HU MNL OL E 156 - a. - Fasc. 040. - No. 039.

Dátum 1631. június
Jelleg

63 old. magyar, egyszerű másolat.

Szöveg

„Urbarium bonrum”.
Összeírás: subditusok név szerint, állataik, úrbéres szolgáltatásaik, teleknagyság, jogállás.
Oppidium Nagy Patak:
Először hozza sorjában a háztulajdonosokat név szerint és állás szerint, igen nagy változatban, így például: Nyirő Mihály háza,.- A főpapsághoz való ház. – Kapitány úr háza. – Süri Mihály pusztaháza. – Porkoláb ház. – Zsellér – Nemes ember háza. – Drabant tizedes háza, stb. – Így felsorol 95 házat, illetőleg az azokban lakó személyt.
Száraz híd: Felsorolás az előbbi mód szerint, összesen 14 ház, illetőleg személy.
Az vár kapuja előtt az úrnak a házai: 1) Ágyúöntő ház. – 2) Szárazmalom ház. – 3) Az nagy új kőház. – 4) Herczegh Sigmond uram háza.
Felső Hostat, Napnyugati szer: Itt a név mellett mindenütt jelezve a telek nagysága; jár-e az illető igás vagy gyalogszerre, avagy mesterséggel szolgál-e, még a nőknél is, pl. rostálással szolgál. – Nemes ember-e? – Ugyanezen csoportnál felsorolva a főpap jobbágyai név szerint, de ezek „a város közzé szert nem járnak”.
Heycze: A lakók felsorolása oly módon, mint előbb. – Ugyanitt felsorolva az ispotályhoz tartozó jobbágyok. „Ezek a város közzé semmit nem szolgálnak.”
Uj ucza; Also Hostatra való számlálás; Az Kispataki, Toot Szeresi Szer járó és szabados jobbágyok száma. – Felsorolás az előbbiekben.
Belső város: Adózás, szolgáltatás: Más adó nincsen, csak ünnepre ad minden telepes 15–15 pénzt. – A zsellér ennek a felét adja. – Borkimérés kötelező a három főünnepen. Míg az uraság cégére fenn van, másnak a borát nem árusíthatják. – Szolgálattyuk a város körül való hidak és gátak rendben tartása. A halastó nem rájuk tartozik. – Fizetik esztendőnként a négy czirkálót, vagyis kerülőt. – Tartanak egy virrasztót is, akinek évi fizetése: 1 frt, öt köböl liszt, 1 szűr, 1 nadrág, 1 új és 1 fejelés saru. – Mikor az uraság táborba készül, pár szekeret adnak. – Gabona után tizedet adnak, bor után ötödöt. – A méhekből is tized jár, tizen alól 2–2 pénz. – Lencséből, borsóból és kölesből nem jár tized. – Jellemző az egybevetés a régi és a mostani szolgáltatások között.
Felső Hostat: Szent Mihály adója egésztelek után 1–1 frt. A zsellér nem fizet censust. – Karácsonykor, Húsvétkor és Pünkösdkor ajándék címén minden ház után 10–10 pénz. – Tizedfizetés, mint a belső városiaknál. – Szolgálatuk: két szőlőnek a megművelése; fahordás a várhoz: naponként két szekér, szombaton 4 szekér. – Búza alá szántanak; ők vetik, aratják és behordják. – Kötelességük a mandolás kert kapálása, gyomolálása. – Kötelességük a gabonának a malomba szállítása és rostálása. – A hidakon és gátakon ők teljesítenek őrszolgálatot. – (Itt is érdekes az egybevetés a régi és a mostani szolgáltatások között.)
Alsó Hostat: Fizetéseik és szolgáltatásaik hasonlók a felső hostatiakéhoz, azonkívül a Mogyorós kert gondozása is kötelességük.
Kis Patak-Tóth Szer:
Szent Mihály adója egészteleknél 1 frt; a többinél arányosan kevesebb. – Borárusítás és annak módozatai. – Ajándék a három főünnep mindegyikén: tyúk: 20, kappan: 12, lúd: 6, bárány: 4, czipó: 40, tyúkmony: 40. – Szénakaszálás és egyberakás. – Ők szántják a major-kert alatt lévő szántók 3/4 részét. – Felsorolva a régi szolgáltatások állatokkal. – Levélhordás és fuvarozás, de csak a hídig.
