. – Tölgyerdő, – makkoltatással.
Szada:
A Mogyoródhoz tartozó Szent Jakab praediumon bizonyos földterületek használatáért (vetésre és kaszálónak) meghatározott összeget fizetnek. Egyebekben Szilágy-gyal megegyezik. Erdeje nincs. Birtokjogi bejegyzések.
Mogyoród.
Kállóval megegyezik. Tölgyerdő, mostanában nem terem. A hozzá tartozó Szent Jakab nevű praediumon ugyancsak van erdő, ezt azonban jórészt már kivágták, a most növő fák még kicsinyek, így az erdő hasznot nem ad. Az ugyanitt lévő különböző földek hasznosításáról. Mogyoród és Szavad helységek lakosai élik őket, s ezért a földesúrnak évi15 forintot tartoznak fizetni. Egyéb földesúri haszonvételek.
Vörösegyháza:
Vízimalom (3), évi censusuk feltüntetésével. Erdő, építkezésre és tüzifaszedésre alkalmas. Egyébként előzőekkel azonos.
Kosd:
„arendalis census”-t fizetnek. A faluhoz Gyada-praedium tartozik (földrajzi helyzete), erdővel és rétekkel. A réteket Kis-Vác lakói élik, s ezért évente 15 forintot fizetnek. Ugyanitt a legeltetés jogát Nőtincs és Agárd lakói bírják árendában. – Erdők. Részben csak tüzifának, részben makkoltatásra is alkalmasak. Jövedelmezőségük.
Berkenye:
lakói az 1718. évi contractus szerint évi censust fizetnek. robot: egész telek után 8 napos robottal tartoznak, ezen felül eddig évente a székhelyen szolgáló személynek („per dictos homnies conductum”) fizetést adni is kötelesek. – Dézsma-redemptio összege. Csekély tölgyerdő, makkoltatással, jelenleg nem terem, haszna nincs.
Borsos-Berény:
(zálogban).
Educillum nincs. Egyébként előzőekkel azonos. – Robot: Nógrád szomszédságában lévő praediumokon a földesúr kívánsága szerint kaszálni és a szénát boglyákba rakni tartoznak Erdő – csak tüzifára. – Egyéb: a jobbágyok a földesúr számára saját földjeikbe a földesúr vetőmagjából árpát (kila) tartoznak elvetni, learatni és „in puro grano” beszállítani is kötelesek. Ennek értéke ft-ban.
Nógrád:
l. Kálló. Határával szomszédos Udvarhely-nevű praedium, melynek területén erdő és rét van. A réten a földesúr számára széna (szekérszám) terem. Ennek értéke. – Tölgyerdők, makkoltatással, ennek hasznával. Földesúri allódium, épületei romosak, ezek karbantartása az oppidum lakosait terheli. Gyümölcsöskert, termése a földesúr szükségletét szolgálja. Elhagyott halastó, jelenleg kendertermelésre szolgál. A város felett régi vár. Jelenlegi állapota, „facilioribus nihilominus sumptibus iterum redintegrari valentia”. – Utána: azon helyek felsorolása, melyek „ad Alman Diaecesim hancce Vaciensem spectantia, et annus reservari solita, ac quartalitia, quae, et qualinam Pretio prioribus exanendari consveverant, ac quantum ex iisdem pro anno nunc currenti, si omnia in arendasm fuissant elocata, provenire potuisse, éspedig: – (csak helységnevek és az árendaösszeg) Bujak, Csecse, Almás praediummal
Czegléd, valamennyi praediumával – Csomád, Dab, Dány, Dömsöd , Ecsek, Thot Sikator-nevű praediummal, Gede, Gyalu, Heviz, Jenő, Kecskemet, valamennyi praediumával, a Kunságon kívül – Körös a. a. – Kenderes, itt a dézsma összege ismeretlen – Legind, Mindszent, – Monor, – Ujfalu, Csiv, Siger és Vadas praediumokkal Nagy Káta, Sörégh és Fekete nevű praediumokkal Nagy Tur, valamennyi praediumával – Olcsa, – Pakony – és Berenyó praediumokkal – Rád Sambok – Szent Marton Káta, Egres és Szent Thamas praediumokkal Szentes, valamennyi praediumával – Szokolya – Szolnok- Ács, Paladits és Szent Iván praediumokkal – Tiszakürt, – Istvánháza praediummal – Tott-Almas, Boldog Káta praediummal – Necse, Feieregyhaza, Vadas és Fekete praediumokkal – Valko
