HU MNL OL E 156 - a. - Fasc. 062. - No. 018 / a.

Dátum 1734. április 10.
Jelleg

16 old. lat. eredeti. + 1 pld. másolat + Aestimatio (1734. május 5. 4 old. lat. Készítette: Stemper András coadjutor)
Összevonva 62:18/a-val

Szöveg

„Conscriptio” melyet Lanthaller Antal János készített (Összeírás: subditusok neve, állataik, postfundualia, úrbéres szolgáltatás)
Conscriptio
Az összeírás táblázatos részének rovatai:
Vári:
a helység lakosainak neve – sessio nagysága – fiúgyermekek – méh – ló – igásökör párja – tehén – juh – sertés – vetett köböl – lekaszált széna, boglyákban számolva – a szabadköltözésűek évi robotnapja (igás- vagy gyalogrobot) – az évi taxa összege – zsellérek, a jobbágyok névsora után, azonos rovatokkal szerepelnek a táblázatban. – Végén a rovatok összesítése. Az összeíró az évi taxa végösszegét külön is feltünteti. – Táblázat után: – Az egyes rovatok értékbecslése egyenként, az összeíró megjegyzéseivel: gyalogrobot értéke: mivel a közeli szőlők kipusztultak, gyalogrobotot ritkábban kívánnak tőlük. igásökör párja: az ökrökkel végzendő 12 napos igásrobot értékbecslése páronként és összesen is – lovasszekér-robot értékelése (ugyancsak 12 napi robotot számítva) – dézsma: decima Regia-t a helység lakói nem tartoznak adni. A nona mennyiségét pontosan az összeíró nem tudja. Indokolásul elmondja, hogy a falut csak nemrég telepítették be, s már néhány év óta az itt lakók az összes földesúri haszonvételeket árendában bírják. Megpróbál egy körülbelüli becslést adni: 1 köböl után 7-, 6-, illetve 5-szörös termést lehet várni. Az előző évben elvetett 140 1/2 köböl búza eben az évben 702 1/2 köblöt hozott. (Pozsonyi köbölben számolnak) – A termett mennyiség kilencedét veszi becslési alapnak az összeíró, köblét 1 ft-tal számítva. Az árpa-kilenced mennyiségét a hadsereg élelmezésére fordították. A termésmennyiség 3 évben egymás után ugyancsak pozsonyi köbölben megadva. – Törökbúzánál 10–12 köblös terméssel lehet számolni, egyébként ezt is a katonaság használta fel. Zab- és kölesvetés nincs. – Borsó- és lencse kilencede hozzávetőlegesen 3 köböl, ennek becsértékét máriásban adja meg az összeíró. – Kender-kilenced fejében 5 köteggel számolnak, ennek becsértéke. A méh-kilencedet készpénzzel váltják meg (méhkasok, megváltás összege) A pázsit-disznók után fizetett legelő-díj (a sertések, a fizetett összeg). – Allódiális földek, rétek nincs, mivel az áradások miatt maguk a jobbágyok is szűkében vannak a földeknek. – Educillum: múlt év április 1-től az összeírás évének március végéig 328 kis tinna forgalmat tapasztaltak. Október 1-től december végéig annak a mennyiségnek harmada a falué, ezt a mennyiséget fenti összegből levonva, megkapjuk a várható jövedelmet. A várható haszon. – Kétkerekű malom, két kővel. A molnár „rovás”-a szerint az egy év leforgása alatt mért jövedelem, pozsonyi köbölben. Mivel a malmot a parasztok építették, ők kötelesek a malomgátakat és a fa-alkatrészeket karbantartani, – a vasrészek és a malomkő kivitelével. A fent megadott jövedelem fele azelőtt a falué volt. Ennek becsértéke.
Kesze praedium:
A praedium szántóföldjére vonatkozó bejegyzések. Az árvizektől félő jobbágyok a teljes kapacitásnak csak kis hányadát vetik el. Teljes mennyiség elvetése esetén a várható kilencedjövedelem becsült nagysága búzából, árpából és törökbúzából, köbölben. A praedium határához tartozó rét szénatermése szekérben. A haszon itt is az elérhetőnél kevesebb, az állandó áradások miatt. Értékbecslés. – Az erdő részletes leírása, a faanyag felhasználása. Az időnként termő makk haszna a sertések legeltetésénél. Ennek becsértéke, a makkoltatható sertések számával. Az erdőből kitermelhető és eladásra Szegedre szállítandó tüzifa becsértéke.
Kétegyháza:
Fentiekkel azonos, a dézsma becslésére itt is közlik az előző évi vetésmennyiséget, s ebből számítja ki az összeíró az egy évi kilenced mennyiségét és adja ennek becsértékét. (Ugyancsak búzára, árpára és törökbúzára megadva.) Köles, len, borsó-vetés és becsértéke. Zabvetés nincs. Kender – l. Vári. – Méh-megváltás becsértéke. Juhok. A várható kilenced mennyisége és becsértéke. Pázsit-adó l. Vári. Educillum nincs. – Végül falunkénti összesítő táblázat a várható földesúri jövedelmekről.
Összes becsérték: fl. 1835,42 (jövedelem)
Váry, Kétegyháza. Birtokos nincs jelölve.
(Békés m.): Vári – Kétegyháza – Kesze praedium

Tartalomgazda