Kis-Patak-Magyar Szer:
Szent Mihály adója 1–1 forint. – Ajándék a három főünnep mindegyikén: közösen: 20 czipó, 13 tyúk, 2 lúd, 2 bárány, 2 kappan. – Szerjárással tartoznak a major körül, a szőlőben. – Barmok, juhok körül gondot viselnek. – Minden nap 1 szekér fát szállítanak. – A Vámosújfalu és Kis Patak közti majorsági földeket ők szántják, aratják, gabonát behordják. – Hídakra, malmokra szolgálnak. – Vannak Patakon különféle mesteremberek, akik mesterségükkel szolgálnak, de szükség esetén el kell menniök úrdolgára is.
Malomkő-bányász gazdáknak és kővágóknak állapotja: A pataki határban lévő malmokra, az ardai malomra, továbbá a halastóra tartoznak fizetés nélkül elegendő malomkövet bányászni. – Újabban a malomgát töltése is az ő kötelességük. – Régente új bányanyitásnál az uraság segítette őket, most ez elmarad. – Épp így: mikor régente a kővágó meghalt, családja egy évig szolgálatmentes volt, most ezt is megszüntették. – A kővágó ahova kívántatott, csákányával szolgált, de egyéb szolgálattal nem tartozott. – A bányász gazdák közül az, akinek szántómarhája volt, a földesúrnak is tartozott szántani, de más szolgáltatásra nem erőltették őket.
A Magyar Szeren lakozó Kis Pataki halászoknak nevek és állapottyuk: Név szerint felsorolva 10. – A böjti időn kívül minden pénteken 1–1 tíz iccés dézsával tartoznak halat adni a konyhára; a böjtben pedig hetenként 3–3 dézsa halat. Ha halat nem tudnak beszolgáltatni, tizennyolcad fél pénzt adnak. – A nagy rekeszhez a fát és hálót maguk kötelesek beszerezni, de a fahordók ételt-italt kapnak. – A rekeszen éjjel is őrködnek 2–2. Ha a rekesz elromlik, külön halásznak, amikor az öreghalak az uraságé, az aprók az övék. – A tilalmas nagy rekesz 3 helyen is van felállítva; az ezekben halászók 18 frt 50 dénár adót is fizetnek, viszont a halak egyharmada őket illeti.
A szegedi halászóknak nevek és állapottyuk: Név szerint felsorolva .- Hetenként négyszer tartoznak halászni a Bodrogon. – A konyha részére. – Felsorolva a régi kötelezettség és szokás. – Volt köztük egy harmados, aki büntető joggal rendelkezett.
Kis Pataki maior:
A major-kert alatt lévő majorsági földet a jószág szokta megszántani, bevetni, megaratni és béhordani, ki-ki a maga részét. – A Szögben egy nagy szél kaszáló rét; megmunkálása a pataki jószágé. – A két erdő egyike a várhoz, másika mint tilalmas erdő a városhoz tartozik. – Az olaszi határban lévő nagy szél földet is a pataki jószág szántja. – A halastóban 3 kőre való malom. – Van két majorsági szőlő is.
Oppidum Ujhely:
Utcák szerint sorolja fel a telepeseket név, állatok megnevezése és census szerint jelölve több helyen az illető állását vagy mesterségét is. – Az utcák nevei a következők: Piacz ucza, Hegyallya ucza, Felvégh ucza, Híd ucza, Szoros ucza, Borsi ucza, Alvégh ucza. – Egészhelyes telepes nincsen. – Censusként a félhelyes 50 pénzt fizet, a negydhelyes 25 pénzt. – A városhoz tartozó puszták száma 78, név szerint felsorolva. – A nemes emberek száma: 8, ezek sem szeret nem járnak, sem censust nem fizetnek.