Summa antehac reservari solitorum locorum facit. fl. 10143
Portiók, „quorum quarta pars Capitulo Vaciensi cedit:” – Abony, Acsa, Agard, Alberti, Algyo, Fark, Sovényhaza és Sorkély praediumokkal, Almás praedium, Tott György-höz – Apostagh, Abth, Begh, Bánk, Bankháza, Hugye, Izra és Kapufa praediumok: Becske, Benye, Büske, Bodony praedium – Boldogh, Bottyán, Csik Tarcsa, Csippa, Csömör, Szent Mihály-nevű praediummal – Csongrád-, Szanto, Bőld és Csány-a nevű praedimokkal – Csibakháza, Czinkota, Domony, Ecser, Egyháza, Erdő Tarcsa, Földvár, – Felekitelek és Homok praediumokkal – Felső Peteny, Gutta, Ordas praediummal – Gyömrő, Peterl-nevű praediummal – Haraszthi, Hatvan, Herencsen, Heréd, Hévizgyörk, Tottfalu praediummal – Hehalom, Horpács, Janos Hida, Nagykér-, Mise- és Álattyám-nevű praediumokkal – Inoka, Jobagyi, Isak, Páhi praediummal, Isaszegh, Kartaly praedium, Kecske, Kerepes, Kis Szent Miklos, Kis Falu, Kökényes, Kürth, Kálló mellett, Lőrincz, Malgod-, Füzperegh, Vecses és Locsod praediumokkal, – Mácsa, Nagy Rév, Nagy Szőlős, Nándor, Ecsed és Debrecse praediumokkal, Nőténcs, Pánd, Palotás, Peregh, Pilis, Romhány, Sár, Süly mellett, Sáry, Sass, Sido, Solth, Kall és Rebel praediumokkal, Sülly, Szandakér, azaz Nénye, Szatok, Szelle, dézsmája ismeretlen, Szent György és Halásztelek praediumok, Szent Jakab, Szent Lászlo, Szent Lőrincz Kata, Szent Thamas praedium, Szurdok Püspök, Tape, Fark praedium-portioval, Tapis Sagh, Tar, Taxony, Tereske, Terieny, Tisza Jenő, praedium, jelenleg nem művelik, Tolmács, Toszegh, Tura, Ugh, Vasarhely, valamennyi praediumával, Varkony, Versegh, Verseny, – Mártfő praediummal. – Summa quartalitiorum locorum arendae: fl. 7056, Ebből kerül levonásra a váci káptalan negyedrésze. Utána index et summarius extractus. – A kimutatás a váci püspökség által bírt helységeket és az ezekből származó jövedelmek összegét tünteti fel, ezek után a dézsmajövedelmek összesített végösszegét, valamint a részbirtokok jövedelmét. Összes jövedelem: fl. 31799,90
Az ebből levonásra került alkalmazotti fizetések egy összegben, utána az erre vonatkozó bejegyzésekkel. – Táblázatos kimutatás a fizetésekről. A táblázat rovatai: – az alkalmazott neve, rangja (egyeseknél csak beosztás, név nélkül) – készpénzfizetés (ft-ban) – bor (cseberben) – gabona (pozsonyi mérőben) (búza) – hüvelyesek (pozsonyi mérőben) – zab (pozsonyi mérőben) – só (centena/font) – vaj (iccével) – faggyú – tehénhús (font) – halakra és füstszerszámra (ft-ban) égetett ital (cseberben) – széna (szekérszám) – Végén összesítés, rovatonként.
váci püspökség javai.
(Pest, Nógrád m.)
A váci püspökség Pest megyében fekvő javainak és azok jövedelmeinek összeírása: Civitas Vaciensis
Vác szomszédságában lévő praediumok:
Cselőte – Alsó-Pentz (Pencz) – Ször Kis-Vacz possessio – Verőcze possessio – Üllő possessio portio – Alsó-Némedi possessio – Alpár possessio – Rékás possessio portio – Kallo possessio – Püspökhatva(ja) possessio – Alsó-Sáp – Szilágy – Szada portio – Mogyoród possessio – Körösegyháza portio – Kosd possessio – Berkenye possessio – Boros Berény portio – Neográd oppidum

Tartalomgazda