Ujhely város adózása és szolgálattya: Szent Mihály adója: 88 frt, 88 pénz, 1 bakta. – Fogtatás pénz. Amikor kerülővel fognak valakit ispán képében: negyven pénz. Harmada a kerülőké, a 2 része az uraságé. A kerülők őrzik az uraság vámját. – A Ronyva folyón egy malom, az uraságnak jár belőle 16 köböl búza. – Van 3 halászó tó; amit fognak benne 2/3 a halászoké, 1/3 az uraságé. – A Híd uczában és az Alvéghben 1–1 pince építése a város gondja. – A Mogyorós kertben annak alsó oldalát a város tartozik építeni. – Éppígy a Mandolás kertnek is az egyik oldalát. – Az olaszi földön van két calcatura szántó; a város tartozik megszántani. – A pataki rétből a város huszonöt ölet tartozik megkaszálni és kazalba rakni. – Az ardai malom gátja romlásakor a város tartozik csinálással és téglahordással. – A méhek után tized jár; megváltás tizen alól 2–2 pénz. – Borból, búzából, árpából és zabból az uraságnak ötöd jár. – Karácsonyi ajándék: tyúk 40, kappan 12, lúd 12, tyúkmony 50, czipo 50, szűr 1. – Húsvéti ajándék: tyúk 40, kapan 12, lúd 12, tyúkmony 50, czipo 50, bárány 12. – Pünkösdkor ugyanennyi. – Bírságok. – Hídvám terhes szekértől 9 dénár, üres szekértől 4 dénár, gyalog embertől 1 dénár. A jövedelem az uraságé. – Virrasztót tartanak Patakon. Adnak neki ködmenre 3 frt, süvegre 44 dénárt, nadrágra 1 frt, 20 dénárt, szűrre 2 frt, sarufejelésre vagy cipellőre 40 dénárt. Azonkívül kap 1 sarut, a város malmából 4 köböl búzát; azonkívül négy szekér fát, ingekre, gatyára 5 frt. – Bor dézsmáláskor fuvarral szolgálnak. – Kötelességük az urasági bor kimérése. – Ők munkálják a somlyodi szőlőt.
Possessio Petraho:
A telepesek négy csoportra osztva: a) A marhás és negyedrész házhelyesek név szerint, ökrök száma is jelezve. Összesen vannak 22. – b) Gyalogszerben szolgálók, kiknek marhájuk nincsen, noha negyedrész házhelyesek. Név szerint 26. – c) Özvegy asszonyok; név szerint, számuk 8. – d) Pusztahelyek, név szerint, számuk 6. – Szent Mihály adójuk egyenként 25 dénár, mivel mind negyed-házhelyesek. – Az egész falu együtt fizet 8 forintot halász-pénz címén. – Ajándék a három főünnep mindegyikére: lúd 2, kappan 12, tyúk 12, tyúkmony 40. – A három főünnepen 1–1 hordó bort kötelesek kiárusítani; hordónként 20–20 forintot szolgáltatnak be, akármilyen áron fogyott is a bor. – Makkos erdejükből egy rész kiszakítva az uraságnak, a többit szabadon használhatják. – Ugyanazon erdőben szabadon vághatnak fát szekérre, ekére és szerszámra. – A borból ötödöt adnak. – A búzából tizedet adnak; a bíró mentes. – Fizetés nélkül tartoznak megművelni a Mondolás szőlőbeli részeket. – Az olaszi és a oloznai földön 11–11 hold földet szántanak. – Vasárnap kivételével mindennap 1–1 szekér fát kötelesek beszállítani; szombaton 2 szekérrel. – Az ardaiakkal együtt két rétet kaszálnak – Virrasztót is az ardaiakkal együtt tartanak; ennek együttes conventioja: két köböl liszt és ruha; pénzt a várból kap. – A majorsági disznók őrzése az ő feladatuk. – Kötelesek a Mogyorós és Mandolás kertet kerítéssel ellátni. – Aki tímár közöttük, ökörbőrt tartozik tisztességesen kigyártani. – A Török-érnél tartoznak egy rekeszt becsinálni.
Possessio Ardó:
A lakosok itt is csoportosítva: 1) Akik marhával szolgálnak. Név szerint. Fél helyesek; ökreik száma is jelezve, összesen vannak 21, köztük 4 jövevény. – 2) A gyalogok. Név szerint, negyedrészesek, számuk 19, köztük 3 jövevény. – 3) Akik falu közé nem szolgálnak. Számuk 5, az egyik a pap malmában dolgozik, a másik béres, a harmadik kővágó a bányában. – 4) Özvegyek, név szerint, számuk 6. – 5) Pusztahely 6; ezekhez rétek nem tartoznak, a hozzájuk tartozó szántókat pedig egymás között osztják szét. – Ünnepi ajándék Karácsonyra: 2 lúd, 3 kappan, 7 tyúk és 2–2 pénz; 20 cipó és 20 tikmony, amit a falu közösen ad. – Húsvétkor és Pünkösdkor ugyanígy, de még 2–2 bárány is kell adniok. – A főünnepeken 1–1 öt csebres hordó bort kötelesek kimérni és mindegyikért 20–20 forintot beszolgáltatni. – Szent Mihály adójuk együttesen 13 frt. – A Kis-Pataki részen 12 hold szántót, az olaszi földön pedig 8 holdat kötelesek szántani. – Ők tartoztak megművelni a Mondolás szőlőbeli részeket és petrahoiakkal együtta Vad kertet kaszálni. – A disznóknak a kis pataki bíróval együtt viselik gondját. – A Mondolás és Mogyorós kerteket tartoznak keríteni. – A malomhoz a malomköveket a bányában ők tartoznak előkészíteni és behozni. – Amikor pénzért szántottak, dézsmát nem adtak, a borból ötödöt adtak, a búzából hol ötödöt, hol tizedet. – Tartoznak az ispánnak való kaszálással. – A káposztáskert kerítése az ő feladatuk. – Az egyes rekeszeknek rekesztője és minden egyéb gondja őket terheli. – A Bodrogon lévő malom kétkerekű.
Possessio Tolczva:
Egészhelyes név szerint 2. Az állatok neme és száma is adva van. – Félhelyes név szerint 37, köztük nemesember, fejszés ember, őnagysága szabadosa, több mint a felének semmiféle marhája nincsen. – Negyedrész-hely: név szerint 56. A legtöbbnél a megjegyzés: semmije nincs, viszont van köztük 6 ökrű is. – Hatodrészhez: név szerint 16. Egy kivételével valamennyi fejszés. – Pusztahely 2. – Szent Mihály adója: egészhelyes 1 frt, félhelyes 50 dénár és így arányosan lefelé. – A ház után járó földekért a földesúrnak kilencedet, a predikátornak tizedet adnak. – Az irtványföldek után is tized jár. – Bor után kilenced és tized is jár. – Csöbörváltság címén 1–1 pénz. – Búzából, árpából és zabból tized, de lencséből és borsóból nem. – Aki maga ekéjével szántott, élés kenyérnek való búza címén 6 kereszt mentes maradt a dézsmától. – Van két malom: alsó és felső. Mindkettőhöz tartoznak szolgálattal: fa, kő, gát, árok készítés. – Szőlőkapálás. – A helység határán majorsági szántók is vannak két nyomásban: ők szántják és vetik, felében aratják is. – Szükség szerint az ardai gátra is szolgálnak. – Tartoznak karácsonyfájával is, vagyis Karácsonyra szállítandó fa mennyiséggel. – Keresztelőkor, lakodalom idején, stb. egészhelyes 6 szekér, félhelyes 3 szekér fát hord. – Kaszálják a Felső Nagyrétből kijelölt 12 ölet és kazalba is rakják. – Erdejük tilalmas. – A Mondolás és Mogyorós kertek műveléséből ők is kiveszik a részüket. – Dolgoznak a maior körül is. – A három főünnepen 1–1 hord bort mérnek ki és beszolgáltatnak értük 20–20 forintot. – Karácsonyi ajándék: tyúk 28, lúd 3, kappan 5, tyúkmony 50; Húsvétkor és Pünkösdkor még 3–3 bárány. – Van 4 pince: épületre, héjazásra ők viselnek gondot. – Van 1 dézsma-ház, hozzá kert, melynek harmadát ők művelik. – Jégvermet is rakatnak velük. – Ászok-vám címén 4–4 pénzt adnak. – A szőlőpásztorok mindegyik 4–4 forintot kap és 1–1 köböl búzát.
Possessio Erdő Bénye:
1) A marhás emberek, számuk 20. Név szerint; adva mindegyiknél az állatok neme és száma is. – 2) Gyalogok. Név szerint. Köztük öregasszony, özvegyasszony, nyomorult asszony. Számuk 45. – 3) Pusztaház 2. – Szent Mihály adója 22 frt. – Karácsonyi ajándék címén tartoznak: 1 őz, 25 tyúk, 4 lúd, 4 kappan és 40 tikmony. – Húsvétra és Pünkösdre: 25 tyúk, 2 bárány, 4 kappan, 4 lúd és 40 tikmony. – A három főünnepen 1–1 hordó bort tartoznak kimérni és az összeget beszolgáltatni. – Disznók, bárányok és kecskék után tized. – Patakon tartanak egy virrasztót; fele fizetését a falu adja. – (Elsorolva az előbbi földesurak alatti szolgáltatások.) – Az uraság számára 4 rétet kaszálnak. – Fát szállítanak szén csináláshoz. Lakodalomkor, keresztelőkor külön tartoznak fát szállítani. – Serfőzés is megindult; ehhez favágás és hordás. – Kötelezettségek a dézsmaház és urasági pincze körül: építés, kerítés, szalmával való befedés. – Segítség a hordócsinálásnál. – Dézsmabor szállítása Patakra. – Szőlőszedés szürekor. – Kertgondozás. – Dolgoznak a pataki majoros házhoz is. – A búzából tizedet adnak, borból ötödöt. – Fizetik az ászokpénzt és csöbörváltság címén is 1–1 pinttel tartoznak.
Praedium Kis Bénye:
Teljesen pusztán áll.
Possessio Nagy Toronya:
A falu két részre oszlik: Felső és Alsó Szer. A Felső szernek másik neve Upor-i szer.
Felső Upori szer állapotja: Név szerint hozza a lakókat, a sessio nagyságát, az állatok nemét és számát, de a név mellett igen sok helyen ez a kifejezés: helye puszta, néha még hozzátéve: vér vagyon hozzá, vagy árvák vannak hozzá, vagy zsellér lakik benne. – Szent Mihály adója félhelyestől 50 dénár, negyedestől 25 dénár. – Ajándékot nem adnak. – Borkimérés. – Gabonadézsma az uraságé. – Az olaszi földön az első calcaturában 9, a másodikban 8 földet szántanak. Megművelésük közös az Alsó Szeriekkel. – A tized fele az uraságé, másik fele a pataki főpapé. Ez a megoszlás vonatkozik a bortizedre is. – Művelik a részükre kijelölt somlyodi részt. – A két majorsági szőlőt is ők művelik az uraság számára. – Méh- és báránytized, váltság 2–2 pénz. – A makkoltatás utáni tized a templom építésére szolgál. – A téglaégetéshez fát hordanak.
Az Alsó Szert másnéven Pataki Szernek hívják: Lakók elsorolása mint az előbbieknél. – E szernek az adója a pataki papnak jár. – Szent Mihály adója félhelyesnél 40 dénár. – A karácsonyi, húsvégi és pünkösdi ajándék szintén a pataki főpapnak jár. – 3 hordó bort kötelesek kiárusítani. – Búzából és tavasziakból az első tized a pataki főpapnak jár, a másik az uraságnak, de ebből a pap quartat kap. – A majorsági földeket a két Szerbeliek egyformán szántják, vetik, aratják és betakarítják. Így a somlyódi részeket is. – A bordézsma a pataki főpapé és az uraságé. Ugyanez áll a többi tizedre is. – A szőlőpásztornak a vártól jár a kenyér. – Két urasági szőlőt ők művelnek. – Fizetik a méhtizedet: a váltópénz 2–2 pensa, éppígy a bárány és a kecsketizednél is. – A makkos erdő utáni tized a templom építésére. – Majorsági földek és rétek a határon nincsenek. – A régi és a mostani szolgáltatások egybevetése. – A karácsony fája, vagyis minden félhelyestől egy szekér fa a pataki főpapnak jár. – Az ászokpénznek is a fele a pataki főpapot illeti. – A dézsma után járó bor és búza beszállítása.
Possessio Kis Toronya:
Telepesek név szerint, marháik nemének, számának vagy teljes hiányának a megjelölésével, sessiok szerint: egész, fél, negyed vagy nyolcad sessio vagy puszta. – Zsellér. – Szent Mihály adója együttesen 17 1/2 frt. – Karácsonyi ajándék: tyúk 12, kappan 8, lúd 3, nyúl 3, tyúkmony 40. – Húsvéti ajándék: tyúk 12, kappan 8, lúd 3, bárány 3, tyúkmony 40. – Pünkösdkor ugyanígy. – Mind a három ünnepen 1–1 hordó bort kötelesek kiárusítani, melyekért 15–15 forintot fizetnek a földesúrnak, akármennyit vesznek be a kiárusításért. – Búza dézsmáláskor a takarodó kepe és a prédikátornak járó kepe kivételével a többi után ötöd jár az uraságnak. – A somlyodi szőlőt ők művelik, amiért előbb pénzt kaptak, most semmit. – Az olaszi földön van 6 majorsági föld: ezeket ők tartoznak megszántani, bevetni, felaratni és betakarítani. – Kaszálni annyit tartoznak, hogy a kazal tizenharmadfél öl hosszú, ötödfél öl magas és negyedfél öl széles legyen. – Karácsony fája az egész helyről 12 szekér. – A vár részére tartozak egy köböl lencsét és egy köböl borsót elvetni. – Mészégetéssel is tartoznak. – A méhek után tized jár; váltó pénz 2–2 pénz. – A bárányok után is tized jár, váltó pénz 4–4 pénz. – Ők is részt vesznek a Mondolás és Mogyorós kertek bekerítésében. – A majorban kötelesek aklot építeni, a borházat és a pinczét födéllel ellátni.
Isép, Upor:
Isépi emberek: Név és sessio szerint, az állat neme és száma jelezve. – Akinek van fél sessioja, de nincs hozzá marhája, a földeket zsellér módjára bírja. – Némelyik közülük pásztor, másik béres. – Pusztahely 4 van, név szerint felsorolva. Az ezekhez tartozó szántókat és réteket felosztották a jobbágyok között. – Upori emberek: Telepesek név szerint; az állatok száma is jelezve. – A zsellérek is név szerint. – Isépen sernevelő ház; ehhez való szolgáltatás. – Uporon egy majorház szántókkal és rétekkel. – Szent Mihály adója mindkét helyen a félhelyesek után 50 dénár, a zsellérek után 25 dénár. – Uporban mindkét dézsma az uraságnak jár, Izsépben csak az egyik. – A disznók után tized jár. – Erdejükből csak száraz fát szabad vinniök. – Isépben van vám; két része az uraságé, harmadik a vámosoké.
Czarnaho:
Jobbágyok száma név szerint 9; egészhelyes 1, félhelyes 3. – Mindegyiknél az állatok száma jelezve. – Zsellérek száma 8. Az egyiknek 2 lova van. Köztük kettő özvegyasszony: az egyik mesterségével: szövéssel él. – Az egésztelkes jobbágy Szent Mihály adójaként a pataki prédikátornak 1 forintot fizet, a félhelyes 50 pénzt. – A három főünnepen minden két félhelyes tartozik a pataki prédikátornak 1–1 tikkal és 1–1 szekér fával. – Egészhelyes 2 marhával, félhelyes 1 marhával szolgál az uraságnak. – Majorsági föld az olaszi mezőn 6 föld; az aratáson kívül minden munka őket kötelezi. – A kis pataki kert alatt lévő 12 szántó földet is ők művelik. Ugyancsak ők művelik a somlyodi és kis thoronyi szőlőt. – Búzából és a tavasziakból az első tizedet a pataki főprédikátor kapja; a másik tized az uraságé: ebből a prédikátornak quarta jár. Ugyanígy a bornál. – Amely vidéki embernek szőleje van a czarnahoi szőlőhegyen, tartozik a pataki főprédikátornak 1–1 kappannal, 2–2 kenyérrel, 1–1 köböl abrakkal. – A bárány- és a méhtizedből az uraság a prédikátornak quartát is ad. – Erdeje tilalmas.
Portio Holyka:
Telepesek név és állatok szerint. – Zsellérek név szerint. Számuk 7. – Pusztahely is név szerint, összesen 6. – A földesúrnak hetenként 2 napot szolgálnak. A félhelyesek czimborával dolgoznak, a zsellérek négyen együtt. – Karácsonyi ajándék 1–1 tyúk és 1–1 tyúkmony. – Szent Mihály adója félhelyestől 50 dénár, zsellértől 25 dénár. – Búzából, bárányból, méhből tized a várhoz. – A borból a nona az uraságé, a decima a pataki prédikátoré. – A terményekből nem adnak tizedet. – Ha valaki pénzért szántott és vetett, nem ad dézsmát belőle, hanem 12 dénárt ad. – Borkimérés csak újabban van szokásban.
Portio Kis Borva:
Telepesek név, sessio és állatok szerint. – Minden harmadik héten a hét minden napján dolgoznak a bíró felügyelete alatt. – Tizedet adnak az uraságnak a lencsén és borsón kívül minden termésből. – Karácsonyi ajándék 1–1 tyúk, egy köböl zab és 12 dénár.
Oppidum Telki Bánya:
Telepesek név szerint és mindegyiknél megjelölve: igás vagy gyalogszeres-e. – A helybeli lakosok által szántott és bevetett területek után a prédikátornak tized jár. – Szolgálnak az upori majorsághoz. – Kaszálják a Pataki Szögben lévő rétet és azt be is takarítják. – Karácsony fája 6 szekér. – Szénégetés is kötelező. – Borból tized és kilenczed is jár. – Adófizetés az uraság számára 32 forint. – Makkos erdejük után tized jár, de pázsitpénzt nem fizetnek. – Ha idegenek vetnek ezen a területen, az ispánnak kilenczedet adnak. – Erdejük tilalmas.
Gáva:
Telepesek név és állatok szerint. – Zsellérek név szerint, számuk 3. – Pusztahely 1. – A majorsághoz szántanak és fűkaszálással is tartoznak az uraságnak.
Balsa:
Csak a telepeseket sorolja fel név és állatok szerint. – Pusztahely 2.
Zakolcz:
Egy örökös és 2 jövevény jobbágy név és állatok szerint. – Puszta házhely 8. – Mindenben úgy szolgálnak, mint a berczeliek.
Berczel:
Telepesek név és állatok szerint. Számuk 6. – Jövevények név és állatok szerint. Számuk szintén 6. – Külön a gyalogosok név szerint. Számuk 3. – Puszta-házhely 2. – Rétet kaszálnak 8 ölre valót. – Szántás-vetéskor minden ekére, akár egyedül szánt valamelyikük, akár ketten-hárman összefognak, 2–2 köböl magot kell elvetniök. – A búzadézsmát a császárnak adják. – Szolgálattal a várhoz tartoznak mind emberrel, mind állattal.
Bwd et Thedey:
Thedeyben 5 jobbágyot számol el név nélkül. – Budön 2 jobbágyot szintén név nélkül. – A földesúrnak sem adót, sem dézsmát nem adnak. – A tokaji szüret folyamán szekeret és gyalogot is adnak. A majorsági földeket mind a két falu műveli. – Az uraság Bede nevű kaszálóját ők kaszálják és takarítják. – Beöd 4 öl szénát gyűjt, Thedey 14 ölet.
Adon:
Összesen 9 jobbágy név nélkül. – Elsorolva előbbi szolgáltatásaik. – Sem adót, sem dézsmát az uraságnak nem adnak. – Dolgoznak a gávai majorsághoz. – A tokaji szürethez szekereket és gyalogokat adnak. – A makkos erdőre szabadon hajthatják disznóikat, de az idegenek szerződés szerint fizetnek.
Sárospatak tartozékai.
(Zemplén és Abaúj m.): Nagy Patak – Száraz híd – Az vár kapuja előtt az úrnak házai – Felső Hostat, Nap nyugati szer – Heycze – Uj ucza – Belső város – Felső Hostat – Alsó Hostat – Kis Patak-Tóth Szer – Kis-Patak-Magyar Szer – Ujhely – Petraho – Ardó – Tolczva – Erdő Bénye – Kis Bénye – Nagy Toronya – Kis Toronya – Isép és Upor – Czarnaho – Holyka – Kis Borva – Telki Bánya – Gáva (Tiszántúl Való Jószág) – Balsa – Zakolcz – Berczel – Bwd et Thedey – Adon (A fele gróf Bethlen Istváné)

Tartalomgazda